Boccistom vstup nevyšiel, prehrali obe stretnutia

02.09.2012

Boccistom vstup nevyšiel, prehrali obe stretnutia

Dvojici boccistov Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky nevyšiel vstup v súťaži párov na londýnskej paralympiáde. V skupine B podľahli domácej Veľkej Británii 0:11 a Thajsku 0:10.


„Som nespokojný s hrou chlapcov, urobili priveľa chýb, musia si zvyknúť na mäkké lopty. Briti robili drobné chyby, ale vedeli ich hneď napraviť. Musíme nasledujúce dva zápasy – s Thajskom a Kanadou – vyhrať,“ povedal reprezentačný tréner Martin Gabko.


Sledujte dnes na Netflixe premiéru Rising Phoenix

Netflix uvedie dnes premieru dokumentárneho filmu „Rising Phoenix“. Ide o priekopnícky projekt o paralympijskom hnutí, ktorý uvidia diváci v 190 krajinách po celom svete.


Premiéra filmu bola naplánovaná tak, aby sa časovo kryla s PH Tokio 2020. Tie sa v dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu síce posunuli o rok, ale film bude dôležitou súčasťou pozvánky na tieto hry. Rising Phoenix (Zrodenie Fénixa) predstavuje paralympionikov z celého sveta,  pričom zároveň prináša mimoriadny príbeh samotných paralympijských hier. Sleduje časový vývoj paralympijského športu od jeho začiatkov po skončení druhej svetovej vojny až k rastu paralympijských hier na jedno z najväčších športových podujatí planéty. Na názoroch a príbehoch reálnych ľudí, elitných športovcov a insiderov, ukazuje transformáciu paralympijského športu na globálne hnutie, ktoré núti svet premýšľať a o zdravotnom znevýhodnení, rozmanitosti a ľudskom potenciáli. Vo filme okrem iných uvidíme týchto športovcov: taliansku reprezentantku v šerme na vozíku Bebe Vio, austrálsku paraplavkyňu Ellie Cole,  francúzskeho šprintéra Jean-Baptiste Alaizea, amerického paralukostrelca Matta Stutzmana, britského paraatléta Jonnie Peacocka, čínsku reprezentantku v paratlaku na lavičke Cui Zhe, austrálskeho rugbistu na vozíku Ryley Batta, šprintéra Ntando Mahlangua z JAR či držiteľku 17 paralympijských medailín na trojkolke Tatyanu McFadden  z USA. Film “Rising Phoenix” je dielom spoločnej produkcie HTYT Films a Passion Pictures v spolupráci s Ventureland a Misfits Entertainment.

Marián Marečák majstrom Slovenska

V Kežmarku sa v sobotu konali Majstrovstvá SR v terčovej lukostreľbe. Medzi zdravotne znevýhodnenými sa majstrom Slovenska stal Marián Marečák z domáceho klubu MŠK Kežmarok pred svojimi kolegami Martinom Doričom a Petrom Kinikom.


V zápase o 3. miesto zdolal Peter Kinik paralympijského víťaza z Atén 2004 Imricha Lyócsu. Marcel Pavlík v Kežmarku neštartoval.  Kategóriu Olympijský luk vyhral Dávid Ivan, tiež z MŠK Kežmarok. Medzi veteránmi zabodoval tretím miestom reprezentačný tréner slovenskej paralukostreľby Vladimír Majerčák. Na sobotňajších pretekoch súťažili spolu zdraví, veteráni aj zdravotne znevýhodnení športovci. Ich súčasťou bolo aj vyhlásenie konečných výsledkov Slovenského pohára, kde Marián Marečák obsadil výborné druhé miesto za aktuálne najlepším slovenským lukostrelcom Jozefom Bošanským, Martin Dorič skončil medzi veteránmi tretí. Na republikovom šampionáte sa predstavilo aj niekoľko mladých začínajúcich paralukostrelcov.

Slovenská pošta chce podporovať paralympionikov pokiaľ to len pôjde

Generálnemu riaditeľovi organizácie Martinovi Ľuptákovi imponujú výkony našich reprezentantov. Autor motívu najnovšej paralympijskej známky, akademický maliar Igor Piačka označil prácu na nej za výzvu, ktorá ho však napĺňala radosťou. Prezradil aj to, čo je počas dvojročnej prípravy známky najťažšie.


