Za Jurajom Štefákom

25.01.2021

Za Jurajom Štefákom

V sobotu opustil naše rady po dlhej ťažkej chorobe vo veku 69 rokov dlhoročný člen paralympijskej rodiny, lekár, klasifikátor a funkcionár Juraj Štefák. Posledná rozlúčka s ním bude zajtra v Dolnom Kubíne.


MUDr. Juraj Štefak sa narodil sa v Trnave 7. februára 1951 a bol absolventom Lekárskej fakulty v Bratislave. Jeho prvý kontakt so športom zdravotne znevýhodnených sa datuje z roku 1980 po stretnutí s prvým slovenským účastníkom ZPH, nevidiacim Jozefom Búrošom. Na svojom prvom klasifikačnom seminári sa zúčastnil v roku 1997, medzinárodným klasifikátorom sa stal v roku 2001 a hlavným klasifikátorom v roku 2009. Bol uznávaným ortopédom a vo svete para športu špičkou medzi odborníkmi v zdravotnej oblasti.

Na prvej paralympiáde sa ako lekár zúčastnil v roku 1992 v Tignes/Albertville, kde ešte poslednýkrát štartovala spoločná česko – slovenská výprava. Odvtedy sa so samostatnou slovenskou zúčastnil viacerých hier v rôznych funkciách, prevažne ako lekár výpravy. V Aténach 2004 bol vedúcim výpravy, v Turíne 2006 zástupcom vedúceho výpravy a v Londýne 2012 už ako ITTF Chief Medical Officer (vedúci zdravotníckej sekcie pre parastolný tenis). Na svojich posledných hrách v Riu 2016 bol ako ITTF/PTT klasifikátor.

Posledná rozlúčka s Jurajom Štefákom sa bude konať zajtra 26. januára o 14. hod. v Kostole Povýšenia svätého kríža na Brezovci v Dolnom Kubíne.Sledujte zajtra februárové vydanie Paralympijského magazínu

Pripomenieme si v ňom 30. výročie vzniku SZTPŠ s avízom na dokument režisérky Andrei Horečnej „Príbeh vytrvalosti“. Spomienku a krátky medailón venujeme dlhoročnému funkcionárovi, lekárovi Jurajovi Štefákovi, ktorý nedávno opustil naše rady.  


Magazín prináša aj návrat k úspechom parastolného tenistu Ladislava Gáspára v kontexte ocenenia SPV pri 25. výročí jeho vzniku a 30. výročí SZTPŠ, ktorý sa nakrúcal v Piešťanoch.

Ďalej uvidíte: avízo rok pred ZPH v Pekingu, tri medaily paraatlétov v Dubaji, návrat k sezóne paraalpských lyžiarov a projekt Európskych paralympijských hier.

Už túto sobotu 27. februára o 15:25 hod. na Dvojke RTVS.  

  


Dubaj: na záver slovenský bronz

Slovenský reprezentant v paralukostreľbe Marcel Pavlík zvíťazil v súboji o 3. miesto súťaže Compound Open nad Turkom Erdoganom Ayganom 141:138 a zabezpečil pre slovenskú výpravu jediný cenný kov zo Svetového pohára v Dubaji.


„Som šťastný, že sa mi podarilo v súboji o bronz zvíťaziť. Pred pretekmi som bol dosť nervózny, fúkal silný vietor. S podmienkami som sa vyrovnal lepšie ako súper. Očakávania však boli trochu vyššie. Čakal som viac bodov. Lenže môj tréning prebiehal v hale bez veterných vplyvov. Po roku sme sa dostali do medzinárodnej konfrontácie. Cítil som, že mi chýba prax, súťaže. Z toho, čo som natrénoval, som vyťažil maximum. Z medaily mám veľkú radosť. Ďakujem mojej koučke Líde Fikarovej, aj celému nášmu tímu, ktorý ma podporoval“, povedal po pretekoch Marcel Pavlík.

Podujatie s oficiálnym názvom 7th Faaza Para Archery World Ranking Tournament sa začalo 22. februára a vyvrcholilo dnes finálovými súťažami jednotlivcov.

Slovensko reprezentovala štvorica paralukostrelcov: Marcel Pavlík, Marián Marečák a Peter Kinik v kladkovom luku (Compound Open) a Dávid Ivan v olympijskom luku (Recurve Open).

