Poznáme majstrovské páry a tímy Slovenska v boccii

28.04.2017

Poznáme majstrovské páry a tímy Slovenska v boccii

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR zorganizovali v sobotu 22. apríla v bezbariérovom športovom komplexe celoslovenský turnaj v hre boccia. Turnaja sa zúčastnili aj hráči z Českej republiky.


Turnaja sa zúčastnilo 46 hráčov a spolu na šiestich kurtoch zohrali 26 zápasov, podľa platných pravidiel BISFed. Rekordérom v počte titulov je po tohtoročnom šampionáte Róbert Mezík so šiestimi, po piatich má trio Nagy, Ďurkovič a Strehársky.
KATEGÓRIA TÍMY
Najdlhšie trvajúce zápasy pri hre boccia sú práve v tejto kategórii. Keďže každý s tímu raz hádže jacka, naraz je v hre zaplnených všetkých 6 kurtov a vždy je na čo pozerať. Do semifinále postúpili favorizované tímy, kde úlohu favorita splnil náš novovytvorený tím Róbert Mezík z Bratislavy, Tomáš Král z Banskej Bystrice a Rastislav Kurilák z Prešova. Trochu starostí mal náš „A“ tím len vo finále so sympatickým českým tímom, ale zdrvujúcou 4. smenou naplnil rankingové predpoklady.
Finále:
Mezík, Kral, Kurilák – Blažková, Petrák, Krebichová 6 – 2 (2-0, 1-0, 0-2, 1-0, 1-0, 1-0)
o 3. miesto:
Dančo, Nagy, Minarech – Opát, Baláži, Hudeček 8 – 3 (0-1, 0-1, 1-0, 5-0, 0-1, 2-0)
Konečné poradie:
1. Mezík Róbert, Kral Tomáš, Kurilák Rastislav (ŠK Altius Bratislava, ŠKTP Viktória Banská Bystrica, ZOM Pešov)
2. Blažková Simona, Petrák František, Krebichová Jiřina (SC Jedličkův ústav Praha)
3. Dančo Tomáš, Nagy Jakub, Minarech Peter (ŠK Altius Bratislava)
4. Opát Martin, Baláži Lukáš, Hudeček Peter (ŠK Altius Bratislava)
5. Benčat Martin, Gregor Jakub, Balážová Dominika (ŠK OMDvSR BA, 2x ŠK Altius BA)
6. Griač Jozef, Novota Peter, Eliška Jankechová (2x ŠK Altius BA, OMDvSR Boccian)
7. Cuřinová Kateřina, Zdráhal Jan, Hruška Zdeněk (SC Jedličkův ústav Praha)
8. Jakabovič Denis, Gregor Adam, Vavrica Peter (ŠK Altius Bratislava)
9. Richard Hlinka, Pilarčíková Zuzana, Peter Osvald (ŠK OMDvSR Boccian Bratislava)
KATEGÓRIA PÁRY BC4
Svetové finále sa uskutočnilo práve na Majstrovstvách SR. Titul z roku 2014, keď vlastne ako pár začínali a kedy sa naposledy M SR v pároch hralo obhájil náš zlatý paralympijský pár. Samuel Andrejčík zo Sniny a Michaela Balcová z Bratislavy. Pozíciu turnajovej dvojky potvrdili Martin Strehársky a Róbert Ďurkovič. Na medailu dosiahli, po sympatickom výkone duo z HSC Havířov.
Finále:
Balcová, Andrejčík – Strehársky, Ďurkovič 7 – 1 (2-0, 0-1, 4-0, 1-0)
O 3. miesto:
Bajtek, Schmid – Burian, Klimčo 10 – 1 (1-1. 2-0, 1-0, 6-0)
Konečné poradie:
1. Balcová Michaela, Samuel Andrejčík (ŠK Altius BA, ŠKTP Viktória Banská Bystrica)
