Lukostrelec Kaščák do semifinále nepostúpil, skončil siedmy

Peter Kaščák, posledný zo slovenských lukostrelcov, podľahol vo štvrťfinále kladkového luku Open Turkovi Hancimu 3:7 a z ďalších bojov vypadol. Obsadil konečné 7. miesto, zo Slovákov najlepšie.


„Tie osmičky tam nemali čo hľadať,“ vravel paralympijský debutant. „Iba ten môže vyhrať, kto takúto súťaž zvládne psychicky,“ dodal. V tomto prípade to bol jeho turecký súper. Tak ako Kinik deň predtým, aj Kaščák prežíval sklamanie. Obaja mali v Londýne premiéru, obaja vypadli vo štvrťfinále, ale mali iné plány – medailová. „Bola to moja najstresovejšia súťaže v akej som strieľal,“ priznal Kaščák. V príprave nič nezanedbal, od apríla vystrelil 10-tisíc šípov. Paralympiáda sa mu páčila a má chuť pokračovať aj v ďalšom štvorročnom cykle.


Boccistom vstup nevyšiel, prehrali obe stretnutia

Dvojici boccistov Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky nevyšiel vstup v súťaži párov na londýnskej paralympiáde. V skupine B podľahli domácej Veľkej Británii 0:11 a Thajsku 0:10.


„Som nespokojný s hrou chlapcov, urobili priveľa chýb, musia si zvyknúť na mäkké lopty. Briti robili drobné chyby, ale vedeli ich hneď napraviť. Musíme nasledujúce dva zápasy – s Thajskom a Kanadou – vyhrať,“ povedal reprezentačný tréner Martin Gabko.
ATLETIKA, skok do diaľky F46: 5. Gajarská 470

BOCCIA, BC4 páry, B-skupina:

Slovensko (Ďurkovič, Strehársky) – Veľká Británia 0:11, Thajsko – Slovensko 10:0

LUKOSTREĽBA, kladkový luk Open, štvrťfinále: Hanci (Tur.) – Kaščák 7:3
ATLETIKA, ženy, rozbeh na 100 m T12 (zrakovo postihnutá): Kolníková 12,64 – do semifinále postúpila 6. časom, semifinále: 3. Kolníková (SR) 12,77 – nepostúpila do finále (postupovali víťazky troch semifinále a jedna s časom).

PLÁVANIE, muži, rozplavby SB7 na 100 m prsia: Kemény 1:26,58, do finále postúpil 7. časom, finále: 7. Kemény 1:26,24.

STOLNÝ TENIS, muži, štvrťfinále TT8 (stojaci): Csejtey – Je (Čína) 3:1 (9,14,-6,9), semifinále: Csejtey – Andersson (Švéd.) 3:2 (12,12,-7,-11,5), semifinále TT2 (vozičkári): Riapoš - Lamiraulta (Fr.) 3:0 (9,6,4), ženy štvrťfinále TT3 (vozičkárka): Kánová – Jung (Kórej. rep.) 3:0 (11,5,5), semifinále: Kánová - Ahlquistová (Švéd.) 0:3 (-4, -3, -6).

LUKOSTREĽBA, olympijský luk (stojaci) šestnásťfinále: Lyócsa - Inkaew (Thaj.) 0:6, kladkový luk W1 – štvrťfinále: Kinik – Murphy (Kan.) 0:6

ŠPOROVÁ STREĽBA, kvalifikácia, vzduchová puška 60 v ľahu bez rozdielu kategórií: 9. Vadovičová 599, 21. Malenovský 597, 40. Široký 591

TENIS NA VOZÍKU, muži, 1. kolo dvojhry: Amerlaan (Hol.-10) - Chabreček 6:2, 6:1


Kolníková v behu na 100 m do finále nepostúpila

Šprintérka Hana Kolníková, ktorú v Londýne sužujú zdravotné problémy – nádcha, kašeľ – v semifinále zabehla čas 12,77, skončila tretia a do finále nepostúpila.


Medzi štyri finalistky sa dostali víťazky troch semifinále a jedna s najlepším časom. Kolníková štartuje ešte na 200 m, rozbehy sú 5. septembra.


Richard Csejtey prvý raz o individuálne paralympijské zlato

Na svojej štvrtej paralympiáde sa Richard Csejtey, 33-ročný stolný tenista z Dunajskej Stredy, dočkal prvého finále v súťaži jednotlivcov na paralympiáde. V kategórii stojacich TT8 zdolal v semifinále v Londýne Švéda Anderssona 3:2 a v pondelok bude bojovať o svoje prvé individuálne paralympijské zlato. Pridal sa tak k vozičkárovi Jánovi Riapošovi, ktorý tiež postúpil do finále.


„S Anndersonom som poltucet posledných zápasov prehral. Vynikajúci hráč, od Pekingu sa striedal na čele rebríčka so Šuai Žaom, ktorý bude teraz mojim finálovým súperom,“ povedal Csejtey. „Toto finále je môj najväčší singlový paralympijský úspech,“ dodal.

