Slováci bodovali v úvodných pretekoch

21.01.2021

Slováci bodovali v úvodných pretekoch

Paraalpskí lyžiari majú za sebou úvodné preteky v roku 2021. Vo švajčiarskom stredisku Veysonnaz odjazdili zatiaľ dva obrovské slalomy, pričom prvý bol započítaný do Európskeho a druhý do Svetového pohára. Na stupňoch víťazov nechýbali slovenskí reprezentanti. 


Zrakovo znevýhodnení Henrieta Farkašová a Jakub Krako obsadili v oboch pretekoch druhé miesta, s tretími sa pridali v rovnakej kategórii Alexandra Rexová a Miroslav Haraus.

Na preteky sa dostavilo 81 lyžiarov z 21 štátov. Za prísnych protipandemických opatrení absolvujú do 23. januára ešte jeden obrovský slalom a dva slalomy.

 

Výsledky:

Obrovský slalom, Európsky pohár, 19. januára

Zrakovo znevýhodnené ženy

1. Veronika Aigner /n. Elisabeth Aigner (AUT) 1:53, 91

2. Henrieta Farkašová /n. Michal Červeň (SVK) + 15,48

3. Alexandra Rexová /n. Eva Trajčíková (SVK) +17,09

 

Zrakovo znevýhodnení muži

1. Giacomo Bertagnolli /n. Andrea Ravelli (ITA) 1:52,80

2. Jakub Krako /n. Branislav Brozman (SVK) +4,11

3. Miroslav Haraus /n. Martin Pavlák (SVK) + 10,81

 

Telesne znevýhodnení muži - stojaci

1. Arthur Bochet (FRA) 1:50,86

10. Martin France (SVK) +9,81

 

Marek Kubačka /n. Mária Zaťovičová (SVK) DISQ

 

Obrovský slalom, Svetový pohár, 20. januára

 

Zrakovo znevýhodnené ženy

1. Veronika Aigner /n. Elisabeth Aigner (AUT) 1:52, 59

2. Henrieta Farkašová /n. Michal Červeň (SVK) + 9,38

 

Zrakovo znevýhodnení muži

1. Giacomo Bertagnolli /n. Andrea Ravelli (ITA) 1:51,21

2. Jakub Krako /n. Branislav Brozman (SVK) +2,21

4. Marek Kubačka /n. Mária Zaťovičová (SVK) +7,0

6. Miroslav Haraus /n. Martin Pavlák (SVK) + 11,98

 

Telesne znevýhodnení muži - stojaci

1. Arthur Bochet (FRA) 1:50,78

12. Martin France (SVK) +8,94

 

Alexandra Rexová /n. Eva Trajčíková (SVK) DISQ


Dnes je presne rok do začiatku ZPH 2022 v Pekingu

Paraalpskí lyžiari sú svetovou špičkou, curleri majú účasť takmer istú, a ak prekvapia aj parahokejisti, bude slovenská účasť na hrách najpočetnejšia v histórii!


Presne rok zostáva do začiatku zimných paralympijských hier v čínskom Pekingu – prvého mesta, ktoré po letnej olympiáde a paralympiáde privíta aj najväčšie zimné športové podujatie. Maskot hier -  lampión Šuej Ron Ron (vpravo) bude svedkom zápolení v šiestich športových odvetviach. V dvoch z nich, v paraalpskom lyžovaní a v curlingu na vozíku, by sa mali predstaviť aj Slováci. Stále však existuje šanca, že si Slováci vybojujú miesto aj v parahokeji. „Ak by sa tak stalo, bola by to najpočetnejšia výprava, akú sme kedy na zimnú paralympiádu vybrali,“ konštatuje vedúci oddelenia športov Slovenského paralympijského výboru Tomáš Varga. Na posledných hrách v kórejskom Pjongčangu 2018 štartovalo 11 Slovákov. Vybojovali 11 medailí, vrátane šiestich zlatých. Parahokejisti o ďalší zázrak Parahokejisti sa svoj ortieľ môžu dozvedieť už v júni po svetovom šampionáte v Ostrave. Osem tímov tam bude bojovať nielen o titul, ale aj o miestenky do Pekingu 2022. Tie si vybojuje päť najlepších, zvyšné tri tímy budú musieť o svoju šancu zabojovať neskôr na dodatkovom kvalifikačnom turnaji, ktorý by sa mal konať v októbri. „Už fakt, že sa Slováci prebojovali medzi elitné tímy je výborná správa a malý zázrak. Šanca, že sa im podarí ďalší, tam však stále je,“ myslí si Varga. Turnaj sa mal pôvodne konať začiatkom mája, no organizátori ho napokon pre pandémiu koronavírusu posunuli o mesiac neskôr. Uskutoční sa v termíne 19.- 26. júna 2021. Pre Slovákov to bude premiéra…

