Poznáme majstrovské páry a tímy Slovenska v boccii

28.04.2017

Poznáme majstrovské páry a tímy Slovenska v boccii

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR zorganizovali v sobotu 22. apríla v bezbariérovom športovom komplexe celoslovenský turnaj v hre boccia. Turnaja sa zúčastnili aj hráči z Českej republiky.


Turnaja sa zúčastnilo 46 hráčov a spolu na šiestich kurtoch zohrali 26 zápasov, podľa platných pravidiel BISFed. Rekordérom v počte titulov je po tohtoročnom šampionáte Róbert Mezík so šiestimi, po piatich má trio Nagy, Ďurkovič a Strehársky.
KATEGÓRIA TÍMY
Najdlhšie trvajúce zápasy pri hre boccia sú práve v tejto kategórii. Keďže každý s tímu raz hádže jacka, naraz je v hre zaplnených všetkých 6 kurtov a vždy je na čo pozerať. Do semifinále postúpili favorizované tímy, kde úlohu favorita splnil náš novovytvorený tím Róbert Mezík z Bratislavy, Tomáš Král z Banskej Bystrice a Rastislav Kurilák z Prešova. Trochu starostí mal náš „A“ tím len vo finále so sympatickým českým tímom, ale zdrvujúcou 4. smenou naplnil rankingové predpoklady.
Finále:
Mezík, Kral, Kurilák – Blažková, Petrák, Krebichová 6 – 2 (2-0, 1-0, 0-2, 1-0, 1-0, 1-0)
o 3. miesto:
Dančo, Nagy, Minarech – Opát, Baláži, Hudeček 8 – 3 (0-1, 0-1, 1-0, 5-0, 0-1, 2-0)
Konečné poradie:
1. Mezík Róbert, Kral Tomáš, Kurilák Rastislav (ŠK Altius Bratislava, ŠKTP Viktória Banská Bystrica, ZOM Pešov)
2. Blažková Simona, Petrák František, Krebichová Jiřina (SC Jedličkův ústav Praha)
3. Dančo Tomáš, Nagy Jakub, Minarech Peter (ŠK Altius Bratislava)
4. Opát Martin, Baláži Lukáš, Hudeček Peter (ŠK Altius Bratislava)
5. Benčat Martin, Gregor Jakub, Balážová Dominika (ŠK OMDvSR BA, 2x ŠK Altius BA)
6. Griač Jozef, Novota Peter, Eliška Jankechová (2x ŠK Altius BA, OMDvSR Boccian)
7. Cuřinová Kateřina, Zdráhal Jan, Hruška Zdeněk (SC Jedličkův ústav Praha)
8. Jakabovič Denis, Gregor Adam, Vavrica Peter (ŠK Altius Bratislava)
9. Richard Hlinka, Pilarčíková Zuzana, Peter Osvald (ŠK OMDvSR Boccian Bratislava)
KATEGÓRIA PÁRY BC4
Svetové finále sa uskutočnilo práve na Majstrovstvách SR. Titul z roku 2014, keď vlastne ako pár začínali a kedy sa naposledy M SR v pároch hralo obhájil náš zlatý paralympijský pár. Samuel Andrejčík zo Sniny a Michaela Balcová z Bratislavy. Pozíciu turnajovej dvojky potvrdili Martin Strehársky a Róbert Ďurkovič. Na medailu dosiahli, po sympatickom výkone duo z HSC Havířov.
Finále:
Balcová, Andrejčík – Strehársky, Ďurkovič 7 – 1 (2-0, 0-1, 4-0, 1-0)
O 3. miesto:
Bajtek, Schmid – Burian, Klimčo 10 – 1 (1-1. 2-0, 1-0, 6-0)
Konečné poradie:
1. Balcová Michaela, Samuel Andrejčík (ŠK Altius BA, ŠKTP Viktória Banská Bystrica)
2. Strehársky Martin, Ďurkovič Róbert (ŠK Altius Bratislava)
