Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

17.03.2014

Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

Privítanie po návrate sa dnes popoludní konalo v sídle hlavného partnera SPD Soči 2014 spoločnosti SPP v Bratislave. So ziskom siedmich medailí - troch zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových - sa Slováci zaradili na šieste miesto v celkovej medailovej bilancii krajín.


"Vzhľadom na vysoké ambície niektorých našich športovcov sa môže počet medailí niekomu máliť. My sme však veľmi spokojní. Sme presvedčení o tom, že nielen medailisti, ale všetci naši športovci odovzdali na paralympijských športoviskách všetky svoje sily a umenie a dôstojne reprezentovali našu krajinu," komentoval vedúci slovenskej výpravy v Soči Samuel Roško.
ZPH 2014 sa konali v zložitej geopolitickej atmosfére počas silnejúcich obáv z rozpútania vojnového konfliktu na Kryme. "Aj preto sme dvojnásobne radi, že všetci paralympionici sa vrátili domov živí a zdraví a v dobrej nálade. U viacerých tú náladu umocnili medaily na krku," upozornil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
Najúspešnejšou slovenskou športovkyňou v Soči bola zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová. Dve zlaté a jedna bronzová medaila sa jej hompáľali na krku a 27-ročná Rožňavčanka mohla spokojne poznamenať: "Na tieto hry mi zostanú krásne spomienky, nielen čo sa týka samotného lyžovania a našich úspechov, ale aj organizácie a atmosféry. Rusi si tieto hry vzali za svoje a rovnako ako svojim športovcom fandili aj nám ostatným." Farkašová má v zbierke zo zimných paralympijských hier už päť zlatých, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. "Veľmi si vážim každú z medailí, ktoré som získala. Veľká vďaka za ne patrí najmä mojej navádzačke Natálii Šubrtovej, ktorá ma dobre vedie nielen na svahu, ale sme dobré kamarátky aj v súkromí," dodala Farkašová.
Premiéru na zimných paralympijských hrách majú za sebou slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku. Medailu síce nezískali, ale ich šieste miesto v konkurencii desiatich najlepších krajín sveta je výborný odrazový mostík do budúcnosti. "Ak by sme mali o jeden víťazný zápas viac, boli by sme v semifinále a hrali o medaily. Treba si však uvedomiť, že v Soči sme oproti ostatným mali najmenej skúsený tím a vo svetovom rebríčku nám patrila z desiatich účastníkov deviata priečka. Z tohto pohľadu je naše šieste miesto úspech," hodnotil tréner curlerov František Pitoňák.
(vg, SITA)

 


Švestka bojuje o paratriatlonovú miestenku do Ria

Na PH 2016 v Riu sa prvýkrát objaví nové športové odvetvie  -  paratriatlon. Na Slovensku sa mu začal venovať bývalý cyklista a účastník londýnskej paralympiády v roku 2012 Jaroslav Švestka.


Medzinárodná triatlonová únia (ITU) začala podporovať rozvoj paratriatlonu pred vyše 15 rokmi a o dva roky sa dočká tento šport spolu s parakanoistikou svojej paralympijskej premiéry. Športovci sú na základe postihnutia rozdelení do šiestich kategórií (vrátane vozičkárov a zrakovo postihnutých) a súťažia na tratiach: 750 m plávanie, 20 km cyklistika a 5 km beh. „Zo šiestich existujúcich kategórií (6 mužských a 6 ženských) sa v Riu predstavia muži v PT1, PT2 a PT4, ženy v PT2, PT4 a PT5“ , uviedol reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režnák, s ktorým Jaroslav Švestka naďalej spolupracuje v cyklistickej časti prípravy. „Od roku 1997 sa venujem paracyklistike a vyvrcholením mojej snahy boli PH v Londýne. Avšak paratriatlon je pokračovaním môjho športového života. S myšlienkou venovať sa tomuto športu som sa začal zaoberať pred rokom, keď mi jedna protetická firma zapožičala protézu na behanie. Musím priznať, že  to bol pre mňa zážitok, keďže som 20 rokov nemohol behať. Vďaka tejto protéze môžem skúsiť niečo nové, čo som chcel vždy prežiť“, vysvetľuje svoje pohnútky náš aktuálny paratriatlonista.Rok nie je až taká dlhá doba, a tak si Jaro Švestka pamätá na svoje  začiatky celkom presne. „Je to niečo iné, keďže k cyklistike pridávam aj beh a plávanie, a práve preto som rád, že nie je zaťažená len jedna polovica môjho tela“, povedal. Jeho príprava nie je vôbec  jednoduchá, nakoľko je učiteľom v Levoči a napriek plnému…

Súťaž tlakárov vo Wroclawi za účasti ministra športu

Najlepší výsledok z trojice slovenských reprezentantov v tlaku na lavičke dosiahol na podujatí Strieborná činka 2014 František Antony, ktorý v kategórii do 80 kg obsadil 3. miesto výkonom 130 kg, čo je jeho osobný rekord.