Pomáhame zachraňovať životy

Občianske združenie IPčko pomáha mladým ľuďom v núdzi aj vďaka spolupráci s SPV. „Umožňuje nám to rozvíjať a zlepšovať našu činnosť,“ priznáva riaditeľka združenia Gabika Zúbriková.


Vyše 52-tisíc ľuďom vlani pomohlo občianske združenie IPčko. Z toho v 3422 prípadoch v krízových situáciách – v okamihoch, keď išlo doslova o život. Skupina mladých ľudí, psychológov, sociálnych pracovníkov či študentov ponúka ľuďom prostredníctvom združenia, ktoré funguje už deviaty rok, potrebnú psychologickú pomoc v núdzi – či už formou chatu, emailu alebo telefónnej linky (0800 500 333). Ide o pomoc nonstop, bezplatne a diskrétne. Nás teší, že Slovenský paralympijský výbor je jedným z podporovateľov združenia. „Vďaka takejto podpore dokážeme pomáhať, no zároveň aj rozvíjať a zlepšovať našu činnosť,“ vraví riaditeľka združenia Gabika Zúbriková. Už dva roky Vzájomná spolupráca funguje už dva roky. „Padli sme si do oka, vybudovala sa medzi nami dôvera a aj preto spolupráca trvá,“ vraví Zúbriková. Spolupráca začínala vlogmi či krátkymi videami, ktoré mali za úlohu inšpirovať zdravotne znevýhodnených ľudí, ukázať im cestu ako sa začleniť do spoločnosti. V rámci projektu bolo predstavených 10 najúspešnejších zdravotne znevýhodnených ľudí na svete či 10 Slovákov. Dnes pokračuje napríklad Dobrou linkou – špecializovanou psychologickou internetovou poradňou pre zdravotne znevýhodnených, prostredníctvom ktorej sa združenie snaží vytvoriť bezpečný priestor v online svete. Priestor najmä pre mladých ľudí. „Je to tak trocha súčasť projektu SPV Sme si rovní. Vytvorili sme celú sekciu, kde ľudia môžu konzultovať problémy. Sme radi, že…

 Para severské lyžovanie rok pred Pekingom

Sezónu v para severskom lyžovaní odštartuje Svetový pohár v Slovinsku. Už tento týždeň (3. - 10. marca) si otestujú formu najlepší bežci na lyžiach v strediskách Planica a Kranjska Gora.


Počas jedného týždňa sa tu presne rok pred ZPH 2022 uskutočnia tri bežecké a tri biatlonové preteky. Ďalšie preteky Svetového pohára bude v závere marca hostiť fínske Vuokatti.  

"Pre nás para športovcov je dôležité stále udržiavať pretekové tempo pred paralympijskou sezónou," uviedla Rakúšanka Carina Edlingerová, štvornásobná majsterka sveta v skupine zrakovo znevýhodnených žien a dodala: "Je to dobrá príležitosť zistiť, kde sa aktuálne nachádzate a na čom musíte popracovať do paralympijských hier“. V Slovinsku sa predstavia aj paralympijské šampiónky Oksana Mastersová a Kendall Gretschová, rovnako aj v mužskej skupine sa otestujú najväčšie hviezdy.

Slovensko aktuálne nemá zastúpenie na vrcholnom fóre v para severskom lyžovaní. Ako posledný zatiaľ štartoval telesne znevýhodnený Vladimír Gajdičiar na ZPH v Soči 2014. V rámci projektu „Hľadáme talenty“ sa však v uplynulom roku začali hľadať nadaní mládežníci pre reštart tohto športu.