2. Strehársky Martin, Ďurkovič Róbert (ŠK Altius Bratislava)
3. Bajtek Jan, Schmid Marek (Česká republika – HSC Havířov)
4. Burian Martin, Klimčo Marian (ŠK Altius Bratislava, ZOM Prešov)
5. Kohútek Michal, Hagarová Viktória, Čeliga Ladislav (ŠK OMD v SR Boccian Bratislava)
6. Prášil Miroslav, Albertová Katarína (ZOM Prešov, ŠK OMD v SR Boccian Bratislava)
KATEGÓRIA PÁRY BC 3
Síce len tri páry, ale veľmi vyrovnané sa zišli v hale pri Moste Lafranconi. Titul z posledných M SR párov obhájili Ľuba Škvarnová z Rosiny a Michal Tižo zo Spišskej Novej Vsi. Michal potvrdzuje, že sa mu vracia forma, keď kvôli zdravotným problémom musel vynechať skoro dve sezóny. Strieborné medaile budú zdobiť novovytvorený pár Boris Klohna z Prešova a Miroslav Bielak z Tvrdošína. Bronz patrí páru z Bratislavy, ktorý ešte dve smeny pred koncom posledného zápasu mal celkové víťazstvo na dosah. Avšak druhá polovica zápasu už nebola podľa ich predstáv.
Zápasy finálovej skupiny:
Burianek, Rostašová – Klohna, Bielak 2 – 7 (2-0, 0-2, 0-1, 0-4)
Škvarnová, Tižo – Klohna, Bielak 6 – 2 (3-0, 0-1, 3-0, 0-1)
Burianek, Rostašová – Škvarnová, Tižo 5 – 6 (4-0, 1-0, 0-3, 0-3)
Konečné poradie:
1. Škvarnová Ľuba, Tižo Michal (OMD v SR Farfalletta Žilina, asistenti: Ľuba Figurová, Michal Tižo st.)
2. Klohna Boris, Bielak Miroslav (ZOM Prešov, OMD v SR Farfalletta Žilina, asistenti: Michal Kall, Jozef Reguly)
3. Burianek Adam, Rostašová Eva (ŠK Altius Bratislava, asistenti: Juraj Studený, Monika Sýkorová)
ANKETA BOCCISTA ROKA 2016
Sprievodnou akciou bolo vyhlásenie ankety Boccista Slovenska roku 2016, ktorú už po desiaty krát vyhlásila OMD v SR. Všetci hráči si svoje prvenstvá zopakovali z minulého roka, až na Borisa Klohnu, pre ktorého to bol premiérový triumf. Rekordérom je Adam Burianek so 7 víťazstvami, Robert Mezík už túto poctu získal po šiesty krát a po 5. triumfoch majú Jakub Nagy a Róbert Ďurkovič. V kategóriách, „rozhodca“ a cenu „fair play“ zvíťazili Lukáš Herel resp. Martin Strehársky.
Boccisti SR za rok 2016:
BC 1 – Lukáš Baláži ( ŠK Altius Bratislava ) (4x)
BC 2 – Róbert Mezík ( ŠK Altius Bratislava ) (6x)
BC 3 – Boris Klohna ( ZOM Prešov ) (1x)
BC 4 – Samuel Andrejčík ( ŠKTP Victoria Banská Bystrica) (4x)
Ďalší program:
20. 5., 3. kolo - BC 1, Prešov
20. 5., 3. kolo - BC 2, Prešov
21. 5., 3. kolo - BC 3, Prešov
21. 5., 3. kolo - BC 4, Prešov
10. 6., Majstrovstvá SR – Boccia Tatra cup, Liptovský Ján
11. – 13. 6., Boccia Tatra cup – medzinárodný, Liptovský Ján


Ocenili aj návrh na maskota SPT Pjongčang 2018

Takmer 4.500 detí zo špeciálnych škôl sa zapojilo do XVIII. ročníka výtvarnej súťaže Mesiac detskej tvorby. V kongresovej sále SPP dnes ocenili troch najlepších vo všetkých kategóriách.


