V programe atletiky došlo ku korektúram

V atletickom programe londýnskej paralympiády došlo k niekoľkým korektúram. Najpodstatnejšia sa zo Slovákov týka šprintérky Hany Kolníkovej, ktorá rozbeh stovky, a v prípade postupu aj semifinále, pobeží v jeden deň, 1. septembra. Finále tejto disciplíny je na programe 2. septembra o 19.54.


Podstatné zmeny slovenských atlétov:
31. 8. Matušík, guľa - finále 10:42 - 11:45
1. 9. Kolníková, 100 m - rozbehy 10:15 - 10:51, semifinále 21:24 - 21:42
2. 9. Kolníková, 100 m - finále 19:54 - 20:00, ceremoniál 20:52 - 20:57
5. 9. Kolníková, 200 m - rozbehy 11:17 - 11:44
6. 9. Kolníková, 200 m semifinále 12:37 - 12:49, finále 19:13 - 19:19, ceremoniál 19:52 - 19:57
6. 9. Matušík, disk - finále 20:56 - 21:45, 7. 9. ceremoniál 12:41 - 12:46
7. 9. Bardiovský, disk - finále 19:02 - 22:00, 8. 9. ceremoniál 10:20 - 10:25h


Stolní tenisti už poznajú svojich súperov na paralympiáde

Na paralympijských hrách v Londýne vyžrebovali stolnotenisový turnaj o deň skôr ako pôvodne plánovali. Slovenskí reprezentanti majú v družstvách prijateľný žreb. Obhajcovia titulu z Pekingu, vozičkári Ján Riapoš a Rastislav Revúcky, začínajú s Brazíliou, v prípade výhry očakávajú v semifinále Rakúsko.


Stojaci Csejtey, Jambor začínajú s Nemeckom, vo štvrtfinále narazia na víťaza súboja Česko – Švédsko. „Predpokládám, že to budú Švédi,“ hovorí Tomáš Varga, vedúci stolnotenisovej skupiny, ktorú tvorí sedem mužov a jediná žena Alena Kánová. V kategórii TT4 sa Mihálik a Mészáros stretnú s Čechmi, ak vyhrajú, o postup do semifinále budú bojovať asi s Kórejčanmi. „V jednotlivcoch má šancu získať medailu len ten, kto vyhrá skupinu,“ zdôrazňuje Varga a je optimista. „Všetci traja – Riapoš, Revúcky i Ludrovský by mohli byť medzi štvrťfinalistami.“ Od Kánovej sa víťazstvo v skupine očakáva, ani jedna zo súperiek ju ešte nezdolala, aj Csejtey je favoritom skupiny. ŽREB – SÚŤAŽ JEDNOTLIVCOV, PROGRAMTT2:B             1. Riapoš Ján (2)                                SVK                 2. Kim Kong Yong (11) 10                 KOR                 3. Vella Giuseppe (18) 15                   ITA 30. 8.      11:00     Riapoš - Vella 31. 8.      16:00     Riapoš - Kim D            1. Boury Vincent (4)                            FRA                2. Ludrovský Martin (8)                   SVK                 3. Rooney Ronan (18) 38                   IRL          30. 8.      18:40     Ludrovský – Rooney 31. 8.      16:00     Ludrovský - Boury E            1. Molliens Stephane (5)                    FRA                 2. Poddubnyy Sergey (9)                   RUS                 3. Revúcky Rastislav (13) 14          …

Bardiovský prešiel úspešne klasifikáciou

Atlét Miloš Bardiovský, jediný zo slovenskej paralympijskej výpravy v Londýne musel absolvovať v dejisku hier klasifikáciu. Dopadla úspešne, diskár z Hlohovca zostáva v pôvodnej skupine F 32, v ktorej dosiahol niekoľko medailových umiestnení.

 


Do Londýna priletel 23. augusta, o deň neskôr mal klasifikáciu a 25. augusta cestuje domov, kde sa bude pripravovať. Jeho súťaž je na programe až 7. septembra.


