Paralela

10.12.2014

Paralela

Slovenský paralympijský výbor realizuje verejné obstarávania s postupom zákazky podľa §9 ods. 9 zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zákazka bude realizovaná pre plnenie úloh v rámci národného projektu s názvom „PARALELA“, financovaného z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Po realizácii verejného obstarávania zverejňujeme dodávateľské zmluvy v rámci projektu PARALELA.Objavujte bezbariérové Chorvátsko s našim tenistom  

Rastislav Soviš, slovenský reprezentant v tenise na vozíku, je zároveň konateľom cestovnej  agentúry Oreado. Tá ponúka bezbariérové ubytovanie najmä v Chorvátsku, kde má v ponuke cca 150 osobne preverených objektov...


... ktoré odporúča našim športovcom i ďalším zdravotne znevýhodneným ľuďom.  Ako ste sa dostali k tejto činnosti? Sám som pred 25 rokmi po úraze na lyžiach ostal na invalidnom vozíku. Zo skúsenosti viem, aké zložité je hľadanie skutočne prispôsobených bezbariérových objektov, vhodných pre trávenie dovolenky či už na Slovensku alebo v zahraničí. Zdravý človek - predajca v bežnej cestovnej agentúre aj napriek snahe nepozná potreby, ktoré mi vozíčkari máme a často ich ani nemá snahu riešiť alebo ich nerieši uspokojivo. Približne pred dvomi rokmi sme s mojim terajším partnerom vo firme začali diskutovať na tému riešenia tejto situácie a rok intenzívnych príprav viedli k otvoreniu Špecializovanej cestovnej agentúry OREADO, ktorá poskytuje svoje služby výhradne vozíčkarom. Zostavili sme ponuku prevereného bezbariérového ubytovania, pričom všetky objekty, ktoré ponúkame sme osobne navštívili a preverili, keďže chceme predísť nepríjemným prekvapeniam, ktoré asi každý, kto je na vozíku a cestuje, už určite na vlastnej koži neraz zažil.Aký ohlas má u zdravotne znevýhodnených ľudí takáto ponuka?Veľmi veľký. Keďže kampaň vedieme najmä v rovine osobného kontaktu s potenciálnymi klientmi, hodnotím reakcie ako veľmi pozitívne aj u ľudí, ktorých oslovíme náhodne na ulici ak vidíme, že sú na invalidnom vozíku. Naše predpoklady so zlými skúsenosťami, ktoré ľudia pri hľadaní vhodných bezbariérových dovoleniek majú potvrdili, že situácia je veľmi zlá a peripetie, ktoré ľudia musia počas…

EP vo Vrátnej napísal už svoju dvanástu kapitolu

Vrátna bola v dňoch 11. - 12. júla dejiskom už 12. ročníka Európskeho pohára v cyklistike zdravotne postihnutých. V ideálnom počasí a malebnom prostredí súťažilo 55 jazdcov z 11 európskych krajín.


„Je skvelé, že táto tradícia má miesto v európskom kalendári a pred pár dňami sme potvrdili aj 13. ročník. Ten bude extra zaujímavý, pretože pôjde o posledné ladenie formy pred paralympiádou v brazílskom Riu“, uviedol riaditeľ pretekov Karol Mihok. Obdiv si vyslúžil každý jeden pretekár v štartovom poli, kde pútali pozornosť aj slovenskí cyklisti.„Pred 15-timi rokmi bolo viac pretekárov zo Slovenska ako je dnes. Je to všeobecný trend, pretože venovať sa špičkovej cyklistike nie je ľahké. Máme tu aj mladých jazdcov a verím, že nahradí túto končiacu generáciu“, pokračoval v hodnotení Karol Mihok.  Jednou z priekopníčok cyklistiky zdravotne postihnutých je Košičanka Anna Oroszová, tá počas pretekov jazdila za Žilinu a celé podujatie si pochvaľovala: „Chystám sa už na druhú paralympiádu v handbiku, tu vo Vrátnej je to výborná akcia. Ja si pochvaľujem prostredie a vždy sa tu rada vraciam, tieto hory sú úžasné. A čo milo prekvapilo, bola početná divácka účasť tento rok“.Do ďalšieho obdobia uvažuje Karol Mihok  o viacerých projektoch: „Zvažujeme v tejto doline organizovanie Svetového pohára v cyklistike, no to je otázka finančných a materiálnych podmienok. Momentálne by som rád nabral novú motiváciu do ďalších podujatí, v septembri máme byť spoluorganizátorom Slovenského pohára horských bicyklov tu vo Vrátnej. Beriem to ako novú výzvu.“Juraj Vnuk, vg