Preteky sa uskutočnili v dňoch 24. -26. októbra v poľskom meste Wroclaw a štartovali na nich reprezentácie Maďarska, Ruska, Ukrajiny, Moldavska, Slovenska a Poľska. Okrem Františka Antonyho nás reprezentovali aj Ján Kuboši (kategória do 97 kg) a Ladislav Gašpar (do 88 kg). Martin Čapla bol hlavným rozhodcom celej súťaže.

„O význame tohto podujatia svedčí aj fakt, že sa ho zúčastnil minister športu a cestovného ruchu Poľskej republiky. Športová úroveň Striebornej činky bola na veľmi vysokej úrovni, nakoľko sa ho zúčastnili medailisti z MS a PH. S partnermi z Maďarska a Poľska sa nám podarilo dohodnúť účasť ich pretekárov na podujatí ŠPORTFESTIVAL 2014, ktoré sa uskutoční 13. decembra v Trenčíne“, uviedol tréner Michal Čapla.


Čínske 361 ° oficiálnym dodávateľom oblečenia pre Rio

Technický personál a dobrovoľníci budú počas OH a PH Rio 2016 odetí do jednotného oblečenia čínskej športovej značky 361 °. Výrobca poskytne pre potreby hier spolu 106.500 uniforiem, vrátane nákladov na testovacie akcie a beh s pochodňou.


"Sme presvedčení, že vybraný dodávateľ prispeje svojim dielom k našej snahe pripraviť vynikajúce a nezabudnuteľné hry“, uviedol prezident Rio 2016 Carlos Nuzman. „Je to míľnik v našej histórii a sme veľmi radi, že všetci budú mať možnosť zoznámiť sa s našou značkou“, doplnil generálny riaditeľ 361 ° Wuhai Ding.

Spoločnosť 361 °, ktorá bola založená v roku 2003 a sídli v Jinjiangu, v provincii Fujian, už sponzorovala rôzne súťaže v Ázii, vrátane Ázijských hier Guangzhou 2010 a Incheon 2014.  

Názov spoločnosti označuje 360 stupňov kruhu plus jeden navyše ako cieľ tejto značky - splniť potreby športovcov pre ich stopercentný profesionálny výkon plus pridaný stupeň inovácie a kreativity.


Rekordný výťažok pomôže vybraným deťom i dospelým

Celkový výťažok z dražby 4. ročníka Charitatívneho aukčného salóna ADELI, ktorý sa konal vo štvrtok 23. októbra v Piešťanoch, dosiahol 24.290 eur, čo je oproti minulému roku viac o takmer 10.000 eur. Celý bude venovaný ...


... vybraným slovenským a českým deťom a dospelým na zabezpečenie kvalitnej a intenzívnej rehabilitácie v ADELI Medical Centre. Aukcii predchádzala predaukčná výstava v Magna Gallery, kde si záujemcovia o kúpu mohli diela vopred prezrieť.

Hudobným hosťom tohtoročnej aukcie bola legenda česko-slovenskej pop music Michal David, ktorý si z Piešťan odniesol aj knihu Jána Riapoša „Mal som (vždy) šťastie“ s venovaním. Prvýkrát sa na aukcii zúčastnili aj poslanci Národnej rady SR Bibiána Riapošová a Richard Raši.

Podujatie sa konalo v jubilejnom roku 10.výročia začiatku činnosti ADELI Medical Centra a 5.výročia Asociácie pomoci postihnutým ADELI. Výška finančnej pomoci, ktorú APPA - Asociácia pomoci postihnutým ADELI poskytla slovenským a českým pacientom počas svojej existencie, presiahla sumu 2,7 milióna Eur a len v tomto roku sa, aj vďaka výťažku z aukcie, dostala cez hranicu jedného milióna Eur. Charitatívna aukcia je jednou z aktivít APPA, prostredníctvom ktorej sa získavajú financie pre pomoc pacientom s neurologickými poruchami pohybu. Z Charitatívneho aukčného salóna ADELI sa pomaly stáva nová jesenná piešťanská tradícia.


Tenista Marek Gergely na tri turnaje do zahraničia

Aktuálne najlepší slovenský reprezentant v tenise na vozíku Marek Gergely absolvuje v nasledujúcom mesiaci sériu turnajov, ktorú začne 30. októbra na Sion Indoor vo Švajčiarsku. Následne ho v novembri preverí ...


