Slovenské zastúpenie aj v paratlaku na lavičke

12.11.2020

Slovenské zastúpenie aj v paratlaku na lavičke

Slovenský para šport má okrem úspešných športovcov aj medzinárodných rozhodcov. Martin Čapla pôsobí dlhé roky v tejto funkcii v paratlaku na lavičke. Prvé paralympijské hry absolvoval v roku 2004 v Aténach, odvtedy sa zúčastnil všetkých ďalších.


Pravidelne rozhoduje aj MS alebo kontinentálne šampionáty v rôznych regiónoch sveta ako napríklad Panamerické či Panázijské hry.

Zároveň bol vymenovaný za člena technickej poradnej skupiny svetového paratlaku na lavičke (World Para Powerlifting Technical Advisory Group). V týchto dňoch obdržal z Bonnu list, v ktorom World Para Powerlifting (WPPO) predlžuje v súvislosti s ročným posunom paralympijských hier v Tokiu mandát jednotlivých členov poradnej skupiny až do októbra 2021. Hlavnou náplňou práce tejto poradnej skupiny sú pravidlá, rozhodcovia a ich neustále vzdelávanie, konzultácia s WPPO ohľadom nových pravidiel a pod.


Prezidenta MOV nadchol Národný štadión v Tokiu

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach je nadšený z nového Národného štadióna v Tokiu, ktorý má byť cen-trom budúcoročných hier. Stánok v japonskej metropole nazval počas svojej dvojdňovej inšpekcie v Tokiu "inšpiratívnym a autentickým". 


Štadión s kapacitou 60.000 miest oficiálne dokončili v novembri minulého roka a slávnostne ho odovzdali prevádzkovateľovi, ktorým je Japonský olympijský výbor. Náklady na jeho výstavbu sa vyšplhali na 1,4 miliardy dolárov. Uskutoční sa na ňom otvárací i záverečný ceremoniál OH 2020. Slú-žiť bude aj pre súťaže v atletike a pre medailové zápasy vo futbale. Počas svojej návštevy sa Bach stretol aj s japonským premiérom Jošihidom Sugom. Očkovanie však bude zrejme nevyhnutnosť pre zahraničných športovcov, ale aj fanúšikov, ktorí budúci rok vycestujú na OH a PH. Pôjde najmä o to, aby zvýšený príliv cudzincov nespôsobil zdravotné problémy japonskému obyvateľstvu v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 . "S cieľom chrániť japonský ľud a z úcty k nemu MOV vyvinie veľké úsilie, aby čo najviac účastníkov zo zahraničia malo v sebe očkovaciu látkou, ak už bude vtedy k dispozícii. Diváci by si mali užiť bezpečné prostredie na jednotlivých športoviskách počas olympijských bojov," vyhlásil Thomas Bach. Dejisko budúcoročnej paralympiády navštívil aj prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons. "Počas podujatia budú musieť naozaj všetci dodržiavať veľké množstvo pravidiel. Som si však istý, že to nebude problém. Každý si je totiž vedomý ich dôležitosti," povedal. Dovedna sa na olympijských a paralympijských hrách v Tokiu 2021 očakáva účasť približne 15 400 športovcov a ďalšie tisícky členov ich realizačných tímov, vrátane funkcionárov, sponzorov a médií.

Presunú sa parahokejové MS až na október?

Svetový šampionát A kategórie v parahokeji mala hostiť Ostrava v dňoch 1. - 8. mája 2021 po prvýkrát aj s účasťou slovenskej reprezentácie. Vedenie svetového parahokeja (World Para Ice Hockey - WPIH) však otvorilo diskusiu o presune turnaja na október 2021...


