Slovensko zatiaľ v Londýne 40. v medailovom poradí

07.09.2012

Slovensko zatiaľ v Londýne 40. v medailovom poradí

V medailovom poradí krajín je pred záverečným víkendom paralympiády Slovensko s 5 medailami (2 – 1 – 2) na 40. mieste. V Pekingu pred štyrmi rokmi obsadilo Slovensko so 6 medailami (2 – 3 – 1) konečné 39. miesto. Do bojov zasiahnu v sobotu už len cyklisti a plavkyňa Pertrikovičová.


Víťazní Práger s Gallikom

Včera boli na programe Európskeho pohára v cestnej paracyklistike v Púchove cestné preteky s hromadným štartom. Z našich reprezentantov sa najviac darilo dvojici Juraj Práger - Ján Gallik, ktorí sa suverénnym spôsobom stali víťazmi skupiny MB.


V spojenej skupine WH3 - WH5 zvíťazila Anna Oroszová a Daniel Kukľa skončil v MH4+MH5 na výbornom 3. mieste. Dnes sa všetci pretekári predstavia v časovke jednotlivcov.

Ostatné výsledky našich:

MH1+MH2: Rastislav Tureček - 3. miesto

MH3: Miloš Hudec - 4. miesto, Maroš Orečný 6. miesto, Peter Maszay nedokončil

MT1+MT2: Ľubomír Jančí - 4. miesto

MC1- MC3: Jaroslav Švestka - 4. miesto

Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Štyri kovy pre Slovensko z SP 2019/20

Z dôvodu zrušenia posledných dvoch podujatí Svetového pohára v sezóne 2019/20 si najlepší paralyžiari nemohli prevziať medaile a trofeje. Dnes dorazili z centrály IPC na sekretariát SPV, kde si ich športovci budú môcť vyzdvihnúť.


V celkovom hodnotení SP získal bronz zrakovo znevýhodnený Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom. K tomu pridali aj 2. miesto v zjazde a 3. miesto Super G. O poslednú štvrtú medailu Slovenska z SP 2019/20 sa 3. miestom v obrovskom slalome postarali nevidiaci Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou.  


30 rokov a 47 medailí športu zrakovo znevýhodnených

Samostatný športový zväz športovcov so zrakovým znevýhodnením vznikol 29. 8. 1990 s názvom Sekcia nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska (SNSŠS)Nedávno si tak pripomenul významný míľnik. V súčasnosti pôsobí pod názvom Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ).


Podľa informácií, ktoré spracoval dlhoročný predseda SNSŠS Štefan Kopčík, z letných paralympiád priniesli zrakovo znevýhodnení športovci 9 cenných kovov (2 ešte z 1992 v Barcelony). Pomer je nasledovný: 1 zlatá, 3 strieborné a 5 bronzových. Prvú získal František Gödri v päťboji v Barcelone 1992. Zo zimných paralympiád je zisk medailí oveľa bohatší - až 38 (2 biatlon, 36 zjazdové lyžovanie). Pomer cenných kovov: 15 zlatých, 14 strieborných a 9 bronzových. Vôbec prvú vybojoval na ZPH 1998 v Nagane práve Štefan Kopčík (bronz v zjazde). Prvým Slovákom, ktorý reprezentoval ČSSR na I. zimných paralympijských hrách 1976 v Ornskoldsviku, bol zrakovo postihnutý - nevidiaci lyžiar Jozef Búroš z Oravy, ktorý súťažil v behu na 10 a 15 km. „Zrakovo znevýhodnení športovci robili tento šport amatérsky. Zopár jednotlivcov sa svojím talentom ale najmä sebadisciplínou a zapálením pre šport a podporou rodiny i priateľov dostali aj na vrcholové medzinárodné súťaže. Základom bol šport na školách pre nevidiacich, najmä v Levoči, potom rehabilitačné stredisko pre dospelých v Levoči 2 a TJ a ŠK, pri ktorých boli aj zrakovo znevýhodnení, kde bol dominantný najmä goalball, ale z nich chodili aj na M SR v atletike, či plávaní. Šport podporovala aj Únia nevidiacich Slovenska, boli to akcie pre turistiku letnú i zimnú, goalball, šach, neskôr kolky. Združenie zdravotne postihnutých športovcov od roku 1969 už začalo organizovať aj majstrovstvá Slovenska“ spomína Š. Kopčík.

Púchov dejiskom už 24. ročníka EP v paracyklistike

Počas víkendu sa v Púchove uskutoční medzinárodné podujatie Európsky pohár v paracyklistike 2020. V sobotu 12. septembra sú na programe cestné preteky, o deň neskôr časovka.