Prvý ročník sa konal v roku 1998 a porota počas osemnástich ročníkov hodnotila takmer 97 000 prác. Súťaž, pri zrode ktorej stál prof. Karol Ondreička, organizuje  SPP v spolupráci s občianskym združením Korytnačky a Slovenským paralympijským výborom. Najlepšie trojice v jednotlivých kategóriách oceňovali predseda poroty prof. Dušan Kállay, riaditeľ sekcie pre vzťahy s verejnosťou SPP Ondrej Šebesta a predseda SPV Ján Riapoš. Jednou z tém XVIII. ročníka bol aj maskot pre XII. zimné paralympijské hry v Pjongčangu. Porota napokon vybrala ako víťazný námet bielu líšku od Kristiána Biľa zo Základnej školy Malcov. Na druhom mieste sa umiestnila Zlatica Rafaelová zo Spojenej školy v Zlatých Moravciach, tretí bol Szabi Kovács z Komárna. Víťazný návrh prekreslí do maskota Slovenského paralympijského tímu Pjongčang 2018 výtvarník Miroslav Regítko, dlhoročný spolupracovník SPV. Bol aj autorom maskota Parádka pre letnú paralympiádu v Riu 2016.  

Štyria kandidáti na post prezidenta IPC

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) včera zverejnil menoslov kandidátov na nového prezidenta, viceprezidenta i členov  správnej rady. Voľby sa uskutočnia na valnom zhromaždení IPC 8. septembra v Abu Dhabí (SAE).


Sira Philipa Cravena nahradí vo funkcii jeden zo štvorice Patrick Jarvis (Kanada), Haidi Zhang (Čína), Andrew Parsons (Brazília), John Petersson (Dánsko). Posledný z nich, do uplynulého víkendu prezident EPC, sa uchádza zároveň aj o funkciu viceprezidenta spolu s Duane Kale (Nový Zélenad) a Majidom Rashedom (SAE). Celkove zverejnilo IPC prostredníctvom výkonného riaditeľa Xaviera Gonzaleza mená 26 kandidátov (vrátane správnej rady). Viac v priloženom dokumente.

„Limity“ preložené z pondelka na utorok

Pravidelná pondelňajšia relácia „Bez limitov“ v Rádiu Slovensko sa tento týždeň posúva na utorok o 20:40 hod.


Stano Ščepán sa v nej vráti k medzinárodnému turnaju Slovakia Open 2017 v tenise na vozíku, ktorý od štvrtka do nedele hostila Trnava. Slovensko na ňom získalo vďaka Marekovi Gergelymu prvenstvo vo štvorhre.

Aj nová exekutíva EPC so slovenským zástupcom

V sobotu v podvečer vyvrcholilo v Katoviciach Valné zhromaždenie Európskeho paralympijského výboru (EPC) voľbami na nadchádzajúce štvorročné obdobie. Novým prezidentom sa stal Chorvát Ratko Kovačič.


Za nového podpredsedu bol zvolený Terje Jentoff Roel z Nórska a pokladníka Rivo Killer z Rakúska. Exekutívu doplnilo päť zvolených členov, z toho traja noví - Miriam Malone (Írsko), Asa Norlin (Švédsko), Lukasz Szeliga (Poľsko) a dvaja staronoví - Denis Jaeken (Belgicko) a Samuel Roško (Slovensko). Nová exekutíva sa následne zišla na svojom prvom rokovaní a za priority štvorročného cyklu si určila prehĺbenie spolupráce, zlepšenie marketingu a sponzorstva, ako aj podporu projektov, ktoré budú prospešné pre všetkých členov. VZ si vypočulo správu už bývalého prezidenta Johna Peterssona, ktorého doplnili v jednotlivých oblastiach členovia exekutívy. VZ ocenilo prácu exekutívy za posledné obdobie, keď EPC sa stal aktívnym partnerom mnohých medzinárodných inštitúcií i napriek neustálym finančným problémom. Skonštatovalo sa však, a na tom sa zhodli všetci účastníci, že Európa je lídrom v rozvoji paralympijského športu a chce ním zostať i v budúcnosti (v Riu získala 45, v Soči 80 a v Londýne 49 percent všetkých medailí). VZ predchádzala v piatok konferencia za účasti končiaceho prezidenta IPC Sira P. Cravena, kde najfrekventovanejšou témou bola spolupráca EPC, IPC a NPV s MOV, EOV a športovými federáciami. Program sa nevyhol ani nadchádzajúcim voľbám nového prezidenta IPC a exekutívy. Európa do týchto volieb postaví až 7 kandidátov, z toho jedného na prezidenta alebo viceprezidenta (kandidáti sú z Dánska, Belgicka, Holandska, Maďarska, Veľkej Británie a Talianska). Informoval…