(vg)


Mestská knižnica v Bratislave ponúka cyklodonášku kníh

Služba je určená pre ľudí nad 65 rokov a zdravotne ťažko postihnutých. Je bezplatná a využiť ju možno raz mesačne. Rozvoz prebieha v rámci Bratislavy prostredníctvom cyklokuriérskej služby.


Knižnica túto službu ponúka svojim čitateľom, ktorí majú obzvlášť počas pandémie obmedzené možnosti pohybu - teda seniorom a ľuďom so zdravotným postihnutím (ZŤP). Registrovať sa do Mestskej knižnice možno aj na diaľku, prostredníctvom online katalógu. Želané knihy sa dajú objednať telefonicky alebo na donaska@mestskakniznica.sk. Každý používateľ služby má právo na jednu donášku mesačne. Rozvoz prebieha vždy vo štvrtok, objednávky na daný týždeň je potrebné odoslať do utorka.

Donášku v minulom roku Mestská knižnica poskytovala pre používateľov so zrakovým postihnutím, aktuálne vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne rozširuje službu aj pre ľudí s iným zdravotným obmedzením a seniorov a seniorky. Pridanou hodnotou je ekologický rozmer cyklodonášky. Pri donáške sú dodržiavané všetky bezpečnostné opatrenia: s knihami sa manipuluje len v adekvátnych ochranných pomôckach a po vrátení zostávajú v trojdňovej karanténe. Bližšie informácie o službe sú dostupné na mestskakniznica.sk.


Zajtra bude mať premiéru II. diel dokumentu

Vznikol pri príležitosti 30. výročia Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) a vidieť ho môžete prvýkrát v stredu 3. marca od 15:00 hod. na stránke www.sztps30.sk. Prvý diel bol uvedený 17. februára.


Dokument v réžii Andrei Horečnej prináša svedectvá ďalších hrdinov športu telesne znevýhodnených na Slovensku za uplynulú tridsaťročnicu. SZTPŠ oslávil v závere roka 2020 už 30. výročie svojho založenia. Vznikol 6. októbra 1990. Je zakladajúcim členom SPV (v roku 1995) a členom viacerých medzinárodných zväzov ako sú IWAS, World Para-Volley, IWBF, BISFed, CP-ISRA. Okrem spomínaného filmu bola k tomuto významnému jubileu spustená v závere minulého týždňa aj nová web stránka www.sztps30.sk, na ktorej nájdu fanúšikovia zväzu všetko podstatné z histórie i súčasnosti, aj bohatú fotogalériu. SZTPŠ je významným subjektom spoločenského života a národným športovým zväzom, poslaním ktorého je náročná práca v oblasti športu telesne znevýhodnených na Slovensku. Podporuje všetky aktivity smerujúce k plnohodnotnému zapojeniu sa ľudí s telesným znevýhodnením do života slovenskej spoločnosti prostredníctvom športu, pričom združuje športovcov z členských organizácií po celom Slovensku (pre rok 2020 – 59 členských subjektov). Organizuje športovú prípravu pre reprezentantov v jednotlivých športových odvetviach, zabezpečuj ich účasť na významných domácich i medzinárodných športových podujatiach ako sú PH, ZPH, MS, ME, svetové a európske poháre a ďalšie. V oblasti mládežníckeho športu vytvoril zväz pre mladých ľudí s telesným znevýhodnením systém športovej prípravy v rámci siete Útvarov talentovanej mládeže. Po celom Slovensku tak získava pre šport veľa talentovaných telesne znevýhodnených…

 IPC spúšťa antidopingovú webovú stránku Tokio 2020

Nová webová stránka obsahuje informácie o antidopingovom kódexe IPC. Zároveň je súhrnom dôležitých informácií pre národné paralympijské výbory, národné antidopingové organizácie a medzinárodné federácie pred samotnými hrami.