V súťaži jednotlivcov získal Pavlík bronz, Marečák a Ivan vypadli vo štvrťfinále, Kinik v osemfinále.

V tímovej súťaži Compound Open Men obsadila dvojica Pavlík – Marečák 4. miesto po prehre v „malom“ finále s Ukrajinou.

(vg, šp)


OH a PH 2032: Vybrali Brisbane, popudili Nemcov

Hoci momentálne sa rieši forma uskutočnenia odložených OH a PH Tokio 2020, Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pokračuje v procese výberu organizátora hier pre rok 2032. Preferovaným kandidátom sa stalo austrálske mesto Brisbane.


O zorganizovanie OH a PH 2032 prejavili záujem aj Dauha, Budapešť, čínske mestá Čcheng-tu a Čchung-čching, Naí Dillí, Jakarta, Istanbul či Petrohrad. Exekutíva MOV na svojom stredajšom online zasadnutí prijala návrh komisie pre olympijské hry a austrálsky štát Queensland sa stal preferovaným kandidátom na usporiadanie OH 2032. MOV začne exkluzívne rokovania, ak budú úspešné, Brisbane dostane organizátorské práva na OH a PH 2032. Nový výberový proces MOV však kritizovali najmä Nemci. Podľa nich ho síce prezident MOV Thomas Bach vyzdvihuje, ale „dá sa ťažko prekonať v netransparentnosti," vyhlásila pre agentúru DPA Dagmar Freitagová, šéfka športovej komisie Nemeckého spolkového snemu. Uviedla tiež, že Nemecký olympijský a športový zväz (DOSB) nie je dostatočne viditeľný na medzinárodnom poli. Rozhodnutie MOV totiž výrazne znížilo šance ďalších uchádzačov, vrátane spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vesfálsko. MOV naopak vytvoril systém preferovaných kandidátov v snahe zabrániť tomu, aby uchádzači minuli obrovské peniaze na potenciálnu organizáciu a nakoniec neboli úspešní. Zároveň tým chcel odstrániť potrebu konzultácie s verejnosťou uprostred kandidačného procesu, ako sa to stalo v niekoľkých prípadoch v minulosti, keď snahy miest zmarili miestne referendá. "Je to ďalšie sklamanie po neúspešných kandidatúrach Mníchova, Berlína či Lipska a po tom, ako referendá ukončili snahu Hamburgu aj Mníchova. Musíme sa spýtať, ako si pri ďalších kandidatúrach zaistíme lepšiu…

Paralukostreľba: dvakrát súboj o bronz

Včera pokračoval v Dubaji Svetový pohár vyraďovacou súťažou jednotlivcov. Zo Slovákov sa najďalej dostal Marcel Pavlík, ktorého po semifinálovej prehre s Indom Swamim 143:145 čaká boj o bronz.


V „malom“ finále sa stretne s Turkom Ayganom. V rovnakej súťaži Compound Open vypadol aj Marián Marečák s Pavlíkovým premožiteľom Swamim vo štvrťfinále 131:144 a Peter Kinik v osemfinále s Rusom Gatinom 130:141.

Náš jediný zástupca v olympijskom luku (Recurve Men Open) Dávid Ivan síce štartoval vo „vyraďovačke“ zo striebornej kvalifikačnej pozície, ale premožiteľa našiel už vo štvrťfinále, kde prehral 3:7 s Ukrajincom Halyšichom.

Medzitým prebehla súťaž tímov. Slovensko malo zastúpenie v mužskej Compound Open, kde dvojica Pavlík – Marečák prehrala v súboji o 3. miesto s Ukrajincami 152:154. Predtým nestačila v semifinále na Rusov 150:152.

Finále a zápasy o 3. miesto v individuálnych súťažiach sú na programe zajtra. (vg)

  


Husársky kúsok Francúza Seguina

Stal sa prvým paralympionikom, ktorý preplával osamote svet. Na pretekoch Vendée Globe mu to stačilo na siedme miesto, no dlho útočil na stupne víťazov.