Bronz Mareka Margoča v Berlíne

Slovenský reprezentant Marek Margoč obsadil tretie miesto v hode oštepom spojených skupín F40/41 na medzinárodnom atletickom mítingu Berlin Open Grand Prix výkonom 30, 59 m.


Prvý skončil domáci reprezentant Mathias Mester, druhý bol Holanďan Take Zonneveld. Míting sa konal v dňoch 17. - 18. júna na Jahnstadione vo východnej časti Berlína a bol súčasťou prípravy na svetový šampionát, ktorý v dňoch 14. - 23. júla bude hostiť Londýn.  

Ešte voľné miesta – hláste sa!

Na letný kemp so zameraním na stolný tenis, ktorý sa uskutoční v termíne 2. - 7. júla 2017 na Remate, zostávajú ešte voľné miesta, preto je možné prihlasovať sa na tento termín až do piatku 23. 6. 2017!!!


Viac informácií s prihláškou nájdete na: http://spv.sk/zapojme-sa/letne-kempy-hladame-talenty-2017


Palmu víťazstva si z Trnavy odniesol Argentínčan Ledesma

Finálovým zápasom mužskej dvojhry dnes vyvrcholil turnaj Slovakia Open 2017 v tenise na vozíku. Zvíťazil v ňom Augustin Ledesma nad Ricky Molierom 6:3, 6:4.


Holanďanovi sa tak po triumfe vo štvorhre spolu s našim Gergelym nepodarilo odniesť si z „malého Ríma“ oba prvenstvá. Finále však prinieslo po všetkých stránkach veľmi kvalitný tenis na vozíku, ktorý nadchol nielen divákov, ale aj prítomných tenisových odborníkov. Obidvaja finalisti prechádzali turnajom pomerne suverénne a tak oprávnene pomýšľali na celkové víťazstvo. Úvod zápasu patril Moliérovi, ktorý hneď na úvod prerazil podanie súpera a viedol 2:0. Postupne však zápasovú taktovku prebral do svojich rúk Argentínčan Ledesma, ktorý okrem kvalitného podania vynikal aj razantnosťou a istotou víťazných úderov. V závere prvého setu sa za stavu 5:3 v prospech Ledesmu dal Moliér zbytočne vyviesť z miery spornou loptičkou pri vlastnom podaní, z čoho rezultovali jeho ďalšie nevynútené chyby a strata prvého setu. Spomínaná nervozita sprevádzala výkon Holanďana aj v druhom sete a tak si víťazstvo v mužskej dvojhre z Trnavy zaslúženie odniesol Argentínčan. Slovensko potešil na XXIV. ročníku okrem víťazstva Mareka Gergelyho vo štvorhre aj jeho postup do štvrťfinále vo dvojhre, kam sa prebojoval po dlhodobom výpadku kvôli zdravotným problémom a iba trojtýždňovej príprave. Finalistom odovzdal trofeje na záverečnom vyhlasovaní predseda SPV Ján Riapoš.  „Turnaj sa veľmi vydaril, no trochu nám neprialo počasie a v piatok sme pre dážď museli presunúť program aj do haly. Na to, že sme turnaj kategórie ITF3, bola účasť výborná. V hlavnej súťaži mužov sme mali osem mužov…

Slovakia Open aj so slovenským prvenstvom!

