Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

17.03.2014

Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

Privítanie po návrate sa dnes popoludní konalo v sídle hlavného partnera SPD Soči 2014 spoločnosti SPP v Bratislave. So ziskom siedmich medailí - troch zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových - sa Slováci zaradili na šieste miesto v celkovej medailovej bilancii krajín.


"Vzhľadom na vysoké ambície niektorých našich športovcov sa môže počet medailí niekomu máliť. My sme však veľmi spokojní. Sme presvedčení o tom, že nielen medailisti, ale všetci naši športovci odovzdali na paralympijských športoviskách všetky svoje sily a umenie a dôstojne reprezentovali našu krajinu," komentoval vedúci slovenskej výpravy v Soči Samuel Roško.
ZPH 2014 sa konali v zložitej geopolitickej atmosfére počas silnejúcich obáv z rozpútania vojnového konfliktu na Kryme. "Aj preto sme dvojnásobne radi, že všetci paralympionici sa vrátili domov živí a zdraví a v dobrej nálade. U viacerých tú náladu umocnili medaily na krku," upozornil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
Najúspešnejšou slovenskou športovkyňou v Soči bola zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová. Dve zlaté a jedna bronzová medaila sa jej hompáľali na krku a 27-ročná Rožňavčanka mohla spokojne poznamenať: "Na tieto hry mi zostanú krásne spomienky, nielen čo sa týka samotného lyžovania a našich úspechov, ale aj organizácie a atmosféry. Rusi si tieto hry vzali za svoje a rovnako ako svojim športovcom fandili aj nám ostatným." Farkašová má v zbierke zo zimných paralympijských hier už päť zlatých, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. "Veľmi si vážim každú z medailí, ktoré som získala. Veľká vďaka za ne patrí najmä mojej navádzačke Natálii Šubrtovej, ktorá ma dobre vedie nielen na svahu, ale sme dobré kamarátky aj v súkromí," dodala Farkašová.
Premiéru na zimných paralympijských hrách majú za sebou slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku. Medailu síce nezískali, ale ich šieste miesto v konkurencii desiatich najlepších krajín sveta je výborný odrazový mostík do budúcnosti. "Ak by sme mali o jeden víťazný zápas viac, boli by sme v semifinále a hrali o medaily. Treba si však uvedomiť, že v Soči sme oproti ostatným mali najmenej skúsený tím a vo svetovom rebríčku nám patrila z desiatich účastníkov deviata priečka. Z tohto pohľadu je naše šieste miesto úspech," hodnotil tréner curlerov František Pitoňák.
(vg, SITA)

 


Atlét Marek Margoč v hudobnom videoklipe

Na youtube sa objavil videoklip slovenskej speváčky Janais ku skladbe Heart. V klipe k piesni, ktorý bol nakrútený v bratislavských uliciach, sa objavil aj paralympijský víťaz z Atén 2004 Marek Margoč. Pozrite si https://www.youtube.com/watch?v=OL_eOZgbTI8


Na MS v Číne vybojovali stolní tenisti jeden bronz

So ziskom jednej bronzovej medaile zo súťaže jednotlivcov sa začiatkom týždňa vrátili z Pekingu naši reprezentanti, ktorí tu v dňoch  6.- 15. septembra štartovali na MS v stolnom tenise zdravotne znevýhodnených. Získal ju Ján Riapoš v TT2.


O medailu v súťaži družstiev pripravili náš jediný tím v TT2 prehry s Francúzskom a Kóreou. V nich už nastúpil aj Rastislav Revúcky, ktorý kvôli zdravotným problémom vynechal individuálnu súťaž.  

Z tradičných členov našej reprezentácie chýbali v Číne Andrej Mészáros (TT4), Miroslav Jambor (TT8) a čerstvá matka Alena Kánová (TT3), čo ovplyvnilo našu bilanciu. V dôsledku nekvalifikovania sa Mészárosa a Jambora sme napríklad nemohli postaviť tímy v skupinách TT4 a TT8, ktoré pravidelne hrávajú o medailové pozície. Na MS môžu zasiahnuť do bojov v súťaži družstiev iba hráči, ktorí sa nominovali do súťaže jednotlivcov.

