Veronika Vadovičová postúpila do finále, má medailovú šancu!

Slovenská paralympionička Veronika Vadovičová postúpila v športovej puške 3x20 do finále londýnskej paralympiády a má šancu na zisk medaily. Výkonom 576 bodov je tretia. Za líderkou Čang z Číny zaostáva iba o jeden bod a pred štvrtou Kórejčankou Lee má 9 bodov.

Vlajkonosič Janovjak v cyklistickej časovke šiesty

Vladislav Janovjak, vlajkonosič slovenskej výpravy na slávnostnom otvorení paralympiády, obsadil v cyklistickej časovke zrakovo postihnutých spolu so svojím pilotom Róbertom Mitošinkom šieste miesto.

„Bojovali sme, koľko sa dalo. Vraveli sme si, že keď budeme do šiesteho miesta, budeme spokojní,“ uviedol Janovjak. „Sústredíme sa na cestné preteky 8. septembra, na nich si robíme väčšie ambície.“ Podľa oboch jazdcov bola trať náročná, kopcovitá, fúkal vietor.

Riapoš a spol. v semifinále stolnotenisového turnaja družstiev

Vozičkári Ján Riapoš, Rastislav Revúcky a Martin Ludrovský po víťazstve nad Brazíliou 3:0 postúpili do semifinále paralympijského turnaja družstiev vozičkárov TT2 a budú hrať s Rakúskom. Stojaci v kategórii TT6-8 Richard Csejtey s Miroslavom Jamborom neobhája strieborné medaily z Pekingu, keď v súboji o postup do štvrťfinále podľahli Nemcom 1:3.

Cyklistický debutant Švestka v zajatí kamier, s defektom trinásty

Jaroslav Švestka, 40-ročný paralympijský debutant, skončil v cyklistickej časovke trinásty. Učiteľ roka 2012 v Levoči šiel na trati Brands Hatch, kde sa pred vyše štvrťstoročím jazdili preteky F1, na doraz.

V cieli sa dostal do zajatia kamier štábu študentov VŠMU, ktorí o ňom už štvrtý rok točia dokument. Kristína Lapšanská, Švestkova bývalá žiačka (učí na základnej umeleckej škole), pripravuje s kolegami dokument, ktorý bude mať 27 minút. Bude to profil o civilnom aj športovom živote slovenského paralympionika, ktorému pre zhubný nádor amputovali pravú nohu. V paralympijskej premiére mal Švestka kus smoly – poldruha kilometra pred cieľom dostal defekt, musel meniť bicykel a stratil minútu. „V tomto roku som až doteraz najazdil 15-tisíc kilometrov bez defektu...“ povzdychol si.

Plavkyňa Karina Petrikovičová vo finále na 100 m znak šiesta

Karina Petrikovičová, zrakovo postihnutá slovenská plavkyňa, postúpila v Londýne na paralympiáde na 100 znak do finále. V rozplavbe obsadila 4. miesto, jej čas 1:19,56 bol celkove šiesty, vo finále dosiahla výkon 1:20,48 a skončila šiesta. Osobný rekord Slovenky je 1:14,38.

