Nečakané: plavec Viktor Kemény aj vo finále zlepšil osobák

Paralympijský debutant, 16-ročný Viktor Kemény, najmladší člen slovenskej výpravy v Londýne, dosiahol v rozplavbe skupiny SB7 na 100 m prsia čas 1:26,58, siedmy najrýchlejší a nečakane postúpil do večerného finále. Pre novozámockého paralympionika a jeho trénera Ladislava Struhára, je to odmena za niekoľkoročné úsilie. Doterajší osobný výkon Viktora bol 1:30,06. Vo večernom finále skvelý výkon potvrdil a osobák ešte vylepšil o 0,35 s. Časom 1:26,24 obsadil konečné siedme miesto. Víťazný Austrálčan Cochrane dosiahol svetový rekord 1:18,77.


„Prekvapenie,“ stroho komentoval Viktor výsledok dopoludňajšej rozplavby. „Tréner povedal, že ak nezaplávam dobre, dôjdem z Londýna peši domov. To bola dobrá motivácia,“ pridal s úsmevom. „Snažil som sa koncentrovať, pred takým publikom som ešte neplával, prvé, čo som počul, keď som prišiel k bazénu, bol otcov hlas – Viktóóór....“  Študent gymnázia priznal, že bol nervózny, ale že ho tréner presvedčil: „Máš na to!“ Keď videl svoj výsledný čas, reagoval ako pravý tínedžer: „Ježiš, ja som taký šikovný!“ Ladislav Struhár  hovorí, že tým, že niet dosť peňazí chodiť na preteky, cestujú menej, ale osobáky posúva jeho zverenec skokom. „Na pretekoch pláva viac disciplín, vždy o nejaký krôčik svoje výkony posúva. Najviac sa mu darí v prsiach, myslím, že splnil očakávania všetkých, ktorí nám držia palce. Na jeho vek, aj výkonnosť, je to veľmi dobrý výsledok. Našim cieľom bolo zaplávať čas pod 1:30. Splnili sme to, ako dopadne Viktor poobede, to si netrúfam predpovedať.“ Viktor Kemény sa snažil zlepšiť štart, mal lepší reakčný čas. „Bolo to pod sekundu, aj to pomohlo. Koncentroval som sa len dopredu, aj som si zavrel oči, aby som súperov nesledoval.“ V cieli naráža o bazén hlavou, vraj pri obrátke je opatrnejší, aby si nezranil krčnú  chrbticu, ale posledné metre ide naplno, nešetrí sa.

Hana Kolníková do semifinále stovky v najlepšom tohtoročnom výkone

Hana Kolníková, slovenská šprintérka na paralympijských hrách v Londýne, zabehla 100 m za 12,64, čo je jej najlepší tohtoročný výkon, o päť stotín lepší ako mala v tejto sezóne. V rozbehu skončila druhá za Ukrajinkou Boturčukovou. Tá vyhrala vo svetovom rekorde 12,24 s, ale v rozbehoch ju prekonali ešte ďalšie tri víťazky až k 11,91. Z rozbehov do večerného semifinále postupovali víťazky rozbehov a sedem s najlepším časom, Kolníkovej výkon z rozbehu je v celkovom poradí šiesty.


Zrakovo postihnutá atlétka štartujúca v skupine T12 mala zo svojho prvého vystúpenia dobrý pocit napriek tomu, že pár dní preležala v posteli, brala antibiotiká, mala plný nos a ťažko sa jej dýchalo: „Ráno som dokonca uvažovala o tom, že nenastúpim,“ povedala. „Tri dni som bola v teplotách a bola so šťastná, že sa mi pred štartom podarilo odkašľať a mohla som dýchať...“ Na dráhe mala pocit, že stovka je dolu kopcom. „Bežalo sa mi fajn, včera som ešte nedúfala, že pôjdem pod trinásť sekúnd,“ poznamenala. Na popoludnie si naplánovala výdatný spánok, aby pred večerným semifinále dobila energiu.


Stolný tenis: Csejtey, Riapoš a Kánová postúpili

V súťaži jednotlivcov na paralympijskom stolnotenisovom turnaji vyhral Ján Riapoš aj svoj druhý súboj, čo znamená, že získal prvenstvo v skupine a ako druhý hráč sveta je nasadený priamo do semifinále. Csejteyovi stačilo v piatok s Poliakom Grudzieňom získať iba set, čo sa mu podarilo a zabezpečil si postup tiež. Alena Kánová hladko zdolala Chorvátku Dretarovú a postupuje do ďalších bojov. Nepostúpili Jambor, Mészáros, Ludrovský, Revúcky ani Mihálik, hoci nad Egypťanom Salehom viedol 2:0 na sety.  