Aj generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták, aj autor motívu známky XVI. Paralympijské hry Tokio akademický maliar Igor Piačka majú k športu blízko. Prvý kedysi súťažne plával, druhý dodnes pravidelne hráva tenis a stolný tenis. Na pondelňajšej slávnostnej inaugurácii známky v bratislavskej Galérii SPP nemohli chýbať. Pre Martina Ľuptáka, ktorý sa stal novým šéfom Slovenskej pošty, len začiatkom júna, to bola špecifická udalosť. „Bola to moja prvá inaugurácia, veľmi sa mi to páčilo. Asi aj preto, že som bol celé detstvo aktívny športovec, vzťah k športu mám. Klobúk dole pred všetkými paralympijskými športovcami. Z pozície generálneho riaditeľa Slovenskej pošty urobím pre podporu paralympionik všetko, čo kapacity dovolia,“ prezradil nám Ľupták, podľa ktorého so známky so športovou tematikou stále mimoriadne obľúbené a populárne. Z Veroniky je už teraz raritaO známku s nominálnou hodnotu 1,55 eura, ktorá vyšla v náklade 480 000 kusov a na ktorej je zobrazená trojnásobná paralympijská víťazka parastrelkyňa Veronika Vadovičová, bol záujem už počas jej inaugurácie. Igor Piačka musel podpisovať jednu za druhou. Navyše už teraz je z nej rarita. Vyšla totiž v roku, kedy sa paralympiáda pre pandémiu koronavírusu nekonala. Keď sa však o jej rokovaní rozhodovalo, svet ešte o žiadnej podobnej pliage netušil. „Celý ten proces trvá dva roky. Od odsúhlaseného plánu po samotnú realizáciu,“ vysvetľuje Piačka, rodák z českého Třebíča, ktorý má za sebou už 30…

Olomoucké „zlatobranie“ slovenských paraatlétov

Slovenská reprezentácia v paraatletike sa zúčastnila v dňoch 21. - 22. augusta na otvorených majstrovstvách Českej republiky v Olomouci. Na súťaži štartovalo 9 slovenských športovcov, ktorí získali 6 zlatých a 1 bronzovú medailu.


Súťažilo sa vo veľkej horúčave, keď teplota dosahovala až 35°C. Slováci patrili medzi paraatlétov, ktorí získali najviac bodov. Najúspešnejší bol Marián Kuřeja, ktorý zvíťazil v hode kuželkou (F51) výkonom 30,78 m a získal 1 004 bodov. Za ním skončilo prekvapenie majstrovstiev Ladislav Čuchran, ktorý v hode oštepom (F54) zvíťazil výkonom 28,24 m (984 bodov). Tieto výsledky ich katapultovali medzi trojicu najlepších atlétov na svete v tomto roku! V Olomouci však víťazili aj ďalší Slováci. Príjemne prekvapil aj Dušan Laczko, ktorý vo svojej novej disciplíne v hode diskom (F56) zvíťazil výborným výkonom 36,23 m a zaradil sa medzi najlepších Európanov. Jeho oddielový kolega Adrián Matušík zvíťazil v hode diskom (F64) výkonom 48,84 m. Adrián štartoval prvýkrát po operácii kolena a tak jeho výkon má veľkú hodnotu. Ďalším víťazom bol nestarnúci Július Hutka v hode oštepom (F57), ktorý dosiahol výkon 30,89 m. Zo zlatej medaily sa tešil aj Benjamín Erban (T37) v behu na 100 m, kde zvíťazil v protivetre 2m/s časom 14,23. Benjamín získal ešte bronzovú medailu v behu na 200 m s časom 29,29, kde si vylepšil tohtoročný výkon. Mimo stupňa víťazov skončil okrem Benajamína Erbana v skoku do diaľky (419 cm) aj nováčik Pavel Gálik (T51) v hode kuželkou výkonom 20,37 m. Trocha za očakávaním zaostal Miroslav Čerešna (F46) v hode oštepom (24,20 m) a Ladislav Barzó (F51) v hode kuželkou (19,49 m). „Celkovo sa dá konštatovať, že slovenská výprava bola na týchto majstrovstvách veľmi úspešná…

Hľadali sme tanečné talenty

Tretí tohtoročný letný kemp Hľadáme talenty, ktorý sa uskutočnil od 17. do 20. augusta na Remate, bol skutočne výnimočný. Jednak v tom, že šlo o historicky prvý kemp zameraný na tanec na vozíku a takisto preto, že si jeho zorganizovanie tak trochu presadila samotná Helena Kašická, najúspešnejšia reprezentantka Slovenska v tejto športovej disciplíne.


