Lukostrelec Kaščák do semifinále nepostúpil, skončil siedmy

02.09.2012

Lukostrelec Kaščák do semifinále nepostúpil, skončil siedmy

Peter Kaščák, posledný zo slovenských lukostrelcov, podľahol vo štvrťfinále kladkového luku Open Turkovi Hancimu 3:7 a z ďalších bojov vypadol. Obsadil konečné 7. miesto, zo Slovákov najlepšie.


„Tie osmičky tam nemali čo hľadať,“ vravel paralympijský debutant. „Iba ten môže vyhrať, kto takúto súťaž zvládne psychicky,“ dodal. V tomto prípade to bol jeho turecký súper. Tak ako Kinik deň predtým, aj Kaščák prežíval sklamanie. Obaja mali v Londýne premiéru, obaja vypadli vo štvrťfinále, ale mali iné plány – medailová. „Bola to moja najstresovejšia súťaže v akej som strieľal,“ priznal Kaščák. V príprave nič nezanedbal, od apríla vystrelil 10-tisíc šípov. Paralympiáda sa mu páčila a má chuť pokračovať aj v ďalšom štvorročnom cykle.


V sobotu júlový Paralympijský magazín na Dvojke

Pôvodne by paralympionikom z celého sveta v týchto dňoch už gradovala príprava na PH v Tokiu. Pandémia koronavírusu ich však odsunula na budúci rok a športovci menia svoje plány. V júlovom Paralympijskom magazíne však začneme spomínať na hry v Riu 2016.


Predstavíme si aj novú nádej paraseverského lyžovania zrakovo znevýhodneného Jána Šuľáka a ponúkneme aj reportáž z prvého tohoročného letného kempu SPV  „Hľadáme talenty 2020“ , ktorý bol zameraný najmä na parataekwondo. Pozrieme sa tiež na výstavu Paralelity v Dunajskej Strede a pripomenieme si začiatok vysielania SPV TV.

Nezabudnite, už túto sobotu 18. júla o 11:25 hod. na Dvojke RTVS!


Zlatej Kuchtovej chýba striebro a bronz

Talentovaná zdravotne znevýhodnená parataekwondistka Dominika Kuchtová z ŠKP Ryong Taekwondo Bratislava zvykne mať slzy na krajíčku. Desaťročné dievčatko zbiera len zlaté medaily, no túži mať doma v poličke aj striebro a bronz. Aby bola zbierka kompletná.


Od víťazstva k víťazstvu Prvá v Záhrebe, najlepšia v Argentíne, Mexiku aj na pretekoch v Severnom Írsku. Desaťročná parataekwondistka Dominika Kuchtová zbiera jeden triumf za druhým. „Už má tých medailí 23 či 24. Budeme musieť dokúpiť poličku,“ usmieva sa jej mama Mirka Kuchtová. Malá Dominika mamu vytrápila poriadne. Narodila sa ako jedno z dvojčiat v 24. týždni tehotenstva. Vážila len 730 g a merala 31 centimetrov. O svoje dvojča prišla, dnes má len 17-ročnú sestru Natáliu, no napriek množstvu komplikácií, zdravotne znevýhodnené dievčatko bojuje na tomto svete ďalej. „Mentálne je v poriadku, ako žiačka je výborná, ale je zrakovo aj telesne postihnutá. Telesné postihnutie vidieť iba keď behá alebo robí nejaké úkony, ktoré nedokáže spraviť. No má viacero multiorgánových poškodení – oči, črevá, pľúca, má nález na mozgu. Oči má mínus osemnástky, bez okuliarov sa veľmi neorientuje. Začiatky boli ťažké, nevedela som, či prežije, no teraz je to už v pohode. Aj keď je krehká a musím ju chrániť. No som nesmierne rada, že športuje. A vďačná. Nebyť pomoci z SPV nemohli by sme si to dovoliť,“ vraví Miroslava Kuchtová. Dominika, žiačka ZŠ na Mokrohájskej, patrí medzi vybrané paralympijské nádeje podporované z projektu Nadácie SPV. Parataekwondo trénuje v klube tri razy do týždňa a ešte stíha aj plávať. Ako zvládla za ten čas precestovať a absolvovať toľko víťazných turnajov? „Tak to nie je. Boli sme na pretekoch len vo februári v Záhrebe. Ostatné…

Oroszovej prvenstvá vo všetkých štyroch etapách

V dňoch 9. – 12. júla sa v poľskom Lubline konal XXIII. ročník etapových pretekov Hetman Tandem Race Cup 2020. Pôvodne boli tieto preteky kategórie C1 len pre tandemy, napokon však štartovali aj skupiny C a H.