Ján Riapoš zdolal vo svojom druhom zápase v skupine Kórejčana Kim Kong Jonga po dramatickom treťom sete, ktorý sa skončil 14:16. „S týmto súperom som hral v aténskom finále, vyhral som a tohto roku som s ním neprehral, mal som sebavedomie,“ uviedol 43-ročný dvojnásobný paralympijský šampión. „Čakal som náročnejší zápas, aj päť setov, lebo Kórejčania sa vždy pripravia na vrcholné turnaje. Možno zohrala svoje aklimatizácia, predsa len, pre nás bolo jednoduchšie zvyknúť si na Londýn.“ Riapoša žreb nevzrušoval, drží sa filozofie, že víťaz musí zdolať všetkých.
ATLETIKA, muži - F44 vrh guľou: 8. Matušík 15,03

ŠPORTOVÁ STREĽBA, muži – vzduchová puška 60, kvalifikácia: 25. Malenovský 568, 28. Široký st. 554.

STOLNÝ TENIS, muži TT4, D-skupina: Mészáros - Wen-Hsin Lin (Taiwan) 1:3 (-8, -8, 6, -10) – Mészáros nepostúpil, F-skupina: Mihálik – Saleh (Egypt) 2:3 (9,9,-5,-7,-8) – Mihálik nepostúpil, TT8, A-skupina: Grudzieň (Poľ.) – Csejtey 3:1 (-9, 10, 10, 8) – do štvrťfinále postúpil Csejtey ako víťaz skupiny, TT2, B-skupina: Riapoš – Kong Jong Kim 3:1 (6,8,-14,7) – Riapoš ako víťaz skupiny postúpil do semifinále, D-skupina: Boury (Fr.) – Ludrovský 3:1 (-8,9,9,5) – Ludrovský nepostúpil, ženy, TT3, A-skupina: Kánová – Dretarová (Chor.) 3:0 (3,6,5) – Kánová postúpila 

LUKOSTREĽBA, muži - kladkový luk Open, 16-finále: Kaščák - Zelenka (ČR) 6:0, Denton (USA) - Marečák 6:2, osemfinále: Kaščák - Haudoin (Fr.) 6:2


Guliar Matušík je sklamaný, skončil až ôsmy

Slovenský paralympionik Adrián Matušík skončil v Londýne vo vrhu guľou na 8. mieste. Výkonom 15,03 cm v druhom pokuse zaostal za svojím osobných maximom o 93 cm. V súťaži pred zaplneným 80-tisícovým hľadiskom nastúpilo v skupine F44 a F42 jedenásť guliarov, z ktorých najďalej vrhol Dán Christiansen 18,16 m, čo je paralympijský rekord (doteraz 17,89).


Pre Novozámčana Matušíka, vicemajstra sveta 2011 v disku i guli, bolo prvé vystúpenie v Londýne sklamaním. „Chcel som hodiť osobný rekord, nevyšlo to,“ povedal nahnevaný 32-ročný atlét, ktorý sa pred svojím úrazom venoval vrhačským disciplínam v banskobystrickej Dukle.

„Chýbala mi rýchlosť, silovo som dobre pripravený. V záverečnej príprave mi chýbala aj prítomnosť trénera na tréningoch. Pri technickej disciplíne je potrebná. V Londýne tréner je, ale denný pas sa pre neho nedal vybaviť,“ dodal zverenec Dušana Dědečka. Matušíka čaká ešte disk 6. septembra, v ňom má medailové ambície.

Matušíkova séria: 13,84 - 15,05 - 14,67 - 0 - 14,48 - 14,03


Slováci vo vzduchovke v stoji 60: Malenovský 25., Široký 28.

Z trojice slovenských športových strelcov na paralympiáde boli v druhý deň londýnskej paralympiády v v akcii dvaja – Radoslav Malenovský skončil v kvalifikácii vzduchovej pušky v stoji 60 na 25. mieste a Jozef Široký st. na 28.


„Táto disciplína je našou slabinou,“ uviedol Malenovský. „Ani sme nemali veľké očakávania, štartujeme v nej preto, že sme si vybojovali miestenky. Ale na otestovanie súťažnej atmosféry to bolo dobré. Máme pred sebou ďalšie tri súťaže, tie sú pre nás dôležité.“ Kvalifikačný výkon Malenovského 568, Širokého 554, víťaz kvalifikácie Číňan Chao Dong 596.


Stolnému tenistovi Jamborovi sa obrátilo šťastie chrbtom

Miroslav Jambor, ktorý pred štyrmi rokmi vo svojej paralympijskej premiére získal dve medaily – bronz v jednotlivcoch a striebro v družstvách – po prvom súťažnom dni odchádzal sklamaný  londýnskej haly ExCel. Oba svoje zápasy v skupine prehral, a tak individuálnu medailu neobháji.