Paralympionici už v Londýne, čaká sa na červený kufor

Slovenskí paralympionici šťastne pristáli v piatok 24. augusta 2012 na letisku Heathrow v Londýne. Hlavnú časť výpravy vítali príjemní dobrovoľníci, ktorí utvorili špalier ťahajúci sa až k preberaniu batožín.


Tam pracovníci letiska naložili tyrkysové kufre športovcov, medzi ktorými, žiaľ, chýbal jediný červený kufor patriaci atlétke Hane Kolníkovej. Pravdepodobne zostal na letisku Schwechat a bežkyňa dúfala, že dorazí za ňou vo večerných hodinách. „Mala som v ňom najdôležitejšie veci – po tri páry tretier a tenisiek pre prípad, že bude v Londýne počas mojich tréningov často pršať. Teraz mám jediný pár, čo mám na sebe...“ smutne konštatovala šprintérka.

Slovenská výprava sa ubytovala v paralympijskej dedine a vedúci realizačných tímov sa večer zišli na svojej prvej porade v dejisku hier.


Výprava stolných tenistov v Londýne!

24.8 odletela Slovenská výprava na LPH 2012.  Najsilnejšie zastúpený je opäť stolný tenis v podobe našich 8 reprezentatntov, ktorí sa pokúsia potvrdiť postavenie v svetovom rebríčku a nadviazať na úspechy z predchádzajúcich paralympiád.


Zajtra sa nám o 09:00 začínajú oficiálne tréningy, kde si budeme môcť vyskúšať podmienky vytvorené organizátormi.


ZPH 2018 v Juhokórejskom Pjončangu.

ZOH a ZPH v roku 2018 sa uskutočnia v kórejskom Pjongčangu. Včera o tom rozhodol na svojom 123. zasadnutí MOV.


Na svojom 123. zasadnutí MOV s trojice kanditátov na usporiadanie ZOH a ZPH uspel Juhokórejsky Pjongčang.Termín konania ZPH je od 9. - 18. 3. 2018. Pjongčang leží iba 126 km od soulskeho letiska Inčeon zhruba 700m nad morom. Motto kanditatúry bolo ,,Nové horizonty".

Centrom ZPH bude Alpensia Cluster kde plánujú všetky súťaže na snehu. Druhým centrom ZPH bude Gangneung kde sa odohrajú súťaže na ľade. Na Kóreu dobre spomínajú aj naši Paralympionici keď od 18. 2. - 1. 3. 2009 v stredisku Gangwon počas Majstrovstiev Sveta v zjazdovom lyžovaní získali 9 medailí, po tri z každého kovu.

Korea 2018

Korea 2018


Tešili sme sa z každej dobrej správy a  fotky

V priebehu X. zimných paralympjských hier sme na internetovej stránke SPV uverejnili desiatky správ, fotografií a zopár krátkych video záznamov o šťastných okamihoch slovenských paralympionikov vo Whistleri. Mohli sme užívateľom tohto servisu sprostredkovať aktuálne informácie z dejiska hier a správy o úspechoch Slovákov. Podľa počtu kliknutí na stránku bol o prácu fotoreportéra Romana Benického a športovej redaktorky Zuzany Wisterovej počas paralympiády záujem. Tešilo nás!


larie
Zuzana Wisterová s Kanaďankou Lauren Woolstencroftovou, s 5 zlatými v alpskom lyžovaní najúspešnejšou účastníčkou X. ZPH vo Vancouveri. Lauren sa narodila bez oboch nôh a jednej ruky, jazdí s protézami a je prvou zimnou paralympioničkou s piatimi zlatými na jedných hrách.
benus
Roman Benický v Creekside pod dažďovou sprchou


 Jakub Krako sa chce do Vancouveru vrátiť - študovať

Najúspešnejší slovenský paralympionik histórie, zrakovo postihnutý alpský lyžiar Jakub Krako, ktorý sa delí o líderskú pozíciu v historickej tabuľke s Henrietou Farkašovou, rovnako držiteľkou troch zlatých a jednej striebronej medaily, sa chce do Vancouveru vrátiť.

