Sledujte MS v paracyklistike naživo!

02.08.2018

Už dnes o 17:06 hod. štartuje ako prvá z našich v časovke handbikerka Anna Oroszová (WH3). Sledovať môžete live na https://www.youtube.com/watch?v=AILm5U30SOo

Zajtra sa v časovke predstaví o 15:51 tandem Juraj Práger/Ján Gallik, o 16:10 Ondrej Strečko, o 16:40 Patrik Kuril a o 16:47 Jozef Metelka.

UCI MS v cestnej paracyklistike 2018 sa konajú v talianskom Maniagu. Všetky potrebné informácie na: www.maniago2018.it

Premiéra hneď s dvoma družstvami

V dňoch druhého až šiesteho augusta sa v kažaskom meste Aktau pri Kaspickom mori uskutočnil štvrtý ročník medzinárodného turnaja v plážovom volejbale telesne postihnutých športovcov, tentokrát hraný ako „Otvorené majstrovstvá Ázie“. Zúčastnilo sa na nich 12 družstiev z ôsmich krajín – Poľsko, Rusko, Turkmenistan, Litva, Uzbekistan, Malajzia, Kazachstan a Slovensko. Domáci, Poľsko, Malajzia a Slovensko postavili po dve družstvá. Slovensko malo medzinárodnú premiéru, keď poslalo na turnaj, vďaka podpore SZTPŠ družstvo 1 v zložení Pavol Sedlák, Rudolf Makovíni (na obr.), Martin Dubovský a družstvo 2 v zložení Peter Moravčík, Peter Nádasky a Juraj Kucej.

V samotnom turnaji boli družstvá rozdelené do dvoch výkonnostných skupín a v skupinách sa hralo systémom každý s každým na dva vyhraté sety. Veľmi náročný turnaj, ak si uvedomíme, že sa hralo pri teplote nad 40°C. Naši reprezentanti zvládali náročnosť turnaja pomerne dobre. Viac sa darilo prvému družstvu, ktoré až v semifinálovom zápase podľahlo prvému domácemu družstvu. V boji o tretie miesto to bol síce ťažký duel, ale úspešný.  Naše druhé družstvo striedalo dobré výkony so slabšími a bojovalo o piate miesto. Zápas s Turkmenistanom sme napokon v treťom sete prehrali a celkovo Slovensko 2 skončilo šieste. Za najlepšieho slovenského hráča bol vyhlásený Rudolf Makovíni..

Poradie na medailových miestach:

1. Poľsko 1
  2. Kazachstan 1
  3. Slovensko 1

Počas turnaja prebiehali intenzívne rokovania ako dostať plážový volejbal v stoji do programu paralympijských hier. Prvým krokom je usporiadanie majstrovstiev sveta. Je potešiteľné, že záujem o usporiadanie MS 2019 prejavilo Poľsko a podľa posledných informácii aj India.

Helena Hanková

UCI svetový pohár v cestnej paracyklistike

V pondelok 13. augusta odlieta z Budapešti slovenské družstvo paracyklistov na finálové kolo UCI svetového pohára, ktoré sa uskutoční v dňoch 15. – 19. augusta 2018 v kanadskom Baie-Comeau. Slovensko budú na tomto podujatí reprezentovať Anna Oroszová (WH3), Patrik Kuril (MC4) a Juraj Práger s pilotom Jánom Gallikom (MB). Družstvo dopĺňajú asistent Milan Orosz a masér Bohuš Janek.

Časovka jednotlivcov je na programe 16. augusta  (A. Oroszová) a 17. augusta (P. Kuril, J. Práger/J. Gallik), cestné preteky s hromadným štartom 18. (Oroszová) a 19. (Kuril, Práger/Gallik) augusta.

