Premiér Fico odovzdal paralympionikom menovacie dekréty

21.08.2012

Premiér Fico odovzdal paralympionikom menovacie dekréty

Na pôde Úradu vlády SR sa dnes uskutočnilo prijatie výpravy SR na nadchádzajúce PH v Londýne premiérom Robertom Ficom. Ministerský predseda zároveň odovzdal jednotlivým jej členom menovacie dekréty. Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj ministri Ján Richter a Dušan Čaplovič a veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery.


Ako prvý si prevzal dekrét z rúk R. Fica vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško, následne športovci podľa jednotlivých športov a v závere ostatní členovia vedenia výpravy a podporného tímu.

Predseda SPV Ján Riapoš poďakoval predsedovi vlády za všetky doterajšie kroky, ktoré pomohli paralympijskému športu na Slovensku a špeciálne za zrovnoprávnenie odmien olympionikov a paralympionikov. Odovzdal mu aj ďakovací dekrét, tričko a oficiálnu bundu SPD 2012.

Menovacie dekréty boli po prvýkrát v histórii obohatené o grafiku, ktorej autorom je Leo Bednárik.

Zajtra o 11. hod. čaká paralympionikov v Prezidentskom paláci na Hodžovom námestí v Bratislave sľub do rúk prezidenta SR.  


Hokej bez prekvapenia: o titul si to rozdajú Severoameričania

V sobotňajšom finále o titul majstra sveta A skupiny v hokeji na sánkach nastúpia v kórejskom Goyangu tímy USA a Kanady. Američania zdolali v semifinále Rusov 2:1 a Kanada vysoko Čechov 5:0. Prvenstvo obhajuje tím USA.


Návrat cyklistov zo sústredenia v Stredomorí

Dnes v noci sa vracajú cyklisti z jarného sústredenia na Mallorce. Cieľom bolo najazdiť čo najväčší objem kilometrov a položiť tak dobrý základ pre celú sezónu. Naši cyklisti trénovali spoločne s jazdcami martinského klubu R.C.T. a najazdili vyše 1 000 km s celkovým prevýšením viac ako 10 000 metrov.


„Nevyhli sme sa však aj menším problémom – hneď na začiatku niektorých „chytila“ viróza a dva-tri dni sme bojovali so zvýšenou teplotou a kašľom. Chalani sa z toho však rýchlo dostali a mohli pokračovať v plnohodnotných tréningoch. Ďalšou nepríjemnosťou bol pád Patrika Chleba na pondelňajšom tréningu, kedy musel byť ošetrený v mestečku Llucmajor na miestnej pohotovosti. Našťastie to nebolo tak vážne, ako sa na začiatku zdalo a Patrik už v stredu absolvoval tréning spoločne s ostatnými. Celkove bolo sústredenie úspešné a splnilo svoj účel“, informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Strelci začínajú sezónu v poľskom Štetíne

Včera odcestovali do dejiska prvého kola Svetového pohára (SP) naši strelci Veronika Vadovičová a Jozef Široký st. Podujatie potrvá do 21. apríla. Ďalšie kolo SP sa uskutoční od 11. do 20. mája v tureckej Antalyi a súčasnú zostavu tam posilní ďalší účastník PH 2012 Radoslav Malenovský.


Tohtoročnou prioritou však zostávajú ME, ktoré v druhej polovici októbra organizuje španielske Alicante. „Všetkých nás to prekvapilo a hlavne potešilo, že sa konečne v tomto roku uskutočnia kontinentálne  majstrovstvá. Naposledy boli v roku 2007“, uviedol jeden z trénerov Dušan Malenovský.

Podľa stránky IPC sa v roku 2013 uskutočnia ďalšie kolá SP vo Veľkej Británii, Thajsku a Brazílii. Naši reprezentanti sa v rámci prípravy budú  zúčastňovať súťaží Slovenského streleckého zväzu (SSZ) a pripravujú aj majstrovstvá republiky a tradičný memoriál Kataríny Brandoburovej.


 Hokejový šampionát už pozná semifinalistov

Kórejský Goyang sa stal v dňoch 12. – 20. apríla dejiskom MS A skupiny v hokeji na sánkach. Po zápasoch v skupinách postúpili do semifinále Rusko, USA, Kanada a Česko, pričom táto štvorica si zároveň zabezpečila aj účasť na budúcoročných ZPH v Soči.


Z A skupiny postúpil ako neporazený celok USA, druhé miesto obsadilo Česko. Naši západní susedia opäť potvrdili svoju príslušnosť k absolútnej svetovej elite, keď zdolali Nórov 3:1 a Švédov 1:0. Prehra s USA 0:3 znamená, že sa v semifinále stretnú s víťazom B sklupiny Kanadou, ktorá podobne ako USA ešte neokúsila trpkosť porážky. V druhom semifinále vyzvú Američanov Rusi.

Zápas  o tretie miesto a finále sa uskutočnia v sobotu.


Športové fórum o budúcnosti športu zdravotne znevýhodnených

V bratislavskom hoteli Chopin sa dnes popoludní uskutočnilo športové fórum, ktoré bolo venované zmenám v športe zdravotne znevýhodnených a jeho budúcnosti. Pred približne stovkou účastníkov predniesli hlavné príspevky predseda SPV Ján Riapoš, generálny sekretár SPV Samuel Roško a Pavel Bílik, zodpovedný za mládež a rozvoj.


