Po prvenstve v kvalifikácii 4. miesto vo finále

11.05.2016

Po prvenstve v kvalifikácii 4. miesto vo finále

Včera pokračoval program na streleckom podujatí ISC v Hannoveri disciplínou R3 vzduchová puška v ľahu 60 rán. Veronika Vadovičová zvíťazila v kvalifikácii, ale vo finále ju predbehli víťazný Číňan Dong Chao, Brit Matt Skelhon a Zhang Cuiping tiež z Číny.


 

V tímoch však brali Slováci v zložení Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský (v kvalifikácii 15. miesto) a Jozef Široký (25. miesto) bronz.

Štartovali aj ďalší naši reprezentanti - Viera Bučkuliaková skončila tiež v R3 na 28., Radoslav Morvay na 44. a Jana Maceková na 47. mieste.

V disciplíne SH2 R4 - vzduchová puška v stoji bol Štefan Varga 33., Margita Prokeinová 37. a Kristína Funková 40.

 


Cestná cyklistika: dvaja Slováci na stupni víťazov!

Jozef Metelka po dvoch medailách na dráhe dnes vyhral v Pontali časovku. Náš ďalší reprezentant Patrik Kuril skončil tretí. Slovensko vďaka nim zaokrúhlilo medailový zisk zo všetkých doterajších paralympiád na okrúhlu stovku.


Metelkov víťazný čas v skupine MC4 bol 37:52.84, Kurilov tretí najlepší 39:07.55. Vklinil sa medzi nich iba Austrálčan Kyle Bridgwood, ktorý bol finálovým súperom Jozefa Metelku aj v stíhacích pretekoch na 4 km na velodrome.

Časovku absolvovali aj ďalší naši reprezentanti. Handbikerka Anna Oroszová skončila v kategórii H1-3 na ôsmej priečke, zrakovo znevýhodnený Vladislav Janovjak v tandeme s pilotom Jánom Gallikom (MB) sa umiestnili na 14. priečke.  

Jozef Metelka: "Pocity ešte nedokážem opísať, uvedomím si to asi až neskôr. Som totiž veľmi unavený, dal som do toho všetko. Trať mi vyhovovala, veď to bola rovina. Tvrdo sme pracovali a vyšlo to, je to super".

Patrik Kuril: "Som veľmi šťastný, zrejme to bola moja najrýchlejšia časovka v kariére a asi tento tieň už nikdy neprekročím. Som totálne prekvapený, že je to medaila, trať totiž vyhovovala iným typom jazdcov". 

ROMAN VÉGH


Lúčenie so strelnicou s úsmevom

Napriek tomu, že po prvý raz na PH v Riu nezískala medailu, z finálového stanovišťa odchádzala s úsmevom. Štyri súťaže – štyri finále – tri medaily – to nebola náhoda...


„Určite na pár dní odložím pušky do kúta,“ reagovala Veronika Vadovičová na skončené finále v ľubovoľnej malokalibrovke na 3x20 rán mix. Z kvalifikácie postúpila zo štvrtého miesta. Pokojne, s prehľadom. Podarilo sa jej viac, než očakávala. Únava po včerajšom vypätí bola totiž znateľná. Napriek tomu išla ešte zabojovať o čo najlepší výsledok. V prvej trojke výstrelov však ani raz netrafila desiatku. Po prvom omylom zahlásil rozhodca stop, čo ju prekvapilo a pátraním po dôvode stratila koncentráciu. Následne sa už dostala do pohody, v ďalej trojke trafila 10,5 + 10,4 + 10,9, no súperi boli nemilosrdne neomylní. Napriek ďalším presným zásahom už na viac než na 6. miesto nevydalo. Zvíťazila Číňanka Cchuej-Ping Čang, ktorá posledným výstrelom zmazala stratu 1,5 bodu na As Alaryaniho. „V Riu som dosiahla na PH najlepšie výsledky v kariére. Odchádzam zo strelnice šťastná,“ usmievala sa radostne vo chvíli, keď z nej spadlo všetko napätie. Spoločne s Číňankou Cchuej-Ping Čang sa stali najúspešnejšími účastníčkami streleckých súťaží s bilanciou 2 zlaté a 1 strieborná medaila. Úžasný výkon o ktorom sa bude ešte dlho hovoriť... Radko Malenovský skončil v kvalifikácii na 14. mieste. Štvorky sa na neho akosi nalepili. V troch štartoch si vystrieľal jedno štvrté a dve štrnáste miesto. "Možno som dnes až priveľmi chcel. Vidím, že musím ešte popracovať aj na psychike. Mnohí súperi prichádzajú na súťaž sebavedomo, ja skôr s pokorou. Nevyhlasujem, že idem z víťaziť,…

