Petra Smaržová s bronzovou medailou aj v St. Moritzi

25.01.2016

Petra Smaržová s bronzovou medailou aj v St. Moritzi

Vo švajčiarskom stredisku St. Moritz pokračoval Svetový pohár v alpskom lyžovaní dvomi pretekmi slalomu. Z našich reprezentantov si najlepšie počínala Petra Smaržová, ktorá v kategórii telesne znevýhodnených stojacich žien vybojovala po Tarvisiu ďalšiu bronzovú medailu.


Podarilo sa jej to v druhom slalome, ten prvý nedokončila. Ďalší telesne znevýhodnený zjazdár Martin France zaknihoval 10. a 12. miesto.

V kategórii zrakovo znevýhodnených mužov potešilo 5. miesto jediného nevidiaceho pretekára Mareka Kubačku (navádzačka Mária Zaťovičová). Naopak, nedarilo sa majstrovi sveta Miroslavovi Harausovi (n. Maroš Hudík), ktorý bol dvakrát diskvalifikovaný.

Lyžiari zakončia svoj výjazd vo franúzskom Tignes, kde oddnes do piatka pokračuje Svetový pohár zjazdmi a superkombináciou, čo sú zasa silné disciplíny Miroslava Harausa.


Góly – body – sekundy

O príprave našich športovcov ste sa mohli dozvedieť aj vo včerajších Góly – body – sekundy na RTVS.


Na septembrovú Paralympiádu sa intenzívne pripravujú aj naši cyklisti. Popri Jozefovi Metelkovi je veľkou nádejou slovenskej reprezentácie aj Patrik Kuril a Anna Oroszová, ktorý sa zúčastnili Európskeho pohára vo Vrátnej doline.

Sledujte reportáž na RTVS. (začiatok od 9:45)

 


Tohtoročné Hľadáme talenty

Tohtoročné leto sa v Stredisku zdravotne znevýhodnených športovcov na Remate uviedlo naozaj v intenzívnom športovom duchu. Slovenský paralympijský výbor v spolupráci so Slovenským zväzom telesne postihnutých športovcov už tradične v mesiacoch školských prázdnin organizuje v tejto prekrásnej prírodnej lokalite projekt mládežníckych kempov pod názvom „Hľadáme talenty“. Partnermi projektu, ktorý je zameraný na zdravotne znevýhodnené deti z celého Slovenska sú Nadácia Markíza a Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.


Už v minulých rokoch si projekt „Hľadáme talenty“ získal veľkú popularitu, o čom svedčí aj stále sa zvyšujúci počet prihlášok, ktoré sa v tomto roku podávali premiérovo elektronicky a zatiaľ ich bolo na Slovenskom paralympijskom výbore spracovaných vyše 70. Kým na dva motivačné kempy Hľadáme talenty v júli a auguste ešte proces prihlasovania prebieha, prvé dva športové kempy sa už na Remate uskutočnili a ako inak, stretli sa s veľkým úspechom. Organizátori v tomto roku posunuli projekt s už vyše dvadsaťročnou tradíciou na vyšší „level“, keď okrem tradičných motivačných kempov zaradili do letného programu aj dva kempy, priamo zamerané na konkrétne paralympijské športy. V termíne od 30.6. do 4.7. 2016 tak prebehol mládežnícky kemp so zameraním na bocciu a následne od 5. 7. do 10. 7.  vystriedal malých „boccistov“ atraktívny plavecký kemp. Športové odvetvie boccia má niekoľko špecifík, pričom jedným z dôležitých je aj jeho zameranie na ťažšie formy zdravotného znevýhodnenia. Preto účastníci prvého športového kempu mohli byť vo výrazne prevažujúcej miere vozičkári s požiadavkami na osobnú asistenciu a prirodzene i zvýšenými nárokmi na zabezpečenie všetkých činností – od ubytovania cez dopravu až po športový tréning. To v podstatnej miere determinovalo organizátorov pri výbere konkrétnych účastníkov a tak vzhľadom na možnosti bezbariérového ubytovania, personálneho zabezpečenia i špecifický charakter športového odvetvia boccia,  bolo na…

Aké technologické riešenia sú potrebné na otvárací ceremoniál?

Spoločnosť Panasonic Corporation, oficiálny celosvetový partner olympijských a paralympijských hier v Riu 2016 v kategórii audiovizuálneho vybavenia, predstavila kompletný rad vybavenia a širokú ponuku riešení pre zabezpečenie priamych prenosov a ďalšieho programu z letných olympijských a paralympijských hier 2016.


