Deň pred otvorením: Slováci si už zaspievali hymnu

Dojímavé chvíle. Aj tí skúsenejší, čo už podobné momenty viackrát zažili, mali mäkšie kolená a srieň v očiach. Vztyčovanie slovenskej vlajky v horskej paralympijskej dedine malo špecifickú atmosféru.


Spolu s našou výpravou privítali organizátori aj paralympijských športovcov z Grécka a Nórska. No len počas našej hymny zaznel aj zborový spev. Samozrejme, nie všetci spievali čisto a dostatočne hlasno, ale na zimomriavky behajúce na chrbtoch celej výpravy to bohato stačilo.Deň pred slávnostným otvorením hier vstúpilo aj Slovensko legitímne na pôdu paralympiády v Soči. Na oficiálne vztyčovanie slovenskej vlajky prišlo aj curlingové družstvo z dolnej prímorskej paralympijskej dediny, chýbal len vozíčkár Vladimír Gajdičiar, ktorý sa pripravuje na svoje bežecké a biatlonové štarty v horskom stredisku Laura. Počas uvítacieho ceremoniálu odovzdal vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško darčekový slovenský krištál starostovi dediny Sergejovi Šilovovi, šesťnásobnému paralympijskému víťazovi, ktorý všetkým zaželal úspešné, šťastné a radostné nasledujúce dni. Všetkých v našej výprave potešili organizátori typickými ruskými ušiankami. Akurát Jakub Krako s navádzačmi našej výpravy si nimi na chvíľu zakryli pôsobivo vystrtihané slovenské znaky, ktoré si už stihli nechať urobiť v miestnom kaderníctve. Spoločné foto celej výpravy s bielomodrými ušiankami bolo príjemnou bodkou za pôsobivým ceremoniálom... Atmosféra bola skvelá. Uvoľnená aj srdečná. Zdá sa, že stres z prvých súťaží, ktoré sa rozbehnú v sobotu, zatiaľ na nikoho nedoľahol. STANO ŠČEPÁNViac foto na: http://www.spv.sk/fotogaleria/6-marca-2014-vztycovanie-slovenskej-vlajky-v-paralympijskej-

Do otvorenia ZPH 2014 v Soči zostáva 100 dní

Od dnes za 100 dní sa otvoria brány XI.Zimných paralympijských hier v Soči, kde športovci z vyše 50 krajín, znova po štyroch rokoch, budú bojovať o 72 sád medailí v šiestich paralympijskych športoch - biatlone, bežeckom lyžovaní, curlingu na vozíku, hokeji na sánkach, parasnoubordingu a zjazdovom lyžovaní.


Slovenská výprava nebude chýbať a týchto posledných 100 dní využije našich 24 kvalifikovaných športovcov najmä na doladenie športovej formy tak, aby sa výsledkami priblížili k vôbec najúspešnejšiemu vystúpeniu na ZPH a to vo Vancouveri v roku 2010, kde Slovensko obsadilo v celkovom hodnotení krajín 4. miesto ziskom 11 medailí. "Športovci sú v plnej príprave a verím, že do začiatku hier budú všetci i zdravotne v poriadku a budú môcť znova preukázať svoje majstrovstvo" vyhlásil vedúci štábu Samuel Roško.


RIO 2016

Medzinárodný paralympijský výbor oznámil pre paralympijské hry RIO 2016, 526 medailových podujatí v 22 športoch. Program paralympiády bude mať o 23 medailí viac ako predchádzajúce hry v Londýne 2012. Podľa plánov navrhnutých Medzinárodným paralympijským výborom, ktoré boli odkomunikované s medzinárodnými federáciami, v RIU 2016 sa predstaví približne 4350 športovcov.


Z tohto počtu uvidíme približne 1650 žien čo je nárast 9,9% oproti Londýnskym hrám v roku 2012 a viac ako dvojnásobok v porovnaní s hrami v Atlante 1996. Ženské disciplíny budú tvoriť 224 medailových podujatí. Kanoistika a triathlon sa po prvý krát predstavia na paralympijských hrách a oba športy budú mať celkovo 6 medailových podujatí. Paralympijské hry RIO 2016 sa budú konať v termíne 7. - 18. septembra 2016.


Medailisti na pôde slovenského veľvyslanectva v Londýne

Na pôde veľvyslanectva Slovenskej republiky v Londýne sa v predposledný deň paralympiády stretli všetci slovenskí medailisti. Privítal ich veľvyslanec Miroslav Wlachovský za prítomnosti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera.


