Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

17.03.2014

Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

Privítanie po návrate sa dnes popoludní konalo v sídle hlavného partnera SPD Soči 2014 spoločnosti SPP v Bratislave. So ziskom siedmich medailí - troch zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových - sa Slováci zaradili na šieste miesto v celkovej medailovej bilancii krajín.


"Vzhľadom na vysoké ambície niektorých našich športovcov sa môže počet medailí niekomu máliť. My sme však veľmi spokojní. Sme presvedčení o tom, že nielen medailisti, ale všetci naši športovci odovzdali na paralympijských športoviskách všetky svoje sily a umenie a dôstojne reprezentovali našu krajinu," komentoval vedúci slovenskej výpravy v Soči Samuel Roško.
ZPH 2014 sa konali v zložitej geopolitickej atmosfére počas silnejúcich obáv z rozpútania vojnového konfliktu na Kryme. "Aj preto sme dvojnásobne radi, že všetci paralympionici sa vrátili domov živí a zdraví a v dobrej nálade. U viacerých tú náladu umocnili medaily na krku," upozornil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
Najúspešnejšou slovenskou športovkyňou v Soči bola zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová. Dve zlaté a jedna bronzová medaila sa jej hompáľali na krku a 27-ročná Rožňavčanka mohla spokojne poznamenať: "Na tieto hry mi zostanú krásne spomienky, nielen čo sa týka samotného lyžovania a našich úspechov, ale aj organizácie a atmosféry. Rusi si tieto hry vzali za svoje a rovnako ako svojim športovcom fandili aj nám ostatným." Farkašová má v zbierke zo zimných paralympijských hier už päť zlatých, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. "Veľmi si vážim každú z medailí, ktoré som získala. Veľká vďaka za ne patrí najmä mojej navádzačke Natálii Šubrtovej, ktorá ma dobre vedie nielen na svahu, ale sme dobré kamarátky aj v súkromí," dodala Farkašová.
Premiéru na zimných paralympijských hrách majú za sebou slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku. Medailu síce nezískali, ale ich šieste miesto v konkurencii desiatich najlepších krajín sveta je výborný odrazový mostík do budúcnosti. "Ak by sme mali o jeden víťazný zápas viac, boli by sme v semifinále a hrali o medaily. Treba si však uvedomiť, že v Soči sme oproti ostatným mali najmenej skúsený tím a vo svetovom rebríčku nám patrila z desiatich účastníkov deviata priečka. Z tohto pohľadu je naše šieste miesto úspech," hodnotil tréner curlerov František Pitoňák.
(vg, SITA)

 


Curlerov čaká vo februári svetrový šampionát vo Fínsku

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku je momentálne v plnej príprave na nadchádzajúce majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v dňoch 6. - 13. februára vo fínskom meste Lohja. Po sérii tréningov ich čaká...


…v dňoch  10. - 12. januára posledné kolo Medzinárodnej vozíčkarskej ligy v Prahe, kde odohrajú osem zápasov. Aktuálne sa slovenskí curleri, ktorí obhajujú prvenstvo, nachádzajú v tabuľke na druhom mieste. V důsledku materských povinností sa musia  zaobísť bez Aleny Kánovej, ale do prípravy sa opäť zapojil Imrich Lyócsa, ktorý už v tíme pôsobil.

Slovenskí tím sa v tomto roku premiérovo predstavil na ZPH a v Soči vybojoval šieste miesto.   


EP Kühtai: ďalšie medailové umiestnenia slovenských zjazdárov

V rakúskom stredisku Kühtai pokračoval počas víkendu Európsky pohár v zjadovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených. Z našich si najlepšie počínal Jakub Krako, ktorý skončil v slalome druhý a v obrovskom slalome a superkombinácii tretí.


Bronz si na svoje konto pripísala v superkombinácii aj jediná žena v našej výprave Petra Smaržová a Miroslav Haraus v slalome.