UCI svetový pohár v Kanade je posledným tohtoročným kvalifikačným podujatím na PH Tokio 2020. (br)

Lukostrelci na ME do Plzne

August je priam nabitý vrcholnými športovými podujatiami. Po víťaztstve Jozefa Metelku v časovke na MS v cyklistike v Taliansku budú bojovať o ďalšie športové úspechy na MS v Liverpoole boccisti, na ME v Dubline plavci, na ME v Berlíne atléti a na ME v Plzni lukostrelci...

"V závere prípravy sme dolaďovali najmä presnosť rozstrelov, ktoré určujú konečné umiestnenia v súťaži," prezradil pred odchodom na ME tréner Vladiméír Majerčák. Medailové ambície na šampionáte by mohlo mať naše družstvo Marcel Pavlík, Marián Marečák a Peter Kinik. Toho vlani v rámci klasifikácie preradili do skupiny Compound Open, kde má síce silnejšiu konkurenciu v individuiálnej súťaži, ale súčasne je posilou pre tím. "Na posledných kontrolných pretekoch nastrieľal 678 bodov a dokázal, že sa v novej kategórii rozhodne nestratí," verí tréner Vladimír Majerčák. Optimizmus posilnilo aj víťazstvo tímu pred niekoľkými týždňami na Európskom pohári na Sardínii. Nádeje vzbudzujú aj pozície Marcela Pavlíka a Mariána Marečáka v púrvej desiatke aktuálnych individuálnych tabuliek. "Verím, že tieto ME budú pre nás úspešné," tvrdí tréner. (spn)

Maniago: v cestných pretekoch už viseli medaily privysoko

Po triumfe Jozefa Metelku v časovke sa slovenská výprava na UCI MS 2018 v cestnej paracyklistike už sústredila na druhú časť šampionátu - cestné preteky. Najlepší výsledok dosiahla z našich handbikerka Anna Oroszová (WH3), ktorá na 54,4 km trati skončila piata.

V skupine MC5 bol Ondrej Strečko ôsmy. V MC4 obsadil Patrik Kuril 20. miesto a Jozef Metelka nedokončil. U oboch týchto skupín mali preteky dĺžku 81,6 km. V skupine MB (zrakovo znevýhodnení) skončil na 108,8 km trati tandem Juraj Práger/Ján Gallik na 18. priečke.

Plavci sa pripravujú na Dublin v Poprade

Sústredenie plaveckej reprezentácie sa koná od 27. júla do 9. augusta v zariadení AquaCity Poprad. Zúčastňujú sa ho piati športovci nominovaní na ME 2018 - Tatiana Blattnerová, Katarína Chudá, Radomír Pacák, Karina Petrikovičová a Marek Sloboda.

Spolu dolaďujú formu pred pod vedením vedúceho výpravy a trénerom Henrichom Krčom a ďalšej trénerky Daniely Šipošovej. Spolu s nimi trénuje aj reprezentačná nádej Alžbetka Kubová.  Informoval predseda ŠTK plávania Svätopluk Pacák.

Titul majstra sveta v časovke pre Jozefa Metelku

V piatok bola na programe UCI majstrovstiev sveta v cestnej paracyklistike časovka jednotlivcov B a C skupín. Ako prví sa z našich pretekárov na 27,2 km trati predstavili v skupine MB tandemisti Juraj Práger s pilotom Jánom Gallikom.

Trať absolvovali za 34:31.63 min a obsadili 17. priečku. V skupine MC5 sa predstavil Ondrej Strečko, ktorý časom 35:58.97 min skončil na 8. mieste. V MC4 sme mali dvojnásobné zastúpenie v podobe paralympijských medailistov Patrika Kurila a Jozefa Metelku. Patrik, ktorý na tieto MS cestoval s nedávno operovanou zlomeninou kľúčnej kosti, obsadil 9. miesto. Najväčší favorit a obhajca minuloročného prvenstva Jozef Metelka ani tento rok v časovke nenašiel premožiteľa a s náskokom viac ako jednej minúty opäť získal titul majstra sveta! Dnes sa začínajú cestné preteky a ako prvá sa opäť predstaví Anna Oroszová. Z dejiska MS informoval vedúci tímu Branislav Režňák.