Priamo z okruhu Brands Hatch prišli s cyklistickým bronzom VladislavJanovjak a Róbert Mitošinka, ktorí boli poslednými slovenskými reprezentantmi v akcii a uzavreli medailový poltucet paralympionikov. Slovensko obsadilo v medailovom poradí 41. miesto.


Zlato: Ján Riapoš, súťaž jednotlivcov (stolný tenis)
Zlato:  Družstvo SR - Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský (stolný tenis)
Striebro: Richard Csejtey, súťaž jednotlivcov (stolný tenis)
Bronz: Alena Kánová, súťaž jednotlivcov (stolný tenis)
Bronz: Veronika Vadovičová, športová puška 3x20 (športová streľba)
Bronz: Vladislav Janovjak, pilot Robert Mitošinka, cestné preteky (cyklistika) 


Cyklista Vladislav Janovjak dal bronzovú bodku za londýnskou paralympiádou

Vlajkonosič slovenskej výpravy na paralympiáde v Londýne, cyklista Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom, vybojovali šiestu medailu pre Slovensko - bronz v cestných pretekoch s hromadným štartom. Zrakovo postihnutý trojnásobný účastník paralympiády sa v 43 rokoch dočkal vytúženého kovu.


Vladimír Janovjak: „Bojovali sme, koľko sme vládali. Preteky s hromadným štartom sú vždy lotériou. Máme odjazdených dosť pretekov svetových pohárov, verili sme si. Skúšali sme úniky, trhať pelotón, ale každý striehol. Napokon sa bojovalo do posledného kola, v ktorom sa odtrhla trojčlenná skupina najlepších. Na poslednom kopci sme ich stíhali. Keď už boli len dvaja pred nami, začínal som veriť, že posledné tri kilometre dôjdeme... Na kopci každému dochádzali sily. Keď sa rozhoduje, vždy je to v kopcoch. Tam nie je možnosť sa za niekoho skryť. V cyklistike tomu hovoríme sito. Predstihli sme Francúzov a udržali tretie miesto.“


Petrikovičová na 100 m prsia nepostúpila do paralympijského finále

Slovenská plavkyňa Karina Petrikovičová zakončila svoje účinkovanie v londýnskom Aquatics Centre stovkou prsia. Vo svojej piatej disciplíne zrakovo postihnutá rodáčka z Piešťan zaostala v rozplavbe za súperkami a celkove skončila posledná na 13. mieste časom 1:39,44.


„Tieto paralympijské hry sa Karine nevydarili. Budeme si musieť doma sadnúť a prebrať to. Myslím si, že celé jej vystúpenie poznačila prvá disciplína na 200 m polohové preteky. Nevydarený začiatok ju zväzoval, plávala pod stresom,“ uviedla Daniela Šipošová, trénerka 18-ročnej plavkyne. Petrikovičová z piatich disciplín iba v jednej postúpila do finále. Aj na prsiarskej stovke v sobotu zaostala za osobným rekordom o bezmála päť sekúnd. „Určite má na viac. Myslím si, že na ňu doľahla aj skutočnosť, na ktorú nie sme z našich pretekov zvyknuté – v Londýne sa plávalo pred zaplneným hľadiskom...“
PÁVANIE, zrakovo postihnutá, rozplavby 100 m prsia SB12: 7. Petrikovičová 1:39,44 – nepostúpila do finále, celkove 13. čas
CYKLISTIKA,cestné preteky s hromadným štartom, zrakovo postihnutý, tandem B (104 km): 3. Janovjak, navádzač Mitošinka 2:26:59 (7 s za víťazmi). Telesne postihnutá T1-2 mix (tricykel, 24 km): Matičková -  preteky nedokončila, čelo po dvoch 8 km okruhoch ju dostihlo a podľa pravidiel ju rozhodcovia stiahli z trate


Miloš Bardiovský v hode diskom siedmy

V konkurencii 20 diskárov v troch spojených skupinách F32-34 sa slovenský reprezentant Miloš Bardiovský umiestnil na siedmom mieste výkonom 19,83 m. Osobné maximum vozičkára, bývalého ligového hádzanára, je 20,14 m z vlaňajška.

 


Londýnske zlato a hymna k výročiu úmrtia Pavla Demitru

Slováci nastúpili na stolnotenisové finále s číslom 38 na dresoch na počesť ročného výročia od úmrtia hokejistu Pavla Demitru. „Paľa som poznal, bol to vynikajúci človek. Rozhodcovi som vysvetlil súvislosti a chlapcom som povedal, aký význam má práve v tento deň, aby tu zahrali slovenskú hymnu. Bude patriť Paľovi a jeho rodine,“ povedal Riapoš.