Lukostreľba: Kinik aj Pavlík so zlatými medailami   

V dňoch 6. - 12.júla bolo Nové Město nad Metují v ČR dejiskom Svetového rankového turnaja v lukostreľbe, na ktorom štartovalo 168 športovcov z 24 krajín sveta. Slovensko si vďaka dvojici Peter Kinik - Marcel Pavlík odviezlo dva najcennejšie kovy.


Peter Kinik vo svojej kategórii CM W-1 obsadil so svojim najlepším zahraničným výsledkom 652 b. v kvalifikácii pekné 4. miesto. V 1/16 postupoval bez boja, v druhom prešiel cez Američana Shieldsa z 13. miesta (129:123). V treťom si hladko poradil s Cavanaghom z  Veľkej Británie (134:123), no vo štvrť finále na neho čakal líder a svetový rekordér tejto kategórie Čech David Drahonický. Náš reprezentant ho prekvapujúco hladko porazil o 10 bodov 128:118. O zlato sa stretol s nováčikom súťaže Turkom Omerom Asikom z 10. miesta. Aj tento súboj Kinik zvládol a rozšíril zbierku svojich medailí zo Svetového pohára o ďalšiu zlatú. „U Petra sa konečne ukázalo správne rozhodnutie prechodu z praváka na dominantnú ľavú stranu. Vďaka dômyselnému projektu a realizácie na svete jedinečného vypúšťača, ktorý mu nahradzuje chýbajúcu časť ľavej ruky, sa Peter znova zaradil medzi lídrov svojej kategórie“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.Najlepší slovenský lukostrelec roku 2014 Marcel Pavlík získal v kvalifikácii 1. miesto za 701 bodov, čo je nový slovenský rekord a len o jediný bod zaostal za svetovým rekordom telesne postihnutých športovcov! „Marcel týmto výkonom ukázal, kto je pánom v kategórii COM -  kladkový otvorený luk muži“, zdôraznil V. Majerčák.  Marcel na svojej ceste za zlatom nedal šancu súperom, iba v jednom prípade remizoval s Britom Hallom 137:137 a v rozstrele dal deviatku, avšak bližšie  k stredu ako súper. Ani majster sveta John Stubs (Veľký…

V Elzachu sa predstaví aj nový slovenský tandem

V pondelok v noci odchádza výprava našich paracyklistov na preteky Svetového pohára do nemeckého Elzachu. V  tíme nebude chýbať vedúci pretekár Svetového pohára Jozef Metelka (skupina MC4), tandemisti Vladislav Janovjak s pilotom Ľubomírom Buganom (MB), Anna Oroszová (WH3) a Patrik Kuril (MC4).


Okrem reprezentačného tímu sa týchto pretekov premiérovo zúčastní aj tandem Juraj Práger - Konštantín Kocian, štartujúci vo farbách tímu Športservis Bratislava. Všetci pretekári budú štartovať v časovke jednotlivcov (24.7.) a cestných pretekoch s hromadným štartom (25. a 26.7.).

Dňa 27.7. sa reprezentačný tím presunie do švajčiarskeho mestečka Nottwil, kde sa budú konať UCI majstrovstvá sveta v cestnej paracyklistike. „Ako Svetový pohár, tak aj majstrovstvá sveta, sú pre paracyklistov veľmi dôležité z pohľadu kvalifikácie na budúcoročné paralympijské hry v Riu“, uviedol reprezentačný tréner Branislav Režňák.  


