Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

17.03.2014

Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

Privítanie po návrate sa dnes popoludní konalo v sídle hlavného partnera SPD Soči 2014 spoločnosti SPP v Bratislave. So ziskom siedmich medailí - troch zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových - sa Slováci zaradili na šieste miesto v celkovej medailovej bilancii krajín.


"Vzhľadom na vysoké ambície niektorých našich športovcov sa môže počet medailí niekomu máliť. My sme však veľmi spokojní. Sme presvedčení o tom, že nielen medailisti, ale všetci naši športovci odovzdali na paralympijských športoviskách všetky svoje sily a umenie a dôstojne reprezentovali našu krajinu," komentoval vedúci slovenskej výpravy v Soči Samuel Roško.
ZPH 2014 sa konali v zložitej geopolitickej atmosfére počas silnejúcich obáv z rozpútania vojnového konfliktu na Kryme. "Aj preto sme dvojnásobne radi, že všetci paralympionici sa vrátili domov živí a zdraví a v dobrej nálade. U viacerých tú náladu umocnili medaily na krku," upozornil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
Najúspešnejšou slovenskou športovkyňou v Soči bola zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová. Dve zlaté a jedna bronzová medaila sa jej hompáľali na krku a 27-ročná Rožňavčanka mohla spokojne poznamenať: "Na tieto hry mi zostanú krásne spomienky, nielen čo sa týka samotného lyžovania a našich úspechov, ale aj organizácie a atmosféry. Rusi si tieto hry vzali za svoje a rovnako ako svojim športovcom fandili aj nám ostatným." Farkašová má v zbierke zo zimných paralympijských hier už päť zlatých, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. "Veľmi si vážim každú z medailí, ktoré som získala. Veľká vďaka za ne patrí najmä mojej navádzačke Natálii Šubrtovej, ktorá ma dobre vedie nielen na svahu, ale sme dobré kamarátky aj v súkromí," dodala Farkašová.
Premiéru na zimných paralympijských hrách majú za sebou slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku. Medailu síce nezískali, ale ich šieste miesto v konkurencii desiatich najlepších krajín sveta je výborný odrazový mostík do budúcnosti. "Ak by sme mali o jeden víťazný zápas viac, boli by sme v semifinále a hrali o medaily. Treba si však uvedomiť, že v Soči sme oproti ostatným mali najmenej skúsený tím a vo svetovom rebríčku nám patrila z desiatich účastníkov deviata priečka. Z tohto pohľadu je naše šieste miesto úspech," hodnotil tréner curlerov František Pitoňák.
(vg, SITA)

 


LetMo ponúka zateplené vaky pre vozíčkarov

V prichádzajúcej zime vozíčkarov určite potešia zateplené vaky, vyrobené z vodeodolného materiálu, ktoré sú ideálne do chladného a daždivého počasia. Ich hladká flisová vložka poskytuje teplo a pohodlie.


Vak (fusak) je vhodný pre mechanické vozíky. Nájdete ho v ponuka spoločnosti LetMo, ktorá je na trhu už 10 rokov a zároveň je aj dlhoročným partnerom Slovenského paralympijského výboru.

Viac na: http://www.letmo.sk/zatepleny-vak-fusak-pre-vozickarov/


Na čele SZTPŠ ďalšie štyri roky Ján Riapoš

V bratislavskom hoteli Chopin sa včera uskutočnilo volebné Valné zhromaždenie (VZ) Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ), ktoré sa koná raz za štyri roky. Za predsedu zväzu bol opätovne zvolený doterajší predseda Ján Riapoš.


Delegáti na VZ bilancovali nielen dvojročné obdobie od posledného zasadnutia v roku 2012, ale i celé obdobie 2010 -2014 od posledného volebného VZ. Oboznámili sa s hodnotiacimi správami za tieto roky a volili okrem predsedu aj členov výkonného výboru (VV) a revíznej komisie. Schválili aj plán činnosti zväzu na ďalšie štyri roky.Do VV boli zvolení Peter Matiaško (zodpovedný za reprezentáciu), Róbert Ďurkovič (za športové súťaže), Pavel Bílik (za mládež), Veronika Vadovičová (za rozvoj). Predsedom revíznej komisie zostal aj v ďalšom období Ján Bezecný, za členov boli zvolení Branislav Režňák a Milan Orosz.  Delegáti si vypočuli aj príspevky hostí, medzi ktorými vystúpil aj riaditeľ Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky (ADA SR) Miroslav Motyčík. Ten oboznámil prítomných s aktualizáciou Svetového antidopingového kódexu, ktorý bol vydaný v roku 2003 a novelizovaný v roku 2009. Posledné zmeny, na ktoré upozornil účastníkov VZ, vstúpia do platnosti od 1. januára 2015.Vedúca projektu PARALELA Ľubica Ďurčová zasa informovala o podrobnostiach projektu, ktorý bol spustený 1. novembra tohto roku a  ktorého nosnou ideou je zamestnanosť a sociálna inklúzia zdravotne znevýhodnených. Projekt je z väčšej časti financovaný prostredníctvom  Európskeho sociálneho fondu. V rámci neho sa vytvorí skupina motivátorov z radov úspešných paralympijských športovcov, ktorí po fáze vzdelávania a otestovania sa zamerajú na cieľovú skupinu, najmä klientov NRC Kováčová. Tí budú objektom ich práce a…

Zajtra sa bude konať volebné Valné zhromaždenie SZTPŠ

V bratislavskom hoteli Chopin sa zajtra o 10. hod. začne volebné Valné zhromaždenie Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ), ktoré bude mať o. i. na programe aj voľbu predsedu, členov výkonného výboru a revíznej komisie. 