Panasonic prispieva svojou najmodernejšou AV technológiou k úspechu olympiád už viac ako štvrť storočia. Na hry v Riu 2016 podpísala spoločnosť dohodu o partnerstve, vďaka ktorej sa stala ich “oficiálnym partnerom pre ceremoniály”. Má tak za úlohu dodať komplexné vizuálne riešenie pre olympijské i paralympijské ceremoniály na kľúč, od návrhu systému cez videomappingovú projekciu až po technické zabezpečenie celej akcie. Panasonic pre túto príležitosť použije cca 110 projektorov s vysokým jasom 20 000 lumenov (PT-DZ21K2), Broadcast Grade 2-M / E Live Switcher (z rady AV-HS6000) aj ďalšie špičkové vizuálne systémy. Z ceremoniálov sa tak stane neopakovateľný zážitok nielen pre divákov na legendárnom brazílskom štadióne Maracana aj pre stámilióny fanúšikov pri televíznych obrazovkách po celom svete. Na športoviskách bude Panasonic inštalovať tiež veľkoplošné LED obrazovky a videosystémy vo väčšom meradle ako kedykoľvek predtým v olympijskej histórii firmy. Aj technické požiadavky na obrazovky neustále rastú, pretože ide o už neodmysliteľnú súčasť výbavy štadiónov, na ktorú sa prenášajú zväčšené zábery jednotlivých závodísk a ďalšie informácie pre prítomných divákov. Spoločne s obrazovými a AV systémami dodá Panasonic aj hotové a na prevádzku pripravené komplexné riešenie pre riadenie AV systémov, aby si diváci mohli športové zápasenie vychutnať skutočne naplno. Prvýkrát v histórii poskytuje značka aj systémy špeciálne upravené pre jednotlivé športy, ktoré využijú…

Ponúkne Rio športový karneval?

Krajina samby, futbalu a kávy. Ale aj ekonomických problémov a súčasnej politickej nestability. Krajina, ktorá ako prvá v histórii bude organizovať na Juhoamerickom kontinente letné olympijské aj paralympijské hry. Do slávnostného otvorenia tých druhých, ostáva už len 56 dní. Aké budú pre organizátorov aj pre zdravotne znevýhodnených športovcov?


„Trochu sa obávam organizácie hier v Brazílii. Poznajúc podujatia, ktoré tam boli a hlavne politickú a ekonomickú situáciu v krajine,“ hovorí predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. „Bude dôležité ako dopadnú z organizačného hľadiska olympijské hry. Pevne verím, že sa na nich nič mimoriadne nestane a naši sportovci budú mať na paralympijských hrách pokojný priebeh súťaží.“ Tie sa za­čnú 7. a potrvajú do 18. septembra. Bude na nich štartovať okolo 4350 športovcov predbežne zo 178 krajín. V 22 športoch sa bude bojovať až o 528 sád medailí. „Naša krajina a celý kontinent po prvý raz organizuje najväčšie sviatky športovcov sveta. Chceme byť dobrými hostiteľmi a vítame všetkých športovcov aj turistov, ktorí k nám v priebehu OH a PH prídu,“ zdôraznila veľvyslanky­ ňa Brazílie na Slovensku Susan Kleebanková.  „Zachytila som, že máte mnohých vynikajúcich zdravotne znevýhodnených športovcov. Úprimne ich všetkých obdivujem, pretože často dokazujú na športoviskách ešte viac úsilia a vôle, než ostatní. V Brazílii majú títo ľudia veľkú podporu. Naše nádeje Samotný Ján Riapoš, štvornásobný paralympijský víťaz v stolnom tenise, vyhral v máji veľký medzinárodný turnaj Alison Slovakia Open v Bratislave. Dlhodobo si udržiavajú vysokú vý­ konnosť aj ďalší, ktorí by mohli patriť k oporám slovenského tí­mu v Riu.  Veronika Vadovičová začala tento rok ešte úspešnejšie než vlani. „Zo štrnástich štartov na medzinárodných súťažiach…

Nalaďte si dnes Rádio Slovensko o 20.40 hod.


Dnešná relácia bude venovaná jednému z adeptov na popredné umiestnenie na Paralymipjských hrách v Riu. Samo nám prezradí, čím ho uchvátila boccia a v čom je tajomstvo jeho úspechov na medzinárodných súťažiach v rôznych končinách sveta.   záznam z 11.7.2016 si môžete vypočuť v našom archíve.

Dnes vychádza na Slovensku známka k paralympiáde v Riu

Dnešný deň je oficiálnym dňom vydania poštovej známky k XV. PH 2016, ktoré sa v septembri budú konať v brazílskom Riu. Autorom známky s nominálnou hodnotou 1 € je akademický maliar Igor Piačka.