Dôvodom sú obmedzenia kvôli Covid 19 a tak by sa k tomuto návrhu mali vyjadriť všetky zainteresované tímy. „Za neustále sa meniacej situácie WPIH a organizačný výbor v Ostrave skúmajú možnosť odložiť šampionát na 16. októbra 2021 v snahe znížiť riziká a zabezpečiť účasť všetkých oprávnených tímov“, píše sa v oficiálnej správe, ktorú dostal aj SPV. Reaálne totiž existuje obava, že by sa MS museli konať bez divákov (alebo v obmedzenom počte) a tímy by možno museli ísť dva týždne pred MS do karantény.
„Aj keď neexistuje žiadna záruka, že situácia bude v októbri diametrálne odlišná, predsa je len pravdepodobné, že do tej doby sa zredukujú obmedzenia“, píše ďalej WPIH. Zároveň zdôrazňuje, že ich cieľom je pripraviť čo najlepšie podmienky pre úspešné podujatie v bezpečnom prostredí a preto by radi poznali aj názor účastníkov. WPIH si uvedomuje, že odklad udalosti môže mať dopad na kvalifikačný proces pre ZPH 2022. Svoje stanoviská by osem účastníkov A kategórie malo zaslať do 30. novembra.


Pozdrav laureátom cien Klubu fair play

Predsedníčka Klubu fair play Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Katarína Ráczová adresovala laureátom tohtoročných cien fair play pozdrav, keďže sa momentálne nemôžu osobne stretnúť na slávnostnom odovzdávaní ocenení.


„V týchto dňoch sa malo konať slávnostné odovzdávanie výročných cien Klubu fair play. Žiaľ, pandémia koronavírusu spôsobila, že tradičné každoročné podujatie, ktoré sa malo konať už 27. raz, sme museli zrušiť. Viem, že je to len číslo. Oveľa dôležitejšie však je, čo sa za ním skrýva. Za 27-ročnou existenciou klubu sú uložené ďalšie čísla. Za uvedené obdobie klub ocenil viac ako 300 osobností, ktoré sa v športe, ale aj v bežnom živote riadia základnými pravidlami čestnosti, slušnosti, venujú veľkú pozornosť mládeži, vštepujú jej pravidlá fair play a sú jej vždy vzorom. Bez toho, aby som chcela podceniť iné profesie a osobnosti spoločenského života, športovci sú tí, ktorí najviac pútajú pozornosť verejnosti.Podľa jedného zahraničného výskumu približne deväť z desiatich detí (88 %) hovorí, že slávni športovci ich naučia väčšinou dobré veci. Poslanie vrcholového športovca ako reprezentanta hodnôt ušľachtilého konania nie je jednoduchá a ľahko zvládnuteľná úloha. Vrcholoví športovci sú vnímaní nielen cez ich športové výkony. Každý ich názor aj skutok môže byť podrobne skúmaný a posudzovaný. Popularita znamená aj bremeno, s ktorým je v mnohých prípadoch oveľa ťažšie sa vyrovnať ako premôcť najsilnejšieho súpera.Vieme, že nie vždy je tomu tak. Nie vždy a nie každý funkcionár, tréner, športovec si je vedomý svojej zodpovednosti. V pamäti máme aj živé príklady zo slovenského športu z nedávnej minulosti. Skutočne úspech či vidina úspechu ospravedlňuje aj neospravedlniteľné? Dá…

 Odštartovali sme projekt #nerozlučiteľní

Nadácia Slovenského paralympijského výboru (SPV) spoločne so spoločnosťou NERO Drinks spustila projekt #nerozlučiteľní. Jeho cieľom je podporiť mladé športové para talenty od 6 do 23 rokov.