Slovenský team v Poľsku tvorili: Miloš Hudec (MH3), Daniel Kukľa (MH4), Anna Oroszová (WH3), Juraj Páger (MB) s pilotom Jánom Gallikom a Milan Orosz (vedúci teamu). Najviac sa darilo Anne Oroszovej, ktorá zvíťazila vo všetkých štyroch etapách, čím si zabezpečila prvenstvo aj v celkovom hodnotení. Veľmi dobré výkony však podali všetci naši pretekári.   Výsledky: 1. etapa (cestné preteky) Anna Oroszová (WH3) – 1. miesto J. Práger/J. Gallik (MB) – 4. miesto Daniel Kukľa (MH4) – 5. miesto Miloš Hudec (MH3) – 6. miesto   2.etapa (časovka jednotlivcov) Anna Oroszová (WH3) – 1. miesto J. Práger/J. Gallik (MB) – 4. miesto Daniel Kukľa (MH4) – 5. miesto Miloš Hudec (MH3) – 6. miesto   3. etapa (cestné preteky) Anna Oroszová (WH3) – 1. miesto J. Práger/J. Gallik (MB) – 3. miesto Miloš Hudec (MH3) – 4. miesto Daniel Kukľa (MH4) – 6. miesto   4. etapa (kritérium) Anna Oroszová (WH3) – 1. miesto J. Práger/J. Gallik (MB) – 4. miesto Daniel Kukľa (MH4) – 4. miesto Miloš Hudec (MH3) – 6. miesto   Celkové poradie: Anna Oroszová (WH3) – 1. miesto J. Práger/J. Gallik (MB) – 4. miesto Daniel Kukľa (MH4) – 5. miesto Miloš Hudec (MH3) – 6. miesto                                                          Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.  

Od lyží presedlal k motorkám

Rýchlosť má rád od troch rokov, keď sa v Abtenau spolu so sestrami prvý raz postavil lyže. A hoci mu život postavil do cesty rôzne prekážky, Rakúšan Matthias Lanzinger si ju vychutnáva dodnes. Spolu s motivačnými prednáškami, na ktorých sa s poslucháčmi zvykne rád podeliť o svoj osud.


„Vždy sa teším, keď si z toho ľudia niečo osvoja a zoberú zo sebou,“ priznáva bývalý elitný lyžiar, ktorý stihol vo Svetovom pohári zdravých absolvovať 37 pretekov, ba raz sa postaviť na stupne víťazov. V roku 2005 v americkom Beaver Creek bol tretí v obrovskom slalome. Rana z KvitfjelluMarec 2008 a posledný úsek superobrovského slalomu v nórskom Kvitfjelli mu však obrátil život hore nohami. Rakúšan na predposlednom skoku na trati narazil v plnej rýchlosti do bránky a potom už len nekontrolovateľne letel do ochrannej siete. Utrpel otvorenú zlomeninu ľavej nohy pod kolenom, no keďže si zároveň tak ťažko poškodil cievy, že sa lekárom nepodarilo obnoviť v nohe krvný obeh, museli mu ju neskôr amputovať. „Asi to tak malo byť, je to osud,“ hovoril mesiac po nehode už v salzburskej nemocnici, keď prvý raz predstúpil pred novinársku verejnosť. Prišiel na vozíku, držal za ruku svoju priateľku Evu, s ktorou má dnes dve zdravé deti. „Nezostáva mi nič iné ako sa popasovať s novými výzvami a ísť ďalej,“ uzavrel v tom čase 27-ročný rakúsky pretekár. Dnes má o dvanásť rokov viac a za sebou úspechy aj na paralympijských hrách. Aj medzi zdravotne znevýhodnenými športovcami lyžoval tak dobre, že ho doma v roku 2013 vyhlásili za najlepšieho paralympionika roka. Svoju rýchlosť potvrdil aj o rok neskôr na olympiáde v Soči, kde získal striebro v super-G aj v zjazde. O rok neskôr si doviezol dva cenné kovy (opäť za druhé miesta) aj zo svetového šampionátu v…

Paracyklisti štartujú v poľskom Lubline

Dnes odchádzajú a v dňoch 9. – 12. júla absolvujú prvé UCI preteky po korone štyria slovenskí reprezentanti v paracyklistike. V meste Lublin budú štartovať na podujatí Hetman Tandem Cup 2020.


Pôvodne bolo podujatie určené iba pre tandemy, ale neskôr ho rozšírili okrem trojkoliek pre všetky skupiny. Jazdiť sa bude časovka a cestné preteky (na štyri etapy). Slovensko bude reprezentovať trojica handbikerov -  Anna Oroszová (WH3), Daniel Kukľa (MH4), Miloš Hudec (MH3) a nevidiaci Juraj Práger (MB) v tandeme s pilotom Jánom Gallikom. Doprovod Milan Orosz. Informoval reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režňák. 