Na úvod siedme miesto Anny Oroszovej

V prvý súťažný deň UCI majstrovstiev sveta v cestnej paracyklistike, ktoré sa konajú v talianskom Maniagu, bola na programe časovka jednotlivcov H skupín (handbike). V skupine WH3 sa na 13,6 km trati predstavila aj Anna Oroszová.

„Počas jazdy sa nevyhla technickým problémom, keď jej pod kopcom spadla reťaz, kvôli čomu stratila rýchlosť a vyšla z tempa. Obhajkyňa minuloročného bronzu napokon skončila na siedmom mieste. Smolný moment ju stál približne 30 sekúnd a 4. priečku. Víťazkou sa stala domáca pretekárka Francesca Porcellato pred Aliciou Dana z USA a Brazílčankou Jady Malavazzi Martins“, informoval z dejiska vedúci tímu Branislav Režňák. Dnes sa postupne predstavia: o 15:51 tandem Juraj Práger/Ján Gallik, o 16:10 Ondrej Strečko, o 16:40 Patrik Kuril a o 16:47 Jozef Metelka. Sledujte live na: https://www.youtube.com/watch?v=AILm5U30SOo

Štvrté ligové kolo sa odohrá na Myjave

Stolnotenisová liga pokračuje v sobotu 11. augusta spoločným IV. kolom vozíčkarov i stojacich v Mestskej športovej hale na Myjave. Prezentácia účastníkov sa začína o 9:00 hod.

Účasť a počet osôb je potrebné nahlásiť do 6. augusta na dobrotkazc@gmail.com Informoval riadite ligy Ľuboš Dobrotka.

Talenty základom pre vznik nových juniorských tímov

V piatok 27. júla vyvrcholil druhý letný mládežnícky kemp na Remate, ktorý je súčasťou projektu „Hľadáme talenty 2018“. Tentokrát bol zameraný na dva športy - plávanie a boccia. Zúčastnili sa na ňom štyria plavci a siedmi boccisti.

Boccia patrí medzi naše najúspešnejšie športy, a preto sme veľmi radi, že sa ho ako mentori zúčastnili čerství zlatí paralympijskí medailisti Michaela Balcová a Róbert Ďurkovič. Tréningy prebiehali v neďalekej Handlovej a Micahela Balcová ich zhodnotila takto: „„Som veľmi spokojná s minulotýždňovým kempom. Práca všetkých boccistov bola nad naše očakávania. Robili všetko podľa našich pokynov, a preto po týždni bolo vidieť očividné zlepšenie. Taktiež som si všimla, že účastníkov kemp bavil a aj tvrdo trénovali. Svoje sily si na konci porovnali aj v simulovanom turnaji.“ Jedným z účastníkov boccistickej časti kempu bola aj Paulínka Ryšavá. O kempe povedala: „Bolo super. Celý kemp sa mi  veľmi páčil. Tréningy boli na dobrej úrovni a veľa mi dali. Kemp bol veľmi náročný, Pomaličky spracúvam a pospomínam  na všetky rady, ktoré som dostala od trénerov a verím, že moja hra bude ešte lepšia. Sprievodný program bol taktiež super a ďakujem že som mohla prísť.“ Plaveckej časti kempu sa venovala trénerka Marta Laczová. Počas roka trénuje talentovanú mládež bez zdravotného znevýhodnenia a tento kemp bol pre ňu novou skúsenosťou. Na záver ho zhodnotila takto: „Pre mňa osobne to bolo niečo nádherné a zažila som tam krásne chvíle.  V bazéne mi decká dali určite viac ako ja im. Má to obrovský zmysle pracovať s deťmi a so zdravotne znevýhodnenými deťmi obzvlásť. Všetci účastníci majú perspektívu zlepšovať sa a hendikep je pre nich len zdravotným problémom…