Výsledky:

Slalom, 19. decembra

Zrakovo postihnutí:

2. Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), 5. Michal Beladič (n. Filip Motyka), Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) nedokončil

Telesne postihnutí stojace ženy:

Petra Smnaržová nedokončila

 

Obrovský slalom, 20. decembra

Zrakovo postihnutí:

3. Jakub Krako, 4. Marek Kubačka, 7. Miroslav Haraus, 9. Michal Beladič

Telesne postihnutí stojace ženy:

4. Petra Smnaržová

 

Superokombinácia, 21. decembra

Zrakovo postihnutí:

3. Jakub Krako, 5. Michal Beladič, Marek Kubačka a Miroslav Haraus nedokončili slalom, Haraus skončil v Super G druhý

Telesne postihnutí stojace ženy:

3. Petra Smnaržová

*superkombinácia pozostáva zo Super G a slalomu

Najbližšie čakajú našich lyžiarov preteky Svetového pohára v španielskej La Moline v dňoch 8. - 11. januára.


Henrieta Farkašová sedemnásta v ankete Športovec roka 2014

Víťaz ankety Športovec roka 2014 na Slovensku bude známy dnes večer. Verejnosť sa jeho meno dozvie v priamom prenose RTVS na Jednotke. Slávnostné vyhlásenie sa začne o 20:20 hod. v novej budove SND v Bratislave.Uzávierka hlasovania v ankete bola 5. decembra. Hoci laureáti v najlepšej desiatke sú známi, kompletné výsledky sa verejnosť dozvie až na galavečere. Známe je však už poradie na ďalších miestach. Z paralympijských športovcov sa najvyššie umiestnila dvojnásobná víťazka v zjazdovom lyžovaní zo ZPH Soči 2014 Henrieta Farkašová, ktorá skončila na 17. mieste.


Jakub Krako zakončil sériu v Pitztali víťazným slalomom

Vo včerajšom slalome prvého kola Európskeho pohára v rakúskom Pitztali triumfoval medzi zrakovo postihnutými mužmi náš najlepší zjazdár Jakub Krako a Miroslav Haraus obsadil bronzovú priečku.


Martin France medzi telesne postihnutými stojacimi skončil po štyroch víťazstvách a jednej druhej priečke tentokrát na deviatom mieste.  

Výsledky:

16. decembra, slalom

Zrakovo postihnutí muži:

1.Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), 7. Michal Beladič (n. Filip Motyka)

Telesne postihnutí stojaci:

9. Martin France

V dňoch 19. – 21. decembra pokračuje Európsky pohár pretekmi v ďalšom rakúskom stredisku Kühtai, kde sa bude jazdiť aj superkombinácia. Vrcholom sezóny 2014/15 bude svetový šampionát v kanadskej Panorame (28. februára - 10. marca), kde sa predstaví 130 športovcov z 30 krajín.


EP Pitztal: strieborné priečky pre Kraka a Franceho   

Premiéru Európskeho pohára obstaral včera v tirolskom Pitztali obrovský slalom. Jakub Krako skončil medzi zrakovo postihnutými druhý rovnako ako Martin France, ktorý súťažil v kategórii telesne postihnutých stojacich mužov.


Príjemným prekvapením sú najmä výkony Franceho, ktorý počas víkendu vyhral všetky štyri disciplíny v súťaži IPCAS. Tentokrát pustil pred seba iba Rakúšana Marcusa Salchera, ktorý na ZPH 2014 v Soči vybojoval dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Ďalší paralympijský šampión zo Soči Alexej Bugajev skončil v poli 30 zjazdárov, ktorí dokončili preteky, až piaty!

Výsledky:

15. decembra  Pitztal, obrovský slalom

Zrakovo postihnutí muži:

2. Jakub Krako (navádzač Martin Motyka), 11. Michal Beladič (n. Filip Motyka), 12. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová).... Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík)  diskvalif.

Telesne postihnutí stojaci muži:

2. Martin France

Dnes pokračujú preteky Európskeho pohára slalomom.


Paralympionikov bude v Riu sprevádzať maskot Tom

Až 325 tisíc ľudí sa zapojilo do súťaže o mená maskotov najbližších olympijských a paralympijských hier 2016 v Riu. Paralympijský maskot dostal na základe väčšiny hlasov meno Tom, jeho olympijský brat sa volá Vinicius.


Organizátori OH a PH 2016 ponúkli do súťaže túto dvojicu mien, ktorá napokon zvíťazila, ako poctu Viniciusovi de Moraesovi a Tomovi Jobimovi, hviezdam hudobnej novej vlny z 50. rokov minulého storočia, tvorcom slávnej skladby The Girl from Ipanema.