MS sa konajú raz za štyri roky. V roku 2010 sme v kórejskom  Gwangju skončili s bilanciou 1 - 2 - 0 na 9. mieste v hodnotení krajín. Zlato vybojovalo družstvo TT2 v zložení Ján Riapoš/Rastislav Revúcky/Martin Ludrovský, strieborné medaily v singloch Alena Kánová (TT3) a Oľga Barbušová (TT8).


Lukostreľba: ďalší titul pre Marcela Pavlíka

Čerstvý majster Európy v lukostreľbe zdravotne postihnutých Marcel Pavlík z MŠK Kežmarok sa počas víkendu stal vo Veľkom Záluží aj majstrom Slovenska v terčovej lukostreľbe v kategórii kladkový luk.  


Marián Marečak získal striebro medzi jednotlivcami aj v družstvách,  paralympijský šampión z Atén 2004 Imrich Lyócsa vybojoval prvenstvo v kladkovom luku veteránov.

Na majstrovstvách SR súťažili aj paralympijské nádeje. Denis Ivan vybojoval striebro v kategórii starší žiaci olympijský luk.


„Kolesá“ zavítajú do Žiliny – všetkých srdečne pozývame!

Už budúci týždeň vo štvrtok 18. septembra 2014 zavíta kampaň "Na kolesách proti rakovine" do ďalšieho veľkého slvenského mesta. V Žiline v rámci populárnych "Dní zdravia", ktoré mesto  organizuje na námestí Andreja Hlinku, budeme mať opäť možnosť prezentovať myšlienky našej kampane ...


... a získavať tak ďalšie prepotrebné príspevky do zbierky, ktorej cieľom je zakúpenie ďalšieho dôležitého diagnostického prístroja.Na námestí, hneď vedľa hlavného pódia, budeme mať už od 10.00 hod. svoje stanovište. Na ňom budú k dispozícii stacionárne bicykle s virtuálnou obrazovkou, na ktorých bude mať možnosť každý záujemca odbicyklovať stanovený meraný úsek a zaradiť sa tak do súťaže, ktorej výsledky budú vyhlásené na hlavnom pódiu okolo 15.30.Okrem toho si môžu návštevníci nášho stanovišťa zakúpiť reklamné predmety kampane - šiltovky, tričká, odznaky a prispieť tak na dobrú myšlienku boja proti civilizačným chorobám. Súčasťou kampane v Žiline bude aj symbolická jazda, ktorá bude štartovať na námestí A. Hlinku o 16.00 hod. V čele symbolickej jazdy budú viaceré známe osobnosti športového a kultúrneho života, spolu s brazílskou bubnovou show Campana Batucada a samozrejme so všetkými malými i veľkými kolieskármi - korčuliarmi, cyklistami, kolobežkami, kočíkmi a inými kolieskovými nemotorovými prostriedkami, ktorí takto prídu podporiť našu kampaň. Každý účastník symbolickej jazdy dostane na štarte tričko a odznak kampane. V rámci Dní zdravia tiež prebieha na Mestskej plavárni plavecká štafeta, ktorej sa zúčastnia aj deti so zdravotným znevýhodnením zo Spojenej špeciálnej školy v Žiline. Na ich čele bude stáť aj účastník londýnskeho paralympijského finále v plávaní Viktor Keményi, spolu s členmi Paralympijského centra talentovanej mládeže v Bratislave.Všetkých priaznivcov…

Súťaž družstiev: na úvod prehra s Francúzskom

Dnes sa predstavilo družstvo TT2 v zápase proti Francúzsku, hoci pôvodne bol plánovaný zápas s Kóreou. V úvodnom zápase nastúpil Ján Riapoš proti Stéphanovi Molliensovi a v koncovkách setov bol nakoniec úspešnejší francúzsky reprezentant.


V druhom zápase bol súperom Martina Ludrovského Riapošov semifinálový  premožiteľ zo súťaže jednotlivcov Fabien Lamirault. Zápas bol veľmi vyrovnaný a aj v úvode piateho setu to vyzeralo nádejne, keď sa náš hráč dostal do vedenia 7:3, no nakoniec prehral pomerom 9:11. Nasledovala, štvorhra v ktorej sa dvojici Ján Riapoš - Rastislav Revúcky nepodarilo prelomiť smolu, ktorá nás sprevádzala celý zápas a nakoniec prehrali 0:3 a tým pádom aj celý zápas 0:3. Zajtra by sa mali naši predstaviť v zápase proti Kórei o 14:00 MČ.

