Zlatej Kuchtovej chýba striebro a bronz

15.07.2020

Zlatej Kuchtovej chýba striebro a bronz

Talentovaná zdravotne znevýhodnená parataekwondistka Dominika Kuchtová z ŠKP Ryong Taekwondo Bratislava zvykne mať slzy na krajíčku. Desaťročné dievčatko zbiera len zlaté medaily, no túži mať doma v poličke aj striebro a bronz. Aby bola zbierka kompletná.


Od víťazstva k víťazstvu

Prvá v Záhrebe, najlepšia v Argentíne, Mexiku aj na pretekoch v Severnom Írsku. Desaťročná parataekwondistka Dominika Kuchtová zbiera jeden triumf za druhým. „Už má tých medailí 23 či 24. Budeme musieť dokúpiť poličku,“ usmieva sa jej mama Mirka Kuchtová.

Malá Dominika mamu vytrápila poriadne. Narodila sa ako jedno z dvojčiat v 24. týždni tehotenstva. Vážila len 730 g a merala 31 centimetrov. O svoje dvojča prišla, dnes má len 17-ročnú sestru Natáliu, no napriek množstvu komplikácií, zdravotne znevýhodnené dievčatko bojuje na tomto svete ďalej. „Mentálne je v poriadku, ako žiačka je výborná, ale je zrakovo aj telesne postihnutá. Telesné postihnutie vidieť iba keď behá alebo robí nejaké úkony, ktoré nedokáže spraviť. No má viacero multiorgánových poškodení – oči, črevá, pľúca, má nález na mozgu. Oči má mínus osemnástky, bez okuliarov sa veľmi neorientuje. Začiatky boli ťažké, nevedela som, či prežije, no teraz je to už v pohode. Aj keď je krehká a musím ju chrániť. No som nesmierne rada, že športuje. A vďačná. Nebyť pomoci z SPV nemohli by sme si to dovoliť,“ vraví Miroslava Kuchtová. Dominika, žiačka ZŠ na Mokrohájskej, patrí medzi vybrané paralympijské nádeje podporované z projektu Nadácie SPV. Parataekwondo trénuje v klube tri razy do týždňa a ešte stíha aj plávať.

Ako zvládla za ten čas precestovať a absolvovať toľko víťazných turnajov? „Tak to nie je. Boli sme na pretekoch len vo februári v Záhrebe. Ostatné absolvujeme online alebo nahráme cvičenie na video a pošleme mailom. Keď je súťaž online, príde nám čas, kedy má byť nachystaná na vystúpenie. Dominika odcvičí a potom už len čakáme na výsledok. V Argentíne im trvalo dva týždne, kým poslali diplom a medailu. Zo Severného Írska jej poslali zasa dobok, čo je kimono používané v taekwonde,“ vraví mama.

Zatiaľ chodia len zlaté medaily. A Dominika je z toho trochu smutná. „Keď ja by som chcela aj striebornú a bronzovú,“ prezradila nám so sklonenou hlavou, keď sme u nej zisťovali, ako sa jej tie víťazstvá páčia.

Viditeľný pokrok

Taekwondu sa venuje už vyše roka a pol. Do ostrého kontaktu so súperom sa však sympatické dievčatko s okuliarmi púšťať nemôže. Bol by to príliš veľký risk. Trénuje špeciálnu disciplínu nazvanú Poomsae.

„Ide o súborné cvičenie, boj proti imaginárnym súperom. Patrí do neho ukážka techník, úderov, kopov, postojov. Hodnotí sa v prvom rade technika a potom je tzv. technická, estetická časť. Tam musí pretekár predviesť dynamický prejav. Tá technika musí byť silná, dôrazná, prierazná. A zároveň ladná,” vysvetľuje jej tréner Peter Zagyi z ŠKP Ryong Bratislava. Nadšený z pokroku, ktorý za vyše 18 mesiacov v klube Dominika urobila. „Stále je čo zlepšovať, ale je obrovský. Tá disciplína je pre ňu ideálna,“ konštatuje Zagyi.  Poomsae vymyslela Svetová federácia taekwonda v roku 2013 špeciálne pre paralympijské súťaže a disciplína bola zaradená aj do programu preloženej tokijskej paralympiády.

