
Počúvajte dnes večer príbeh Jána Riapoša
30.06.2019

Odvysiela ho Rádio Slovensko o 20:05 hod. v relácii Opri sa o mňa. Predseda SPV v ňom okrem iného hovorí o tom, ako sa nanovo vybrať na cestu a k cieľom.
So štyrmi medailami sa vrátili naši boccisti z ME 2019 v Seville. Dve zlaté, v jednotlivcoch aj v tímoch s Michaleou Balcovou, získal Samuel Andrejčík. Dve bronzové pridali v jednotlivcoch Michaela Balcová a Tomáš Král.
Stano Ščepán našiel celú reprezentáciu na rehabilitačnom sústredení v Piešťanoch. Prvá otázka však smerovala na trénera Martina Gabka...
Počúvajte v netradičnom čase v stredu ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko reláciu „Bez limitov“.
Cez víkend odcestovalo družstvo paracyklistov do holandského Emmenu, kde sa budú v dňoch 12. – 15. septembra konať UCI majstrovstvá sveta v cestnej paracyklistike. Podujatie je súčasťou kvalifikácie na budúcoročné PH a Slovensko na ňom bude zastupovať sedmička reprezentantov.
Jozef Metelka a Patrik Kuril (MC4), Ondrej Strečko (MC5), Anna Oroszová (WH3), Miloš Hudec (MH3), Juraj Práger (MB)/ pilot tandemu Ján Gallik. „Všetci pretekári sa predstavia v časovke jednotlivcov, ako aj cestných pretekoch s hromadným štartom. Pred samotnými pretekmi absolvuje Juraj Práger zdravotnú klasifikáciu a všetci pretekári C a H skupín sa podrobia v povinnému testovaniu v rámci výskumu, ktorý pre zotrvanie paracyklistiky v programe PH požaduje od UCI Medzinárodný paralympijský výbor“, informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák. Program našich pretekárov 12. 9. (časovka) od 14:00 Práger/Gallik (MB; 31,2 km) Strečko (MC5; 31,2 km) od 15:30 Metelka, Kuril (obaja MC4; 31,2 km) 13. 9. (časovka) od 15:00 Hudec (MH3; 20,8 km) od 16:45 Oroszová (WH3; 20,8 km) 14. 9. (cestné preteky) od 10:00 Práger/Gallik (MB; 103,6 km) od 13:30 Strečko (MC5), Metelka, Kuril (MC4) 88,8 km 15. 9. (cestné preteky) od 11:17 Oroszová (WH3; 51,8 km) od 17:15 Hudec (MH3; 66,6 km)
Slovenskí reprezentanti v para stolnom tenise majú za sebou turnaj Czech Open 2019 v Ostrave, na ktorom úspešne preverovali formu pred nadchádzajúcimi ME. Získali spolu sedem medailí, z toho tri v súťaži jednotlivcov a štyri v družstvách.
V súťaži jednotlivcov sme mali vo vyraďovacej fáze až sedem hráčov. Zlato si napokon odniesol Martin Ludrovský (TT2), ktorý zdolal vo finále Španiela Sastreho (3:1). Striebro pridala po finálovej prehre s kórejskou súperkou Alena Kánová (TT3) a bronz tiež v skupine TT2 Lukáš Kližan, ktorý v semifinále prehral so Sastrem 0:3. Vo štvrťfinále skončili Ján Riapoš (TT2), Peter Mihálik, Boris Trávníček (TT4), Tomáš Valach (TT7) a Richard Csejtey (TT8), v osemfinále Andrej Mészáros (TT4) a Miroslav Jambor (TT7) a zo skupiny nepostúpili Marián Kamien (TT1), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6). Aj v súťaži družstiev získali zlato „dvojkári“, keď Riapoš s Ludrovským zdolali vo finále Kórejcov 2:0. Ďalšie tri medaile boli bronzové a postarali sa o ne Mihálik, Trávníček, Mészáros (TT4), Csémy s Nagyom (TT6) a Valach s Jamborom (TT7). Slovensko tak zakončilo turnaj v Ostrave s medailovou bilanciou 7 (2 - 1 - 4). Informoval reprezentačný tréner Andrej Bardoň. ME 2019 sa konajú vo švédskom Helsingborgu 16. - 21. septembra.
Včera odcestovala do Ostravy početná skupina reprezentantov v para stolnom tenise, kde bude v dňoch 6. – 8. septembra štartovať na medzinárodnom turnaji Czech Open 2019 s faktorom 20. Ide o poslednú previerku pred ME vo švédskom Helsingborgu.
V súťaži jednotlivcov a družstiev nás budú reprezentovať títo hráči: Marián Kamien (TT1), Ján Riapos, Martin Ludrovský, Lukáš Kližan (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik, Boris Trávníček, Andrej Mészáros (TT4), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6), Miroslav Jambor, Tomáš Valach (TT7) a Richard Csejtey (TT8). „Turnaj je veľmi dobrou previerkou pred majstrovstvami Európy, ktoré sa začnú už o týždeň“, povedal reprezentačný tréner Andrej Bardoň.