Andrejčíka čaká reparát

V druhej smene sa mihol na jeho kamennej tvári tieň sklamania. Súper zahral skvelú loptu, „zbúral“ Samuelovu pyramídu a vyťažil z toho bod...


Hralo sa úvodné stretnutie súťaže jednotlivcov v boccii v kategórii BC4 Samuel Andrejčík -  Pornchok Larpyen z Thajska. V súťaži tímov náš pár Andrejčík s Balcovou Thajčanov jasne zdolali, no v individuálnej súťaži sa začínalo od nuly.

„Spravil som pár chýb. Súper ma prekvapil zvládnutím ťažkej pozície v druhej smene. Ja som nehral tak ako som chcel,“ zhodnotil stretnutie najmladší člen našej výpravy v Riu. V polovici duelu bol stav 2:0 pre Larpyena, ktorý jej svetovou päťkou v rebríčku a našej „šťuky“ v medzinárodnom boccovom rybníku sa nezľakol. „Pri rozhadzovaní sa zdalo že ani nedohodí do konca kurtu, no v stretnutí hádzal lopty oveľa lepšie,“ prezradila Ľudka Andrejčíková, ktorá sprevádza svojho syna v Riu.

„Musím to v stredu napraviť,“ naznačil odhodlanie Samo Andrejčík po prehre 1:3. Zo skupiny postupujú prví dvaja, takže v stretnutiach s Brazílčanom dos Santosom a Britom Steerom musí vyhrať... (spn)


Autorka streleckých zážitkov

Teplomer sa výdatne šplhal nad tridsiatku. V pevnom streleckom kabáte sa dýchalo čoraz ťažšie. Oči začínali páliť, maličký terč 50 m ďaleko sa začínal rozmazávať. Našťastie, Veronika Vadovičová mala v kvalifikácii dostatočný náskok, aby mohla dostrieľať 60 rán bez stresu, či postúpi do finále...


V bežnom živote prvý pohľad na ľudí na vozíku vyvoláva súcit. Málokto vie, že tí, ktorí sa na ňom pohybujú, o súcit veľmi nestoja. Chcú od života viac. Veronika patrí k tým húževnatým ľuďom, ktorí nepripustia, že je invalidný vozík pre nich príťažou. Patrí k tým, ktorých by ste od dojatia aj od obdivu najradšej vystískali do „vymačkania“... Po dvoch zlatých medailách mohla prísť na strelnicu na najťažšiu disciplínu ľubovoľnej malokalibrovky na 3x20 rán s horenosom ľahostajnosti. Akože, mám to všetko na háku. To však neladí s jej charakterom. „Cítila som zodpovednosť, vedela som, že sa odo mňa očakáva dobrý výsledok,“ priznala po súťaži. Vo finále bola o čosi nervóznejšia, než zvyčajne. V prvej päťke výstrelov trafila len jednu desiatku. V kvalifikácii až 22! V druhej pätici výstrelov v kľaku sa zaskvela aj ranou 10,8, no uletela aj na 8,1. „Pri posede na vozíku si môže oprieť ruku o lakeť, simulujúc polohu v kľaku,“ vysvetľoval detaily tréner Milan Goleňa. „Táto pozícia nám zo všetkých troch zatiaľ ide najslabšie. S kľačákom ešte niekedy bojujeme,“ priznal po súťaži. Po prvej pätnástke rán v kľaku bola na 5. mieste. Po ďalšej v ľahu sa delila o 3. a 4. priečku s Nemkou Natašou Hiltropovou. Vo finiši v stojke – ako zvyčajne – nesklamala. Posúvala sa vyššie a hoci strata na líderku súťaže Číňanku Cchuej-Ping Čang bola nedostihnuteľná, druhé miesto si ustrážila. „Nevnímala som priebežný stav. Až do posledného…