„Bol to len nápad, že zavolám Pavlovi Bílikovi, ktorý má v Slovenskom paralympijskom výbore na starosti prácu s mládežou, a navrhnem mu to. Naozaj by som chcela, aby sme našli deti, čo by sa tancu na vozíku začali venovať a my by sme s nimi mohli pracovať. Pavel sa potešil, vraj bude rád, ak to vyskúšame,“ vysvetľuje. Osem účastníkov kempu využívalo na tréning telocvičňu SOŠ v Handlovej, no ani ich rodičia či asistenti nemali vtedy čas na oddych – Helena Kašická spolu so svojím kolegom a tanečným partnerom Peťom Vidašičom zapojili do tancovania aj ich. „Veľmi sa mi tá myšlienka okamžite zapáčila,“ prikyvuje Peter. „Aj takouto formou chceme dostávať tanec na vozíku do povedomia. Mnohí vedia, že existuje, no až na kempe si mohli vyskúšať, aká je to drina. Táto disciplína nie je síce súčasťou paralympijských hier, ale je regulárnym, veľmi tvrdým športom.“ Účastníci kempu sa v priebehu štyroch dní naučili základy waltzu, valčíka, salsy a tancov jive a chacha. Pri vozičkároch, samozrejme, nejde o to, aby sa naučili „kroky“. Pohyby, ktoré zdraví tanečníci vyjadrujú prácou nohami, pätami a špičkami, sa učia robiť kolesami vozíka. Pre Petra Vidašiča je práca neformálneho učiteľa tanca naozaj ako stvorená, napokon, má už niekoľkoročné skúsenosti napríklad s vedením tanečného krúžku pre mamičky s deťmi na vozíku. Vie, kedy zažartovať, aby sa uvoľnila atmosféra, vie, kedy ubrať, ak na tanečníkoch pozná, že už sú unavení. „…

Slávnostná inaugurácia tokijskej známky

V Kongresovej sále SPP v Bratislave sa dnes konala slávnostná inaugurácia poštovej známky XVI. Letné paralympijské hry Tokio 2020. SPP je generálnym partnerom SPV a SPT od roku 2004.


Počas bohatého kultúrneho programu, ktorý moderoval predseda SPV Ján Riapoš spolu s Verou Wisterovou, odznelo množstvo informácií o tokijských hrách, samotnej poštovej známke i paralympijskom športe. Účastníci eventu si pozreli aj zaujímavé videá k PH 2020, ktoré boli v dôsledku koronavírusu odložené o rok a uskutočnia sa v dňoch 24. augusta - 5. septembra 2021.Samotná inaugurácia známky sa konala posypaním lístkami sakury (japonský termín pre čerešňu) a za SPV sa jej zúčastnila trojica športovcov, ktorá defiluje na poštových materiáloch, vydaných k dnešnému dňu (presne rok do začiatku hier): parastrelkyňa Veronika Vadovičová, ktorá bola predlohou známky, boccistka Michaela Balcová na obálke prvého dňa (FDC) a paralukostrelec Marcel Pavlík na pečiatke. Spolu s nimi sa slávnostného aktu ujali aj predseda predstavenstva SPP Milan Urban, predseda predstavenstva Slovenskej pošty a. s. Martin Ľupták a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Japonska v SR Makoto Nakagawa. Pripojil sa k nim aj autor námetu akad. mal. Igor Piačka. Vo svojich príhovoroch všetci zdôraznili význam spolupráce s paralympijským hnutím. Japonský veľvyslanec navyše ubezpečil prítomných, že jeho krajina zvládne organizáciu hier aj s ročným posunom. Na záver programu zaznela v premiére pieseň „Dnes to príde“ v podaní Petra Cmorika a Dominiky Mirgovej, ktorá vznikla pri príležitosti 25. výročia vzniku SPV, ale zároveň sa stane aj hymnou SPT Tokio 2020.Poštová známka XVI. Letné paralympijské hry Tokio…

Tokijská paralympiáda ako symbol novej éry

Šéf IPC Andrew Parsons rok pred začiatkom hier v Japonsku verí nielen v to, že sa uskutočnia, no dúfa, že budú novým medzníkom a odkazom svetu, že si s vírusom definitívne poradil.