Na podujatie je prihlásených 78 pretekárov z 9 krajín, najviac z Česka, Poľska a Slovenska, čo je rekordný počet doterajších ročníkov. „Prihlásil sa slušný počet pretekárov, nakoľko v dôsledku celosvetových opatrení kvôli COVID 19 je Púchov jedným z mála pretekov, ktoré sa uskutočnia. Väčšina bola bez náhrady zrušená, vrátane MS v cestnej paracyklistike a Svetových pohárov. Otázne je koľkí aj reálne prídu, nakoľko situácia sa v Európe stále vyvíja“, povedal reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režnák. Na trase Púchov - Lednické Rovne bude mať počas víkendu aj sedmičku svojich zverencov: Ondreja Strečka (MC5), tandem skupiny MB Juraj Práger - Ján Gallik, trojkolkára Ľubomíra Jančího (MT2) a trojicu handbikerov Anna Oroszová (WH3), Daniel Kukľa (MH4) a Miloš Hudec (MH3). Doplnia ich aj ďalší slovenskí účastníci, ktorí aktuálne nefigurujú v reprezentácii, ale využijú možnosť preveriť si svoje schopnosti v zahraničnej konkurencii na domácom podujatí. Okrem iného budú štartovať aj dva nové tandemy  zrakovo znevýhodnených športovcov s pilotmi.    Ide o 24. ročník podujatia EP na Slovensku. Po tretíkrát sa uskutoční v Púchove, predtým bola jeho dejiskom Vrátna. Úvodné ročníky boli organizované ako Medzinárodné majstrovstvá ČSFR. Organizuje ho Žilinský športový klub v spolupráci s UCI, SPV a Slovenským zväzom cyklistiky s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. „Sme radi, že sa nám podarilo zorganizovať jedno z mála…

Za podporu fair play a etických hodnôt v športe

V pondelok 7. septembra bol v Bruseli inaugurovaný prvý svetový Fair Play deň. Ide o športovú iniciatívu, zameranú na podporu fair play a etických hodnôt v športe, ku ktorej sa pripája aj SPV.


Každý, kto športuje na ihrisku aj mimo neho, bol vyzvaný, aby v tento deň každý rok vyzdvihoval iniciatívy, projekty a úspechy v oblasti fair play. Iniciatíva  je koordinovaná spoločným celosvetovým partnerstvom medzi Panathlon International a svetovými a európskymi organizáciami fair play, menovite Medzinárodným výborom fair play (CIFP) a Európskym hnutím fair play (EFPM).

Vyzýva, aby sa do nej zapojili všetci športovci, odborníci z praxe, tréneri, funkcionári, rozhodcovia, rodičia, podporovatelia a osoby okolo nich, a aby demonštrovali príkladné správanie za každých okolností.


Pozvánka na V. ligové kolo

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov srdečne pozýva na V. kolo ligy v parastolnom tenise (vozíčkarov aj stojacich), ktoré sa uskutoční túto v sobotu 12. septembra od 10. hod. v HS Centre, Hlboká 92, v Piešťanoch.


Parahokej: Slováci zažijú premiéru v Ostrave

Svetový šampionát A kategórie v parahokeji sa po obrovskom diváckom úspechu opäť uskutoční v metropole severnej Moravy. Osmička najlepších tímov sveta si tu zmeria sily v dňoch 1. - 8. mája 2021. Prvýkrát v histórii so slovenskou účasťou.


Turnaj, ktorého dejiskom bude vítkovická Ostravar Aréna, bude zároveň aj kvalifikáciou na ZPH 2022 v Pekingu. Práve turnaj v roku 2019 lámal divácke rekordy a počítadlo návštevníkov sa zastavilo na čísle 64.748! Zároveň bezprecedentné bolo aj mediálne a najmä televízne pokrytie parahokejových MS. Vôbec prvýkrát hostila Ostrava najlepších parahokejistov sveta v roku 2009.   „Svetový parahokej je nadšený, že MS sa vracajú späť do  mesta, v ktorom minulý rok exponenciálne vzrástla chuť k tomuto športu v priebehu niekoľkých dní,“ uviedla manažérka World Para Ice Hockey Michelle Laflammeová a dodala: „Tešíme sa na ďalšie podujatie svetového formátu, ktoré predstavuje jeden z najvzrušujúcejších a najrýchlejších športov, aké paralympijské hnutie ponúka. Bude to ďalšia príležitosť pre ľudí na celom svete, aby sa pred blížiacimi ZPH v Pekingu správne naladili a dozvedeli viac o športovcoch a tímoch, z ktorých väčšina sa tam predstaví“. Prvých päť mužstiev v tabuľke si vybojuje priamy postup na ZPH 2022. Zvyšná trojica ešte dostane šancu v dodatkovom kvalifikačnom turnaji spolu s najlepšími z „béčka“. Slováci odohrali svoj premiérový kvalifikačný turnaj pred ZPH 2018, kde im postup tesne unikol.    Titul svetového šampióna budú v Ostrave obhajovať parahokejisti USA (zároveň paralympijskí víťazi z Pjongčangu 2018). Američania vyhrali štyri z posledných šiestich MS A kategórie. Obhajoba striebra čaká Kanaďanov, bronz vybojovali na MS 2019 Kórejci…