Nový partner IPC aj SPV   

Celá naša výprava žije úspechmi a úsilím slovenských športovcov, no v zákulisnej diplomacii sa už pripravujú aj nové projekty spolupráce...


 

Od 1. januára bude až do 31. decembra 2024 partnerom Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Toyota Motor Corporation. Zástupcovia spoločnosti sa dnes stretli v Riu de Janeiro s predstaviteľmi IPC a potvrdili svoj medzinárodný program podpory a spolupráce paralympijského hnutia v nasledujúcich ôsmich rokoch. Vdaka tomu sa Toyota stáva aj automobilovým partnerom pre SPV, ako aj pre paralympijské družstvo od 1. januára 2017. Toyotu zastupovali Masahiro Nogi – Group Manager; Tetsuya Ide –Assistant manager a za IPC sa zúčastnili Nael Ogden-Smith a Bart Schell – Client Services Manager.

Cieľom stretnutia bolo ozrejmenie spolupráce na nadchádzajúce obdobie, ako aj predstavenie možností propagácie partnera zo strany SPV. Po prezentáciách, ktorí propagujú spoluprácu IPC a Toyota, budú nasledovať po skončení PH aj ďalšie stretnutia so zástupcami spoločnosti Toyota Motor Corporation v tomto roku aj so zástupcami so zástupcami Toyoty na Slovensku. (spn)

 


Fantastické hry Slovákov: šiesty súťažný deň - šiesta medaila!

Druhú striebornú a celkove šiestu medailu vystrieľala dnes pre Slovensko Veronika Vadovičová v disciplíne R8 - ľubovoľná malokalibrovka 3 x 20 ženy. Z predošlých dvoch disciplín v Riu má Veronika dva najcennejšie kovy.


Zajtra ju čaká posledná súťaž - malorážka R6. Po kvalifikácii bola Veronika na druhom mieste (s nástrelom 577 bodov) za Číňankou Zhang Cuiping (583 bodov - nový parlympijský rekord). Tretia bola ďalšia z čínskych favoritiek Yang Yaping (576 bodov). Finálovú osmičku tentokrát obsadili štyri Európanky, tri strelkyne z Ázie a jedna Austrálčanka. Hoci vo finále sa s výnimkou vedúcej Zhang menilo poradie ako na presýpacích hodinách, naša reprezentantka opäť ukázala v závere silné nervy a udržala striebornú pozíciu za dnes suverénnou Číňankou. "Boli to trochu väčšie nervy ako v tých predošlých disciplínach. A predsa len, je to už malrážka, ktorá je o kilo ťažšia a strieľa sa na 50 m, nie na 10. Kvalifikácia sa navyše strieľa vonku a bolo neskutočné teplo. Čas tiež beží a síl ubúda, takže celkovo to bolo náročnejšie. Preto mám veľkú radosť aj z tejto medaily", uviedla po súťaži.  Text a foto: ROMAN VÉGH ------------------------------------------------------------------------------------------------- Výsledky Slovákov, 13. septembra: BOCCIABC1 - jednotlivci:B-skupina: Jakub Nagy - David Smith (V. Brit.) 0:13 (0:4, 0:2, 0:5, 0:2)BC2 - jednotlivci:E-skupina: Róbert Mezík (SR) - Hoi-jing Kwok (Taiw.) 10:0 (1:0, 3:0, 4:0, 2:0)BC4 - jednotlivci:C-skupina: Samuel Andrejčík (SR) - Pornchok Larpyen (Thaj.) 1:3 (0:1, 0:1, 0:1, 1:0) STREĽBAŽENY:ľubovoľná malokalibrovka 3x20 - finále: 1. Zhang Cuiping (Čína) 455,4 bodu, 2. Veronika Vadovičová (SR) 449,4, 3. Lee Yun-ri (Kór. rep.) 437,8 …

Marek si chce narodeniny užiť zajtra

V rozprávkovom príbehu o Lomidreve vystupuje nielen Laktibrada ale aj Miesiželezo. Marek Kamzík z rozprávkových príbehov už vyrástol, no na Miesiželezo sa pri svojej telesnej konštrukcii podobá...


