Pozvánka na piate ligové kolo

14.08.2019

Uskutoční sa už túto sobotu 17. augusta. V Stredisku paralympijskej prípravy v Žarnovici odohrajú svoje zápasy vozičkári TT1 - TT5, v Senci – v Areáli Národného tréningového centra stojaci hráči TT6 - TT10.

Svoje prihlášky aj s prípadným doprovodom posielajte na adresu: dobrotkazc@gmail.com do stredy 14.08.2019 do 12:00 hod.

Páristi BC4 majstrami Európy!

Po troch cenných kovoch v individuálnych súťažiach sme sa dočkali zlata aj v súťaži párov BC4. Naša trojica Samuel Andrejčík - Michaela Balcová - Martin Strehársky ho vybojovala po finálovom triumfe nad Veľkou Britániou 4:0.

V semifinále si Slováci poradili s Portugalskom 7:1. Identických súperov mal medzi najlepšou štvorkou aj tím BC1/2, ale Portugalcom podľahol v semifinále 4:12 a Britom v „malom“ finále 2:8.   Slovensko zakončilo ME 2019 v boccii v španielskej v Seville so ziskom štyroch medailí, z toho boli dve zlaté (Samuel Andrejčík v súťaži jednotlivcov BC4 a pár BC4) & dve bronzové (Michaela Balcová v súťaži jednotlivcov BC4 a Tomáš Král v súťaži jednotlivcov BC1).

Zlatý Andrejčík plus dva bronzy!

Slovenským boccistom sa mimoriadne darilo v súťaži jednotlivcov na ME 2019 v španielskej Seville. Najcennejší kov si zabezpečil v BC4 Samuel Andrejčík po víťazstve nad Nemcom Borisom Nicolaiom 5:4, čím získal aj priamu miestenku na PH 2020.

Medailovú žatvu naštartoval Tomáš Král v kategórii BC1, ktorý zdolal vo štvrťfinále Gréka Christosa Kypriotisa 7:4, v semifinále nestačil na Daniela Pereza z Holandska a prehral s ním 2:4, no v zápase o 3. miesto predviedol v záverečnej štvrtej smene neuveriteľný obrat proti Rusovi Michailovi Gutnikovi z 1:4 na 5:4!V BC4 bolo reálne slovenské finále. Michaela Balcová však prehrala s Borisom Nicolaiom 2:6, no v zápase o bronzovú medailu otáčala stav v zápase proti Maďarovi Lászlóovi Hegedűsovi z 3:4 na konečných 5:4!Samuel Andrejčík začal svoju púť vyraďovacou časťou štvrťfinálovým zápasom proti Nikovi Vasilimu z Grécka, ktorého vyradil po výsledku 7:3. V semifinále nedal šancu Maďarovi Lászlóovi Hegedűsovi, keď ho porazil výsledkom 7:0 a vo finále Balcovej premožiteľovi Nicolaiovi, keď si už v prvej smene vybudoval 5-bodový náskok. V BC2 Rastislav Kurilák, vypadol vo štvrťfinále po výsledku 1:6 s neskoršou striebornou medailistkou  Claire Taggartovou z Veľkej Británie. Už dnes začínajú súťaže párov a tímov.

Augustový Paralympijský magazín sledujte už túto sobotu

V sobotu 31. augusta odvysiela RTVS na Dvojke od 11:25 hod. ôsmy tohtoročný Paralympijský magazín. Nosnou témou bude rok do začiatku XVI. paralympijských hier v Tokiu.

Od 25. augusta odpočítavajú paralympijskí športovci posledný rok do otvorenia PH 2020. Organizátori už prezentujú olympijské aj paralympijské športoviská. Na paralympiáde sa očakáva účasť okolo 4.350 športovcov z viac než 160 tich krajín, ktorí budú bojovať o 540 sád medailí v 22 športoch. Už dnes je jasné, že až 19 z nich sa objaví v priamych prenosoch. Ďalšie tri v záznamoch. Vďačná téma aj pre augustový Paralympijský magazín.

