Kráľovná Alžbeta II. otvorila XIV. paralympijské hry v Londýne

Otvorenie paralympijských hier v Londýne, o ktoré sa postarala 29. augusta kráľovná Alžbeta II., bolo oslavou ich návratu do kolísky. Osemdesiattisícový Olympijský štadión sa v chladný večer celkom zaplnil, ľudia srdečne vítali športovcov z rekordného počtu 164 krajín sveta. Paralympiáda sa vrátila domov! 


Philip Craven, prezident Medzinárodného paralympijského výboru, pripomenul položenie základov hnutia pred 64 rokmi v britskom meste Stoke Mandeville. Aj Sebastian Coe, šéf organizačného výboru oboch londýnskych hier, si zaspomínal na neurochirurga Ludwiga Guttmanna, ktorý svojich pacientov, vojnových veteránov, viedol k športovaniu, roku 1948 usporiadal pre nich súťaže a položil základy paralympizmu. Umeleckí riaditelia otváracieho ceremoniálu Bradley Hemmings a Jenny Sealeyová, zakomponovali do programu silné posolstvo výnimočného vedca, profesora Stephena Hawkinga. Život tohto vozičkára už v mladom veku poznačila ťažká choroba, ktorá paralyzovala jeho nervový systém. Napriek tomu dokázal veľké veci. Na londýnskych pútačoch nahradili  olympijský symbol paralympijským, ale prevažná väčšina gigantických bilboardov mohla zostať. Obe podujatia zastrešil jeden názov – Londýn 2012. Obe podujatia majú podobný scenár. Paralympijská pochodeň dokončila svoju púť. Nasledujúcich 11 dní bude nad štadiónom v Olympijskom parku horieť oheň v rovnakej podobe ako na olympiáde. V lupeňoch, ktoré si po skončení hier rozdelí 164 účastníckych krajín (4200 športovcov). Na každom z nich je názov krajiny. O finálne zapaľovanie sa postarali tri generácie britských zdravotne postihnutých športovcov – Joe Towsend, dúfajúci, že bude súťažiť o štyri roky v Riu de Janeiro, David Clarke, účastník londýnskej paralympiády a Margaret Maughanová, držiteľka zlatej medaily z prvej…

Najväčie delegácie v Londýne: Čína 569, USA 527, Veľká Británia 525

Bezmála polovicu trojhodinového programu slávnostného otvorenia paralympiády vyplnilo defilé športovcov účastníckych krajín. Ako prvý nastupoval Afganistan, ako 134. Slovensko, ktoré bude reprezentovať 34 paralympionikov. Najväčšia výprava v Londýne  je čínska s 569 členmi, USA má 527 a domáca  Veľká Británia 525 členov.


Napokon všetci slovenskí novinári dostali miesta na tribúne

Na mediálnej tribúne Olympijského štadióna v Londýne napokon dostali na slávnostné otvorenie paralympiády miesto všetci akreditovaní slovenskí novinári. Pôvodne Slovensku pridelili organizátori iba dve vstupenky, po reklamácii sa podarilo zabezpečiť pracovné miesta pre všetkých. Na paralympiáde je akreditovaných 2500 novinárov, so všetkými postami má byť v Londýne až 6000 zástupcov médií.


Vadovičová štartuje v Londýne zo Slovákov ako prvá

Veronika Vadovičová začína svoje účinkovanie na londýnskej paralympiáde zo slovenských reprezentantov ako prvá. Vo štvrtok 30. augusta ju o 9.00 miestneho času čaká prvá z jej štyroch disciplín – vzduchová puška v stoji 40, v ktorej obhajuje titul z Pekingu.


Pochopiteľne, na stredajšom tréningu pútala záujem médií. „Pred štyrmi rokmi som vyhrala prekvapujúco. Ak potvrdím v Londýne tréningové výkony, budem spokojná,“ uviedla v interview, ktoré priniesol informačný servis intranet.

Zaujímali sa aj o športové začiatky 29-ročnej strelkyne. „Mala som štrnásť, keď sme museli v daždivý deň v škole zostať vnútri. Vyskúšala som streľbu, zapáčila sa mi a zostala som pri nej,“ popisovala svoje začiatky telesne postihnutá účastníčka štyroch paralympijských hier od Sydney 2000 po Londýn 2012.