Rodák z Veľkého Krtíša má práve dnes 42 rokov. Chlap ako hora s krásnym „skokanským“ menom nastúpi zajtra (v stredu 14.9. od 16,00 hod.) na svoju súťaž v tlaku na lavičke v kategórii nad 107 kg. Nemá veľké oči, ale chuť zabojovať o čo najlepší výsledok áno. Základ si chce stanoviť na 170 kg. Ako ho „preskočí“ môže prekvapiť. „V detstve som sa napočúval rôznych posmeškov, vrak Kamzík, prečo neskáčeš. Deti sú aj kruté, no skôr pochabé. Dnes som šťastný, že môžem chodiť, že mám silu v tele aj v duši,“ usmieva sa Marek Kamzík. Chlap, ktorý má dnes narodeniny, no darček zo súťaže by si chcel užiť naplno zajtra. Nech sa to podarí... (špn)


ME v tanečnom športe na vozíku bez Rusov s otáznikom

Včera popoludní sa vo vysunutom pracovisku IPC v Riu uskutočnilo stretnutie medzi predsedom SPV Jánom Riapošom a generálnym sekretárom IPC Xavierom Gonzalezom.


Ten v úvode zagratuloval Slovensku k doterajším úspechom a keďže stretnutie prebiehalo práve vo chvíli konania finálového zápasu v boccii, aj k práve získanej zlatej medaile.

„Bolo to veľmi dôležité stretnutie k organizácii IPC ME v tanečnom športe na vozíku, ktoré sa majú konať koncom októbra v Košiciach. Doteraz nebolo jasné, ako má organizačný výbor ME postupovať ohľadne účasti športovcov Ruska na tomto podujatí. Dozvedeli sme sa, že postoj IPC je totožný ako v prípade PH, pretože Rusko ma naďalej pozastavené členstvo v IPC, čo znemožňuje účasť jeho športovcov na tomto podujatí“, uviedol Ján Riapoš.

IPC zašle oficiálne písomne stanovisko k tejto situácii a následne SPV a organizačný výbor ME rozhodne, či sa šampionát vôbec bude konať, nakoľko sa predpokladala účasť až 35 športovcov práve z Ruskej federácie. „Ich neúčasť znamená veľkú medzeru v rozpočte podujatia a v tanečnom športe na vozíku je Rusko svetovou veľmocou, čo by výrazne znížilo aj športovú úroveň tohto podujatia“, dodal predseda SPV.

(vg)


Slovenská pozornosť sa sústredí na strelnicu a do boccistickej haly

O 9:30 hod. miestneho času nastúpi vo vojenskej zóne Deodoro na svoju tretiu disciplínu R8 Veronika Vadovičová. Naša famózna strelkyňa môže pokoriť historickú hranicu troch zlatých z jednej paralympiády.


V prípade umiestnenia do ôsmeho miesta v kvalifikácii ju uvidíme aj vo finále o 12:30 hod.

Boccisti odštartujú po historickom zlate v pároch individuálnu súťaž. Ako prvý sa predstaví o 12:30 hod. Róbert Mezík (BC2) proti Hongkongčanke Kwok Hong Ying na kurte č. 1. O hodinu neskôr ho na rovnakom mieste vystrieda Jakub Nagy (BC1) proti Britovi Davidovi Smithovi a od 16:00 hod. uvidíme na kurte č. 6 čerstvého paralympijského šampióna Samuela Andrejčíka proti Thajčanovi Pornchokovi Larpyenovi.

Na Slovensku je o päť hodín viac.

ROMAN VÉGH