Ale venujeme sa v ňom aj aktuálnym podujatiam končiaceho sa leta. Hoci práve leto sa obrátilo chrbtom vrhačom na tradičnom mítingu Handi Open v Banskej Bystrici, kde sme okrem iného hľadali aj paraatlétov, ktorí budú štartovať na MS v Dubaji. Pripomenieme si medailové úspechy Rastislava Turečka z Atén a Pekingu, nazrieme do kuchyne paradrezúry a nechýbali sme ani na kempe nádejí - Hľadáme talenty na Remate.

Nezabudnite, už túto sobotu!

Sevilla videla aj vzájomný slovenský súboj

Včera sa súťažami jednotlivcov začali v španielskej Seville BISFed Majstrovstvá Európy v boccii 2019. Slovenských reprezentantov čakalo 6 zápasov, pričom jeden z nich bol vzájomný -  Mezík sa v ňom stretol s Kurilákom.

Všetci Slováci odohrali po jednom zápase. Úspešne do turnaja vstúpili hráči v kategórii BC4: Samuel Andrejčík zvíťazil nad Bastianom Kellerom z Nemecka 7:1 a ešte vyššie víťazstvo zaznamenala Michaela Balcová, ktorá zdolala Louisa Saundersa z Veľkej Británie 10:2. S prehľadom vyhral aj Tomáš Král nad Izraelčanom Sergiyom Yaremenkom 5:1. Zo slovenského pohľadu bol najzaujímavejší vzájomný zápas Róberta Mezíka s Rastislavom Kurilákom v kategórii BC2. Mezík je vyššie nielen v slovenskom, ale aj svetovom rebríčku, no v tomto zápase ťahal za kratší koniec a prehral 3:5. Kristína Kudláčová vysoko prehrala v rovnakej kategórii, ale v inej skupine s favorizovaným Portugalcom Abíliom Valentem 1:10 a nedarilo sa ani Martinovi Opátovi, ktorý podľahol Christosovi Kypriotosovi z Grécka 1:6. Dnes čaká slovenskú reprezentáciu bohatý zápasový program. Dohrávať sa budú zápasy v základných skupinách.

Paralukostrelci úspešní aj na Európskom pohári

Nemecký Wiesbaden bol v dňoch 17. - 19. augusta dejiskom finále Európskeho pohára (EP)  v terčovej lukostreľbe. Zo Slovákov postúpil mix tím Diana Pashchenkova/Marcel Pavlík z druhého miesta kvalifikácie a u jednotlivcov Pavlík z prvého.

„Z každej kategórie postupovali do finále len prví štyria. Postúpiť mala aj Diana zo štvrtého miesta, ale Nemci si tam dosadili svoju reprezentantku, ktorá sa umiestnila na piatom mieste, čo si myslím, že nebolo celkom fér“, opísal tento dosť nepochopiteľný krok organizátorov reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. Naše duo si v zápase o postup do finále tesne poradilo s Talianskom (151:150), ale v súboji o zlato nestačilo na silných Rusov (146:154) a získalo striebro. U jednotlivcov čakal Pavlíka v semifinále Rus Šigajev Bair ktorému „naložil“ - plný počet 150:141 a tesne zvládol aj súboj o zlato proti Ukrajincovi Serhijovi Atamanenkovi 144:143! Z ôsmich krajín Európy obsadilo Slovensko celkovú tretiu priečku. *** Za takmer ideálneho počasia sa 25. augusta konali v Kežmarku už 26. Majstrovstvá SR ZZ športovcov v terčovej lukostreľba. Novinkou podujatia bolo otvorenie motivačnej disciplíny na 10 a 20 m pre začínajúcich lukostrelcov, na ktorej privítali troch účastníkov. Túto otvorenú kategóriu vyhral len 10 ročný Šimon Muškát so 631 b., druhé miesto obsadil Ivan Volf a na treťom skončila Martina Čerňanská. Divízia OL: 1. miesto Dávid Ivan 597 b., 2. miesto Imrich Lyócsa 493. a 3. miesto Denis Ivan 451 b. Kategória holý luk: 1. miesto Vladimír Majerčák 527 b., 2. miesto Marek Brutvan 420 b. Kladkový luk ženy: 1. miesto Diana Pashchenková 656 b. , 2.  miesto Michaela Nováková 373 b. Najsilnejšiu kategóriu vyhral a titul M-SR pre rok 2019 získal…

V „limitoch“ o príprave na Tokio 2020

Včera sme si pripomenuli významný miľnik – presne jeden rok do začiatku XVI. paralympijských hier, ktoré sa budú konať v Tokiu od 25. augusta do 6. septembra 2020. O príprave na tieto hry sa rozprával Stano Ščepán s vedúcim Štábu PH 2020 Tomášom Vargom.