...  Zielona Gora Cup v Poľsku a Prague Czech Indoor v hlavnom meste Česka.„Mojim cieľom je v tomto roku dostať sa do Top 30 vo svetovom rebríčku a mali by mi k tomu pomôcť práve tieto turnaje“, uviedol. Momentálne sa nachádza na 49. mieste, v budúcom roku by sa chcel posunúť medzi najlepších 20 - 25 hráčov sveta a kvalifikovať sa do Ria 2016. „Cesta na tieto hry povedie cez víťazstvá nad hráčmi, ktorí majú vyšší ranking ako ja. Rebríček pre Rio sa začne počítať od mája budúceho roka a uzavrie sa v máji 2016, keď sa definitívne dozvieme, kto tam bude štartovať“, doplnil.  Tohtoročnú sezónu začal v marci v Karvinej. V apríli v nemeckom Buchlbergu vyhral dvojhru i štvorhru. Nasledoval májový turnaj v talianskej Arbarele, v júni to v poľskom Plocku dotiahol do štvrťfinále, keď na jeho rakete zostal 26. hráč sveta Poliak Fabisiak. V tom istom mesiaci prehral v Prostějove vo štvrťfinále s Rakúšanom Rieglerom. Pripísal si však cenné víťazstvo nad ďalším Poliakom Kruszelnickim, bývalým hráčom Top 10.V Bratislave na turnaji Slovakia Open 2014 po porážke Čecha Stefanu vypadol v druhom kole s obhajcom Fredericom Cattaneom, ale chuť si napravil vo štvorhre, kde to dotiahol s Kruszelnickim až do finále.Uprostred júla si pripísal prvenstvá v dvojhre i štvorhre na turnaji v Budapešti a následne ho v Berlíne stopol Rakúšan Legner po trojsetovom boji v druhom kole. V auguste štartoval ešte v rakúskom Grossiegu (prehra v 2. kole so svetovou sedemnástkou Olssonom) a v…

Boccisti si po návrate z Číny zmerali sily v Nitre

V sobotu 18. októbra sa v Mestskej športovej hale v Nitre uskutočnil V. ročník turnaja telesne znevýhodnených športovcov Boccia Masters 2014, na ktorom štartovalo osem najlepších hráčov Slovenska z každej kategórie (BC1, BC2, BC3, BC4).


Hlavnými organizátormi podujatia boli Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Športový klub ŠK Altius s podporou primátora Nitry Jozefa Dvonča.

Výsledky jednotlivých kategórií:

BC1: 1. miesto: Jakub Nagy

         2. miesto: Lukáš Baláži

        3. miesto: Michal Machara

BC2: 1. miesto: Róbert Mezík

         2. miesto: Tomáš Dančo

         3. miesto: Peter Hudeček

BC3: 1. miesto: Adam Burianek

         2. miesto: Michal Tižo

       3. miesto: Stanislav Minárik

BC4: 1. miesto: Samuel Andrejčík

        2. miesto: Michaela Balcová

        3. miesto: Martin Strehársky 


Beseda s Jánom Riapošom a Veronikou Vadovičovou

V nových priestoroch Centra európskych štúdií FSV UCM v Trnave sa dnes od 10. hod. koná prednáška a diskusia so štvornásobným zlatým medailistom z PH Jánom Riapošom a paralympijskou víťazkou z Pekingu 2008 v streľbe Veronikou Vadovičovou.


Akcia sa koná z iniciatívy Fakulty sociálnych vied Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave.


Využite špeciálnu ponuku Kúpeľov Piešťany

V dňoch 1. - 30. novembra môžete v zariadení Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany využiť mimoriadne výhodnú ponuku produktu „Chuť Piešťan“, platnú pre hotel Danubius Health Spa Resort Esplanade****.  


Ponuka s dvomi prenocovaniami zdarma pri minimálnom počte 4 nocí, t.j.  zľava 4=2, 5=3, 6=4, 7=5. Viac na: http://www.danubiushotels.sk/najdi-hotel-piestany/danubius-health-spa-resort-esplanade/ponuky/blaznivy-november

Kúpele Piešťany sú dlhoročným oficiálnym partnerom SPV.


Kúpou výtvarného diela podporte ťažko telesne znevýhodnených

Zajtra o 19:30 hod. sa v piešťanskom Kursalone uskutoční 4. ročník Charitatívneho aukčného salónu ADELI, počas ktorého sa budú dražiť výtvarné diela vybraných autorov. Celý výťažok z aukcie, ktorú budú moderovať...


... Soňa Müllerová a Miloš Skalka, bude rozdelený medzi konkrétne ťažko telesne znevýhodnené deti a dospelých. Ich príbehy a aukčný katalóg si môžete pozrieť na www.appa.eu. Charitatívnemu aukčnému salónu ADELI predchádzala predaukčná výstava, ktorá sa začala 14. októbra a konči sa dnes.

Slovenský paralympijský výbor dlhodobo spolupracuje s Asociáciou pomoci postihnutým ADELI.