Na historický titul v paralympijskej premiére superkombinácie vo Whistler Creekside útočia dvaja Slováci. Po super G je na čele Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom, s odstupom 82 stotín sekundy je druhý Miroslav Haraus s Martinom Makovníkom.


„Preteky máme dobre rozbehnuté, všetko sa rozhodne v druhom kole,“ povedal Haraus. Ďalšie poradie Slovákov: 10. Holík (Bošeľa). Druhým kolom je slalom.


Obrimčáková je hrdá na paralympionikov

V predvečer záverečných súťaží v alpských disciplínach zavítala do paralympijskej dediny medzi slovenských reprezentantov Bibiána Obrimčáková, štátna tajomníčka Ministerstva školstva SR.


„Som na vás hrdá,“ povedala v deň, keď Slováci žiarili na svahu vo Whistler Creekside, kde získali v piatok 19. marca kompletnú medailovú sadu a hrala sa aj hymna na počesť zlatej Henriety Farkašovej a jej navádzačky Natálie Šubrtovej. „Sme malá krajina a takto nádherne ste ju zviditeľnili na celom svete. Viete veľkolepým spôsobom zabojovať aj napriek zdravotnému znevýhodneniu,“ zdôraznila Obrimčáková. „Držím vám palce!“ Odpovedala aj na otázky www.spv.sk súvisiace s jej prítomnosťou na vancouverskej zimnej paralympiáde.Bibiána Obrimčáková so šéfom slovenskej výpavy Samuelom Roškom NIEKOĽKO NAJ BIBIÁNY OBRIMČÁKOVEJ NA PARALYMPIÁDE VO VANCOUVERINajväčšie prekvapenie: Prvá zlatá pre Slovensko, následne ďalšie tri zlaté – a verím, že do konca paralympiády ešte nejaká pribudneNajväčšia emócia: Zhora som sledovala jazdu našej Farkašovej. Videla som ako a zlome trate zvládla skok a ako zvíťazila.Najväčšia radosť: Keď sa vztyčuje vlajka a keď pritom vidím prejavy radosti našich reprezentantov.Najkrajší pocit: Z perfektne pripravených paralympijských hier v Kanade. Hovorilo sa, že letné paralympijské hry v Pekingu nik neprekoná. Vancouver sa im vyrovná. Dokonca sa mi v Kanade páči ešte viac.Najpríjemnejšie stretnutie: So slovenskými rodákmi. Zaujímalo ich, čo je nového na Slovensku, tešili sa, že sme tu a takto šírime dobré meno Slovenska v Kanade.

Prezident SR Gašparovič blahoželá paralympionikom

Prezident SR Ivan Gašprovič zagratuloval telefonicky šéfovi slovenskej misie vo Vancouveri Samuelovi Roškovi k úspechom paralympionikov. "Blahoželám vám k výnimočnej reprezentácii Slovenskej republiky. Som na vás hrdý vo svojom mene i v mene občanov Slovenska,“ povedal prezident Gašparovič.


Z piatka 19. marca je najvýstižnejšia fotografia slovenských medailistov. Naši paralympioinici v tento deň získali tri mediy v super G - zlato, striebro, bronz.


fodnafodnna


Všetci slovenskí medailisti pokope

Aj dekorovanie priamo na svahu má svoje čaro. Vydarený slnečný piatok vo Whistler Creekside vyvrcholil spoločným fotografovaním slovenských medailistov a oslavou dvojnásobnej paralympijskej šampiónky Henriety Farkašovej, ktorej dali chlapi z tímu hobla.


medailisti


Alpské lyžovanie, super G – telesne postihnutí – muži: 12. France, 13. Čupka. Ženy: 5. Chlebáková, 6. Smaržová. Zrakovo postihnutí – muži: 2. Krako (navádzač Medera), 3. Haraus (Makovník), 8. Dudáš (Hudík), 10. Holík (Bošeľa), 12. Beladič (Pavlák). Ženy: 1. Farkašová (Šubrtová).


V super G má Slovensko 3 medaily, Farkašová opäť zlatá

Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou skompletizovala na paralympiáde piatkovú slovenskú medailovú zbierku zo super G. Zrakovo postihnutá Slovenka získala k zlatu a striebru ďalšie zlato!


Slovensko má už 8 medailí na vancouverskej paralympiáde (4 – 2 – 2). Farkašová a Krako sa v slovenskom poradí jednotlivcov vyrovnali stolnému tenistovi Jánovi Riapošovi (2 – 1 – 0), doteraz najúspešnejšiemu paralympionikovi histórie. Môžu ho aj prekonať, k dobru majú ešte sobotňajšiu superkombináciu.
Henrieta Farkašová: „Som šťastná! Mám druhé zlato! Je to fantastický pocit, preteky nám vyšli, verili sme si! Po štvrtkovom zjazde sme mali ešte väčšiu chuť, boli sme odhodlané vydať zo seba maximum, aby to vyšlo na zlato.“ Natália Šubrtová: „Z úspechov máme všetci radosť, v celom tíme sa vzájomne tešíme, podporujeme sa. Je úžasné, že sme v super G získali kompletnú medailovú sadu.“

far


Na Medals Plaza paralympionici až v nedeľu

Ceremoniály na Whistler Medals Plaza sa vo štvrtok skončili. Od piatka už dekorujú najlepších priamo na športoviskách, lebo na Medals Plaza pripravujú konštrukcie pre divákov a pódium na nedeľňajší záverečný ceremoniál paralympiády.


Medailový piatok na paralympiáde: 2. Krako, 3. Haraus

Na zimných paralympijských hrách vo Vancouveri získali slovenskí reprezentanti ďalšie dve medaily. V super G zrakovo postihnutých mužov obsadili v piatok druhé a tretie miesto. Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom získal k dvom zlatým z predchádzajúcich súťaží striebro a Miroslav Haraus s Martinom Makovníkom vybojovali bronz.


Slovensko má už sedem medailí (3 – 2 – 2) a figuruje medzi špičkou v medailovom poradí krajín.
Miroslav Haraus: „Do súťaže sme vstupovali rozumne. Výborne sme si rozložili sily na trati, jazda nám vyšla. Trať bola ťažká, dlhá, ľadová, ale sme vedeli, že máme na medailu. Všetkým ľuďom, ktorí nám držali palce, ďakujeme!“
Jakub Krako zaostal za víťazným Francúzom Berejnym o 16 stotín sekundy. „Jazdu som technicky lepšie zvládol ako v zjazde, aj keď bola trať ľadová. Pravda, s jazdou nie som na sto percent spokojný, ale som šťastný, že mám striebro. Aj keď 16 stotín je sakramentsky blízko...“
19. MARCA, alpské lyžovanie, super G – telesne postihnutí – muži: 12. France, 13. Čupka. Zrakovo postihnutí – muži: 2. Krako (navádzač Medera), 3. Haraus (Makovník), 8. Dudáš (Hudík), 10. Holík (Bošeľa), 12. Beladič (Pavlák).


dupla medailova
Zľava Makovík, Haraus, Krako, Medera


Organizátori chcú využiť pekné slnečné počasie, ktoré zavládlo vo Whistler Creekside, dejisku alpských disciplín a nakumulovali program zostávajcich súťaží na piatok a sobotu. Dnes je super G pre všetky kategórie, v sobotu premiérová superkombináícia. Po oba dni je začiatok už o 10. hodine.