3. Bajtek Jan, Schmid Marek (Česká republika – HSC Havířov)
4. Burian Martin, Klimčo Marian (ŠK Altius Bratislava, ZOM Prešov)
5. Kohútek Michal, Hagarová Viktória, Čeliga Ladislav (ŠK OMD v SR Boccian Bratislava)
6. Prášil Miroslav, Albertová Katarína (ZOM Prešov, ŠK OMD v SR Boccian Bratislava)
KATEGÓRIA PÁRY BC 3
Síce len tri páry, ale veľmi vyrovnané sa zišli v hale pri Moste Lafranconi. Titul z posledných M SR párov obhájili Ľuba Škvarnová z Rosiny a Michal Tižo zo Spišskej Novej Vsi. Michal potvrdzuje, že sa mu vracia forma, keď kvôli zdravotným problémom musel vynechať skoro dve sezóny. Strieborné medaile budú zdobiť novovytvorený pár Boris Klohna z Prešova a Miroslav Bielak z Tvrdošína. Bronz patrí páru z Bratislavy, ktorý ešte dve smeny pred koncom posledného zápasu mal celkové víťazstvo na dosah. Avšak druhá polovica zápasu už nebola podľa ich predstáv.
Zápasy finálovej skupiny:
Burianek, Rostašová – Klohna, Bielak 2 – 7 (2-0, 0-2, 0-1, 0-4)
Škvarnová, Tižo – Klohna, Bielak 6 – 2 (3-0, 0-1, 3-0, 0-1)
Burianek, Rostašová – Škvarnová, Tižo 5 – 6 (4-0, 1-0, 0-3, 0-3)
Konečné poradie:
1. Škvarnová Ľuba, Tižo Michal (OMD v SR Farfalletta Žilina, asistenti: Ľuba Figurová, Michal Tižo st.)
2. Klohna Boris, Bielak Miroslav (ZOM Prešov, OMD v SR Farfalletta Žilina, asistenti: Michal Kall, Jozef Reguly)
3. Burianek Adam, Rostašová Eva (ŠK Altius Bratislava, asistenti: Juraj Studený, Monika Sýkorová)
ANKETA BOCCISTA ROKA 2016
Sprievodnou akciou bolo vyhlásenie ankety Boccista Slovenska roku 2016, ktorú už po desiaty krát vyhlásila OMD v SR. Všetci hráči si svoje prvenstvá zopakovali z minulého roka, až na Borisa Klohnu, pre ktorého to bol premiérový triumf. Rekordérom je Adam Burianek so 7 víťazstvami, Robert Mezík už túto poctu získal po šiesty krát a po 5. triumfoch majú Jakub Nagy a Róbert Ďurkovič. V kategóriách, „rozhodca“ a cenu „fair play“ zvíťazili Lukáš Herel resp. Martin Strehársky.
Boccisti SR za rok 2016:
BC 1 – Lukáš Baláži ( ŠK Altius Bratislava ) (4x)
BC 2 – Róbert Mezík ( ŠK Altius Bratislava ) (6x)
BC 3 – Boris Klohna ( ZOM Prešov ) (1x)
BC 4 – Samuel Andrejčík ( ŠKTP Victoria Banská Bystrica) (4x)
Ďalší program:
20. 5., 3. kolo - BC 1, Prešov
20. 5., 3. kolo - BC 2, Prešov
21. 5., 3. kolo - BC 3, Prešov
21. 5., 3. kolo - BC 4, Prešov
10. 6., Majstrovstvá SR – Boccia Tatra cup, Liptovský Ján
11. – 13. 6., Boccia Tatra cup – medzinárodný, Liptovský Ján


Medzinárodný turnaj v boccii aj s paralympijskými šampiónmi

Alexandra Wellness Hotel v Liptovskom Jáne bude v dňoch 10. - 13. júna dejiskom medzinárodného turnaja Boccia Tatra cup. Hlavným organizátorom je občianske združenie ZOM Prešov.


