Slovensko sa lúči so skvelou paralympiádou

21.03.2010

Slovensko sa lúči so skvelou paralympiádou

Bodku za X. ZPH urobí v nedeľu o 19. h miestneho času záverečný ceremoniál na Medals Plaza vo Whistleri. Slovensko sa rozlúči so skvelou paralympiádou, na ktorej jej reprezentanti dosiahli senzačné výsledky – vybojovali 11 medailí (6 – 2 – 3). Tak ako na otvorení aj na záverečnom defilé ponesie slovenskú vlajku Iveta Chlebáková. Bude to pravdepodobne aj jej osobná rozlúčka s paralympijskou scénou.


ivetpapa
Iveta Chlebáková


Paracyklisti o mesiac dlhšie bez pretekov

Medzinárodná cyklistická únia UCI oznámila, že o jeden mesiac (do 1. júla 2020) predlžuje obdobie, kedy sa nebudú môcť organizovať preteky zaradené do jej medzinárodného kalendára. Okrem rôznych pretekov kategórie C1 a C2 sa to týka aj MS v cestnej paracyklistike.


Tie sa mali konať od 4. do 7. júna v belgickom Oostende.

Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák. 


Šťastnejší trénujú aspoň servis

Obmedzenia kvôli koronavíru postihli bez rozdielu všetkých športovcov. O niečo spokojnejší môžu byť tí, ktorí aspoň majú vo vrecku miestenky do Tokia. Parastolní tenisti mali o ne bojovať práve v týchto dňoch...  


„Síce sme ešte stihli dve podujatia, ale prišli sme o turnaj v Taliansku, ktorý ešte mohol niektorým našim reprezentantom pomôcť v rankingovom postavení v boji o PH Tokio“, uviedol reprezentačný tréner Andrej Bardoň. V apríli pribudla na zoznam škrtnutých podujatí Stredoeurópska liga v Hodoníne, začiatok ligy vozíčkarov a stojacich,  sústredenia v Srbsku a v Bratislave. Odložený je aj kvalifikačný turnaj na PH, ktorý mal byť v Slovinsku začiatkom mája. Ďalšie zrušené turnaje v máji sú Laško, Ostrava, ale najviac rozosmutnil našich hráčov fakt, že sa nebude konať ani tradičný Slovakia Open v Bratislave. „Súčasná situácia nás veľmi obmedzila, keďže zavreli všetky telocvične, haly, miestnosti, kde sa dalo trénovať. Takže tréningový proces sa nám úplne prerušil. Každý ďalší deň, týždeň, mesiac bez kontaktu so stolom, sparingpartnermi a súpermi bude chýbať. Všetci reprezentanti sú momentálne v individuálnom režime doma, kde sa snažia aspoň udržiavať a zvyšovať fyzickú kondíciu. Tí šťastnejší, ktorí majú doma stôl, trénujú aspoň servis. Situácia je aká je, ale ja dúfam, že sa čoskoro vrátime do normálu a aj do tréningového procesu“, pokračoval reprezentačný tréner. A na margo posunutia PH o rok dodal: „Uvidíme, či sa nejako budú meniť kvalifikačné  kritériá. Ak áno, tak sa budeme snažiť ich zvládnuť. Verím, že využijeme ten rok navyše, aby sme zvýšili výkonnosť reprezentantov a zúčastnili sa v čo najväčšom počte na PH v Tokiu“.

Tréningový proces paralukostrelcov pokračuje v núdzovom režime

Reprezentačný tréner Vladimír Majerčák vedie tréningové hodiny na diaľku za pomoci videí. Marián Marečák absolvuje individuálne tréningy s trénerom za dodržania všetkých bezpečnostných usmernení, Diana Pashchenková po zhoršení zdravotného stavu zatiaľ pokračuje v liečbe a rehabilitácii. 


„Krízový stav sa využíva hlavne na teoretickú prípravu pod mojim vedením. Zimná sezóna je skončená a otvárame letnú prípravu. V Kežmarku máme vytvorené podmienky na to, aby každý reprezentant mohol absolvovať individuálnu prípravu s trénerom samostatne, takže lukostrelecká príprava bude naďalej pokračovať v tomto režime“, uviedol Vladimír Majerčák.  Paralukostrelci prišli o nominačné preteky na PH Tokio, ktoré mali byť v apríli v Olbii na Sardínii (zároveň ME 2020), následne sa preložila aj posledná nominačná možnosť do Tokia, ktorá mala v júni prebehnúť v českom Novom Měste nad Metují. Neabsolvovali ani plánované sústredenia, či už na Slovensku alebo v Dubaji a priamo v Tokiu. V máji mali byť spustené prvé kolá ligy či Slovenského pohára. Zatiaľ vyriešili situáciu spustením individuálne riadenej streľby v rovnakom čase po Slovensku so zápismi zásahov na porovnanie výkonnosti. A ako prijali samostnú správu o presune hier na rok 2021? „Samozrejme, že pre každého športovca je účasť na PH veľkým snom. Odklad týchto hier mrzí každého z nás, nie len paralukostrelcov, ktorí si už miestenku do Tokia vybojovali. Situácia, ktorá je vo svete, si tento odklad jednoznačne vyžiadala a musíme sa s tým zmieriť. V každom prípade sa predĺžil čas na prípravu a tento treba patrične využiť. Snáď pre Dianku to bola správa pozitívna, nakoľko môžeme počítať s jej účasťou na ME v Olbii, ktoré by v riadnom čase nemohla absolvovať. Bude mať viac času na doliečenie a tréning, a…

 Keď sa boccia trénuje v obývačke a na parkovisku...