„Je to hrozné, v tomto roku nemám šťastie. Všetky zápasy prehrávam tesne, v piatych setoch na osem, na deväť...“ uľavil si 33 ročný stolný tenista z Tatranskej Štrby. Na otázku, či si šťastie vyčerpal pred štyrmi rokmi, keď postúpil o dve loptičky, reagoval jednoznačne: „Nie. Pred štyrmi rokmi som mal viac natrénované ako teraz. Pred Pekingom som hral štyri mesiace stolný tenis, mal som voľno. Teraz som zamestnaný, lebo z niečoho musím žiť...“

Pod prehrané koncovky sa podľa neho podpisuje nedostatok kondície. Jamborova únava bola zrejmá, teší sa na tri voľné dni, že načerpá energiu na súťaž družstiev, v ktorej hrá spolu s Csejteyom.

Po prvom dni stolnotenisového turnaja jednotlivcov sú bez prehry Riapoš, Kánová, Ludrovský, Csejtey a Mihálik. Revúcky má víťazstvo a prehru, Mészáros jednu prehru.
ŠPORTOVÁ STREĽBA, finále - ženy - vzduchová puška 40 v stoji: 7. Vadovičová 491,3 (393 + 98,3).

STOLNÝ TENIS, jednotlivci v skupinách, ženy TT3, A-skupina: Kánová - Kyoung-Hee Cho (Kór. rep.) 3:0 (9, 4, 3), muži TT2, B-skupina: Riapoš - Vella (Tal.) 3:0 (10, 6, 8), D-skupina: Ludrovský – Rooney (Ír.) 3:0 (2, 8, 5), E-skupina: Revúcky - Molliens (Fr.) 3:0 (8, 8, 8), Poddubnyj (Rus.) – Revúcky 3:0 (7,9,6), TT8, A-skupina: Csejtey - Ali (Irak) 3:0 (9, 9, 8), C-skupina: Csonka (Maď.) - Jambor 3:2 (4, -9, -8, 7, 9), Ringell (Švéd.) - Jambor 3:2 – Jambor nepostúpil zo skupiny, TT4, D-skupina: Ozturk – Mészáros 3:0 (9, 6, 8), F-skupina: Mihálik – Gomez (Ven.) 3:2 (4, -7,-7,5,5).

LUKOSTREĽBA, kvalifikácia - kladkový luk - W1: 3. Kinik 635, kladkový luk - Open:
5. Kaščák 658, 24. Marečák 629, olympijský luk - stojaci: 21. Lyócsa 575Krutý žreb pre Chabrečka, čaká ho bývalá svetová jednotka

Dávid Chabreček, tenista-vozičkár, sa stretne v dvojhre paralympijského turnaja s Holanďanom Ammerlaanom, desiatym nasadeným hráčom.

 


„Je to krutý žreb pre Dávida. Strieborný z Pekingu je bývalou svetovou jednotkou a vysokým favoritom,“ skonštatoval tréner Peter Rusňák. „Pravda, v takejto konkurencii je ťažké si vybrať prijateľného súpera,“ dodal. Chabreček nastúpi na prvé kolo 1. septembra. V prípade prehry by to bolo jeho jediné londýnske vystúpenie, lebo vo štvorhre Slovensko nedostalo voľnú kartu pre druhého hráča.


Obhajkyňa titulu Veronika Vadovičová skončila siedma 

Obhajkyňa paralympijského titulu vo vzduchovej puške 40 v stoji, slovenská reprezentantka Veronika Vadovičová, obsadila v Londýne 30. augusta siedme miesto. V kvalifikácii dosiahla výkon 393 bodov, o bod lepší ako pred štyrmi rokmi v Pekingu, ale vo finále zaváhala pri siedmom výstrele (8,8) a stratila medailovú pozíciu, na ktorej sa dovtedy držala.


„Je to sklamanie. Nervy pracovali. Celé to pokazila osmička...“ dodala Vadovičová. Do finále postupovala ako tretia, vo finále sa držala v popredí. „Potom sa to v polovici finále pokazilo...“ uviedla uzimená 29-ročná strelkyňa. Siedmy výstrel 8,8 znamenal koniec medailovým nádejam. „Asi som sa zbytočne náhlila. Nečakala som taký zlý výstrel...“ priznala strelkyňa zo Šelpíc, ktorú vo Vištuku trénuje Jozef Široký st. Z priebežného druhého miesta klesla postupne na šieste a konečné siedme, s odstupom 1,1 bodu za stupňom víťazov. Slovenská strelkyňa má v Londýne pred sebou ešte tri disciplíny.

Výsledky - finále - ženy - vzduchová puška 40 v stoji:
1. Cchuej-pching Čang (Čína) 500,9 bodov (396 + 104,9) - finálový svetový a paralympijský rekord, 2. Manuela Schmermundová (Nem.) 493,6 (391 + 102,6), 3. Natalie Smithová (Aus.) 492,4 (392 + 100,4), ... 7. Veronika Vadovičová (SR) 491,3 (393 + 98,3)