Medzi účastníkmi je aj 15 slovenských reprezentantov, vrátane zlatých medailistov z Ria - Michaela Balcová, Samuel Andrejčík, Róbert Ďurkovič.  

Stolní tenisti do Kováčovej aj do Bayreuthu

Po úspešnom vystúpení na MS 2017 družstiev sa slovenskí reprezentanti v stolnom tenise predstavia už zajtra na II. kole vozičkárskej ligy v NRC Kováčová. Začiatok o 10:00 hod.


V dňoch 14. - 17. júna čaká štvoricu Lukáš kližan, Martin Ludrovský (TM2), Miroslav Jambor (TM7), Richard Csejtey (TM8) ďalší turnaj s faktorom 40 - Bayreuth Open 2017. Do Bavorska ich bude sprevádzať trénerská dvojica Michal Bardoň - Andrej Bardoň a zapoja sa do súťaží jednotlivcov aj družstiev.

Memorandum o spolupráci medzi RTVS a SPV

Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika a predseda SPV Ján Riapoš dnes podpísali v Mlynskej doline Memorandum o vzájomnom porozumení a spolupráci medzi oboma  inštitúciami do 31. 12. 2020.


Dokument zahŕňa obdobie konania dvoch nadchádzajúcich paralympiád – ZPH 2018 v Pjongčangu a PH 2020 v Tokiu. „Od nástupu pána Miku sme intenzívne spolupracovali a práve za jeho pôsobenia sa nám podarilo dosiahnuť, že z PH 2012 v Londýne bol prvýkrát odvysielaný v RTVS priamy prenos z otváracieho ceremoniálu. Následne už zo Soči 2014 a Ria 2016 boli aj športové prenosy. Som veľmi rád, že došlo k podpisu tohto memoranda, ktoré nám poskytuje záruku, že v tomto trende budeme pokračovať aj v prebiehajúcom paralympijskom cykle“, uviedol predseda SPV. Zároveň dodal, že pre slovenských paralympionikov je to výborná správa, nakoľko v zahraničí sú možno vnímaní intenzívnejšie ako doma a práve priame prenosy to pomôžu zlepšiť. Ján Riapoš venoval Václavovi Mikovi svoju čerstvú zlatú medailu z MS 2017 v stolnom tenise družstiev a knižnú pamätnicu Rio 2016, zachytávajúcu najdôležitejšie momenty zo septembrových hier.  „Memorandum nadväzuje na to najlepšie v našej vzájomnej spolupráci.  A keď držím v rukách túto knihu, najviac ma teší, že pri týchto udalostiach boli prostredníctvom RTVS aj naši diváci a poslucháči, ktorí mali možnosť vidieť úspechy našich úžasných osobností v paralympijskom športe a že to bude pokračovať“, zdôraznil Václav Mika.     

Lukostreľba: Peter Kinik bude aj v Olbii strieľať o bronz

Slovenský reprezentant v kategórii W1 Peter Kinik prehral svoj semifinálový súboj v I. kole Európskeho pohára na Sardínii a v nedeľu o 10:20 hod. bude jeho súperom v „malom“ finále Rus Konstantin Donskoi.


V semifinále prehral slovenský reprezentant s Uwe Herterom 128:131. Nemec mu tak odplatil porážku z Ria, kde sa stretli v súboji o bronz. Marián Marečák v Compound Open vypadol vo štvrťfinále s Rusom Ivanom Kozlovom 126:132. V ženskej súťaži nestačila Diana Pashchenkova na domácu Mariu Andrea Virgilio.Mix tím Marečák – Pashchenkova čaká v piatok o 9:30 hod. Francúzsko. Prvé kolo tohtoročného EP sa koná v meste Olbia na ostrove Sardínia v dňoch 5. - 11. júna. Dejiskom druhého kola bude české Nové Město nad Metují 15. – 23. júla.