BOCCIA, o nasadenie BC1: Nagy – Ventura Flores (Mex.) 1:6, 16-finále: de Oliveira (Braz.) - Nagy 4:2, BC2: Král - Papadakis (Gréc.) 5:5, Mezík - Serbus (ČR) 7:2, 16-finále: Mezík – Connollyová (Ír.) 5:2, Serbus – Král 5:1 STOLNÝ TENIS, osemfinále súťaže družstiev TT4-5: Česko – Slovensko 3:1 (Hadrava - Mihálik 0:3, Tauš - Mészáros 3:0, Tauš - Mihálik 3:2, Hadrava - Mészáros 3:1, TT6-8: Nemecko – Slovensko 3:1 (Schwinn - Csejtey 2:3, Wollmert - Jambor 3:2, Wollmert - Csejtey 3:1, Schwinn - Jambor 3:0), štvrťfinále TT2: Slovensko – Brazília 3:0 (Revúcky – Espindola 3:1, Riapoš – Souza 3:0, Riapoš –Espindola 3:2) PLÁVANIE, rozplavby S12, 100 m znak: 4. Petrikovičová 1:19,56 – postup do finále: 6. Petrikovičová 1:20,48 ŠPORTOVÁ STREĽBA, muži - 3x40 ľubovoľná malokalibrovka: 9. Malenovský 1129, 26. Široký 1083 – do finále nepostúpili CYKLISTIKA, telesne postihnutí - časovka jednotlivcov, muži C2: 13. Švestka 27:53,84, hendbike - H1: 11. Tureček 49:17,15, ženy H1-2: 7. Oroszová 38:04,16, T1-2 mix: 18. Matičková 23:35.54, zrakovo postihnutý, B-tandem: 6. Janovjak – Mitošinka 31:38.83. TLAK NA LAVIČKE, kategória +82,5: 8. Sládková 90 kg

Petrikovičová do finále na 100 m v. sp. nepostúpila

Zrakovo postihnutá plavkyňa Karina Petrikovičová skončila v rozplavbe na 100 m v. sp. štvrtá časom 1:11,81 a do večerného finále nepostúpila. Za osobným rekordom zaostala o 1,38 s a obsadila celkové trináste miesto.

„Karina bojovala. Pravda, stovku voľným spôsobom pláva len doplnkovo. Mala limit, tak som chcela, aby súťažila. Jej hlavnou disciplínou je stovka znak. Verím, že sa v stredu dostane do finále,“ uviedla trénerka Daniela Šipošová.

Malenovský na vytúženú medailu nedosiahol, skončil siedmy

Radoslav Malenovský, 25-ročný vozičkár túžiaci po zisku prvej paralympijskej medaily, obsadil vo finále ľubovoľnej malokalibrovky 60 v ľahu bez rozdielu kategórií konečné siedme miesto so súčtom 690,7.

Pre študenta City Univerzity, ktorý v pekinskej premiére obsadil vo vzduchovke piate miesto, je londýnsk siedme miesto z malokalibrovky sklamaním.

„Medaila ušla v základe. Mal som v ňom smolné deviatky, dal som aj jednu osmičku, 589 je slabý výsledok. Ale možno na londýnsku strelnicu ani nie... Mohlo to byť lepšie, i horšie. To, čo som stratil v základe, mi vo finále chýbalo,“ skonštatoval zverenec trénera Jozefa Širokého st., ktorý na strelnicu do Vištuku dochádza niekoľkokrát v týždni 90 kilometrov zo Šaštína Stráže, kde býva. „Vo finále som mal nízke desiatky, dal som jednu nízku deviatku a stálo ma to medailu,“ dodal.

ŠPORTOVÁ STREĽBA, telesne postihnutí - kvalifikácia ľubovoľnej malokalibrovky 60 v ľahu bez rozdielu kategórií: 6. Malenovský 589 – postup do finále, 17. Široký 586, 29. Vadovičová 579 – do finále nepostúpili, finále: 7. Malenovský 690,7

PLÁVANIE, zrakovo postihnutá S12, rozplavby, 100 m v. sp.: 4. Petrikovičová 1:11,81 – do finále nepostúpila (celkove 13. čas)

Malenovský do finále ľubovoľnej malokalibrovky

Z trojice slovenských športových strelcov v kvalifikácii ľubovoľnej malokalibrovky 60 v ľahu bez rozdielu kategórií postúpil do finále Radoslav Malenovský výkonom 589.

Jozef Široký, 66-ročný najstarší spomedzi 48 štartujúcich obsadil výkonom 586 sedemnáste miesto a Veronika Vadovičová bola 29. so súčtom 579.