Len pár desiatkam nadšencov sa za 22 rokov existencie nonstop jachtárskych pretekov okolo sveta Vendée Globe podarilo doraziť do cieľa (predchádzajúcich osem ročníkov dokončilo celkovo 68 ľudí). Zvládnuť to však bez jednej ruky a zároveň súperiť dlho o celkové prvenstvo však dokázal len jediný jachtár – Francúz Damien Seguin. Napokon skončil siedmy, no je prvým paralympionikom planéty, ktorý zhruba trojmesačnú plavbu plnú nástrah dokončil. Štyridsaťjedenročnému otcovi dvoch detí trvalo bláznivé dobrodružstvo 80 dní, 21 hodín a 58 minút. Na víťazného krajana Yannicka Bestavena stratil počas necelých troch mesiacov len čosi vyše 7 hodín. Jachtársky paralympijský víťaz z Atén 2004 aj Ria 2016, ktorý dorazil do cieľa 28. januára tohto roku, má byť na čo hrdý. Hoci moria brázdi od narodenia, na Vendée Globe štartoval ako nováčik.  Nikdy sa nevzdávaj Vyštudovaného učiteľa telesnej výchovy z mestečka Auray, ktorý vyrastal na ostrove Guadeloupe v Karibskom mori, už pred piatimi rokmi po druhej zlatej medaile v Riu navrhli na paralympijského jachtára roka. Teraz sa mu po piatich tituloch majstra sveta vo svojej kategórii podaril ďalší jedinečný kúsok. V duchu svojho hesla „Nikdy sa nevzdávam.“ Po jeho výkone je vraj definitívne isté, že aj človek so zdravotným znevýhodnením si dokáže poradiť s takou veľkou výzvou akou je nepretržitá plavba osamote okolo sveta. Bez možnosti akéhokoľvek kontaktu s iným človekom – ako určujú pravidlá. „Užíval som si…

Z najlepších pozícii idú do vyraďovačky Ivan a Pavlík

Po včerajšej kvalifikácii pokračuje dnes v Dubaji Svetový pohár v paralukostreľbe eliminačnou fázou. Do súťaže zasiahne aj štvorica slovenských reprezentantov, ktorá si vybojovala výborné pozície v kvalifikačných pretekoch.


Najvyššie sa umiestnil David Ivan v olympijskom luku Recurve Men Open (2), vďaka čomu má v prvom kole voľno. Trojica v súťaži Compound Open vstúpi do eliminácie z týchto pozícií – Marcel Pavlík 3, Marián Marečák 10 a Peter Kinik 11. Pavlík bude mať v prvom kole tiež voľno, Marečák narazí na domáceho Habiba (23) a Kinik na Kazacha Tolymbekova (22).    

Podujatie s oficiálnym názvom 7th Faaza Para Archery World Ranking Tournament potrvá od 22. do 26. februára, kedy vyvrcholí  finálovými zápasmi.   


Poznáme víťazov projektu #nerozlučiteľní

Odborná porota ukončila vyhodnocovanie zaslaných projektov a dnes už poznáme troch víťazov, ktorí si rozdelia sumu 6. 000 eur. Cieľom pilotného projektu Nadácie SPV a NERO Drinks bolo podporiť mladé športové para talenty od 6 do 23 rokov.


„Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste sa zapojili do tohto projektu a podelili sa s nami o svoje príbehy a fotografie, ktoré nás všetkých veľmi potešili. O to ťažšie bolo rozhodovanie poroty, ktorá mala za úlohu spomedzi všetkých zúčastnených mladých športovcov vybrať troch výhercov“, uviedli tvorcovia projektu. Vyhodnotenie: 1. miesto - finančná podpora vo výške 3.000 eur - Viliam Opina (11 rokov, parabedminton) 2. miesto - finančná podpora vo výške 2.000 eur - Katrinka Kopčoková (8 rokov, paraplávanie) 3. miesto - finančná podpora vo výške 1.000 eur - Denis Nazdon (15 rokov, paraplávanie a iné športy) Projekt, určený pre telesne, zrakovo či mentálne znevýhodnených športovcov, bol spustený dňa 18.11.2020 a prihlasovanie trvalo do 31.1.2021. Jeho cieľom bolo motivovať tých, ktorí by radi začali športovať. Nechal prehovoriť príbehy nerozlučiteľných partnerstiev a spojení. Každý, kto sa chcel do neho zapojiť, mal nájsť niekoho (niečo), s čím je vo svojom živote „nerozlučiteľný“. Mohla to byť blízka osoba, rodič, súrodenec, učiteľ, tréner či kamarát. Rovnako aj domáce zvieratko, vec alebo zdravotná či športová pomôcka, ktorá má v jeho živote pevné miesto. Záujemcovia zároveň museli uviesť, na aký účel použijú prípadnú finančnú podporu. Všetky projekty napokon vyhodnocovala odborná porota v zložení: Jakub Krako (paraalpský lyžiar), Juraj Medera (člen VV SPV zodpovedný za mládež), Imrich Béreš (predseda Nadácie SPV) a Petr Rund (zakladateľ NERO Drinks…