Majster sveta 2006 v jednotlivcoch a družstvách môže rozšíriť zbierku troch paralympijských medailí (0 – 2 – 1) o najcennejšiu. „Vo finále chcem hrať rýchly, útočný stolný tenis, s obranou sa nedá uspieť.“ Na poznámku o pekných prémiách za medailu, prvoligový hráč Galanty reaguje pohotovo: „Teraz ma peniaze nezaujímajú. Chcem zlato a viem, že na to mám!“

S Číňanom sa naposledy stretol v Bratislave tohto roku a oba zápasy – v jednotlivcoch aj družstvách slovenský reprezentant prehral.


Slovensko má prvú medailu: Ján Riapoš je vo finále

Ján Riapoš zdolal v semifinále stolnotenisového turnaja vozičkárov Francúza Lamiraulta 3:0 a postaral sa o prvú slovenskú medailu na paralympijských hrách v Londýne. Šéf slovenského paralympijského výboru, ktorý má titul z Atén zo súťaže jednotlivcov, z Pekingu zo súťaže družstiev, sa môže postarať o zlatý paralympijský hetrik. V skupine TT2 je finále naplánované na pondelok večer.


Po zápase si Riapoš podával ruku s francúzskym trénerom a zostali v dlhšej debate ako je zvykom: „Povedal som mu, že sa tešíme na vzájomné finále družstiev. Tak ako Lamirault prekvapil Kima, na ktorého som sa pripravoval, verím, že v semifinále Francúzsko zdolá Kóreu a rozdáme si to o titul,“ prezradil Riapoš. V čase, keď sa hralo sobotňajšie semifinále, chodieva Riapoš do kostola v Hlohovci. „Som silne veriaci človek. Mal som neuveriteľnú vieru, že tento zápas nemôžem prehrať, mal som pokoj a do konca som veril, že to môže dopadnúť len dobre,“ dodal. Už vo chvíli, keď sa Riapoš dozvedel, že jeho francúzsky súper vyradil obávanú kórejskú svetovú trojku Kima, veril, že Lamiroulta zdolá a do finále postúpi. „Splnil som cieľ, ktorý som si dal – som nasadená dvojka a to som potvrdil,“ prízvukoval Riapoš. Dal si záležať na koncovkách setov, na čom viac pracoval a zlepšil sa v nich. V prvom prehrával 8:9, ale set dotiahol, v ďalších mal už prevahu. Vo finále sa Slovák stretne s kórejskou svetovou jednotkou Kyung Mook Kimom. „Máme vyrovnanú bilanciu, naposledy som prehral dva zápasy  v Bratislave, ale budem mať teraz väčší pokoj a finále si užijem.“


Zo streleckého trojlístka do finále nik nepostúpil

Vo vzduchovej puške 60 v ľahu bez rozdielu kategórií sa nik zo slovenského streleckého trojlístka do finále neprebojoval. Vadovičová obsadila 9. miesto, Malenovský 21. a Široký st. 40.


Vo vyrovnanej súťaži jedinečnej kvality bolo potrebných plných 600 bodov na finále. Takýto súčet dosiahlo osem strelcov, všetci vyrovnali svetový rekord. Deviata Vadovičová si cestu k absolútnemu výkonu zahatala predposledným výstrelom – trafila 9,9, čo je v kvalifikácii hodnota 9 – celkový výkon 599 na postup v takejto mimoriadnej konkurencii nestačil. „Mala som to dobre rozbehnuté, predposledný výstrel mi ušiel,“ povedala najlepšia zo slovenskej trojky. „V Pekingu som mala rovnako 599 bodov, vtedy to na finále stačilo, teraz nie.“ Teraz nasledujú súťaže v malokalibrovke. „Na tréningoch mi to zatiaľ nešlo, som zvedavá, čo prinesie súťaž," uzavrela po prvej polovici svojich vystúpení Vadovičová.


Kánová prehrala v semifinále, v pondelok hrá o bronz

Stolná tenistka Alena Kánová podľahla v semifinále švédskej vozičkárke Ahlquistovej 0:3 a do finále nepostúpila. V pondelok ju čaká zápas o bronz s domácou Headovou.


„Moja súperka si finále zaslúžila, za posledné štyri roky sa naozaj zlepšila. Mne vyslovene jej štýl nevyhovuje, máme síce vyrovnanú bilanciu, ale v poslednom čase vyhrávala viac ona,“ uviedla Kánová, ktorá sa od Sydney 2000, kde získala zlato, z každej paralympiády vrátila s medailou. „Cítila som únavu, hrala som už druhý zápas v jednom dni,“ dodala. V nedeľu si veľmi neoddýchne, na paralympiáde bude sprevádzať Bielorusa Vladimíra Samosonova, popredného svetového hráča, predsedu komisie športovcov Medzinárodnej stolnotenisovej federácie, ktorej je aj Slovenka členkou. „Príde si pozrieť paralympijský turnaj.“  


Stolní tenisti Kánová a Csejtey postúpili do semifinále

Slovenskí reprezentanti Alena Kánová a Richard Csejtey vyhrali v sobotu svoje štvrťfinálové zápasy turnaja jednotlivcov v stolnom tenise a v londýnskej hale Excel budú hrať o medaily! Vozičkárka Kánová zdolala  Kórejčanku Sang Sook Jung 3:0 a v semifinále ju čaká Švédka Ahlquistová. Aj súperom Csejteya, ktorý vyradil Číňana  Je, bude reprezentant Tre kronor Andersson.