„Úplne všetko ma na tom baví,“ prezradila nám Dominika, ktorá má jeden veľký sen. Prebojovať sa na paralympiádu. „Fakt by som jej to dopriala. A keby to nevyšlo súťažne, tak aspoň v úlohe diváčky. Súťaže naživo však má rada. Najlepšie čo možno najväčšiu konkurenciu. V Záhrebe získala viac bodov aj ako 30 či 40-ročná pretekárka. Bola najlepšia medzi všetkými ženami. Uvidíme, ako jej to pôjde, keď bude staršia a bude môcť súťažiť aj na šampionátoch. Dovtedy bude môcť trénovať aj na Bobovi. Je to taká bábka – niečo ako boxerské vrece – ktoré sme jej objednali z Česka, aby si na tom mohla trénovať údery a kopy. Každú chvíľu by mal doraziť,“ teší sa mama, ktorá sa výchove a športovej príprave dcéry venuje na plný úväzok. „Myslím si, že pri parataekwonde zostane, ale aj keď by si vymyslela niečo iné, podporím ju v čomkoľvek. Hlavne že niekam patrí. Predtým ju nikam nechceli zobrať. Každý sa bál. A ona šport miluje odmala,“ vraví Mirka Kuchtová.

Pretekárov pribúda

Parataekwondo sa už pomaly udomácňuje aj na Slovensku. „Máme zhruba dvadsať pretekárov a ich počet stále narastá. Prvým bol Roman Farkaš z Rimavskej Soboty, kde funguje jeden z našich klubov. Parataekwondo však funguje aj v Hnúšti, v Trenčíne či v Bratislave, no ak by sa niekto chcel prihlásiť aj v niektorom z ďalších našich klubov, stačí sa ozvať k nám na zväz a dohodneme sa,“ vysvetľuje Pavel Ižarik, šéf Slovenskej asociácie taekwondo, ktorá zastrešuje aj parataekwondo.

Ako nám prezradil, toto pôvodne kórejské umenie sebeobrany, sa dnes dá u nás trénovať aj v Košiciach, Zvolene, Snine či v Liptovskom Mikuláši. „V Humennom a v Rožňave máme dokonca dva kluby,“ pochvaľuje si.

RASTISLAV HRÍBIK


SPV dnes naštartovalo ďalší šport - paraveslovanie

Stalo sa tak dnes dopoludnia v Piešťanoch oficiálnym uvedením bezbariérového skifu na vodu vo Veslárskom klube Sĺňava. Prvým slovenským paraveslárom sa stal 18 - ročný Krištof Kubala, korý paraskif aj uviedol do života symbolickým poliatím vodou z Váhu. 


„Pôvodne som robil handbike, ale vlani v januári ma oslovili skúsiť paraveslovanie. Najskôr som trénoval doma v Prievidzi na veslárskom trenažéri, ale až na vode som si to zamiloval. Je to úžasný šport a cítim sa na vode slobodný“, uviedol mladý športovec, ktorý vzápätí predviedol početnému auditóriu na brehu svoje umenie aj priamo na vode. Krištof má dokonca teoretickú šancu dostať sa aj na PH v Tokiu. Kvalifikačné preteky sa uskutočnia v apríli v Taliansku.  Veslársky klub Piešťany už dávnejšie začal s vytváraním možností pre telesne znevýhodnených, ktorí by sa chceli tomu športu venovať. Základom bol špeciálne upravený trenažér, ale predovšetkým chuť a energia Andreja Vičana, bývalého úspešného aktívneho pretekára, dnes trénera a funkcionára Slovenského veslárskeho zväzu a aktivity občianskeho združenia APPA, ktoré sa venuje aj pomoci telesne znevýhodneným pri prístupe k športovým aktivitám. Keďže APPA aj Veslársky klub Sĺňava pôsobia v Piešťanoch, prišlo rozhodnutie spojiť sily a umožniť záujemcom aktívne sa venovať paraveslovaniu. Na piešťanskej vernisáži výstavy Paralelity, ktorá vo výtvarných dielach spojila zdravých a telesne znevýhodnených športovcov, stačilo krátke stretnutie APPA s Krištofom Kubalom, ktorého nadšenie pre šport priviedlo nielen na túto výstavu, ale hlavne k mnohým športovým aktivitám. A tak sa rozhodol vyskúšať aj veslovanie. Najskôr prišiel na rad trenažér a keď to počasie dovolilo, aj voda. Trénoval však na dočasne upravenom skife,…

V „limitoch“ pokračuje séria o návratoch do života

Návraty do života bývajú ťažké a nie vždy sa vydaria. Napriek tomu sa oplatí o ne bojovať. V podobnom duchu pôsobí pri Slovenskom paralympijskom výbore aj tím motivátorov v rámci projektu Sme si rovní.