Podporte Helenu Hankovú v ankete Slovenky

Na prestížne ocenenie Slovenka roka 2021 v oblasti športu nominoval Slovenský paralympijský výbor (SPV) svoju prvú predsedníčku,  zároveň aj prvú predsedníčku SZTPŠ. Oba subjekty oslávili vlani svoje okrúhle jubileá – 25. resp. 30. rokov od svojho vzniku.


HELENA HANKOVÁ (*1947) -bývalá  mládežnícka volejbalová reprezentantka ČSSR, extraligová hráčka ČH Bratislava. Neskôr trénerka československej a slovenskej volejbalovej reprezentácie telesne postihnutých volejbalistov v stoji. V Barcelone 1992 získala s ČSFR bronz, so slovenskou reprezentáciou striebro a bronz (Atlanta 1996 a Sydney 2000). So svojimi hráčmi vybojovala z MS, ME a SP spolu 22 medailí. V rokoch 1990 – 2002 predsedníčka Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ), zároveň prvá predsedníčka Slovenského paralympijského výboru (SPV) 1995 – 1999. SPV oslávil vlani 25. výročie svojho vzniku, SZTPŠ dokonca okrúhlu tridsiatku.  Vy ste boli prvou predsedníčkou oboch subjektov. Ako sa s odstupom času pozeráte na toto obdobie? *Bolo to obdobie, kedy sme museli v prvom rade postaviť základy športového zväzu tak, aby bol SZTPŠ akceptovaný nielen ministerstvom školstva, ale i ostatnými zväzmi. Vyžadovalo si to vytvorenie reprezentačných družstiev pre všetky športové odvetvia, nájsť pre reprezentačné družstvá reprezentačných trénerov na požadovanje úrovni, začatie systematickej práce s mládežou i pokračovanie v práci na úrovni športových klubov, či usporiadanie majstrovstiev Slovenska. Museli sme sa stať členmi medzinárodných športových organizácii pre telesne postihnutých.  Vďaka ľuďom, ktorým bilo srdiečko pre náš šport, sa to podarilo za veľmi krátký čas. Potom sme už mohli uvažovať i o založení SPV. Ja som si za svoju priekopnícku prácu v…

Paralukostrelci po roku na medzinárodných pretekoch

Po dlhej ročnej pauze vycestovala výprava slovenských paralukostrelcov na podujatie Svetového pohára do Dubaja (SAE). Preteky, do ktorých zasiahne aj štvorica našich reprezentantov, sa začnú zajtra kvalifikáciou krátko pred poludním nášho času.


Vládou nastolené obmedzenia v decembri 2020 znemožnili našim športovcom riadnu prípravu na toto medzinárodné podujatie. Až obdržaním dekrétov zo SZTPŠ sa v januári 2021 spustili individuálne tréningové jednotky za dodržaní všetkých nariadených hygienických opatrení. Preto tentokrát cestovali paralukostrelci na podujatie o pár dní skôr a s pomocou dubajského organizátora, ktorý im nadštandardne sprístupnil tréningové zariadenia ešte pred samotnou súťažou, mali možnosť absolvovať plnohodnotné dvojfázové tréningy. Slovenské farby budú hájiť Marcel Pavlík, Marián Marečák a Peter Kinik (v súťaži kladkový luk open) a v olympijskom luku Dávid Ivan. Dnes čaká výpravu oficiálny tréning o 17:00 miestneho času (14:00 SEČ). Kvalifikácia sa začína v utorok 23. februára od 14:30 hod. (11:30 SEČ), eliminačná časť o deň neskôr.  Súťaže vyvrcholia súbojmi o medailové umiestnenia v piatok 26. februára. Všetky súťaže bude možné sledovať na portáli  www.ianseo.net.