Petra s bronzovou medailou žiarila šťastím

Zisk prvej paralympijskej medaily si Petra Smaržová užívala. Na Whistler Medals Plaza ju oslavovali pri vyhlasovaní kolegovia zo slovenského paralympijského tímu.

Petra poskakovala na pódiu šťastím a s ostatnými medailistkami pózovala pred objektívmi stoviek fanúšikov čakajúcic pri ochrannom zábradlí, okolo ktorého medailistky idú, keď schádzajú z pódia. Stala sa štvrtou ženou - medailistkou v sovenskej paralympijske histórii.Slovenské ženy - medailistky ZPHMENOROKMIESTODISCIPLÍNAMEDAILAMarcela Mišunová1994Lillehammer    slalom bronzIveta Chlebáková2002, 2006Salt Lake City, Turínobrovský slalom, slalom (SLC), zjazd (Turín)3xbronzHenrieta Farkašová2010Vancouverobrovský slalomzlatoPetra Smaržová2010Vancouverobrovský slalombronz

Rusko vedie v medailovej tabuľke

Po piatich súťažných dňoch X. zimných paralympijských hier je na čele medailového poradia Rusko so ziskom 23, z nich 8 je zlatých. Slovensko s bilanciou 3 - 0 - 1 je na piatom mieste. Zo 44 účastníckych krajín získalo zatiaľ medailu 18 krajín.

Alpské lyžovanie, obrovský slalom – telesne postihnutí – muži: 15. France, 18. Čupka. Ženy: 3. Smaržová, 5. Chlebáková.Biatlon, 12,5 km – telesne potihnutý – sediaci: 12. Gajdičiar

Už po tretí raz budú slovenskí reprezentanti na Medals Plaza vo Whistleri medzi medailistami. Aj bronzovú Petru Smaržovú prídu kolegovia z tímu  osláviť, tak ako je zvykom, slovenskými rapkáčmi. Veľa šťastia, paralympionici, do ďalších bojov!“

Petra Smaržová získala paralympijský bronz!

Slovenská reprezentantka Petra Smaržová (19) získala svoju prvú paralympijskú medailu v kariére. Vo Whistler Creekside skončila v obrovskom slalome tretia a pridala do slovenskej vancouverskej zbierky troch zlatých paralympijský bronz. Iveta Chlebáková skončila piata. Smaržovej bronz je historicky 30. slovenskou medailou zo ZPH. Bilancia: 3 - 13 - 14.

„Samozrejme, že som spokojná s bronzom, ale keď si uvedomím, že mi tri stotiny chýbali na striebro... Veď to je skoro nič!“ uľavovala si v cieli 19-ročná Smaržová, ktorá bola po prvom kole druhá a oba medzičasy naznačovali, že si môže pozíciu udržať.
„Urobila som v jazde veľa chýb. Nie som s ňou spokojná. Ale medailu mám! Som rada, že som obrák zišla, lebo vypadnutie v slalome ma stále strašilo,“ priznala.

smarzova bronz
Chcela striebro,má bronz! Aj z neho sa Petra Smaržová vo Whistleri tešila.

Zrakovov postihnutý slovenský bežkár Marián Baláž, ktorý na paralympiáde dostal virózu s teplotami, začal od utorka trénovať a bude štartovať v nedeľu v šprinte na 1 km.

„Štart vo štvrtkovej desiatke sme vylúčili. Marián sa sústredí na záverečné preteky paralympiády, v nich má medailovú šancu,“ povedal Dušan Šaradín, vedúci tímu bežeckého lyžovania a biatlonu.

Vladimír Gajdičiar v biatlone na 12,5 km skončil v konkurencii 24 telesne postihnutých sediacich v Paralympic Parku na 12. mieste a bol zo svojho vystúpenia sklamaný.