Známka je uvedená pod číslom emisie 616 a vychádza v náklade 200 000 ks. Vytlačila ju Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s. technikou tlače ofset. Znázorňuje stolný tenis ako najúspešnejší paralympijský letný šport na Slovensku a dominantu dejiska hier – sochu Ježiša Krista. Spolu s ňou vydáva Slovenská pošta, a.s., aj obálku prvého dňa (FDC) a nálepný list.  Prvá samostatná poštová známka k letným paralympijským hrám bola vydaná v roku 2008, keď sa hry konali v Pekingu. Dejiskom XV. paralympijských hier bude v dňoch 7. – 18. septembra brazílske Rio de Janeiro. Ide o historickú premiéru organizácie OH a PH na juhoamerickom kontinente. Slovenskí paralympionici budú v histórii samostatnej SR štartovať už na šiestej letnej paralympiáde.  Na letnej paralympiáde debutovali v slovenských farbách v Atlante roku 1996 so ziskom 11 medailí, o štyri roky neskôr v Sydney to bolo rekordných 13. Zatiaľ najväčší úspech nám priniesli PH 2004 v Aténach, kde sa slovenská hymna na počesť víťazov hrala päťkrát.  Najúspešnejším paralympionikom v letných športoch je so ziskom štyroch zlatých a jednej striebornej medaily Ján Riapoš, ďalšími sú Rastislav Revúcky, Ladislav Gáspár, Alena Kánová (všetci stolný tenis), Veronika Vadovičová (streľba), Rastislav Tureček (cyklistika), Anton Sluka (atletika), Imrich Lyócsa (lukostreľba). Naši reprezentanti budú v Riu obhajovať šesť cenných kovov, ktoré získali na doteraz posledných PH 2012 v Londýne. Štyri vybojovali stolní tenisti, po jednej…

Štyri bronzové kovy plavcov z Prahy

Česká metropola bola v dňoch 29. júna až 3. júla dejiskom hier IWAS Games 2016 športovcov mladších ako 23 rokov. Pretekov sa zúčastnilo viac ako 400 športovcov z 30 krajín sveta v atletike, stolnom tenise, šerme na vozíku a plávaní.


V plávaní sa pretekov zúčastnilo 17 štátov z celého sveta. Slovensko reprezentovali Anna Gettlerová, Jadranka Marič, Adam Riečičiar (PK TZPŠ DOLPHINS) a Viktor Verba (PK CHEMES Humenné).

Najúspešnejšia bola Jadranka Marič ( S9,SB8,SM9), ktorá  štartovala v šiestich disciplínach a vyplávala si tri bronzové medaily. O štvrtú sa postaral Adam Riečičiar.


Aj „limity“ sa dnes budú venovať stretnutiu v Čilistove

Témou dnešného vydania pravidelnej relácie „Bez limitov“ v Rádiu Slovensko o 20:40 hod. bude stretnutie členov tímu pre PH 2016 v Riu, ktoré sa počas víkendu konalo v Šamoríne - Čilistove.


Stretnutie paralympionikov v Čilistove

Členovia tímu pre PH 2016 v Riu sa v piatok a sobotu stretli v zariadení X Bionic Sphere v Šamoríne - Čilistove, kde si prevzali jednotné oblečenie a absolvovali viacero informatívnych prednášok k účasti na týchto hrách.


Na stretnutí sa okrem vedenia výpravy a členov realizačných tímov zúčastnili takmer všetci z 28 predbežne nominovaných slovenských športovcov (27 zdravotne znevýhodnených + jeden pilot cyklistického tandemu). Poslednou v hre je miestenka pre lukostrelkyňu Dianu Pashchenkovu. O konečnej nominácii pre Rio však rozhodne až Valné zhromaždenie SPV. Istú účasť majú iba športovci, ktorí dostali miestenku priamo na meno. Ostatné sú pridelené v rámci kvót pre krajinu.   Vedúci výpravy Samuel Roško informoval prítomných o povinnostiach, ktoré ich čakajú ešte pred odletom. Výprava sa presunie do dejiska v troch skupinách 31. augusta, 1. a 4. septembra. Ešte pred odletom absolvuje 29. augusta prijatie u predsedu vlády SR Róberta Fica a o deň neskôr sľub u prezidenta SR Andreja Kisku. Pedagóg Eugen Laczo z FTVŠ sa vo svojom vystúpení zameral na osobitosti tréningového procesu posledných šesť týždňov pred vrcholným podujatím a Pavol Múdry zasa na komunikáciu s médiami. Hlavnou témou prednášky primára Sportmedu Branislava Deleja boli zdravotné nástrahy v Riu a dôraz na niektoré nevyhnutné úkony, spojené s presunom i pobytom. Doplnkové výživové produkty predstavila Želmíra Komorechová, konateľka spoločnosti Kompava a na záver si okrem tela prišla na svoje aj duševná stránka členov výpravy počas prezentácie športového psychológa Petra Kuračku. Na záver programu sa uskutočnili zasadnutia výkonných výborov SPV a SZTPŠ, ktoré rozhodli o termíne konania nominačného VZ dňa 22. júla.