V prvý deň rozdelia v Londýne 28 z 503 zlatých paralympijských medailí


Paralympionici v akcii! Pozrite si fotky Romana Benického

Fotoreportér Roman Benický zachytáva zdravotne postihnutých športovcov v akcii už na siedmej paralympiáde. V Londýne fotografuje od prvého dňa pobytu výpravy. Jeho snímky si môžete pozrieť na tejto stránke vo fotogalérii, ktorú nájdete v navigácii. Kliknite na rok 2012, kde je vo folderi Londýn 2012. Príjemnú prehliadku!

 


Doktor klope na drevo, Slováci sú pred súťažami fit

MUDr. Franišek Pisarčík má na adrese Seaside 1 v paralympijskej dedine, kde bývajú slovenskí reprezentanti, svoju ordináciu. Ale zatiaľ, našťastie, nemal vážnych pacientov, čo je pred súťažami tá najlepšia správa.


„Ošetroval som bežné otlaky od protéz, stolným tenisom som naordinoval magnetoterapiu na unavené zápästia. Všetko sú to štandardné veci. Až som prekvapený, že sú všetci športovci fit,“ vravel lekár, ktorý je na svojej tretej paralympiáde.

Prvým Slovákom, ktorý priamo v Londýne absolvoval dopingovú kontrolu, je debutant Adrián Matušík, diskár a guliar.  


Fyzioterapeut – nováčik má u paralympionikov úspech

Jakub Benč z Vyhní je v slovenskej výprave v Londýne nováčikom. Mladého fyzioterapeuta vychvaľuje jeho kolegyňa, masérka Nesvija Trepačová, ktorá už má skúsenosti z Pekingu, ale hlavne športovci. Jakub si so sestrou otvorili vo Vyhniach (1300 obyvateľov) masážny salón, ktorý navštevujú ľudia zo širokého okolia.


„Sestra sa orientuje na tradičnú čínsku medicínu a aj ja sa usilujem uplatniť v práci niečo z nej,“ hovorí sympatický mladý muž, ktorého poznajú najmä lyžiari – bežci na čele s Bajčičákom. Z paralympionikov ho ako prví objavili stolní tenisti. Viacerí slovenskí reprezentanti už v Londýne vyskúšali jeho novátorstvo – napríklad moxovanie, keď prikladá horiacu tyčinku na bolestivé miesta alebo bankovanie slúžiace na uvoľňovanie i detoxikáciu. V prvých dňoch dostala dvojica  Benč – Trepačová zabrať. Paralympionici sa pustili s chuťou do tréningu v snahe zvyknúť si na londýnske športoviská a po únave je dobrá masáž na nezaplatenie.


Intranet už ponúka informácie o účastníkoch

Paralympijský intranet už „kŕmia“ informáciami o účastníkoch londýnskych hier. Jedným z najprominentnejších je Oscar Pistorius, juhoafrický bežec s postihnutím dolných končatín, ktorý bežal po prvý raz aj na OH. V pláne má štyri disciplíny – stovku a štafetu na 4x100 m, zlato obhajuje na 200 a 400 m. Po Londýne plánuje prípravu aj na Rio de Janeiro.


Na otvárací ceremoniál iba limitovaný počet novinárov

Nikdy v minulosti sa nestalo, aby sa na slávnostné otvorenie dostal len limitovaný počet akreditovaných médií, tak ako teraz v Londýne. Na paralympiáde, ktorú 29. augusta na Olympijskom štadióne pred 80-tisíc divákov otvorí britská kráľovná Alžbeta II., došlo k takej dramatickej redukcii, že ôsmim slovenským novinárom pridelili iba dve vstupenky...


Najmladším vo výprave je plavec Viktor Kemény

(VIDEO) Po Pekingu sa zrejme stalo sa tradíciou, že najmladším členom slovenskej výpravy na paralympiáde je plavec. Pred štyrmi rokmi to bola zrakovo postihnutá Karina Petrikovičová, v Londýne je ním debutant Viktor Kemény, ktorý bude súťažiť v jedinej disciplíne - na 100 m prsia.


Šestnásťročný novozámocký gymnazista sa narodil bez rúk, od ôsmich rokov ho vedie tréner Ladislav Struhár. V bazéne londýnskeho Aquatics Centra sa už po prvých tréningoch udomácnil.