„Bude to signál štartu novej postkoronavírusovej éry,“ vraví o tokijskej paralympiáde rok pred jej plánovaným reštartom brazílsky šéf Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons. Práve pandémia koronavírusu, ktorá tvrdo zasiahla celý svet, spôsobila preloženie najväčšieho sviatku zdravotne znevýhodnených športovcov. Bojovať o medaily by sa v japonskej metropole malo od 24. augusta do 5. septembra 2021. Aj to však len v prípade, že svet už bude na zákerný vírus pripravený a bude mať k dispozícii vakcínu. Japonská vláda je podľa slov šéfa mikrobiologického oddelenia osackej univerzity Jošiharu Macuru v tomto smere neoblomná. Bez vakcínu Hry vraj v nijakom prípade nebudú. No Parsons neprepadá panike. „Jasné, taká možnosť existuje. Nikto v tejto chvíli nevie, ako bude svet o dvanásť mesiacov neskôr vyzerať. Ak by sa Hry mali konať dnes - keď ešte žiadnu vakcínu nemáme a počet infikovaných ľudí vo svete stúpa - nemohli by sme garantovať všetkým účastníkom bezpečnosť a ochranu zdravia. Asi by sme tiež uvažovali o ich zrušení. Napriek tomu som v tomto smere pozitívny a verím, že Hry sa konať budú. Športové akcie, ktoré už v tomto čase bežia – ako futbalová Liga majstrov či NBA – nám ukazujú príklad a dávajú nádej, že sa všetko organizovať dá aj v náročnejších podmienkach,“ cituje 43-ročného Brazílčana server insidethegames.net. Stavať všetko na existencii či neexistencii vakcíny je však podľa neho nesprávny prístup. „Jasné,…

Návštevníci výstavy môžu obdivovať aj umenie paralympionikov

V Terchovskej galérii umenia sa v nedeľu 16. augusta uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy „Národná prezentácia umenia handicapovaných umelcov SR 2020“. SPV na ňom zastupoval predseda Ján Riapoš.


Výstavu zorganizovali Slovenská agentúra na podporu zdravotne postihnutých občanov a Reflexy n.o. Jej súčasťou sú aj jedinečné prezentácie športového umenia slovenských para športovcov prostredníctvom fotografii Romana Benického.

Výstava potrvá do 31. augusta.

Pozrite si tu: https://www.youtube.com/watch?v=ZxLfA0kZSjs&t=8s

 

 


O vzájomnej spolupráci a príprave ZPH 2022

Včera sa v rezidencii veľvyslanca ČLR v SR konalo prijatie zástupcov Slovenského paralympijského výboru. Hlavnou témou stretnutia bolo nadviazanie na doterajšiu aktívnu spoluprácu a príprava blížiacich sa ZPH 2022.


Nový veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky J. E. Sun Lijie prijal vo svojej rezidencii za prítomnosti radcu, pána Wang Ji a atašé, pána Zhang Jiahui na pracovnej večeri zástupcov SPV - predsedu Jána Riapoša, výkonného riaditeľa Maroša Čambala a vedúceho Štábu ZPH Peking 2022 Tomáša Vargu.

„Hlavnou témou stretnutia bolo nadviazanie na doterajšiu aktívnu spoluprácu s čínskou ambasádou a Čínskou ľudovou republikou, plus príprava blížiacich sa Zimných olympijských a palaympijských hier v Pekingu na jar 2022“, uviedol predseda SPV.

Veľvyslanec podľa jeho slov prisľúbil pomoc a podporu v projektoch SPV s čínskymi partnermi a pomoc pri zabezpečení našich športovcov počas hier. „Samozrejme, dominovala aj otázka spojená s COVID 19, kde nás ubezpečil, že do konania hier bude Čína pripravená zabezpečiť bezpečnú účasť športovcov i návštevníkov“, dodal Ján Riapoš.