
Sledujte dnes večer na Dvojke príbeh Petra Kinika
23.11.2018

Mladícka nerozvážnosť ho v roku 2002 na stanici v Matejovciach nad Hornádom pripravila po páde pod vlak o časť končatín. Ako ľavák sa musel naučiť písať pravou rukou. Dal sa na lukostreľbu a v Riu 2016 si vystrelil bronz!
Dnes večer o 20:10 na Dvojke RTVS príbeh Petra Kinika v relácii Família pod názvom „Tvrdý chlap“.
Zajtra cestuje náš atlét, bronzový medailista z PH 2012 v Riu, Marián Kuřeja reprezentovať Slovensko v hode kuželkou na Svetový pohár v Dubaji. Bude to zároveň príprava na majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v novembri práve na tomto mieste.
Minulý rok sa mu tu podarilo zvíťaziť s výborným výsledkom 31 metrov. Držíme mu palce a veríme, že nás znova poteší skvelým výkonom.
Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku, ktorá sa pripravuje na marcové MS 2019 v škótskom Stirlingu, je v týchto dňoch na tréningovom sústredení v curlingovej hale v Bratislave - Ružinove. Za sparingpartnera si pozvali Maďarov.
„Začiatkom mesiaca sme odohrali ťažké zápasy proti zdravým športovcom v slovenskej curlingovej lige. Záverečnú prípravu sme sa snažili prispôsobiť režimu, aký budeme mať počas MS. Som veľmi rád, že sa nám podarilo nájsť spoločný termín s maďarskou reprezentáciou a odohrať tieto medzištátne zápasy. V priebehu troch dní sme odohrali štyri zápasy. Aj napriek tomu, že maďarská reprezentácia nedosiahla ešte výraznejší úspech na vrcholných podujatiach, majú niekoľko zaujímavých víťazstiev. Aj nad našim tradičným súperom z Českej republiky“, uviedol reprezentačný tréner František Pitoňák. V každom z týchto prípravných zápasov žiadal od hráčov, aby podali maximálny výkon. "Aj keď už vyhrávali vysokým rozdielom, nepoľavovali a stále sa maximálne sústreďovali na herné situácie na ľade. Výsledkami 14:2, 8:3, 16:0 a 7:1 sme sa dobre naladili do záverečných dvoch týždňov pred MS. V pláne už nemáme žiadny zápas a formu budeme ladiť už len na tréningoch za zatvorenými dverami“, doplnil. Slovensko sa po troch rokoch vracia do elitnej kategórie. MS A skupiny sa odohrajú v dňoch 3. - 10. marca.
Slovenský reprezentant v para športovej streľbe Radoslav Malenovský si pripísal dve víťazstvá na pretekoch Svetového pohára v Al-Aine (SAE). Najprv ovládol disciplínu R3 mix - vzduchová puška 60 v ľahu a potom aj R1 vzduchovú pušku 60 mužov v stoji.
V prvej postúpil v silnej konkurencii 54 strelcov z 3. miesta do finále s nástrelom 634,7 bodov. Vo finále nakoniec vyhral s celkovým nástrelom 254,1 bodov. V R1 postúpil do finále z 1. miesta a tam ho aj udržal. Teraz ho čakajú ešte dve malorážkové disciplíny. Súťaž prebieha v Al Ain Equestrian Shooting & Golf Clube v dňoch 13. - 24. februára. Ide o podujatie svetového pohára s doteraz najväčšou účasťou. Participuje na ňom 220 strelcov zo 47 krajín. Malenovský je tu jediným slovenským zástupcom. Výsledky R3 (mix - vzduchová puška 60 v ľahu): 1. Radoslav Malenovský (SR) 254,1 bodu (635 v kvalifikácii), 2. Natascha Hiltropová (Nem.) 252,8 (632,0), 3. Anton Zappelli (Aus.) 231,7 (632,0) R1 (muži - vzduchová puška 60 v stoji): 1. Radoslav Malenovský (SR) 248,6 bodu (v kvalifikácii 623,8), 2. Andrij Dorošenko (Ukr.) 247,6 (623,3), 3. Lee (Kór. rep.) 225,8 (617,7)
Uskutoční sa budúcu sobotu 23. februára od 9:00 do 12:00 hod. na ŠZŠ a MŠ Nevädzova 3 v Bratislave vo všetkých piatich kategóriách.
