Projekt #nerozlučiteľní hlási úspech

02.02.2021

Projekt #nerozlučiteľní hlási úspech

Unikátny koncept pomoci mladým telesne, zrakovo či mentálne znevýhodneným mladým talentom od 6 do 23 rokov zaznamenal priaznivý ohlas. SPV a Nadácia SPV sa spolu s partnermi tešia z nadšenia našich mládežníkov pre šport a pohyb.


Richard je nevidiaci, no lyžovanie miluje. A preto si svoj život nevie predstaviť bez Huga, svojho navádzača. „Sú to moje oči na svahu. Sme navzájom previazaní, dôverujeme si a rozumieme,“ vraví.

Martin je naviazaný na mamu, ktorá ho od šiestich rokov – keď už pre bolesti kĺbov nevládal lyžovať postojačky – neúnavne podporuje v športe a pomohla mu získať aj monoski. „Keď som sa v nej rútil dolu Svätým Petrom v Krkonošiach, bola pre svoju váhu nezastaviteľná,“ spomína.

Ema sa po hypotonickej detskej mozgovej obrne (znížené svalové napätie) upla na vodu. „Robím všetko pre to, aby som sa napriek svojmu zdravotnému stavu naučila správne plávať. Už takmer preplávam celý bazén,“ pochválila sa.

To je len pár pohľadov na výpovede detí a mládežníkov, ktorí sa zapojili do unikátneho projektu #nerozlučiteľní (https://nerozlucitelni.sk). Ten spolu s partnerom NERO drinks (https://www.nerodrinks.com/cz) premiérovo zorganizovala Nadácia Slovenského paralympijského výboru. S cieľom motivovať mladých k športu a pohybu.

Okrem finančnej čiastky pre troch výhercov v celkovej hodnote 6-tisíc eur získal každý zo zúčastnených balíček NERO Drinks a výživové doplnky značky Kompava. Do projektu, ktorý vyvrcholil v posledný januárový deň sa napokon zapojilo 38 mladých nádejí.

Budúci paralympionici?

„Chceme finančnými prostriedkami pomôcť mladým nádejam a talentom, ktorí sa dostali do ťažkých životných situácií. Mnohí často nevedia, že v sebe majú talent a že z nich jedného dňa môžu byť paralympionici,“ vysvetľuje šéf Nadácie SPV Imrich Béreš, ktorý sa netají obdivom k nezlomnej vôli paralympionikov. „Kým som sa nestal členom Nadácie, nevedel som si predstaviť ako lyžiar, ktorý nič nevidí, dokáže zísť s navádzačom dole svahom. Za úplnej tmy,“ rozmieňa svoj obdiv na drobné Béreš.

Projekt #nerozlučiteľní podporila aj Nadácia Allianz. Spoločnosť Allianz tohto roka oficiálne odštartovala aj osemročné celosvetové partnerstvo s olympijským a paralympijským hnutím.

Runda inšpirovala nehoda priateľa

Možnosť pridať sa do projektu nepohrdla ani spoločnosť NERO Drinks, ktorá začala s podporou paralympijských projektov najskôr v Čechách. „Vďaka takejto podpore môžu zdravotne znevýhodnení športovci podávať čo najlepšie výkony,“ konštatuje zakladateľ značky Petr Rund a člen odbornej poroty projektu. V Česku NERO Drinks podporuje napríklad plavca Jana Povýšila, lukostrelca Davida Drahonínskeho či lyžiara Petra Drahoša. Počet parašportovcov, ktorým vychádza v ústrety, je čoraz vyšší.

Pre podporu talentov na Slovensku sa firma rozhodla aj pre blízku mentalitu ľudí. Runda k takýmto aktivitám inšpiroval ťažký úraz jeho blízkeho priateľa, po ktorom zostal na vozíku. Pritom Nero Drinks pomáha paralympionikom už dlhší čas. Z predaja každej plechovky nápoja ide 20 centov priamo na účet Nadácie SPV.

Víťazov určí porota

O tom, kto z prihlásených sa dočká finančnej výhry v hodnote 3000, 2000 a 1000 eur, rozhodne do 22. februára odborná porota v zložení Jakub Krako (paraalpský lyžiar), Juraj Medera (člen výkonného výboru SPV zodpovedný za mládež) a spomínaná dvojica Imrich Béreš a Petr Rund.

O tom, či vyhlásenie víťazov prebehne na spoločnom stretnutí alebo len v online forme, rozhodne aktuálna pandemická situácia na Slovensku. Tak či onak, už teraz ďakujeme všetkým partnerom, vďaka ktorým sa tento zmysluplný projekt mohol uskutočniť. A pre všetkých, ktorí sa prihlásiť z rozličných dôvodov nestihli, máme dobrú správu. SPV má v pláne v projekte pokračovať aj v budúcnosti.