Náš reprezentant Marek Gergely vyhral spolu s Holanďanom Rickym Molierom štvorhru na turnaji Slovakia Open 2017 v Trnave. Vo finále zdolali poľsko - nemecký pár Fabisiak - Sommerfeld 6:2, 2:6 (12:10).


O celkovom víťazstve slovensko - holandského páru opäť rozhodol dlhý tie - break, ktorý sa podľa nových pravidiel hrá namiesto tretieho setu. Vo dvojhre skončil Gergely vo štvrťfinále po prehre s Nicom Langmannom z Rakúska. Predtým zdolal jeho krajana Josefa Rieglera. Druhý slovenský zástupca Rastislav Soviš vypadol v prvom kole s ďalším Rakúšanom Wolfgangom Stiegom. Turnaj v tenise na vozíku, s dotáciou 14 000 USD, vyvrcholí zajtra o 10:00 hod. finálovým zápasom mužskej dvojhry, v ktorom sa stretne Molier s Argentínčanom Agustinom Ledesmom. Ženskú súťaž vyhrala Francúzka Emmanuelle Morch, ktorá bola nasadená ako turnajová štvorka. Svoju finálovú súperku Antonellu Pralong z Argentíny zdolala 6:1, 6:2.

Stolný tenis: striebro a bronz z Bayreuthu

Štvorica slovenských hráčov štartuje v týchto dňoch na IV. ročníku turnaja Bayreuth Open s faktorom 40. V skupine TM2 reprezentujú Martin Ludrovský a Lukáš Kližan, v TM7 Miroslav Jambor a TM8 Richard Csejtey.


Už počas prvého hracieho dňa tohto veľmi kvalitne obsadeného turnaja sa Slovákom darilo, keď traja postúpili do štvrťfinále. Najúspešnejší bol M. Ludrovský, ktorý v skupine vyhral všetky zápasy (Srb Stojilkovič 3:0, Francúz Boury 3:0, Čech Zvolánek 3:1). Do štvrťfinále sa prebojoval cez Egypťana Elahmasyho 3:0. Ďalší štvrťfinalista R. Csejtey sa do najlepšej šestnástky prebojoval z druhého miesta v skupine po víťazstvách nad Japoncom Shukunobe 3:2 a Čechom Špalekom 3:1. Jedinú prehru zaknihoval s Poliakom Skrzyneckim 2:3, ale v osemfinále porazil Taliana DeChiaru 3:2. Tretím slovenským štvrťfinalistom sa stal M. Jambor, ktorý najskôr v skupine podľahol svetovej jednotke TM7 Ukrajincovi Nikolenkovi 0:3, ale v druhom stretnutí zdolal Izraelca Shura 3:2 a v osemfinále Japonca Yagiho 3:1. Najmenej sa darilo najmladšiemu L. Kližanovi, ktorý prehral postupne s Brazílčanom Espindolom 2:3, Egypťanom Elahmasym 2:3 a Kórejcom Cha 1:3. Počas nasledujúceho dňa predviedol najlepšiu formu R. Csejtey, keď najskôr porazil vo štvrťfinále Angličana Shiltona 3:0 a potom v semifinále po skvelom výkone aj svetovú jednotku vo svojej skupine Ukrajinca Diducha 3:1!  Vo finále podľahol v päťsetovej bitke ďalšiemu Britovi Wilsonovi 2:3. Ludrovský si koncentrovaným výkonom poradil vo štvrťfinále so Srbom Perličom 3:0, ale semifinálová prehra rovnakým pomerom s Írom Judgeom znamenala stop pred bránami finále. Jambor nestačil vo štvrťfinále na Brita Baileya 0:3.  V tímovej časti turnaja sa našim…