Záverečným finálovým kolom sa v Ružomberku skončila liga pre rok 2019. Medzi stojacimi hráčmi suverénne zvíťazil Richard Csejtey, ktorý za celý rok nenašiel ani jedného premožiteľa. Medzi vozičkármi Peter Mihálik pred Borisom Trávníčkom.
V súťaži stojacich sa predstavilo celkovo až 22 hráčov, ale až šesť hráčov absolvovalo len jedno kolo a tak priemer hráčov na kolo bol pod 12 hráčov. Medzi vozíčkarmi si dvojica najlepších podelila aj víťazstvá v jednotlivých kolách, keď Peter vyhral prvé dve a Boris zvyšné štyri kolá. Medzi vozičkármi súťažilo celkove 23 hráčov, z toho traja hráči odohrali len jedno kolo. Priemer účasti medzi vozičkármi bol 15 hráčov. „Úroveň jednotlivých zápasov v tomto roku mala opäť stúpajúcu krivku, hlavne medzi reprezentantmi, kde sa ukázalo množstvo natrénovaných jednotiek a ostáva nám veriť, že sa to potvrdí na septembrových ME vo Švédsku, na ktoré naša výprava už onedlho odlieta“, zhodnotil riaditeľ ligy Ľuboš Dobrotka.
Včera sa v Bratislave uskutočnilo II. zasadnutie Štábu PH 2020 pod vedením jeho vedúceho Tomáša Vargu. Na úvod spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom odovzdali menovacie dekréty členom štábu, ktorí sa na prvom zasadnutí nemohli zúčastniť.
Na programe rokovania bola kontrola úloh z predošlého zasadnutia, novinky z Tokia, logistika PH 2020, CDM seminár a rôzne. Ján Riapoš požiadal vedúcich jednotlivých športov o sumarizáciu potrieb k ich nerušenej príprave a kvalifikácii do Tokia. Zároveň informoval, že športovci a realizačné tímy dostanú možnosť individuálne zvážiť dátum príchodu do dejiska a dĺžku pobytu. Do japonskej metropoly teda nepoletí spolu celá výprava a odbúrajú sa tým neduhy z minulosti, keď viacerí športovci strávili v dejisku tri týždne a súťaže mali až posledný deň, čo veľakrát negatívne ovplyvnilo ich výkon. „Celý paralympijský šport sa profesionalizuje a my ideme do Tokia podať čo najlepšie výkony“, zdôraznil predseda SPV. Tomáš Varga následne informoval členov štábu o úlohách, ktoré ich v najbližšom období čakajú. V piatok odlieta spolu s výkonným riaditeľom SPV Marošom Čambalom do Tokia na seminár vedúcich výprav (Chef de Mission).
Berlín bude v dňoch 17. – 22. novembra dejiskom MS B skupiny v parahokeji. Štartovať tu bude šesť tímov – spolu so Slovenskom aj domáce Nemecko, Rusko, Čína, Veľká Británia a Poľsko.
V Eissporthalle Charlottenburg budú najväčšími favoritmi Rusi, ktorí už majú strieborné medaily zo ZPH 2014. V poslednom období boli vrcholné udalosti bez ich účasti v dôsledku zákazu štartu ruských športovcov na PH a ďalších podujatiach organizovaných IPC. Teraz sa pokúsia opäť prebojovať medzi najlepších. S rovnakými cieľmi vstupujú do turnaja aj domáci. Veľkou neznámou je Čína, ktorá intenzívne buduje tím pre domáce ZPH 2022 v Pekingu a vlani postúpila z C kategórie po tom, ako jasne zdolala usporiadateľov Fínov. S nádejami na postup vycestujú do nemeckej metropoly aj Slováci, ktorí zaznamenali v posledných rokoch obrovský progres a drvivá väčšina hráčov pôsobí v kvalitnej českej lige. Na doteraz posledných MS B skupiny, ktoré v roku 2016 hostilo japonské mesto Tomakomai, skončilo Slovensko na bronzovej priečke za postupujúcimi tímami Česka a Japonska. Po pribudnutí Ruska a Číny to však bude viac než náročné. Svetový parahokej má v tomto roku už za sebou mimoriadne vydarené MS elitnej A skupiny, ktorých dejiskom bola Ostrava s obrovským diváckym záujmom.
V Česku vyvrcholila séria turnajov HVM Plasma Tour 2018/19 v tenise na vozíku, ktorú absolvoval aj slovenský reprezentant Tomáš Masaryk. V konečnom rebríčku obsadil v dvojhre tretie a vo štvorhre dokonca prvé miesto.
Tomáš spolu s našou jednotkou Marekom Gergelym reprezentoval v tomto roku Slovensko aj vo Svetovom pohári družstiev v portugalskej Vilamoure. Účasť v tímovej súťaži je okrem rebríčkového postavenia jednou z podmienok účasti na PH 2020 v Tokiu.
Rok pred začiatkom paralympijských hier v Tokiu majú slovenskí paralukostrelci už dve isté miestenky. Vystrieľali ich východniari Marcel Pavlík a Marián Marečák na ME v holandskom meste s´Hertogenbosch.
Druhého z nich pritiahol k mikrofónu Stano Ščepán v pravidelnej relácii „Bez limitov“, ktorú vysiela Rádio Slovensko v utorok 3. septembra o 5:51 hod.