Projekt je určený pre telesne, zrakovo či mentálne znevýhodnených športovcov a zároveň sa snaží motivovať tých, ktorí by radi začali športovať. "Projekt nechá prehovoriť príbehy nerozlučiteľných partnerstiev a spojení. Stačí sa zamyslieť nad tým, s kým alebo s čím je život konkrétneho mladého športovca 'nerozlučiteľný'. Môže to byť blízka osoba, rodič, súrodenec, učiteľ, tréner či kamarát. Rovnako aj domáce zvieratko, vec alebo zdravotná či športová pomôcka, ktorá má v jeho živote pevné miesto. Záujemcovia sa zaregistrujú na stránke www.nerozlucitelni.sk, nahrajú svoju fotografiu a odpovedia na otázky. Uvedú, akému športu sa venujú, s kým alebo s čím sú nerozlučiteľní a tiež krátky popis, prečo sú #nerozlučiteľní. Na záver je potrebné pridať, na aký účel bude použitá prípadná finančná podpora. Všetky prihlášky bude vyhodnocovať odborná porota v zložení: Jakub Krako (paraalpský lyžiar), Juraj Medera (člen VV SPV zodpovedný za mládež), Imrich Béreš (predseda Nadácie SPV) a Petr Rund (zakladateľ NERO Drinks). Nadácia SPV a NERO Drinks po zverejnení poradia prerozdelia čiastku vo výške 6000 eur nasledovne: 1. miesto finančná podpora vo výške 3000 eur, 2. miesto 2000 eur a 3. miesto 1000 eur. Každý výherca tiež získa balíček NERO Drinks a výživové doplnky značky Kompava. Vyhlásenie výhercov bude vo februári 2021 prostredníctvom webovej stránky SPV a projektu #nerozlučiteľní. Viac v tlačovej správe

V „limitoch“ o neistej lyžiarskej sezóne

Paraalpskí lyžiari sa aktuálne nachádzajú vo Švédsku. V stredisku Kapdalis pri Severnom polárnom kruhu sa pripravujú na sezónu 2020/21. Aká bude, ešte stále nevedia, lebo termíny pretekov sa kvôli obmedzeniam neustále menia...


Stano Ščepán si pozval k mikrofónu manažéra tímu Martina Makovníka a našu najúspešnejšiu dvojicu – Henrietu Farkašovú a Jakuba Kraka.

Pozor, zmena vysielacieho času! Kvôli štátnemu sviatku až v stredu o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko.


Ďalšie veľké víťazstvo Sama Schrödera

Po vrodenej chorobe a rakovine hrubého čreva v osemnástke uspel holandský tenista na vozíku na prvý pokus aj na US Open. A už sníva o úspechu na hrách v Tokiu v lete budúceho roku. 


„Dosť nezvyčajný život, ale vždy som bol šťastný,“ tvrdí holandský tenista na vozíku Sam Schröder. Do svojich šestnástich narodenín absolvoval 30 operácií a v nemocnici trávil dlhé týždne. Príčinou bola vrodená genetická choroba zvaná SHFM syndróm, ktorá mu deformovala ruky aj nohy. A do toho sa musel dnes 30-ročný paralympionik z Geelenu (vyše 30-tisícové mestečko v provincii Limburg) popasovať s rakovinou hrubého čreva. „To, že som si tým prešiel ma zocelilo. Nepomohlo mi to byť len dobrým človekom, no vďaka tomu som sa zlepšil aj na kurte. Naučilo ma to byť pokojný za každej situácie bojovať a nevzdávať sa. Tak ako som sa nevzdával, keď som podstupoval liečbu rakoviny,“ cituje jeho slová server paralympic.org. Ako IvaniševičNie sú to prázdne reči. Schröder, ktorý má na každej ruke len jeden prst a má deformované aj obe chodidlá, sa skutočne dokázal presadiť. V septembri po prvý raz triumfoval v kategórii vozičkárov na US Open a dnes je z neho svetová tenisová trojka (v kategórii quad, nie v hlavnej open). Za Austrálčanom Dylanom Alcottom a Britom Andym Lapthornom. Práve Alcotta však Schröder vo finále dokázal zdolať. Hoci v druhom sete od Austrálčana dostal kanára, celý súboj napokon vyhral 7:6, 0:6, 6:4. „Bol to môj prvý grandslamový turnaj v živote. A hneď víťazný. Nemôžem byť šťastnejší,“ povedal Sam po newyorskom turnaji, na ktorý sa dostal vďaka divokej karte. Vyhrať US Open na prvú šupu je nezvyčajné aj medzi zdravými. Doteraz to…

Moderné technológie, aj tradičné remeslá

Tokijská paralympiáda ponúkne okrem napínavého športového diania ultramoderné dejiská aj pôsobivé drevené stavby s odkazom na umenie predkov.