RASTISLAV HRÍBIK

 


Dubaj: Slováci s dvomi cennými kovmi

Naši paraatléti majú za sebou prvé vystúpenia na Svetovom pohári v Dubaji. Marián Kuřeja vybojoval striebro v disku a Ladislav Čuchran bronz v oštepe.


Kuřejovi patrilo druhé miesto za výkon 10, 38 m v spojenej skupine F51-53. Jeho hlavná disciplína hod kuželkou, z ktorej má bronz z PH 2016 v Riu, ho ešte čaká. „Mám úspešne po prvých pretekoch v mojej druhej disciplíne hod diskom. Získal som striebornú medailu, z čoho sa veľmi teším, keďže to nie je môj hlavný pretek. Držte palce silno v piatok, začínam skoro ráno o 6:30 vášho času. Je to moja hlavná disciplína - hod kuželkou. Dúfam, že sa vám na začiatku sezóny budem môcť znova takto pochváliť. Žiaľ, kvôli covid opatreniam nie sú medailové ceremoniály, preto iba takéto fotky“, napísal slovenský reprezentant na svojej stránke. Čuchran štartoval v skupine F53-54 v hode oštepom a na tretiu priečku sa prepracoval výkonom 28,68 m. Víťazný Iránec Amiri hodil 30,96 m. Podujatie má oficiálny názov 12th Fazza Championship World Para Athletics Grand Prix 2021 a potrvá od 6. do 14. februára.

Prečítajte si životný príbeh Mariána Kuřeju

Portál sport.aktuality.sk prináša ďalší príbeh zo série „Superhrdinovia“, v ktorých sa venuje osudom najúspešnejších slovenských paralympionikov. Dnes prišiel na rad aktuálne najlepší slovenský paraatlét, ktorý vybojoval bronz na svojej premiérovej paralympiáde v Riu.


Štyridsaťročný Banskobystričan Marián Kuřeja bol pôvodne atlétom medzi zdravými. Nešťastný skok do vody zmenil dráhu jeho života. „Kráľovnú športu“ však neopustil ani na vozíku, iba sa premiestnil do sveta paralympijského športu. Aktuálne štartuje v Dubaji na podujatí Svetového pohára.

Viac sa dozviete tu:

https://sport.aktuality.sk/c/482555/ako-talentovany-reprezentacny-atlet-kompletne-ochrnul-dnes-zbiera-medaily-marian-kureja/?fbclid=IwAR0_LOpC7kStc8KzBTtVfOVegt1G2NwGE_xV2dNZBOzD2T2NsF0T7nXIo80


 Parahokej: MS posunuli na jún

Majstrovstvá sveta A kategórie v parahokeji, na ktorých absolvujú svoju premiéru medzi najlepšou svetovou osmičkou slovenskí reprezentanti, boli z pôvodného májového termínu presunuté na 19. – 26. júna. Ich dejiskom bude Ostravar Aréna vo Vítkoviciach.


Dôvodom posunu sú pandemické opatrenia a organizátori v spolupráci s riadiacim orgánom svetového parahokeja World Para Ice Hockey (WPIH) tým dostali viac času na implementáciu komplexných zdravotných a bezpečnostných protokolov počas podujatia. „Majstrovstvá sveta poskytnú ľuďom na celom svete vzrušujúcu príležitosť byť súčasťou prvého medzinárodného podujatia v tomto športe od vypuknutia pandémie COVID-19“, uviedla manažérka WPIH Michelle Laflammeová. V Ostrave bude bojovať najlepších osem tímov o titul majstra sveta a zároveň aj o miestenky na ZPH 2022 v Pekingu. Najlepšia pätica sa kvalifikuje priamo, zvyšné tri tímy budú môcť absolvovať reparát v dodatkovej kvalifikácii spolu s najlepšími celkami z B kategórie.   Ostravar Aréna bude hostiteľom podujatia po druhýkrát za sebou, nakoľko hostila aj doteraz posledný šampionát v roku 2019, ktorý bol výnimočný najmä enormným diváckym záujmom. Titul budú obhajovať parahokejisti USA, ktorí sú zároveň aj víťazmi doteraz posledných ZPH 2018 v Pjongčangu. Ďalšími účastníkmi budú Kanada, Kórea, hostiteľská krajina Česko,  Nórsko, Taliansko a dvaja postupujúci z „béčka“ Rusko a Slovensko. Vítkovická aréna bola predtým známa ako Palác kultúry a športu. Otvorili ju v roku 1986 a bola hostiteľom mnohých národných, európskych a svetových šampionátov, ako aj koncertov a iných populárnych podujatí. V roku 2003 bola zmodernizovaná a je domovom prvoligového tímu HC Vitkovice Steel. (vg)

Paraatletika: prvou previerkou Dubaj

Od stredy do soboty bude v Perzskom zálive v hre vyše 600 paraatlétov zo 63 krajín. Súťažiť na Svetovom pohári bude aj slovenské kvarteto Kuřeja, Hutka, Čerešňa, Čuchran.