Boccisti prišli o testovací turnaj v Japonsku, Regional Open v Chorvátsku, World Open v Portugalsku a decembrový World Open v Dubaji je ešte otvorený. Padli aj všetky ostatné medzinárodné turnaje. Svetová federácia BISFed uvažuje nad prenesením všetkých turnajov z roku 2020 na 2021.


Zisťovali sme, ako narušili obmedzenia ohľadom COVID 19 aj ich tréningový proces. Reprezentačný tréner Martin Gabko: „Absolútne. Športovci úplne vypadli z riadneho tréningového procesu, cvičia doma posilňovacie cvičenia, rehabilitácia, fyzioterapia úplne odpadla. Obávam sa, že návrat do pôvodného predkoronového štádia potrvá... Uvidíme, ako budú na tom pohybovo a kondične. Domáca izolácia neprinesie v rámci športovej výkonnosti nič pozitívne. Aj keď vzhľadom na odklad PH si teraz môžu trošku vydýchnuť z toho vražedného tempa prípravy, tréningov, sústredení a turnajov. Pozitívne vidím načerpanie nových síl, psychický reset a možno bude, dúfam, o to viac chuti." Paralympijská víťazka Michaela Balcová: „Prvé varovanie pre mňa bolo už vo februári, keď som si na našom prvom spoločnom tímovom sústredení zlomila jabĺčko. Bolo to päť dní pred našim odletom do Japonska na predparalympijský test event. Ten sa nakoniec kvôli koronavírusu zrušil. Prvé týždne som kvôli zlomenine netrénovala vôbec a keď som už plánovala začať, všetky telocvične uzavreli. Neostáva mi tak nič iné ako improvizovať, takmer každý deň cvičím, snažím sa posilňovať ruky aj chrbticu, a bocciu trénujem v obývačke. Ak potrebujem trénovať dlhšie vzdialenosti, vyjdem si von na parkovisko a hádžem tam. Bohužiaľ situácia je, aká je, a musíme ju prijať a prispôsobiť sa“. A ako prijali informáciu o presune hier na rok 2021? Martin Gabko: „Vzhľadom na situáciu vo svete sme to očakávali. Ja som…

Psychológ radí ako pracovať s cieľmi

Pokračujeme s uverejňovaním videí, ktoré v období obmedzení pripravuje športový psychológ Peter Kuračka. Tentokrát sa prihovára športovcom a trénerom s inšpiráciou ako pracovať s cieľmi.https://www.youtube.com/watch?v=GlBFJbLyQn8


V „limitoch“ spomienka na Vlada Janovjaka

O niekoľko dni si pripomenieme tretie výročie odchodu paracyklistu Vladislava Janovjaka do športového neba. Krátku spomienku pripravil v relácii „Bez limitov“ Stano Ščepán.


Okrem zrakovo znevýhodneného Vlada Janovjaka si vypočujete aj predsedu SPV Jána Riapoša a z PH 2016 v Riu pilota paracyklistického tandemu Jána Gállika. 

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko. 


Pokojnú a krásnu Veľkú noc

Príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov a veľa zdravia vám všetkým a vašim rodinám želá kolektív pracovníkov sekretariátu Slovenského paralympijského výboru a Paralympijskej marketingovej spoločnosti.


Aj paracyklistom hrozí presun do uzavretých priestorov

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) prijala v súvislosti s pandémiou COVID19 nariadenie, že do 1. júna 2020 sa nemôžu organizovať žiadne podujatia. Mnohé preteky sú zrušené, najnovšie Svetový pohár v talianskom Castiglione della Pescaia, pri iných organizátori požiadali o presunutie termínu.


To je aj prípad pretekov Európskeho pohára v Púchove. „Žiadostí o odloženie termínu je už teraz veľmi veľa, preto budú nové dátumy prideľované v poradí: majstrovstvá sveta, svetové poháre, kontinentálne majstrovstvá, národné majstrovstvá, ostatné podujatia medzinárodného UCI kalendára“, upresnil reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režňák. Začiatok sezóny bol pre našich paracyklistov rovnaký ako po iné roky. Okrem prípravy v domácich podmienkach absolvovali tréningové pobyty v Španielsku (Valencia/Barcelona, Mallorca, Ibiza) a na prelome marca - apríla bolo naplánované sústredenie v Chorvátsku, odkiaľ mala ísť časť tímu na preteky do Talianska. V máji mali absolvovať preteky v Púchove, etapový závod v Rakúsku a preteky v Nemecku - všetko v rámci kvalifikácie na PH Tokio. Posledným kvalifikačným podujatím by mali byť UCI majstrovstvá sveta v belgickom Oostende 4. až 7. júna. Reprezentačný tréner predpokladá, že budú tiež zrušené, prípadne preložené. „Trénovať sa ale musí ďalej bez ohľadu na to, ako bude sezóna 2020 vyzerať. Individuálne sa dá stále jazdiť vonku. Ak to možné nebude, cyklisti sa budú musieť presunúť do uzavretých priestorov a trénovať na trenažéroch. To je pre väčšinu z nich nočná mora, našťastie ale doba pokročila a s pomocou moderných technológií sa aj takéto tréningy dajú zvládnuť bez psychickej ujmy“. „Presunutie PH na budúci rok považujem za správne rozhodnutie – zo zdravotného aj športového…

Športové ocenenia SZTPŠ za rok 2019

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) dnes vyhlásil a zverejnil výsledky na základe návrhov predsedov šestnástich ŠTK (športovo – technických komisií), ktoré rozhodli o konečnom poradí najlepších v štyroch kategóriách – jednotlivec, tím/kolektív, junior, tréner/člen realizačného tímu za rok 2019.


Zvíťazili v nich Veronika Vadovičová, pár BC4 v boccii, Samuel Andrejčík a Martin Gabko. Všetky informácie v tlačovej správe.