Tri slovenské medaily z Handi Zlatá tretra

Štadión v Ostrave - Vítkoviciach bol včera dejiskom štvrtého ročníka Handi Zlatá tretra 2020 zdravotne znevýhodnených atlétov ako súčasť už 59. ročníka Medzinárodného atletického mítingu Zlatá tretra Ostrava, ktorý je zaradený do série World Athletics Continental Tour Gold. 


Štartovali tu traja slovenskí reprezentanti a všetci dosiahli na medaile. Zlato si v hode kuželkou skupiny F51 odniesol Banskobystričan Marián Kuřeja, ktorý hodil v prvom pokuse rovných 30 metrov. Ďalších päť pokusov mal neplatných, ale na víťazstvo mu stačil ten prvý a vybojoval si prestížnu trofej Zlatú tretru. "Som nesmierne šťastný, že v tejto covidovej dobe som získal túto krásnu cenu. Preteky to boli zaujímavé. V chladnom počasí sa nikomu obzvlášť nedarilo, ani mne nie. Bol som vďačný aspoň za prvý vydarený pokus, ktorý padol na rovnú tridsiatku", zhodnotil míting Marián Kuřeja. Ešte ho čakajú jedny preteky, no za vrchol tejto sezóny považuje práve Zlatú tretru. Náš bronzový medailista z PH 2016 v Riu sa stále drží na popredných miestach vo svetovom rebríčku. Striebro si zo spojených skupín odniesli Július Hutka v hode oštepom F57 31, 12 m (najlepší tohtoročný výkon) a Novozámčan Dušan Laczko v hode diskom F56 36, 05 m.

Slovensko stále nemá spinálnu jednotku

Pacientom s poranením miechy by pritom vytvorenie takéhoto špecializovaného strediska dokázalo efektívne pomôcť s návratom do života - vraví neurochirurg Bruno Rudinský. Len pre porovnanie, v Česku majú takéto jednotky už štyri.


Slovenský paralympijský výbor zintenzívnil svoju snahu podať pacientom po poranení miechy pomocnú ruku. Po diskusii v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej zorganizoval v Bratislave v rámci podpory Svetového dňa ľudí s týmto poranením, ktorý sme si pripomenuli v sobotu 5. septembra, aj tlačovú besedu, na ktorej sa riešili konkrétne otázky pomoci ľuďom odkázaným na invalidný vozík. Snahou je spustiť podporné aktivity, ktoré napomôžu k vytvoreniu spinálnych jednotiek pre spinálnych pacientov. Kto je to spinálny pacient? „Je to pacient s ťažkým pohybovým deficitom, ochrnutým po úraze či nejakej inej príčine. Ako taký vyžaduje intenzívnu starostlivosť,“ vysvetľuje uznávaný neurochirurg a dlhoročný bojovník v boji v tejto veci profesor Bruno Rudinský. Kým v otázke stabilizácie pacientov po úraze, prevozu do nemocnice a následnej operácii už všetko funguje, problémom zostáva druhá fáza. „Také dva-tri mesiace od okamihu úrazu. Nemôžeme ich hneď po operácii voziť do Národného rehabilitačného centra v Kováčovej. Doznieva u nich miešny šok, najskôr sa musia dostať so stabilizovaného stavu. A presne to je fáza, ktorej by vytvorenie spinálnej jednotky – čiže vysokošpecializovaného intenzivistocko-rehabilitačného centra ako medzistupňa medzi operáciu a Národným rehabilitačným centrom enormne pomohlo,“ vysvetľuje Rudinský. Kým v Európe funguje už 60 spinálnych jednotiek a susedné Česko má 4 (v Brne, v Prahe, v Liberci a v Ostrave), na Slovensku…