Paralukostrelca a paraatléta na vozíku Milana Kašiaka oslovil Stano Ščepán najskôr s otázkou, čo mu najviac okysličuje krv.

Počúvajte pravidelnú reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Filozofia poskytovania rozvojových programov sa nemení

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) prebral od 1. júla 2020 poskytovanie rozvojových programov, ktoré predtým uskutočňovala Nadácia Agitos. Umožní mu to lepšie sa zamerať na kľúčové prvky svojej misie.  


Nadácia Agitos, ktorú založila IPC na londýnskych paralympijských hrách v roku 2012, pôsobila ako rozvojová skupina IPC a slúžila ako globálny líder v poskytovaní športových príležitostí pre osoby so zdravotným znevýhodnením. Počas posledných ôsmich rokov investovala milióny eur do projektov rozvoja para športu v celom svete a realizovala celý rad programov zameraných na posilnenie hnutia na všetkých úrovniach.

Zamestnanci programu Agitos Foundation vytvoria v rámci IPC novú divíziu Programov členstva, v čele s Felipe Rodriguesom. Tím bude aj naďalej realizovať celý rad úspešných programov, vrátane Grantového podporného programu, Programu rozvoja národných paralympijských výborov. I´m possible a ďalších.

 „Vrátenie programov rozvoja para športu späť do IPC z Nadácie Agitos umožňuje IPC lepšie sa zamerať na kľúčové prvky svojej misie a podporovať členov, aby umožnili para športovcom dosiahnuť športovú výnimočnosť“,  povedal  výkonný riaditeľ IPC Mike Peeters. Felipe Rodrigues ho doplnil: „Od svojho založenia v roku 2012 Nadácia Agitos prospela celému členstvu v IPC a rozvíjala možnosti para športu pre tisícky športovcov, trénerov a funkcionárov  po celom svete“.


Pozvánka na tretie kolo ligy v parastolnom tenise

Uskutoční sa v sobotu 8. augusta od 10:00 hod v HS Centre v Piešťanoch. Svoje prihlášky aj s prípadným doprovodom treba posielať do stredy 5. augusta na dobrotkazc@gmail.com


Organizátor upozorňuje na dodržiavanie stále platných nariadení hlavného hygienika SR ohľadom COVID 19.

Ľuboš Dobrotka, ŠTK parastolného tenisu

 


Boccisti po Belej trénovali v Piešťanoch

Spolu s reprezentačným tímom ladili v tamojšom HS Centre formu mladí hráči. Aj pod dohľadom paralympijskej šampiónky Michaely Balcovej, z ktorej je už okrem hráčky aj trénerka.


Piešťanské HS Centrum bolo v posledný júlový týždeň obsypané paralympijskými šampiónmi a medailistami. V úmornej horúčave na futbalovom ihrisku behali hore-dolu reprezentanti v paraalpskom lyžovaní, vrátane viacnásobnej zlatej medailistky Henriety Farkašovej. O pár metrov ďalej sa práve chystali na svoj pravidelný popoludňajší tréning boccisti. „Ešteže v tej hale je znesiteľnejšie. Vonku je hrozné sparno,“ utešovala sa Michaela Balcová, paralympijská víťazka z Ria 2016. Boccisti si týždnový rehabilitačno-tréningový pobyt v piešťanských kúpeľoch nevedeli vynachváliť. „Všetko tu funguje, sme super partia a keďže paralympiáda tohto roku nebude, poňal som to ako príležitosť ešte viac sa zlepšiť. Hádam sa v tom nasledujúcom už paralympiády dočkáme,“ pochvaľoval si Prešovčan Rastislav Kurilák. Začiatkom júla oslávil 43. narodeniny, no na paralympiáde ešte neštartoval. Premiéra by ho mala čakať až na budúci rok. „O to viac sa na Tokio teším a trénujem. Doma v Prešove dva-tri razy do týždňa. Aj tam sú tie podmienky naozaj fajn,“ dodal Rasťo.Istú miestenku na PH Tokio 2020 má už od vlaňajšieho decembra okrem neho ešte poltucet našich reprezentantov: náš najúspešnejší boccista Samuel Andrejčík, Róbert Mezík, Martin Strehársky, Tomáš Král a dve ženy: Michaela Balcová a Kristína Kudláčová. Väčšina z nich makala aj v Piešťanoch, spolu s viacerými mladými hráčmi. „Snažíme sa ich do našich aktivít zapájať čo najviac. Chodia k nám na pár dní, na…