Novembrový šampionát parastrelcov definitívne zrušený

Majstrovstvá Európy 2020 v parastreľbe, ktorých dejiskom malo byť v novembri slovinské Laško, boli definitívne zrušené. Rozhodnutie oznámili v pondelok 6. júla Slovinský paralympijský výbor a miestny organizačný výbor Lasko 2020.


Šampionát bol pôvodne naplánovaný na 11. - 19. júna, neskôr kvôli COVID 19 presunutý na termín 20. - 25. novembra. Vláda Slovinska však vydala nové obmedzenia pre vnútorné verejné podujatia a uložila karanténu cestujúcim z určitých európskych krajín, v snahe obmedziť nové ohnisko koronavíru v regióne. Vzhľadom na neistoty spôsobené pandémiou sa organizačný výbor ME rozhodol súťaž oficiálne zrušiť.

Laško bolo pripravené usporiadať druhé vydanie európskeho šampionátu. Premiéra sa konala v roku 2018 v Belehrade, kde štartovalo 122 parastrelcov z 27 krajín.


Piešťanská premiéra „talentov“ dopadla na výbornú

V dňoch 1. - 5. júla sa uskutočnil prvý z tohtoročnej série letných mládežníckych kempov „Hľadáme talenty 2020“. Netradične bolo jeho dejiskom HS Centrum v Piešťanoch. Ďalšie sa už opäť vracajú na Rematu.


Kemp bol špecializovaný na dva športy - paracyklistiku a parataekwondo. O pár postrehov sa s nami podelil jeho vedúci Jakub Krako. „Ukázalo sa, že voľba miesta bola správna. Pre parataekwondo sme využívali ako vonkajšie ihriská, tak aj vnútornú halu, ktorá nám ponúkala skvelé útočisko počas horúcich dní. Hneď pri centre sa nachádza aj cyklistická dráha, ktorú využívali paracyklisti. Zorganizovať kemp so zameraním na cyklistiku sme snažili už aj v predošlých rokoch, no márne. Preto sme veľmi radi, že sa nám podarilo nájsť vhodný termín s trénerom Branislavom Režňákom. Tento kemp bol zorganizovaný prvýkrát, no veríme, že časom si nájde tradíciu v kalendári“. Paracyklistike sa venovali traja účastníci kempu - jeden bol mentálne znevýhodnený a jeden zrakovo, ktorý vytvoril dvojičku so svojou asistentkou. Práve tento tandem dvojice Ján Suľak a Jarka Zrubáková podával také výkony, že sa spolu s Branislavom Režňákom rozhodli otestovať svoje sily aj na pretekoch Európskeho pohára v Púchove. „Veľmi sa tešíme, že sa nám podarilo pre Janka nájsť už druhý šport, v ktorom môže dosahovať fantastické výkony. Veríme, že paracyklistika spolu s paraseverským (bežeckým) lyžovaním sa dokážu dopĺňať“, povedal Jakub Krako.    V prípade parataekwondo išlo o druhý kemp (prvý mal premiéru vlani). Trénerskú záštitu nad ním si vzali predseda Slovenskej asociácie takewondo Pavel Ižarik a Miroslav Bitala, ktorí sa prestriedali v polovici kempu. Asistentky im robili ich manželky…

Čo zmenilo život nášmu úspešnému parastrelcovi?

Portál sport.aktuality.sk prináša ďalšiu časť seriálu Superhrdinovia - autobiografické príbehy úspešných slovenských športovcov so zdravotným znevýhodnením. Tentokrát venoval priestor slovenskému reprezentantovi v parastreľbe Radoslavovi Malenovskému.


Prečítajte si tu:

https://sport.aktuality.sk/c/451888/myslienka-na-samovrazdu-mi-navzdy-zmenila-zivot-priznava-paralympijsky-strelec-radoslav-malenovsky/

 


V „limitoch“ o mládežníckom kempe

Slovenský paralympijský výbor aj tento rok pokračuje v organizovaní športových motivačných kempov „Hľadáme talenty 2020“. Prvý tohtoročný letný privítali netradične Piešťany a bol zameraný na parataekwondo a paracyklistiku.


V úlohe vedúceho sa ocitol päťnásobný paralympijský víťaz Jakub Krako, ale Stano Ščepán oslovil aj jedného z rodičov zdravotne znevýhodnených detí - Martinu Szilágyiovú a predsedu Slovenskej asociácie taekwonda Pavla Ižárika. 

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod.  na Rádiu Slovensko reláciu „Bez limitov“.