„Strieľal som mizerne. Päť trestných minút je veľa. V tretej a štvrtej streľbe som minul po dve položky. Bežecky som odovzdal to, na čo momentálne mám. Mal som predsavzatie byť do ôsmeho miesta, dvanáste je pre mňa sklamaním,“ dodal 42-ročný vozičkár z Turzovky a uznal, že súperi pred ním boli lepší. Víťazný Rus Irek Zaripov získal už tretiu zlatú medailu.

Po 1. kole obráku: 2. Smaržová, 5. Chlebáková, 14. France, 18. Čupka

Slovenská reprezentantka, telesne postihnutá Petra Smaržová, je po prvom kole paralympijského obrovského slalom druhá so stratou 5,11 s za vedúcou Kanaďankou Woolstecroftovou. Ďalšia Slovenka Iveta Chlebáková je piata, na bronzovú medailovú pozíciu stráca 1,25 s. Z dvojice mužov je vyššie po 1. kole France - štrnásty, Čupka je osemnásty.

„Som rada, že mám prvé kolo za sebou a zišla som,“ vydýchla si Smaržová. Mala som strach, každú chvíľu som mohla vypadnúť. Bola hmla, iba podľa prechodových bránok som videla, kde vlastne som...“ Petru potešilo, že kolegyňa Chlebáková je piata a drží kontakt s najlepšími. „Vyšvihla sa poriadne,“ poznamenala Petra.
Iveta Chlebáková: „Urobila som rovnakú chybu ako pred rokom na tomto kopci na Svetovom pohári. Opäť som stratila, ale zašla som v rámci možností na takejto podložke – bola katastrofálna. Asi trať chemicky upravovali, jazda na nej nebola plynulá. Bolo to doslova o prežitie...“ Do druhého kola bola odhodlaná ísť naplno. „Musím to napáliť a uvidíme, čo to dá!“
Potvrdením náročnosti trate bola súťaž mužov – do 1. kola nastúpilo 49 pretekárov, z nich 9 nedokončilo, u žien z 23 nedokončili štyri.
smarzobrak
Petra Smaržová s vedúcim tímu alpskýh lyžiarov Ivanom Bražinom

Krako medzi najúspešnejšími, Farkašová 14. zlatá Slovenka

Ziskom dvoch zlatých medailí sa Jakub Krako zaradil na druhé miesto medzi najúspešnejšími paralympionikmi Slovenska v histórii.

Vo Whistleri má ešte tri pokusy na to, aby mohol svoju medailovú zbierku rozšíriť a prekonať stolného tenistu Jána Riapoša. Slovensko má momentálne 14 zlatých medailistov – s poradovým číslo 14 sa do historickej tabuľky zaradila Farkašová ako tretia žena po stolnej tenistke Alene Kánovej a športovej strelkyni Veronike Vadovičovej. Najúspešnejší paralympionici Slovenska na LPH a ZPH Ján Riapoš stolný tenis 2 1 0 Jakub Krako alpské lyžovanie 2 0 0 Ladislav Gáspár stolný tenis 1 2 2 Anton Sluka atletika 1 2 0 Alena Kánová stolný tenis 1 1 1 Rastislav Revúcky stolný tenis 1 1 1

Na Medals Plaza slovenská medailová dupľa

V utorok 16. marca znela večer na Medals Plaza dva razy slovenská hymna. Dekorovali Jakuba Kraka s Jurajom Mederom a Henrietu Farkašovú s Natáliou Šubrtovou.

ZPH vo Vancouveri sú iba v polčase, ale so ziskom troch zlatých medailí je to už teraz pre Slovensko najúspešnejšia zimná paralympiáda v histórii.
Po 13 striebrach a 13 bronzoch zo štyroch predchádzajúcich zimných hier sa slovenskí paralympionici dočkali na ZPH 2010 troch zlatých medailí. Slovensku patrí po piatich dňoch tretie miesto v medailovom poradí: 1. Rusko 6 – 6 – 3, 2. Nemecko 4 – 2 – 0, 3. Slovensko 3 – 0 – 0, 4. Kanada 2 – 2 – 2, 5. Ukrajina 2 – 2 – 3.