Ďalšie dvojice, ktoré ponúkli na hlasovanie, boli  Oba a Eba, resp. Tiba Tuque a Esquindim. Výsledok oznámili včera. Paralympijský Tom reprezentuje svojim vzhľadom bohatú flóru hostiteľskej krajiny. Olympijský Vinicius má rysy mačky a zosobňuje brazílsku faunu.  Brazílčania pestrofarebnosťou a stvárnením postáv zjavne stavili na detskú cieľovú skupinu.

"Predstavujú rôznorodosť našej kultúry a národa. Rozdávajú radosť, symbolizujú náš životný štýl. Obe stvorenia sú čarovné, svojou energiou a nadprirodzenými schopnosťami pripomínajú mladú generáciu, ktorú veľmi chceme osloviť," povedala pre rio2016.com brand direktorka Beth Lulová.

Usporiadatelia si od predaja suvenírov sľubujú príjem miliardy brazílskych realov (319 miliónov eur) a rokujú o nakrútení televíznej šou, v ktorej by boli maskoti hlavnými postavami. Pripravujú tiež aplikácie a hry. (vg, SITA)


 Lyžiari vstúpili do sezóny úspešne. France vyhral všetky disciplíny!

Preteky IPCAS v Pitztali otvorili počas víkendu zjazdársku sezónu 2014/15. Najlepšie si z našich počínal Martin France, ktorý vyhral oba preteky Super G a triumfoval aj v obidvoch obrovských slalomoch.


Náš jediný telesne postihnuý zjazdár pritom štartoval v početnej konkurencii. Napríklad v prvom obrovskom slalome dokončilo preteky až 34 lyžiarov. Dve víťazstvá zaznamenal v Tirolsku aj Jakub Krako (oba v obrovskom slalome). Miroslav Haraus zasa zvíťazil v druhom preteku Super G.

Výsledky:

12. decembra

Super G 1

Zrakovo postihnutí:

3. Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík), 6. Jakub Krako (n. Martin Motyka ), 7. Michal Beladič (n. Filip Motyka),8. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová)   

Telesne postihnutí:

1.Martin France (dokončilo 27 štartujúcich)

Super G 2

Zrakovo postihnutí:

1.Miroslav Haraus, 3. Jakub Krako, 7. Michal Beladič,  8. Marek Kubačka

Telesne postihnutí:

1.Martin France (28)

13. decembra

Obrovský slalom 1

Zrakovo postihnutí:

1.Jakub Krako, 4. Miroslav Haraus, 7. Michal Beladič, 8. Marek Kubačka

Telesne postihnutí:

1.Martin France (34)

14. decembra

Obrovský slalom 2

Zrakovo postihnutí:

1.Jakub Krako, 2. Miroslav Haraus, 8. Michal Beladič, Marek Kubačka nedokončil prvé kolo

Telesne postihnutí:

1.Martin France (19)

Dnes a zajtra sa na rovnakom mieste koná prvé kolo Európskeho pohára.  


Vo Vištuku včera padol svetový strelecký rekord

Veronika Vadovičová prekonala včera svetový rekord v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu 60 rán. Doterajší najlepší svetový výkon vlani z Thajska mal hodnotu 637,2 bodu. Naša paralympijská víťazka z Pekingu 2008 ho zlepšila o 0,5 bodu.


Svetový rekord prekonala na Majstrovstvách SR vo vzduchovej puške vo Vištuku.


 Španielska Girona bude hostiť vedecké kapacity z oblasti para športu

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil, že siedma konferencia VISTA pre vedcov a odborníkov z oblasti paralympijského športu sa bude konať v historickom španielskom meste Girona od 7. do 10. októbra budúceho roku.Nosnou témou bude "Zabezpečenie budúcnosti  mladých para športovcov“. Účastníci z celého sveta sa budú venovať témam ako sú paralympijský úspech, zdravie športovcov, klasifikácia, vzdelávanie trénerov a zimné športy. Odborníci, ktorí sa budú chcieť prezentovať svojimi prednáškami na tejto konferencii, majú zaslať abstrakty svojich materiálov vedeckému výboru VISTA 2015 do 15. februára 2015.