Boccia je šport vhodný pre ľudí s diagnózami: kvadruplégia, DMO, NSO alebo pre osoby schopné chodiť krátke vzdialenosti. Postihnutá musí byť končatina, ktorou sa hádže. Na klasifikáciu je potrebné si priniesť lekárske potvrdenie o diagnóze a postihnutí horných končatín, najviac 3 mesiace staré. Do 19.2. sa záujemcovia môžu prihlásiť na omd@omdvsr.sk Viac na www.boccia.sk/klasifikácia
V dňoch 5. - 6. februára sa v tureckej Antalyi konali v poradí už VIII. Majstrovstvá sveta v para taekwondo G10. Slovensko malo prvýkrát zastúpenie na tomto šampionáte, kde nominovalo Tomáša Mravca z Rimavskej Soboty, ktorý napokon vybojoval bronz.
Náš reprezentant z TKD Hnúšťa štartoval v disciplíne Poomsae – kategória P20 junior pod vedením trénera Maroša Oláha (3. Dan) a asistentky trénera sestry Karolíny Mravcovej (2.Dan). Tomáš nastúpil hneď v prvý súťažný deň a napokon sa mu podarilo vybojovať pre Slovensko historický prvú bronzovú medailu zo svetového para šampionátu. Najbližšie sa predstaví na majstrovstvách Francúzska Poomsae a Para Poomsae G1 Svetovom pohári v Lille. Tohto ročníka sa zúčastnilo 400 športovcov zo 69 štátov sveta a bol to veľmi kvalitne obsadený svetový šampionát. Svojou prítomnosťou ho podporil aj prezident svetovej asociácie taekwondo Dr. Chungwon Choue. Tento šport bol zahrnutý do rodiny paralympijských športov v roku 2015. Debut zažije na najvážnejšej udalosti štvorročného obdobia - PH 2020 v Tokiu. "Tento svetový šampionát je určite najdôležitejšou športovou udalosťou vo svete para taekwondo, nakoľko je to súťaž s najvyšším rankingovým hodnotením G10 a je nevyhnutná pre každého športovca na ceste k paralympiáde v roku 2020", uviedol prezident Slovenskej asociácie taekwondo WT Pavel Ižarik.
V utorok 12. februára sa uskutočnilo v Sarjahu (SAE) valné zhromaždenie medzinárodnej organizácie IWAS, ktorá je federáciou pre športovcov na vozíku a športovcov s amputovanými končatinami. Za Slovensko sa na ňom zúčastnil člen výkonného výboru SZTPŠ Pavel Bílik.
IWAS vznikla v nadväznosti na myšlienky jej zakladateľa Sira Ludwiga Guttmanna zlúčením Medzinárodnej športovej organizácie vozičkárov Stoke Mandeville a Medzinárodnej športovej organizácie pre telesne postihnutých v roku 2004. Slovensko v tejto medzinárodnej organizácii zastupuje Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ). V úvode valného zhromaždenia sa prítomným prihovoril prezident IWAS Rudi Van Den Abbeele, ktorý vyzval na jednotu vedúcu ešte k silnejšej organizácii. Povedal, že súčasne so zmenami v športe telesne znevýhodnených je potrebné meniť a budovať aj modernejšiu organizáciu IWAS. Valné zhromaždenie v Sarjahu okrem iného hlasovalo aj o prijatí piatich nových členov. Na základe hlasovania sa medzi inými stali novými členmi aj NPC Alžírska, NPC Indonézie a štatút člena „druhého stupňa“ získala aj Česká športová asociácia pre telesne hendikepovaných (SCAPH). Valné zhromaždenie tiež schválilo finančnú správu za rok 2018 a návrh rozpočtu na rok 2019. Diskusia delegátov počas celého VZ sa niesla v znamení návrhov na úpravy stanov a to predovšetkým s ohľadom na kontroverznú otázku prijímania nových členov so statusom „druhého stupňa“. Valné zhromaždenie sa konalo v rámci Svetových hier IWAS, ktoré v Sarjahu prebiehajú od 10. do 16. februára v športoch lukostreľba, atletika, badminton, plávanie, streľba, stolný tenis a šerm na vozíku. Pavel Bílik, člen VV SZTPŠ
Najúspešnejší účastníci OH a PH 2020 dostanú tzv. ekomedaily, ktoré budú pochádzať z elektronického odpadu. Dizajn vzácnych kovov spoznáme v priebehu roka. Organizátori už dávnejšie začali so zberom a vyzerá to, že cieľ sa podarí naplniť.
