Alpské lyžovanie, obrovský slalom – zrakovo postihnutí – muži: 1. Krako (Medera), 5. Holík (Bošeľa), 6. Dudáš (Hudík), 8. Haraus (Makovník), Kubačka (Cirbus) – nedokončil 2. kolo. Ženy: 1. Farkašová (Šubrtová).

Krako získal druhý titul, Slovensko má tri zlaté

Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom potvrdil skvelú formu vo Whistleri. Vyhral obrovský slalom a získal svoju druhú zlatú medailu na X. ZPH vo Vancouveri! Slovensko získalo v piaty deň paralympiády aj vďaka Farkašovej s navádzačkou Šubrtovou naraz dve zlaté medaily. S tromi prvenstvami patrí Slovensku v priebežnej medailovej tabuľke popredné miesto.

„Bolo to na hrane , ale sa nám to podarilo,“ tešil sa Jakub Krako po pretekoch, ktoré sprevádzal silný dážď. „Narazil som do jednej bránky, ale som vyšiel, prežil a teraz som šťastný,“ dodal. Zrakovo postihnutý Krako na tabuľu nedovidí, to je úloha pre jeho navádzača, aby hneď v cieli zistil, ako dopadli. „Keď mi kričal, že sme opäť zlatí, už bolo všetko jasné,“ komentoval moment napätia Jakub. „Sneh dobre pripravili, bol dosť tvrdý – až na ten lejak. Ale vôbec mi to neprekážalo.“
krakoobrak

Jakub Krako a Juraj Medera zvíťazili v slalome aj v obrovskom slalome

Henrieta Farkašová s navádzačku Natáliou Šubrtovou vyhrala obrovský slalom zrakovo postihnutých žien na X. ZPH vo Vancouveri. Slovensko tak získalo na týchto hrách už druhé zlato.

„V tejto chvíli sa naozaj cítim ako šampiónka, vyhrala som zlatú medailu,“ povedala v cieli 23-ročná Henrieta Farkašová. Pre študentku Trnavskej univerzity je to prvá paralympijská medaila v premiére na hrách. „Do druhého kola sme nastupovali s náskokom, mohla som ísť pohodovú jazdu. Navodili sme si tréningovú pohodu, vyhrali sme presvedčivo,“ poznamenala Farkašová k náskoku 5,53 s pred druhou Rakúšankou Gasteigerovou.

Tlačenica v tlačovom stredisku  Creekside

Vytrvalý dážď predĺžil prestávku medzi prvým a druhým kolom obrovského slalomu a zahnal všetkých zástupcov médií pod strechu tlačového strediska. Začiatok druhého kola stanovili organizátori na 13.45 mistneho času.

press
Pohľad do tlačového strediska vo Whistler Creekside v prestávke obrovského slalomu

Krako lídrom, aj nevidiaci Kubačka zvládol úvod

Na štart obrovského slalomu zrakovo postihnutých mužov nastúpilo v Creekside päť slovenských párov a po prvom kole je na čele paralympijský šampión zo slalomu Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom. Pred Španielom Santacanom majú náskok 40 stotín.

Krako sa ani nezastavil v mixzóne pre médiá, v nepríjemnom daždi sa chcel koncentrovať na druhú jazdu. V hre je veľká šanca, môže získať druhé zlato a stať sa po stolnom tenistovi Jánovi Riapošovi v poradí druhým najúspešnejším paralympionikom slovenskej histórie.
Ďalší Slováci sú po prvom kole v poradí: 6. Haraus (Makovník), 7. Holík (Bošeľa), 9. Kubačka (Cirbus), 10. Dudáš (Hudík). Pre Mareka Kubačku, úplne nevidiaceho lyžiara, je už čiastočným víťazstvom, že obrovský slalom zišiel. V jednej chvíli mal jeho navádzač Jozef Cirbus malú dušičku – keď Marek narazil do bránky, našťastie, zobral z nej iba zástavku. V konkurencii 19 pretekárov štartovali s podobným postihnutím ako Kubačka (B1) ešte dvaja lyžiari, Slovák z nich bol najrýchlejší.
kubackaC
Marek Kubačka a jeho navádač Jozef Cirbus

Farkašová so Šubrtovou vedú po 1. kole obrovského slalomu

V cieli prvého kola obrovského slalomu X. ZPH žiarili Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou šťastím. „Bolo to super,“ vravela paralympijská debutantka Farkašová. Plynulou jazdou v nepríjemnom daždi, štartujúce ako prvé, získali vo Whistler Creekside bezmála trojsekundový náskok pred Rakúšankou Gasteigerovou.

“Trať bola dosť mäkká aj dlhá,“ dodala Henrieta. „Bola výhoda, že sme štartovali ako prvé,“ prízvukovala Natália. „Bolo to fajn, ale Heňa vie ešte aj lepšie jazdiť. Pravda, vzhľadom na podmienky je to dobré...“ dodala navádzačka.
farkastv
Farkašová so Šubrtovou pred kamerami STV s komentátorom Stanom Ščepánom

KLIKNITE SI NA FOTOGRAFIE PARALYMPIJSKÉHO DŇA

Fotoreportér Roman Benický vyberá na záver súťažného dňa zo stoviek svojich fotografií snímky dňa.

Hore: Martin France, Slovensko - dole: Mário Dadič, Chorvátsko

francemartin

DADIC

VÝSLEDKY SLOVÁKOV NA ZPH, 15. MARCA 2010

Alpské lyžovanie, slalom – telesne postihnutí, stojaci – muži: 19. Čupka, 24. France. Ženy: 12. Chlebáková, Smaržová – vypadla v 2. kole.

Smaržová nezvládla druhé kolo, podišla bránku a vypadla

Petra Smaržová nevyužila vynikajúcu pozíciu získanú v prvom kole slalomu, v ktorom bola druhá. V druhom kole podišla bránku a zo súťaže vypadla. Slovenská reprezentantka sa po nádejnom medzičase touto chybou zrejme pripravila o medailu. Iveta Chlebáková skončila na dvanástom mieste.

„Na zlome som si nevšimla červenú bránu... Takúto hrubú chybu som ešte neurobila. Asi som priveľmi chcela,“ rekapitulovala svoje zaváhanie Smaržová v cieli. Pochopiteľne, neubránila sa slzám. „Hlavou mi preblesklo, že som strašne hlúpa, keď som to takto pokazila, veď som mohla mať medailu...“ dodala tvrdiac, že slalom išla naplno, brala ho ako tréning, nepomýšľala na medailu, ale napokon ľutovala, že skvelú príležitosť získať ju prepásla.
Iveta Chlebáková, ktorá v deň slalomu oslavovala svoje narodeniny, si veľký darček nepripravila. Po prvom kole bola trinásta, v celkovom poradí skončila dvanásta. „Myslela som si, že sa trochu posuniem... Mám však pred sebou ešte kopec pretekov, dúfam, že mi vyjdú lepšie,“ dodala.
Muži sa tiež výrazne neposunuli – v celkovom poradí bol Čupka 19. a France 24.

Po prvom kole slalomu stojacich: 21. Čupka, 25. France

V nabitej konkurencii telesne postihnutých stojacich lyžiarov (50 štartujúcich) sú po prvom kole slovenskí reprezentanti v polovici štartového poľa – 21. Martin Čupka a 25. Martin France.