Počas MS prebiehala aj voľba zástupcov do hráčskej komisie ITTF-PTT. Jednou z kandidátok bola aj naša Alena Kánová, ktorá v nej pôsobí už štyri roky. Dnes boli zverejnené výsledky, podľa ktorých bola opäť zvolená 98 percentami hlasov.


Po bronze v jednotlivcoch začína obhajoba titulu v družstvách

Včera sa skončila súťaž jednotlivcov na MS v stolnom tenise zdravotne znevýhodnených v Pekingu. Slovenský reprezentant Ján Riapoš pridal k piatim  paralympijským tretiu medailu z MS, keď vybojoval bronz.


,,MS sú náročným turnajom, nakoľko sa podobne ako PH konajú len raz za štyri roky. Preto si veľmi vážim zisk tejto medaile. Udržať si výkonnosť je z roka na rok ťažšie, veď od roku 1999 som každý rok vybojoval pre Slovensko veľkú medailu z PH, MS či ME. Trochu ma mrzí semifinálová prehra s nasadenou dvojkou turnaja Francúzom Lamiraultom, nakoľko som to mal veľmi dobre rozohrané v každom sete, ale záver sa hlavne šťastím vždy priklonil na stranu súpera“, uviedol Ján Riapoš.

Dnes sa začala súťaž družstiev, v ktorej máme tentokrát zástupcov iba v skupine TT2. Trio Riapoš - Revúcky – Ludrovský však obhajuje prvenstvo spred štyroch rokov v Kórei. „Obhajoba zlata nebude ľahká, ale verím, že zabojujeme o ďalší kov“, dodal Ján Riapoš.


MS Peking: Ján Riapoš vybojoval bronz

Jánovi Riapošovi sa ako jedinému slovenskému zástupcovi podarilo na MS v stolnom tenise prebojovať medzi najlepších štyroch. Po víťazstve vo štvrťfinále s Čechom Suchánkom však podľahol v semifinále Francúzovi Lamiraultovi a z Pekingu si odváža bronzovú medailu.


O lepšie umiestnenie pripravila paralympijského šampióna z Londýna smola v koncovkách setov a napokon prehral 0:3. Dramatický bol už  štvrťfinálový zápas s Jiřím Suchánkom, ktorý náš reprezentant však dotiahol v piatich setoch do víťazného konca.

Naopak, do semifinále nepostúpil Richard Csejtey medzi stojacimi (TT8), ktorý prehral s domácim hráčom Ye Chao Qunom 1:3.

Slovenskú výpravu čaká ešte tímová súťaž, v ktorej sa predstaví družstvo TT2 Riapoš -Revúcky -Ludrovský.


 Riapoš a Csejtey do štvrťfinále, Revúcky už s výpravou

Na MS v Pekingu sa v súťaži jednotlivcov podarilo postúpiť do štvrťfinále Jánovi Riapošovi (TT2) a Richardovi Csejteyovi, naopak Martin Ludrovský (TT2) a Peter Mihálik (TT4) už skončili.


Ludrovskému (TT2) sa nepodarilo prejsť cez brány osemfinále, keď podľahol Kórejčanovi Chaa Soo Yongovi 2:3 a Peter Mihálik (TT4) nepostúpil zo základnej skupiny. Rozhodla o tom jeho prehra s Chorvátom Tomislavom Spaljom, na ktorého mal už v treťom sete prvý mečbal, ale nakoniec prehral v piatom sete 3:11. 

Zajtra bude súperom Riapoša Jiří Suchánek z Českej republiky o 10:50 MČ. Richard Csejtey sa predstaví vo štvrťfinále proti domácemu Sun Churenovi o 9:30 MČ.

Rastislav Revúcky sa po včerajšej hospitalizácii vrátil k výprave a jeho stav sa zlepšuje.


Oslavy jubilea v Rijeke aj so slovenskou účasťou  

Generálny sekretár SPV Samuel Roško zastupoval v piatok Slovensko na oslavách 50. výročia založenia chorvátskeho paralympisjkého športu. V Rijeke sa zišli pozvaní zahraniční hostia na čele s prezidentom IPC Sirom Philipom Cravenom.