Cieľom je vyťažiť z odpadu 30,3 kg zlata, 4 100 kg striebra a asi 2 700 kg bronzu z vyhodenej elektroniky. Zariadenia ako telefóny, tablety, notebooky a podobne totiž obsahujú malé množstvo vzácnych kovov, ktoré sa dá recyklovať.
Pre predstavu - v jednom iPhone je približne 0,034 gramu zlata a 0,34 gramu striebra. Do začiatku hier zostáva ešte viac ako 17 mesiacov a zbierka je už takmer hotová.
Od začiatku zbierky v apríli 2017 do novembra 2018 bolo organizátorom "darovaných" viac ako 47 488 ton elektroodpadu a podľa odhadov to vyzerá tak, že sa podarí vyzbierať drahé kovy načas z už zhromaždeného odpadu.
Už v júni 2018 bol totiž cieľ na ťažbu zlata splnený na 93,7 % a zo striebra sa podarilo recyklovať 85,4 % požadovaného množstva. Zbierka bude ale pre istotu fungovať do konca marca.
Organizátori sa projektom snažia aj poukázať na problém s elektroodpadom, ktorého je stále viac a nie vždy je správne uskladnený, spracovaný či recyklovaný. Za tvorbou elektroodpadu nie je len prirodzené "starnutie" zariadení a kazovosť, ale aj častá výmena existujúcich zariadení za novší model.
Pozrite si video: https://www.youtube.com/watch?v=QIpRh51HLhQ
Náš nevidiaci zjazdár Marek Kubačka vyhral s navádzačkou Máriou Zaťovičovou po sobotňajšom triumfe v obrovskom slalome Svetového pohára v para alpskom lyžovaní vo švajčiarskom stredisku Veysonnaz rovnakú disciplínu aj v nedeľu.
Medzi zrakovo znevýhodnenými mužmi skončil druhý rovnako ako v sobotu ďalší slovenský reprezentant Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom. Harausovi sa vo Veysonnaz mimoriadne darilo – vyhral všetky tri súťaže v super G, jeden obrovský slalom a dvakrát bol v obrovskom slalome druhý – jeho celková bilancia 6 (4 – 2 – 0). Zrakovo znevýhodnení – nedeľa - obrovský slalom: 1. Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová, SR) 2:00,10 min, 2. Miroslav Haraus (nav. Maroš Hudík, SR) +4,01 s (SITA, vg)
Pretekmi slalomu bol v sobotu ukončený medzinárodný mládežnícky kemp v para alpskom lyžovaní, ktorého účastníci tak dostali možnosť pripísať si aj prvé body do renkingu. Národný pohár Jasná bol zaradený do programu pretekov IPC.
Slovensko aj v sobotu získalo štyri medaile. K dvom zlatým Jakuba Kraka (n. Branislav Brozman) a Martina Franceho pridala tretiu Natália Mintálová medzi stojacimi telesne znevýhodnenými ženami a bronz v rovnakej kategórii Vanesa Gašková. Deň predtým v obrovskom slalome získala bronz ďalšia juniorka Alexandra Rexová s navádzačkou Evou Trajčíkovou medzi zrakovo znevýhodnenými ženami. Preteky však boli iba nadstavbou kempu, v ktorom sa mladé paralympijské nádeje veľa naučili pod dohľadom skúsených trénerov. Bonusom bola účasť Kraka a Franceho, čo ocenili aj zahraniční účastníci – veď kedy majú možnosť mládežníci trénovať spolu s paralympijským víťazom. „Zažil som jeden výnimočný týždeň so super ľuďmi a viem, že keď budete všetci tvrdo pracovať, dosiahnete všetko, po čom túžite! Deti, nové paralympijské nádeje, držím vám palce a budem pri vás vždy, keď treba. Gratulujem k výsledkom a teším sa na ďalšie“, napísal vo svojom statuse Martin France. Dejiskom kempu bolo lyžiarske stredisko Jasná v dňoch 3. - 9. februára, ubytovanie a možnosti prípravy na suchu poskytol Alexandra Wellness Hotel v Liptovskom Jáne. Kempu sa zúčastnilo 24 nádejných talentov zo Slovenska, Česka, Chorvátska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Práve tomuto kempu bude venovaná aj zajtrajšia relácia "Bez limitov" na Rádiu Slovensko o 5:51 hod. Stano Ščepán oslovil najskôr talentovanú Vanesu Gaškovú, po nej vedúceho kempu Samuela Roška, trénera Martina Makovníka a aj ďalšiu slovenskú nádej…