Predseda SPV sa v úvode venoval míľnikom v dejinách medzinárodného paralympijského hnutia a jeho rozvoju, ako aj vízii Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) postupne posunúť jednotlivé športy pod federácie zdravých. Tento proces u niektorých športov úspešne prebehol, ale ešte nie je zďaleka ukončený. IPC by ho chcelo dokončiť v období 2016 - 2020.Ďalší vývoj v slovenskom športe zdravotne znevýhodnených podľa jeho slov výrazne ovplyvnila aj vládou SR v decembri minulého roku schválená vízia športu do roku 2020. Deväť športov (atletika, alpské lyžovanie, bežecké lyžovanie, biatlon, hokej na sánkach, plávanie, tanečný šport na vozíku, športová streľba a tlak na lavičke) prešlo už v rámci týchto zmien spod zväzov pod SPV, pre ktoré funguje táto organizácia zaroveň aj ako národná federácia. „Celý  proces zmien je najmä o tom, ako to celé vylepšiť do budúcnosti, nakoľko z toho bude profitovať najmä budúca generácia“, konštatoval Ján Riapoš.Za významný krok vpred označil zrovnoprávnenie olympionikov a paralympionikov najskôr v odmenách za OH a PH, neskôr aj v podpore vybraných športovcov zo štátnych prostriedkov. V súčasnosti sa prehodnocujú kritériá pre zaraďovanie reprezentantov do vrcholových športových stredísk, čo by v budúcnosti malo priniesť možnosť profesionalizácie pre viacerých paralympionikov.Generálny sekretár SPV Samuel Roško predstavil zámery novej stratégie v športe zdravotne znevýhodnených. Jej súčasťou by sa mali stať tzv. úseky jednotlivých…

Stolní tenisti testovali formu v Stredoeurópskej lige

Počas víkendu sa v moravskom Hodoníne odohrali zápasy Stredoeurópskej ligy vozíčkarov v stolnom tenise. Naši reprezentanti si zmerali sily so súpermi z Česka bez rozdielu skupín postihnutia. Ján Riapoš obsadil v silnej finálovej skupine druhé miesto, keď prehral iba s René Taušom.


Český hráč je však zaradený do ľahšej skupiny postihnutia TT5, zatiaľčo náš štvornásobný paralympijský víťaz hráva v TT2. Okrem Riapoša a Tauša boli vo finálovej skupine ešte dvaja českí hráči.

Ďalšie poradie našich bez rozdielu postihnutia a pohlaví: 5. Andrej Mészáros, 7. Rastislav Revúcky, 8. Alena Kánová, 12. Peter Macho, 13. Marián Kamien, 14. Lukáš Kližan, 16. Martin Barbierik.

V súťaži družstiev skončila dvojica Mészáros – Kánová na druhom a Riapoš s Revúckym na treťom mieste.   

Druhú časť Stredoeurópskej ligy odohrajú 20. – 21. septembra v Ružomberku.


Naši cyklisti už „zarezávajú“ na Mallorke

V pondelok odletela časť reprezentačného družstva cyklistov - Vladislav Janovjak, Róbert Mitošinka, Jaroslav Švestka, Patrik Chlebo a Branislav Režňák - na každoročné jarné sústredenie na Mallorku. Ešte v pondelok večer absolvovali prvých 30 km. Tréningy sú zamerané na čo najväčší objem kilometrov v stredných intenzitách.


Sparingpartnerov robia paralympionikom na tomto ostrove v Stredozemnom mori cyklisti R.C.T. Martin. Sústredenie by malo dať našim reprezentantom potrebný základ pre úspešnú sezónu 2013. Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Na Slovensko dorazila oficiálna pozvánka na ZPH 2014

Slovenský paralympijský výbor dostal od IPC a organizačného výboru hier oficiálnu pozvánku k účasti na XI. zimných paralympijských hrách, ktoré sa uskutočnia v dňoch 7. – 16. marca 2014 v ruskom Soči. Odosielateľmi sú prezident IPC Sir Philip Craven a šéf organizačného výboru Dmitrij Černyšenko.


Radovan Kaufman by sa bol dnes dožil 35 rokov

Paralympijské hnutie si dnes pripomína nedožité 35. narodeniny cyklistu Radovana Kaufmana, ktorý na velodrome v Sydney vybojoval na PH 2000 zlatú medailu. Zomrel 16. júna 2003, takže v tomto roku si pripomenieme aj okrúhle jubileum jeho úmrtia.


Rodák z Partizánskeho bol členom klubu ŠK ZP Remata Handlová. Zlatú paralympijskú medailu získal v disciplíne 1 km s pevným štartom, V tej istej disciplíne sa stal v roku 1998 v Colorado Springs svetovým šampiónom, navyše utvoril svetový rekord (1:21,241 min).

Zároveň je aj zakladateľom kampane "Na kolesách proti rakovine", ktorej hlavným organizátorom je každoročne Slovenský paralympijský výbor. Ten sa po Radovanovej smrti ujal šírenia jeho posolstva o aktívnom boji s touto zákernou chorobou.