Slovenské finále v Hlubokej nad Vltavou

Turisticky atraktívna destinácia na juhu Čiech privítala najlepšie obsadený česko - slovenský turnaj v tenise na vozíku za posledné roky - „Pohár města Hluboká nad Vlatavou“. Ten sa odohral ako súčasť série HVM Plasma Tour 2019/20 a štartovala na ňom kompletná česká aj slovenská hráčska elita.


Medzi 25 hráčmi bol nasadenou jednotkou náš Marek Gergely a svoju pozíciu zvládol, keď vo finále porazil Jozefa Felixa 6:1, 6:3. Ten zviedol už v semifinále slovenský súboj s Tomášom Masarykom, ktorého zdolal až v tie breaku. Ešte predtým sa mu však podarilo vyradiť turnajovú dvojku Michala Stefanu. Gergely si v semifinále poradil s domácim Utíkalom.

Turnaj organizovala česká firma Ultina, vyrábajúca športové a tenisové vozíky. Konal sa v dňoch 10. - 12. júla.

Videá z turnaja

https://www.facebook.com/jihoceskatelevize/videos/637108330235170

https://www.youtube.com/watch?v=i8cFqezc_gA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2wyL3Q9Hzzfz6iHk3ommP0OJ1a4dTZiaIAIyZjU-9R-DxvuAEERSf3gN0


Príbeh parastolného tenistu Tomáša Valacha

Portál sport.aktuality.sk pokračuje v predstavovaní slovenských para hrdinov. Tomáš Valach (24) je jedným z generácie mladších športovcov, ktorí o miestenke na paralympiádu zatiaľ iba snívajú. Má však obrovské odhodlanie.


V rozsiahlom článku sa dozviete sa venoval viacerým témam - dozviete sa aj to, kto je jeho športový vzor.

Čítajte tu:  

https://sport.aktuality.sk/c/454360/jeho-vzorom-je-chara-zvladol-detsku-mozgovu-obrnu-a-chce-paralympijske-zlato-tomas-valach/?fbclid=IwAR1MrqixDV72fXRUcOA3QK_itLFmgrUWGVxKXlVV5LCfwn6ABfJ2Ww-oM_k


Slovenskí parahokejisti si zahrajú na českom Winter Classic 2020

Jeho dejiskom bude v sobotu 12. decembra známe lyžiarske stredisko Špindlerův Mlýn a v predzápase českej extraligy medzi Hradcom Králové a pražskou Spartou sa o 12:00 hod. stretnú parahokejové reprezentácie Česka a Slovenska.


Usporiadatelia postavia tribúny s kapacitou 7. 500 divákov a ceny denných vstupeniek začínajú na 990 Kč. Myšlienka usporiadať Winter Classic v českom horskom stredisku vznikla ešte pred vypuknutím pandémie koronavíru. Usporiadatelia si uvedomujú riziko, do ktorého idú.

Program Winter Classic 2020

Štvrtok 10. decembra

zápasy juniorov

Piatok 11. decembra
12:00 Vrchlabí – Kladno (Chance liga)*
16:00 Česko – Slovensko (legendy)

Sobota 12. decembra
12:00 Česko – Slovensko (parahokej)
16:00 Mountfield HK - Sparta (extraliga)

*druhá liga, ale Kladno s Jarmírom Jágrom  

Viac na
https://isport.blesk.cz/clanek/hokej-tipsport-extraliga/381801/winter-classic-ve-spindlu-s-jagrem-sparta-i-legendy-kolik-stoji-listky.html


V „limitoch“ tentokrát s Anastasiou Kuzminovou

Trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastázia Kuzminová sa stretla v Rusku aj na Slovensku so zdravotne znevýhodnenými športovcami a obdivuje ich vôľu aj schopnosť vnútorne sa nastaviť na tréningový proces aj na dosiahnutie športových výkonov.


Reaguje aj na situáciu, s ktorou sa o svojej kariére nestretla, na odloženie olympijských a paralympijských hier v Tokiu o rok...

Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.