Viac než šesť stovák paraatlétov zo 63 krajín sa od stredy do soboty (10. – 13. februára) zúčastní na Svetovom pohári v Dubaji. Preteky v metropole na pobreží Perzského zálivu budú prvou zo siedmich možností (ak pandémia nerozhodne inak) vybojovať si účasť na letných paralympijských hrách v Tokiu. „Vnímam to naozaj špeciálne. Veď to bude prvá súťaž takmer po roku pandémie. O to viac sa na to tešíme,“ vyhlásil pre denník Gulf Today riaditeľ organizačného výboru Madžid al Usaimi. Kuřeja: Prvý raz vonku Kurz Spojené Arabské Emiráty nabrala cez víkend aj štvorica našich zástupcov: Marián Kuřeja, Július Hutka, Miroslav Čerešňa a Ladislav Čuchran. „Natrénované máme v rámci možností. Sami viete, aká je situácia. Zatvorené haly, posilňovne, zatiaľ čo súperi, ako som mohol sledovať na sociálnych sieťach vo svojich bublinách veselo trénujú. No pokúsim sa o čo najlepší výkon, veď idem reprezentovať Slovensko,“ prezradil nám bronzový z paralympiády v Riu v hode kuželkou Marián Kuřeja. Medailu si vybojoval hneď na svojej prvej paralympiáde. Okrem hodu kuželkou, v ktorom má osobný rekord 32,06 metra, chce súťažiť aj v hode diskom, ak to program dovolí. Štyridsaťročný Banskobystričan Kuřeja, ktorý je od nešťastného skoku do vody na vozíku už dvadsať rokov, by mal mať účasť v Tokiu už istú. V Dubaji však túži hodiť čo najďalej a udržať sa medzi najlepšími. V rovnakom meste štartoval už predvlani na majstrovstvách sveta, od bronzu ho delilo len 12 centimetrov…

Paraatléti zamierili do Dubaja

Pandémia výrazne okresala možnosti paralympionikov otestovať svoju výkonnosť na medzinárodných súťažiach. O to vzácnejší je pre kvarteto našich paraatlétov štart na Svetovom pohári v Dubaji, ktorý potrvá do 14. februára.


Minivýpravu vyprevádzal do SAE Stano Ščepán, ktorý si pozval k mikrofónu štvoricu slovenských účastníkov – Mariána Kuřeju, Júliusa Hutku, Ladislava Čuchrana a Miroslava Čerešňu. Súťaž v Dubaji je jednou z mála, kde si paraatléti budú môcť vybojovať miestenku na paralympijské hry v Tokiu.

Počúvajte v relácii „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko.

 


Todorov: Som hrdý, že sme oficiálnym partnerom paralympionikov

Predsedu predstavenstva spoločnosti Allianz – Slovenská poisťovňa teší obnovená spolupráca s paralympijským hnutím. U zdravotne znevýhodnených športovcov obdivuje ich húževnatosť, odhodlanie a odvahu.


  Už od roku 2006 trvá spolupráca spoločnosti Allianz s paralympijským hnutím. Ako sme vás už informovali začiatkom januára, od nového roka odštartovala spoločnosť oficiálne osemročné celosvetové partnerstvo s olympijským aj paralympijským hnutím. Spoluprácu až do roku 2028 už ocenili aj šéf Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach či prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons . „Allianz prináša globálnu viditeľnosť ľuďom, schopnostiam a hodnotám paralympijského hnutia,“ tešil sa brazílsky šéf IPC Parsons. O reakciu sme požiadali aj predsedu predstavenstva slovenskej pobočky Todora Todorova, ktorý je na čele slovenského Allianzu od apríla 2015. „Som veľmi hrdý, že Allianz sa stal oficiálnym poisťovacím partnerom olympijského a paralympijského hnutia na najbližších osem rokov. Toto partnerstvo ma teší o to viac, že so Slovenským paralympijským výborom úspešne spolupracujeme aj na lokálnej úrovni, a to už vyše dvadsať rokov,“ tvrdí Todorov. „Okrem poistenia sme podporili aj viacero ďalších aktivít SPV. Ako poisťovňa zdieľame podobné myšlienky, keďže klientom pomáhame prekonávať ťažké životné situácie. U paralympionikov obdivujeme ich húževnatosť, odhodlanie a odvahu a tešíme sa z ich výnimočných športových úspechov. Som presvedčený, že vzájomné spojenie profesionality, inovatívnosti a zdieľanie spoločných hodnôt je prínosom pre obe strany,“ dodal. RASTISLAV HRÍBIK  

Koronavírus zamiešal karty aj v Saalbachu

Dnes pokračovali preteky Svetového pohára v paraalpskom lyžovaní prvým Super G. Zo slovenskej minivýpravy sa do súťaže napokon zapojili iba Rexová a Krako so svojimi navádzačmi.