Stránka je v podstate sprievodcom dopingovou kontrolou pre účastníkov hier. Zdôrazňuje niekoľko kľúčových termínov pred paralympiádou, spolu s odkazmi na celý rad zdrojov Tokio 2020, ktoré majú pomôcť zabezpečiť, aby boli športovci a ich sprievod pripravení pred a počas hier.

Medzi vzdelávacie zdroje patrí nedávno spustený e-vzdelávací kurz „ADEL pre PH Tokio 2020“, ktorý vznikol na základe spolupráce medzi IPC a Svetovou antidopingovou agentúrou. Stránka zahŕňa aj ďalšie zdroje ako napr. „PlayTrue2020“.

Nájdete ju tu: https://www.paralympic.org/anti-doping-tokyo2020

 


S predsedom SPV o hrách v Tokiu a Pekingu

V pravidelnej rozhlasovej relácii „Bez limitov“ sa tentokrát zhováral Stano Ščepán s predsedom SPV Jánom Riapošom okrem iného aj o zvýšenej administratívnej záťaži v súvislosti s odloženými PH  v Tokiu.


Otvorili aj tému ZPH 2022 v Pekingu, do ktorých otvorenia zostáva už len rok a Slovensko môže mať na týchto hrách najpočetnejšiu výpravu v histórii. 

Počúvajte v utorok ráno v tradičnom čase o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko.


Veslársky úspech s ďalším svetovým rekordom

Zrakovo znevýhodnený Milan Lackovič sa počas víkendu zapojil do virtuálnych MS na veslárskych trenažéroch. Opäť prekonal svoj vlastný svetový rekord a zvíťazil v kategórii PR3 na 500 metrovej trati.


Lackovič (s asistentkou Žanetou, ktorá mu robí pri pretekoch „oči“) sa kvalifikoval už do finále so svetovým rekordom a tam svoj výkon vylepšil ďalším.

Plávanie na veslovacích trenažéroch patrí pod Slovenskú asociáciu zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ), ktorá je jedným z členských zväzov Slovenského paralympijského výboru.


Od behu a lyží k paracyklistike

Zrakovo znevýhodnený Košičan Ján Šulák objavil čaro tandemového bicykla. „Jeho vytrvalostné a silové predpoklady sú vynikajúce,“ chváli nového zverenca v tíme tréner našich paracyklistov Branislav Režňák.


Dvadsaťjedenročný Košičan Ján Šulák vidí od narodenia len na dvadsať percent. Viac mu poškodená sietnica nedovoľuje, no s o to väčšou vervou športuje. „Behával som polmaratóny, skúšal taekwondo, lyžovanie. Keď však tréner bežcov na lyžiach Igor Hovorič odišiel do zahraničia, nemal som pod kým trénovať. Skúšal som aj zjazdové lyžovanie, ale na to mám už vysoký vek. Tak som sa dal na cyklistiku,“ vraví Šulák – v poradí tretí parašportovec, ktorého vám po lyžiaroch Alexandre Rexovej a Martinovi Batkovi predstavujeme v rubrike Naše talenty. Na trenažéri každý deň Sprvoti doplnkový šport si postupne zamiloval. „Aj preto, že sa mi v ňom darilo. Po dobrých výsledkoch som súhlasil, že sa vrhnem do plnej prípravy,“ vraví náš nádejný paracyklista. Kedysi mal navádzačku pri behu, takže na pilota tandemového bicykla si zvykal ľahko. „Doma trénujem s Jarkou Zrubákovou, no pravidlá súťaží nedovoľujú, aby som pretekal so ženou. Tak na preteky chodím s Martinom Jakubisom, skúseným jazdcom,“ vysvetľuje náš reprezentant. „Pilot tandemu je dôležitý. Jeho skúseností rozhodujú, ako sa budeme hýbať,“ vysvetľuje Šulák. Hneď v prvých pretekoch vlani v Púchove dal o sebe vedieť. Náš tandem si vo Svetovom pohári vyjazdil vo svojej kategórii sľubné štvrté miesto. Krutá zima, aká tieto dni zavládla na Slovensku, nedovoľovala Šulákovi veľa tréningov vonku. „Pandémia koronavírusu na to ani vplyv nemá. Ale keď sneží, ide to len ťažko,“…