Presne 539 sád medailí v 22 športoch čaká na účastníkov budúcoročnej tokijskej paralympiády. Bojovať o ne budú od 24. augusta do 5. septembra na 21 športoviskách, z ktorých mnohé boli dostavané ešte predtým, než pandémia koronavírusu rozhodla o preložení najväčšieho sviatku zdravotne znevýhodnených športovcov až na rok 2021. Energia aj zo solárnych panelov Jedným z hotových športovísk bol aj plavecký komplec Tokyo Aquatic Centre, ktorý Japonci slávnostne otvorili až na sklonku minulého mesiaca – 24. októbra. Ultramoderný stánok s najnovšími výdobytkami postavili za 542 miliónov dolárov a je to skutočne impozantná stavba. S bazénom pre desať dráh, tréningovým bazénom a hľadiskom s kapacitou 15-tisíc miest s dostatkom priestoru aj pre vozičkárov. To všetko vyrástlo v tesnom susedstve starej plaveckej haly Tacumi, čo obyvateľom Tokia dáva ešte viac možností užiť si plaveckých športov. Či už ako divák či rekreačný plavec, keďže aj moderná hala je už pár dní k dispozícii aj verejnosti. Dejisko PH 2021 má dokonca vlastné solárne panely, ktorými bude vyhrievať vodu v bazéne. Popri energii, ktorú hala využíva z tamojších geotermálnych prameňov. Dejisko krášli strecha, ktorá stavali robotníci najskôr na podlahe. Až po jej dokončení ju v troch etapách zdvihli na príslušné miesto, čím organizátori ušetrili množstvo času. „Už sa neviem dočkať, keď sem prídu najlepší olympionici a paralympionici z celého sveta, aby predviedli, čo dokážu,“ vyhlásila počas slávnostnej…

V „limitoch

Ján Kuboši, Ladislav Lechan a Roman Macko - traja silní muži, bývalí kulturisti. Traja zdravotne znevýhodnení športovci, ktorí sa aj po haváriách naplno venujú paratlaku na lavičke. 


Pre rubriku „Bez limitov“ ich príbehy v skratke zachytil Stano Ščepán. Počúvajte v utorok ráno o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko.  


Slovenskí paragolfisti už môžu na MS aj ME

Slovenská golfová asociácia (SKGA) bola 5. novembra jednohlasne prijatá za oficiálneho člena Európskej golfovej asociácie hendikepovaných golfistov. SPV o tom informoval generálny sekretár SKGA Kamil Balga. 


„Je to pre nás veľké ocenenie, nakoľko počet hendikepovaných golfistov a význam golfu pre znevýhodnených športovcov na Slovensku každoročne stúpa“, doplnil prezident SKGA Tomáš Stoklasa.

K prijatiu SKGA do rodiny paragolfistov zablahoželal Slovensku aj Tony Bennett, prezident EDGA a prisľúbil Slovensku súčinnosť v oblastiach rozvoja paragolfu, vzdelávania a podpory komunikačných aktivít.

Pre slovenských paragolfistov prijatie do EDGA znamená, že sa môžu zúčastňovať ME aj MS. Slovenský paragolfista Jaroslav Šalaváry má k úspešným športovým výkonom na medzinárodnej paragolfovej scéne potrebnú výkonnosť a veríme, že sa výkonnostne presadí aj na turnajoch.

"Golf je športom pre všetkých a preto veríme, že sa takto otvoria ihriská nielen pre doteraz aktívnych slovenských paragolfistov, ale nájdu si k tomuto športu cestu a obľúbia si ako vynikajúcu aktivitu aj ďalší hendikepovaní ľudia," dodal Tomáš Stoklasa.