V našej výprave sa objavil pozitívny test na koronavírus a tak cestujú reprezentanti domov ešte pred záverečnou disciplínou druhým Super G.

Medzi zrakovo znevýhodnenými ženami absolvovala trať iba Alexandra Rexová (s navádzačkou Evou Trajčíkovou) a dosiahla čas 1:33, 39.

Jakub Krako (n. Branislav Brozman) skončil medzi zrakovo znevýhodnenými mužmi druhý za Talianom Bertagnollim (+6,71). Na tretiu priečku však odsunul Francúza Deleplacea, ktorý vyhral oba zjazdy práve pred našim päťnásobným paralympijským šampiónom.

Pretekov v Saalbachu sa nezúčastnilo viacero výprav kvôli obavám z pandemickej situácie v spolkovej krajine Salzbursko. V dňoch 7. – 20. februára sa mal pôvodne konať v nórskom  Lillehammeri svetový šampionát. Napokon bol presunutý na január 2022. (vg)


 Prvá príručka pre účastníkov hier je na svete

Medzinárodný olympijský výbor (IOC), Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) a organizačný výbor Tokio 2020) dnes zverejnili prvú príručku hier tzv. Playbooks. Popisuje aj zodpovednosť, ktorú by mali na seba prevziať kľúčové subjekty pri zaistení bezpečných a úspešných hier.


Séria príručiek posktne rámec základných princípov, ktorými sa bude riadiť každá skupina zainteresovaných strán pred cestou do Japonska, pri vstupe do krajiny, počas svojho pôsobenia na hrách a pri odchode z nich.

Prvá z tejto série príručiek je z logistických dôvodov zameraná na medzinárodné federácie a technických funkcionárov. Príručky pre športovcov, médiá a vysielateľov budú vydané v najbližších dňoch. Vydanie každej príručky bude sprevádzať séria brífingov s IOC, IPC, Tokio 2020 a ďalšími zainteresovanými stranami. Príručky čerpajú z poznatkov získaných z úspešných opatrení, implementovaných v iných odvetviach, vrátane úspešného obnovenia medzinárodných športových podujatí po celom svete. Prvé verzie príručiek budú v priebehu nasledujúcich mesiacov aktualizované podrobnejšie, pretože globálna situácia súvisiaca s COVID-19 bude pred hrami jasnejšia.

Príručky Playbooks okrem iného popisujú cestu pre každú skupinu zainteresovaných strán, počnúc opatreniami začínajúcimi 14 dní pred príchodom do Japonska, testovaním pred odletom a po príchode do krajiny a použitím aplikácií pre smartphony na hlásenie stavu zdravia a podporu sledovania kontaktov počas hier. Budú tiež prijaté opatrenia na identifikáciu, izoláciu a liečbu všetkých potenciálnych pozitívnych prípadov. (vg)


V Saalbachu sú na programe rýchlostné disciplíny

V zimnom stredisku na Salzbursku pokračuje Svetový pohár v paraalpskom lyžovaní súťažami v zjazde a Super G, na ktorom štartuje aj štvorica slovenských zrakovo znevýhodnených reprezentantov so svojimi navádzačmi.


Preteky sa však konajú v značne oklieštenej konkurencii, nakoľko niektoré výpravy do Saalbachu nedorazili. Dôvodom vraj boli obavy z britskej mutácie koronavírusu, ktorý je v tejto oblasti značne rozšírený. Menil sa aj program z dôvodu oteplenia, takže pretekári majú za sebou dva merané tréningy v zjazde a dva “ostré” zjazdy. Po dnešnom voľne ich čakajú dve súťaže Super G.

V oboch zjazdoch zvíťazila Henrieta Farkašová (navádzač Michal Červeň), dve druhé miesta si pripísala Alexandra Rexová (n. Eva Trajčíková). Z dôvodu pretrhnutých väzov v kolene absentovala aj jedna z ich hlavných konkurentiek Rakúšanka Aignerová.

Jakub Krako (n. Branislav Brozman) bol dvakrát druhý, v oboch prípadoch za Francúzom Hyacinthom Deleplaceom. Do Super G sa zapojí aj Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou. 

(vg)