 SPV navštívili kuriérky Vadovičová a Štefečeková

V jedi­neč­nom pro­jek­te, kto­rý vytvo­ril reži­sér Miloš For­man a na Slo­ven­sku ho už šies­ty­krát rea­li­zu­je jeho slo­ven­ský kole­ga Niki­ta Slo­vák, sa stret­ne vyše päť­de­siat zná­mych osob­nos­tí. Všet­ci sa na jeden deň pre­me­nia na špe­ciál­nych cyk­lo­ku­ri­é­rov, kto­rých si môže objed­nať kto­koľ­vek.


Kaž­dý, kto si zavo­lá nie­kto­ré­ho z kuri­é­rov, si kúpi cer­ti­fi­kát, a tak pris­pe­je na pomoc nie­kto­ré­mu z cho­rých detí. Projekt MISIA sa koná už šiestykrát a má označenie 06. Pravidelne sa v nej objavuje David Koller, Martin Valihora, Robo Papp, Robo Jakab, či Lucia Hablovičová. Tento rok sa do tímu pridali ďalšie známe tváre. K tímu hercov, spevákov, moderátorov sa pripojili aj športovci - Matej Beňuš (strieborný olympionik, 6-násobný majster sveta), Zuzana Rehák -Štefečeková (dvojnásobná strieborná olympionička v športovej streľbe a majsterka sveta), Veronika Vadovičová (najúspešnejšia slovenská zdravotne znevýhodnená strelkyňa (3 zlaté a 1 strieborná z PH) či kapitán hokejovej reprezentácie do 18 rokov Martin Feherváry. https://www.startitup.sk/zname-osobnosti-sa-zahraju-na-kurierov-aby-pomohli-dobrej-veci/

Peter Kinik s druhým miestom v kvalifikácii

V meste Olbia na ostrove Sardínia prebieha v týchto dňoch prvé kolo Európskeho pohára lukostrelcov. Z našich reprezentantov si v kvalifikácii najlepšie počínal bronzový medailista z Ria Peter Kinik, ktorý obsadil 2. miesto.


Dnes o 16:45 hod. ho už vo vyraďovacej fáze čaká jeden z domácich Talianov Fabio Azzolini. „Marián Marečák zaostal trochu za svojimi možnosťami, ale 7. miesto nie je zlé. V prvom kole má voľno, v ďalšom sa stretne s reprezentantom Ukrajiny Pavlom Nazarom. Diana Paschenkova bola po prvej polovici kvalifikácie na peknom 9. mieste, ale po o slabšej druhej časti klesla na 12. miesto a v rozstrele o 16. hod. ju čaká domáca reprezentantka Maria Andrea Virgilio, ktorá skončil druhá“, informoval z dejiska EP reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.Dvojica Marečák - Pashchenkova súťaží aj v mix tíme, kde sa stretne s tímom Francúzska. 

Aj dnešné „limity“ budú venované Paráde 2017

Počúvajte aj dnes v pravidelnom čase 20:40 hod. reláciu „Bez limitov“ v Rádiu Slovensko, ktorú pripravuje Stano Ščepán. Vrátime sa v nej na Zelenú vodu, kde sa v sobotu konal ôsmy ročník podujatia Paráda.


Propagácia paralympijských športov medzi mladou generáciou a uvedenie knižnej pamätnice spolu s DVD Rio 2016 medailistami z týchto hier – boli hlavnou náplňou tohto podujatia. V areáli sa opäť zabávali a športovali stovky rodín v kruhu slovenských paralympionikov. 

Pozvánka na koncert Belasého motýľa

Uskutoční sa v utorok 6. júna na Námestí slobody v Bratislave ako súčasť 17. ročníka kampane Belasý motýľ. Všetci účinkujúci vystúpia bez nároku na honorár a vyjadria tak podporu ľuďom so svalovou dystrofiou a myšlienke nezávislého života.