Na valnom zhromaždení sa bude bilancovať štvorročné obdobie a delegáti budú oboznámení s hodnotiacimi správami za roky 2010 - 2014.

SZTPŠ zastrešuje telesne znevýhodnených športovcov a je najväčším zväzom Slovenského paralympijského výboru. Podľa úspechov, dosiahnutých na významných medzinárodných podujatiach, patrí aj medzi najúspešnejšie športové zväzy v Slovenskej republike.


Medzi ocenenými strelcami aj Veronika Vadovičová

Slovenský strelecký zväz (SSZ) včera bilancoval úspešný rok 2014 opäť v hoteli Bonbón v bratislavskej Petržalke a ocenil najlepších športovcov a trénerov, ktorí sa zaslúžili o zisk 27 cenných kovov.


Medzi ocenenými bola aj majsterka sveta 2014 Veronika Vadovičová a jej tréner Jozef Široký. Členka Strediska štátnej športovej reprezentácie MV SR vybojovala v júli na IPC MS v športovej streľbe telesne znevýhodnených v nemeckom Suhle zlato v disciplíne R2 vzduchová puška 40 v stoji a striebro v R8 malokalibrová puška 3 x 20.


Tvorcov maskotov inšpirovali brazílske zvieratá a rastliny

Rio 2016 v pondelok oficiálne predstavilo podobu maskotov olympijských a paralympijských hier. Mená zatiaľ nemajú, rozhodne o nich verejné hlasovanie. Organizátori predpokladajú výrobu až 12 000 produktov s ich vyobrazením.


Tvorba maskotov bola inšpirovaná najmä brazílskymi zvieratami a rastlinami, ale aj rôznymi vplyvmi pop kultúry a hrdinami počítačových hier. Podľa fiktívne príbehu, ktorý ich sprevádza, sa narodili 2. októbra 2009, v deň keď bola mestu Rio de Janeiro oficiálne pridelená organizácia OH a PH 2016.

Olympijský maskot, ktorý reprezentuje brazílsku zvieraciu ríšu,  má prevedenie v žiarivo žltej farbe a mačacie rysy. Hlavným poznávacím znakom jeho paralympijského brata, ktorý je unikátnou zmesou brazílskej flóry, je bohatá pokrývka hlavy zo zeleného lístia. Maskoti budú kľúčovou časťou celého merchandisingu OH a PH, dôležitým zdrojom príjmov i komunikácie smerom k verejnosti.

O menách maskotov bude hlasovat verejnosť na www.rio2016.com/mascots, ako aj na Rio 2016 kanáli Twitter (@ Rio2016). Do užšieho výberu sa dostali tieto mená: Oba a Eba, Tiba Tuque a Esquindim, Vinicius a Tom.

"Maskoti sú jedným z najreprezentatívnejších symbolov hier. Ich cieľom je potešiť a zapojiť publikum, najmä deti," povedal prezident Rio 2016 Carlos Nuzman.


Aktuálne znenie Svetového antidopingového kódexu 2015

Svetový antidopingový kódex bol prvýkrát prijatý v roku 2003, vstúpil do platnosti v roku 2004 a potom bol zmenený s účinnosťou od 1. januára 2009. Nasledujúci dokument obsahuje jeho úpravy...


... ktoré schválila Nadačná rada Svetovej antidopingovej agentúry v Johanesburgu (Južná Afrika) 15. novembra 2013.V prílohe nájdete revidovaný Svetový antidopingový kódex, účinný od 1. januára 2015.

V piatok sme na pôde SPV privítali návštevu z Rakúska

Generálna sekretárka Rakúskeho paralympijského výboru Petra Huber a office manažérka Európskeho paralympijského výboru (EPC) Saskia Kanfer navštívili v piatok Slovenský paralympijský výbor, kde rokovali s jeho predsedom Jánom Riapošom...


... o ďalšej spolupráci v najbližších rokoch a spoločných projektoch, vrátane PH 2016 v Riu. Na rokovaní bol prítomný aj generálny sekretár SPV Samuel Roško, ktorý je zároveň členom exekutívy EPC. Po rokovaní na pôde SPV odcestovali na zasadnutie EPC, ktoré sa konalo v maďarskom Egeri.  


Streľba nevidiacich: európsky titul zo severu Poľska

Štefan Kopčík s asistentkou Boženou Kopčíkovou sa stali majstrami Európy IBSA v streľbe nevidiacich a slabozrakých v disciplíne vzduchová puška 10 m v stoji. Okrem tohto sa stali aj držiteľmi svetového rekordu.


Šampionát sa konal v poľskom Ramsowe. Okrem našej víťaznej dvojice z ŠK Lučivná nás reprezentovali aj ďalšie dva páry - Emil Garaj s Ivanom Némethym (TJ Lokomotíva Vrútky) a Pavol Kováč s bratom Petrom z ŠK NŠ Očko Levice, ktorí vybojovali v rovnakej disciplíne 3. miesto.

Kopčíkovci bodovali aj v poslednej disciplíne 3 x 40, kde obsadili druhé miesto. Bratia Kováčovci skončili štvrtí.


OBRAZOM: návrat k stolnotenisovej exhibícii v Leviciach

Vo štvrtok 16. októbra žili Levice stolným tenisom. V miestnej športovej hale sa uskutočnilo kultúrno - športové podujatie, ktorého súčasťou bola aj stolnotenisová exhibícia. Predstavil sa na nej aj štvornásobný paralympijský víťaz Ján Riapoš ...


... spolu s Ingemarom Péterom, slovenskou jednotkou Erikom Illášom, čerstvým hrdinom ME družstiev, portugalským reprezentantom Marcosom Freitasom a ďalšími hráčmi.