Počúvajte pravidelnú rubriku „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod.

Slovenské jazdkyne aj so šancou na priamu kvalifikáciu do Tokia

V holandskom Rotterdame sa od 20. do 25. augusta konali Majstrovstvá Európy v drezúre, paradrezúre a v parkúrovom jazdení. Slovensko reprezentovali dve jazdkyne - Lucia Krivosudská a Lucia Vladovičová.

Lucia Vladovičová s koňom Sterngreifer vo svojej kategórii grade I vybojovala 13. miesto s 64,107 % a Lucia Krivosudská v grade III s 65,618 % obsadila 9. miesto, čím jej bohužiaľ o jediné miesto unikol kür - finálová voľná jazda na hudbu. „Napriek tomu, že to bol pre obe dievčatá prvý európsky šampionát, zajazdili veľmi pekné úlohy a s novými skúsenosťami sa vracajú domov pokračovať v tréningoch a zdokonaľovať sa“, zhodnotila vystúpenie svojich zverenkýň na ME reprezentačná trénerka Magda Pokorná. Ešte pred ME avizovala, že cesta slovenskej paradrezúry na PH 2020 v Tokiu povedie pravdepodobne iba cez voľnú tzv. bipartitnú kartu. „Podľa aktuálneho rebríčka nielen na voľnú kartu, ale dokonca pre obe dievčatá so šancou ísť tam priamo. Budú ešte ďalšie preteky, takže do konca januára 2020, kedy sa uzatvára rebríček, sa všetko ešte môže poposúvať, ale zasa tých pretekov až toľko nie je. Takže uvidíme“,  priblížila šance našich jazdkýň.

Už v sobotu vyjdú tri prílohy k PH Tokio 2020

V nedeľu 25. augusta si pripomenieme ročný míľnik do začiatku XVI. paralympijských hier. V denníkoch SME, Šport a Plus jeden deň nájdete deň predtým špecializované prílohy, z ktorých sa dozviete najčerstvejšie novinky.

Koľko Slovákov má už istú miestenku?

V ktorých športoch bude mať naša krajina zastúpenie v Tokiu?

Na ktorých štadiónoch by sa naši paralympionici mali predstaviť?

Ako sa Japonsko a jeho metropola pripravujú na tieto hry?

A ešte veľa iných zaujímavostí v prílohách Paralympionik (24 strán, Denník ŠPORT), Paralympionik Plus (24 strán, Plus jeden deň) a Paralympionik (8 strán, SME).

Nezabudnite, už túto sobotu 24. augusta!

Formu do Švédska ladia na spoločnom sústredení

Slovenskí reprezentanti v para stolnom tenise sa intenzívne pripravujú na ME 2019 v Helsingborgu. V súčasnosti sa zúčastňujú na medzinárodnom sústredení v slovinskom Lašku, ktoré prebieha od 18. do 27. augusta.

Okrem Slovákov sa tam pripravujú aj reprezentanti Nórska, Slovinska, Veľkej Británie, Chorvátska, Srbska a Belgicka. Po návrate z Laška absolvujú turnaj Czech Open 2019 v Ostrave. ME vo Švédsku sa uskutočnia v dňoch 16. - 21. septembra. V Lašku sa pod dozorom reprezentačného trénera Andreja Bardoňa pripravujú títo hráči: TT2: Martin Ludrovský, Ján Riapoš, Lukáš Kližan TT4:  Peter Mihálik Boris Trávniček, Andrej Mészáros TT8: Richard Csejtey, Tomáš Valach