Moderátorom 13. ročníka koncertu bude Roman Bomboš, známy z rozhlasového vysielania RTVS. Program koncertu: 16:30 – Bubnová škola RYTMIKA17:00 – Smejko a Tanculienka17: 45 – Dorota Nvotová18:40 – Horkýže Slíže19:45 – Andrej Šeban Band20:45 – Marián Varga21:15 – Saténové ruky 9. jún – Deň ľudí so svalovou dystrofiou, cca 60 miest SlovenskaCelonárodný deň osvety spojený s verejnou zbierkou na kompenzačné pomôcky, ktoré štát nehradí, alebo len sčasti prepláca. Ľudia s ochorením svalová dystrofia spolu s dobrovoľníkmi oslovujú verejnosť s letáčikmi ku kampani a zbierajú do pokladničiek dary. Tie budú prevedené na účet zbierky Belasý motýľ. Tu je link na využitie financií z doterajších 16.tich ročníkov:http://www.belasymotyl.sk/index.php/vynos-sme-pouzili/zoznam-ludi-a-pomocok.html 9. jún – Tlačová beseda ku kampani Belasý motýľ 2017Čas: 11:00 hod. Miesto: Ministerstvo zdravotníctva SR, Limbová 1, miestnosť č. 151/1, Bratislava Program: - informácia o kampani Belasý motýľ 2017, COUGH ASISST – zdravotnícka pomôcka uľahčujúca vykašliavať a jej nedostupnosť pre pacientov so svalovými ochoreniami, SPINRAZA – nádejná liečba pre pacientov s SMA. Aké sú možnosti jej aplikovania na Slovensku? 17. jún - Silné motory podporia slabé svaly, BratislavaUž po šiesty krát sa v súlade s mottom “Silné motory podporia slabé svaly“ pridajú ku kampani BELASÝ MOTÝĽ. Program:10:30 - zraz motorkárov na parkovisku pred…

Parádny deň na včerajšej PARÁDE 2017

Medailisti z paralympijských hier v Riu 2016, stovky detí, súťaže a zábava. Taký bol 8. ročník obľúbeného paralympijského podujatia pre malých aj veľkých - PARÁDA. SPV a maskot Parádko privítali športových nadšencov, aby oslávili 11 medailí z PH v Riu uvedením knihy a DVD RIO 2016.

 


„Som rád, že počas tradičného podujatia PARÁDA sme mohli uviesť do života Knihu a DVD z paralympiských hier v Rio de Janeiro, ktoré boli najúspešnejším vystúpením slovenských paralympionikov v histórii letných PH. Boli to úžasné hry, s fantastickou atmosférou a také sú  aj kniha a DVD. Verím, že pomôžu nielen si pripomínať, ale najmä motivovať mnohých našich spoluobčanov, ktorí prichádzajú do nášho hnutia následkom úrazu, ochorenia alebo len hľadajú zmysel života,“  povedal predseda Slovenského paralympisjkého výboru Ján Riapoš. Limitovaná edícia knihy i DVD Prvá časť knihy je venovaná obdobiu po paralympiáde v Londýne 2012, zaznamenáva úspechy slovenských športovcov na majstrovstvách sveta i Európy. V druhej časti prichádza na rad príchod do hostiteľského mesta paralympijských hier a vztyčovanie vlajky. Nasledujú samotné zápolenia na športoviskách, ktorých výsledkom bolo neuveriteľných 11 medailí. Navyše v knihe má svoju kapitolu každý jeden šport, v ktorom malo Slovensko v Riu zastúpenie. V poslednej časti nájdu čitatelia texty a fotky venovane príchodu i privítaniu výpravy na pôde generálneho partnera tímu – spoločnosti SPP, a.s. Paranormálni hrdinovia Tohtoročné podujatie si užilo vyše 800 detí, ktoré sa zúčastnili spolu so športovcami rôznych súťaží. Dovedna prišlo na Zelenú vodu približne 2500 návštevníkov. „Projekt PARÁDA prinášame ľudom už ôsmykrát. Čas je veľká vzácnosť a ďakujem všetkým, ktoí sa rozhodli prísť a venovať svoj čas…