Veľká previerka plavcov v Glasgowe

IPC majstrovstvá sveta v plávaní Glasgow 2015 pomaly vrcholia. V doterajšom priebehu sa predstavili všetci traja naši reprezentanti. Najlepšie výkony dosiahla Karina Petrikovičová v disciplíne 100m znak a Viktor Kemény 100m prsia, keď sa im podarilo prebojovať do finále, tam však nestačili na svojich súperov a umiestnili sa na 8. Mieste.


Včera sa uskutočnila prezentácia plávania na hrách v Riu de Janeiru spolu s prezentáciu budúcoročných Majstrovstiev Európy, ktoré budú v netradičnom čase od 30.4 do 7.5 na Madeire v meste Funchal. V záverečnom súťažnom dni do bojov zasiahne Karina Petrikovičová v discipline 100m motýlik o 13:00.

Doterajšie výsledky:

Karina Petrikovičová

50m voľný spôsob: 30,18 11. Miesto
200m polohové preteky: 2:48,60 13. Miesto
100m znak: 1:16,33 8. Miesto
400m voľný spôsob: 5:22,16 14. Miesto
100m prsia: 1:31,76 13. Miesto
100m voľný spôsob: 1:07,24 13.Miesto

Viktor Kemény

100m prsia 1:28,57 8. Miesto
200m polohové preteky 3:33,67 14. Miesto
100m znak 1:37,91 17. Miesto

Tatiana Blattnerová

100m voľný spôsob 1:25,34 14. Miesto
100m znak 1:43,57 11. Miesto
100m prsia 1:50,00 11. Miesto


Vo Varaždíne s novými posilami

Včera v poobedňajších hodinách sa k reprezentantom vo Varaždíne pripojila aj druhá časť výpravy. Európske hry mládeže boli oficiálne otvorené na otváracom ceremoniáli, ktorý začal o 20:00 bohatým programom vystúpení a príhovorom starostu Varaždína, predsedu Chorvátskeho paralympijskeho výboru a zástupcov Európskeho paralympijského výboru.


Dnes celú výpravu čaká náročný deň, kedy už od 9:00 budú hráči boccie zvádzať boje v kategórii BC4, ktorá je rozdelená na dve skupiny po štyroch hráčoch a následne prvý dvaja z oboch skupín postupujú do semifinále. V plávaní sa predstavia všetci naši reprezentanti v plavárni vo Varaždíne po úspešnej včerajšej národnej klasifikácii a následne o 11:00 vstúpi do zápolenia aj náš jediný reprezentant v stolnom tenise Boris Trávniček. Včera vo večerných hodinách sa zástupcovia všetkých športov zúčastnili na technickom mítingu, kde sa dozvedeli informácie o priebehu dnešného a zajtrajšieho dňa. V sobotu o 20:00 celú výpravu čaká ešte záverečný ceremoniál a v nedeľu odchod na Slovensko.

 


Motivátori už motivujú

Prvých 40 motivátorov, ktorí sa niekoľko mesiacov vzdelávali v rámci národného pilotného projektu Paralela, sa môže pustiť do práce. 10. júla absolvovali v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej záverečný test a sú pripravení pomáhať ďalším hendikepovaným ľuďom s návratom do bežného života.


Osvedčenie o absolvovaní vzdelávacieho programu prevzali z rúk garanta projektu a predsedu Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoša. Spolu s tričkom a šiltovkou s emblémom Paralely dostali aj motivačnú knihu Mal som vždy šťastie, zachytávajúcu osobný príbeh Jána Riapoša. Prví z nich si svoje čerstvo nadobudnuté vedomosti a zručnosti mohli overiť na Remate pri Handlovej, kde sa aj toto leto v športových kempoch schádzajú zdravotne znevýhodnené deti z celého Slovenska.Kedysi sa práve tu začala športová kariéra paralympijského lyžiara Martina Franceho. „Navštívil nás vtedy Rado Kaufmann. Hoci prišiel o nohu, získal na paralympiáde zlatú medailu v cyklistike a ja som si povedal, že ak sa to podarilo jemu, prečo by sa to nemalo podariť aj mne." Z vlastnej skúsenosti považuje za najpodstatnejšie dokázať deti v tábore zaujať. Nie strašiť ich náročným a dlhodobým tréningom, no nadchnúť radosťou zo športovania.Tento rok sa prvý kemp s názvom Hľadáme talenty konal začiatkom júla a medzi malých športovcov prišlo hneď niekoľko paralympionikov a motivátorov, aby mohli prevziať nad nimi patronát aj potom, keď opustia brány tábora. Cyklista Vladislav Janovjak s tímovým kolegom Ľubomírom Jančim a reprezentačným trénerom Branislavom Režňákom sa na Remate zastavili cestou na európsky pohár v paracyklistike vo Vrátnej, prišiel aj stolný tenista Miroslav Jambor, boccista Robert Ďurkovič, tenista Marek Gergely a aj mladí lyžiari Martin France a Jakub Krako. Maťo sa tradične…

