Z nedele 21.3. z bežeckých pretekov

sasa

Slovensko nikdy v histórii nebolo na paralympiáde také úspešné ako vo Vancouveri. A to platí nielen pre zimné hry, ale aj pre letné. Hoci v Sydney 2000 získalo 13 medailí a v Aténach 2004 dvanásť, v prvom prípade medzi nimi boli 3 zlaté, v druhom 5 zlatých. Vo Vancouveri medzi 11 kovmi bolo až 6 najcennejších!

Medailový zisk SR na ZPH v histórii ROK DEJISKO Z S B CELKOM PORADIE V TABUĽKE MEDAILÍ/POČET KRAJÍN 1994     Lillehammer   0 3 2 5 19. - 31 1998 Nagano 0 6 4 10 18. - 32 2002 Salt Lake City 0 3 6 9 20. - 36 2006 Turín 0 1 1 2 13. - 39 2010 Vancouver 6 2 3 11 4. - 44

Slovensko sa lúči so skvelou paralympiádou

Bodku za X. ZPH urobí v nedeľu o 19. h miestneho času záverečný ceremoniál na Medals Plaza vo Whistleri. Slovensko sa rozlúči so skvelou paralympiádou, na ktorej jej reprezentanti dosiahli senzačné výsledky – vybojovali 11 medailí (6 – 2 – 3). Tak ako na otvorení aj na záverečnom defilé ponesie slovenskú vlajku Iveta Chlebáková. Bude to pravdepodobne aj jej osobná rozlúčka s paralympijskou scénou.

ivetpapa
Iveta Chlebáková

V Paralympic Parku zavŕšili Slováci účinkovanie na X. ZPH. V bežeckej stope sa v šprinte ani jeden neprebojoval do vyraďovacej fázy. Zrakovo postihnutý Marián Baláž skončil v kvalifikácii na 14. mieste a Vladimír Gajdičiar obsadil medzi sediacimi v konkurencii 35 pretekárov 22. miesto.

„Medzičasy som mal až do 600 metrov výborné, ale pád v poslednom zjazde pred cieľovou rovinkou pochoval všetky nádeje. Žiaľ, narazil som na nejakú nerovnosť, ktorú som nezbadal a tým, že idem bez navádzača, vybral som si zlú stopu. Pád ma obral aspoň o desať sekúnd, a tak výsledok nemohol byť iný, aký je,“ povedal Baláž, ktorý ďakoval servismanom v tíme za výborne pripravené lyže. Vladimír Gajdičiar: „V šprintoch som len dva razy postúpil do semifinále v tejto sezóne. Na paralympiáde je viac pretekárov, sú kvalitnejšie pripravení. Ja už pociťujem únavu a teším sa domov.“

Bežecké lyžovanie,  šprint – telesne postihnutý, sediaci: 22. Gajdičiar, zrakovo postihnutý: 14. Baláž – ani jeden nepostúpil do vyraďovacej fázy.

Zo soboty 20.marca je najvýstižnejšia náladovka z kombinácie a fotografia Martina Franceho.

fodfodd

Alpské lyžovanie, superkombinácia – telesne postihnutí – muži: 16. France. Ženy: 6. Smaržová, Chlebáková- diskvalifkovaná.Zrakovo postihnutí – muži: 1. Krako (navádzač Medera), 3. Haraus (Makovník), 6. Holík (Bošeľa). Ženy: 1. Farkašová (Šubrtová).

Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.

„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou

Slovensko má desať medailí z paralympiády vo Vancouveri a ešte môžu naši reprezentanti zbierku rozšíriť! Jakub Krako získal tretie zlato, keď navádzačom Jurajom Mederom vyhrali superkombináciu. Dvojica Miroslav Haraus – Martin Makovník vybojovala bronz.

Krakov zlatý hetrik vo Whistler Creekside v sobotu rezonoval. Slovenský zjazdár sa ziskom štyroch medailí zaradil medzi najúspešnejších účastníkov paralympiády. „Toto som v živote neočakával! A som rád, že sa to splnilo. Slalom nám sedel, išli sme na istotu,“ povedal 19-ročný žilinský rodák Krako. Aký bol posledný štart? „Najviac mi búšilo srdce zo všetkých štartov. Šiel som z prvej pozície, ale som bol nervózny ako nikdy predtým na tejto paralympiáde,“ dodal Krako a priznal, že myslel na zlatý hetrik a drží palce Farkašovej, aby sa aj jej podarilo získať tretie zlato.
Miroslav Haraus: „Každý bol nervózny na štarte. Do druhého kola sme šli z druhého miesta, škoda, že sme nezískali striebro, ale aj z bronzu sa teším, mám dve medaily. Išli sme trochu opatrnejšie, striebro nám ušlo o trinásť stotín. Vravia o mne, že som stotinový hráč, v prvý deň mi ušiel bronz o šesť stotín...“

VÝSLEDKY SLOVÁKOV NA ZPH, 20. MARCA 2010

Alpské lyžovanie, superkombinácia – telesne postihnutí – muži: 16. France.Zrakovo postihnutí – muži: 1. Krako (navádzač Medera), 3. Haraus (Makovník), 6. Holík (Bošeľa).

Henrieta Farkašová môže získať na X. ZPH svoju tretiu zlatú medailu. Po super G – prvom kole superkombinácie - je na čele záverečnej disciplíny alpských súťaží zrakovo postihnutých žien. Pred druhou Kanaďankou Forestovou má slovenská dvojica náskok 71 stotín sekundy.

„Je to tesné. Slalom bude vzrušujúci. Bojujem do konca, ale idem pokojne, uvoľnene. Už si užívam paralympiádu, už opadlo veľké napätie,“ povedala Farkašová pred slalomom – druhou časťou superkombinácie. Na medailu môžu po prvej časti pomýšľať medzi telesne postihnutými aj štvrtá Iveta  Chlebáková a piata Petra Smaržová. Medzi mužmi rovnakej kategórie je France 14.