 


Devätnásťročný študent Ekonomickej univerzity v Bratislave sondoval možnosti štúdia u Eleny Lišiakovej, slovenskej paralympijskej atašé žijúcej vo Vancoveri.
„Zatiaľ uvažujem ísť len na jeden semester. Potom sa uvidí. Určite sa však chcem vrátiť na Slovensko, mám túto krajinu rád," vysvetlil trojnásobný paralympijský víťaz Jakub Krako.
krako papa
Jakub Krako sa takto lúčil na Medals Plaza na slávnostnom závere paralympiády


 Úspešní paralympionici sú už doma, privítali ich na pôde SPP

Skvelé privítanie zažili úspešní slovenskí paralympionici vo štvrtok v noci priamo na schwechatskom letisku, kde na medailistov čakali najbližší príbuzní a priatelia. V piatok sa slávnostné privítanie uskutočnilo na pôde SPP, generálneho partnera SPV.


Pochopiteľne, najväčšiu slávu zažili medailisti, ktorí sa ocitli v pozornosti médií a objektívov kamier a fotoaparátov. Na slávnostnú príležitosť mali už pripravené podpisové karty, a tak ich čakala príjemná povinnosť – rozdávanie autogramov. Všetci členovia výpravy si prevzali pamätné dekréty. Ocenenie dostali aj takí, ktorí sa nepodieľali na úspechu bezprostredne ako členovia realizačného tímu, ale majú nemalú zásluhu na tom, že z mladých zdravotne postihnutých športovcov sú dnes šampióni. Pri mene známeho trénera Petra Matiaška to pripomenul predseda SPV Ján Riapoš v súvislosti s projektom Hľadáme talenty. Z jeho liahne vyšiel práve Jakub Krako a dokonca aj Juraj Medera, navádzač prvého slovenského zimného zlatého paralympionika. Ale aj bronzová Petra Smaržová. Obaja zažili paralympijský debut už v Turíne, vo Vancouveri boli už medailoví.Štátna tajomníčka Ministerstva školstva Bibiána Obrimčáková i predseda predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski vo svojich príhovoroch vysoko ocenili mimoriadny 11-medailový paralympijský zápis Slovenska vo Vancouveri  a najmä historické štvrté miesto v medailovom poradí v konkurencii 44 krajín sveta.Medailisti si na slávnosti prevzali dar Liečebných kúpeľov Piešťany na rekondično-rehabilitačný pobyt v tomto zariadení.Odovzdal ho obchodný a marketingový riaditeľ SLK Piešťany Hans-Dieter Bergmann.Petra Smaržová pri podpisovaní na slávnostnom prijatí na pôde SPP

Dovidenia Vancouver 2010, vitaj Soči 2014!

Zimné paralympijské hry 2010 vo Vancouveri sú minulosťou. Vitaj Soči 2014! To bol leitmotív záverečného ceremoniálu X. ZPH na Medals Plaza vo Whistleri.


Šéf organizačného výboru vancouverských hier John Furlong vo svojom príhovore k športovcom povedal: „Niektorí sa vraciate domov ako šampióni, ale všetci ako víťazi.“ Štafetu usporiadateľa od Vancouveru preberá Soči. Starosta mesta Anatolij Pachomov prevzal vlajku Medzinárodného paralympijského výboru od jej šéfa Philipa Cravena. Pozdrav zo Soči účastníkom vancouverskej paralympiády sprostredkovalo niekoľko zaujímavých produkcií. Azda najpríťažlivejší bol krasokorčuliarsky duet na Čajkovského Luskáčika v podaní bývalej ruskej medailistky v plávaní Alesie Vladykiny a Iliu Kulika, olympijského šampióna v krasokorčuľovaní  ´98. Alesia po havárii prišla o ruku. Napriek tomu sa vrátila do bazéna a v Pekingu sa stala paralympijskou šampiónkou.

Záver X. ZPH obstaral tradičný ohňostroj, ktorý čiastočne rozohrial uzimených paralympionikov. Slovenskí reprezentanti sa 22. marca presúvajú z Whistleru do Vancouveru, návrat domov majú plánovaný na 25. marca.