LETO V ZNAMENÍ NOVÝCH ŠPORTOVÝCH TALENTOV

Športové talenty na Remate odštartovali sériu prázdninových kempov pre deti a mládež so zdravotným znevýhodnením, ktoré organizuje Slovenský paralympijský výbor s podporou nadácie Markíza a Allianz - Slovenskej poisťovne.


Slovenský paralympijský výbor už tradične v prázdninových mesiacoch organizuje v stredisku športu zdravotne znevýhodnených športovcov na Remate letné športové kempy pre deti a mládež pod názvom „Hľadáme talenty". Aj počas týchto prázdnin organizátori pripravil pre zdravotne znevýhodnené deti z celého Slovenska 3 kempy, pričom prvý z nich už úspešne prebehol v minulom týždni. Projekt „Hľadáme talenty" našiel v tomto roku užitočný prienik aj s ďalším významným projektom Slovenského paralympijského výboru pod názvom Paralela. Vďaka tomuto projektu, ktorý sa realizuje v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, sa pripravujú pre prax noví odborníci pre motiváciu prostredníctvom športu. A práve prví „motivátori", ktorí vzišli z tohto projektu, budú mať v rámci letných kempov možnosť podieľať sa na ich priebehu i programe, ale predovšetkým môžu prevziať potrebný patronát nad mladými talentami aj v období, keď opustia pomyselné brány kempu.Veselý džavot detí, sústredených okolo sympatického chlapíka, ktorý sa s priateľským úsmevom na tvári podpisuje vedľa svojej fotografie v pamätnici z paralympiády v Londýne 2012. Aj takýto obraz charakterizoval záverečný deň 1. letného športového kempu pre zdravotne znevýhodnenú mládež Hľadáme talenty 2015. Vladislav Janovjak, bronzový medailista z Londýna 2012, spolu so svojim tímovým kolegom Ľubomírom Jančim a reprezentačným trénerom Branislavom Režňákom sa na Remate zastavili cestou na…

Európske hry zdravotne znevýhodnenej mládeže

Včera naša výprava vycestovala do Varaždína, dejiska tohtoročných Európskych hier zdravotne znevýhodnenej mládeže. Oficiálny začiatok hier je 16.7.2015 a budú trvať do 19.7.2015. Prvá časť slovenskej výpravy vyrazila do dejiska hier z dôvodu klasifikácií našich športovcov o dva dni skôr, ako je oficiálny začiatok hier.


V ranných hodinách sa zúčastnil klasifikácie náš nádejný stolný tenista Boris Trávniček, ktorý bol podľa národnej klasifikácie zaradený do kategórie 4. Dnes o 11:40 je na rade - ale tentokrát už na medzinárodnú klasifikáciu - Marek Sloboda, ktorý je nevidiaci plavec. Následne v poobedňajších hodinách sa zúčastnia národnej klasifikácie ďalší plavci, konkrétne Anna Gettlerová, Alex Hrusovský a Simona Sadovská.

Zajtra očakáva naša delegácia príchod druhej časti výpravy, k tímu sa pripojí tím boccie (Michaela Balcová, Samuel Andrejčík a realizačný tím Peter Balco, Ľudmila Andrejčíková) a rad plavcov sa rozšíri o Viktora Verbu, Radomíra Pacáka, Jadranku Maric, Šimona Holeka a realizačný tím v zložení asistenti Slavomír Pacák, Marián Verba, Katarína Maric, trénerka Daniela Barbusová a asistentka trénera Larisa Jarembáková.