Palma víťazstva dnes pre Harausa

15.03.2019

Po dvoch triumfoch Mareka Kubačku v obrovských slalomoch dnes patril svah v La Moline ďalšiemu zrakovo znevýhodnenému Slovákovi. Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom triumfovali v slalome Svetového pohára v para alpskom lyžovaní.

Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou tentokrát nedokončili prvé kolo. V sobotu je v La Moline na programe ďalší slalom.

Svetový pohár v para alpskom lyžovaní - La Molina (Šp.) - piatok:

Muži - zrakovo znevýhodnení - slalom (1.+2. kolo): 1. Miroslav Haraus (nav. Maroš Hudík, SR) 1:48,68 min, 2. Hyacinthe Deleplace (nav. Maxime Jourdan, Fr.) +5,09 s, 3. Kevin Burton (nav. Kurt Grimmelmann, USA) +6,95, ... Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová, SR) nedokončili prvé kolo

(vg, SITA)

Štart stolnotenisovej ligy v Hlohovci

V sobotu 20. apríla sa v Hlohovci začína nový ročník stolnotenisových líg zdravotne znevýhodnených športovcov. Súťaž odštartuje tradične o 10:00 hod. v telocvični Strednej odbornej školy na Jarmočnej ul.5.

Prvenstvá z minulého ročníka obhajujú u vozičkárov Peter Mihálik a u stojacich hráčov Richard Csejtey. Upozorňujeme na dve podstatné zmeny oproti predchádzajúcim ročníkom: 1. na základe schváleného štatútu ligy už usporiadateľ nemá povinnosť zabezpečiť hlavné teplé jedlo, 2. na konci súťažného ročníka budú v obidvoch kategóriách vyhodnotení najlepší šiesti jednotlivci v obidvoch súťažiach. Žiadame hráčov, aby svoj štart aj s prípadným doprovodom nahlásili do 17. apríla 12:00 hod. na dobrotkazc@gmail.com.

Deň Radovana Kaufmana bude 26. júna v Partizánskom

SPV si dnes pripomína nedožité 41. narodeniny jednej z najvýraznejších postáv slovenského paralympijského športu Radovana Kaufmana – majstra sveta a zlatého medailistu z PH 2000 v Sydney.

Slovenský paralympijský výbor v spolupráci s Mestom Partizánske a ZŠ Radovana Kaufmana v Partizánskom pripravil pre deti a mládež aj v roku 2019 súťaž športovej všestrannosti pod názvom Zlatý odznak Radovana Kaufmana. Základné školy bežného typu i školy špecálne sa do tejto súťaže mohli zapojiť od 1. februára 2019, pričom uzávierka prvého kola súťaže je 31. mája 2019. Najlepší jednotlivci sa už tradične predstavia v závere školského roku v Partizánskom (v rodisku RK), kde prebehne 26. júna 2019 finálové kolo súťaže v rámci podujatia Deň Radovana Kaufmana.* Radovan Kaufman (* 9. APRÍL 1978, † 16. JÚN 2003) bol jedným z najvýraznejších slovenských paralympionikov – zlatý paralympijský víťaz v cyklistike, zakladateľ kampane "Na kolesách proti rakovine". Po amputácii pravej nohy pre kostný Ewingov sarkóm v roku 1994 sa rozhodol prekonávať nepriazeň osudu v prostredí športu. Stal sa členom klubu ŠK ZP Remata Handlová, kde ho športovo i ľudsky najviac ovplyvňoval tréner Peter Matiaško. Začínal s lyžovaním, no neskôr ho očarila cyklistika, ktorá ho upútala svojou náročnosťou a množstvom tvrdej tréningovej práce. Jeho poctivá príprava ho denne posúvala k vyšším cieľom a priniesla svoje zaslúžené vyvrcholenie, keď sa na PH Sydney 2000 stal v disciplíne 1 km s pevným štartom v novom paralympijskom rekorde paralympijským víťazom. Predtým sa v roku 1998 stal v Colorado Springs v rovnakej disciplíne majstrom sveta. *viac informácií v propozíciách

Podporte Kristínu v ankete Slovenka roka 2019!

Medzi adeptkami na toto ocenenie v kategórii Šport je aj úspešná slovenská reprezentantka v športovej streľbe Kristína Funková, ktorá si vlani v kórejskom Cheongju vystrieľala titul majsterky sveta v disciplíne R9 malorážka v ľahu.

Spolu s ňou sa o túto poctu uchádzajú biatlonistka Paulína Fialková a trénerka golfu Zuzana Kamasová. Hlas našej úspešnej paralympioničke môžete dať do 3. mája. Potrebné informácie nájdete tu: https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/

Zajtra v „limitoch“ majster sveta v para lyžovaní

Náš jediný nevidiaci zjazdár Marek Kubačka dosiahol na MS 2019 v Krajnskej Gore svoj životný úspech. Fantastický športovec sa dočkal vysnívaného triumfu spolu s navádzačkou Máriou Zaťovičovou v obrovskom slalome!

V tejto sezóne pridal aj malý glóbus za prvenstvo v obrovskom slalome Svetového pohára. O úspechoch, navádzačoch, lyžovaní aj o radosti v tme sa s ním rozprával Stano Ščepán.

Počúvajte v utorok ráno o 5:51 hod. v relácii „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko.

Slovensko napokon skončilo na štvrtom mieste

V portugalskej Vilamoure dohrali cez víkend európsku kvalifikáciu Svetového pohára. Slovenskí reprezentanti  po troch výhrach v základnej skupine prehrali v semifinále s Rakúskom, aj zápas o 3. miesto s Talianskom.

„Rakúsky tím bol nad naše sily a prehrali sme po dvojhrách 0:2. Tomáš Masaryk nedokázal poraziť Martina Legnera, ktorý bol finalistom prípravného turnaja vo Vilamoure a podľahol mu hladko 0:6, 0:6. Marek Gergely po bojovnom výkone napokon podľahol v napínavom zápase Nicovi Langmanovi 3:6, 3:6, ktorý spomínaný challenger vo Vilamoure vyhral“, informoval z dejiska tréner Miroslav Jantulík a doplnil, že zápas sprevádzalo veľmi zlé počasie, ktoré donútilo aktérov asi desaťkrát opustiť tenisové dvorce.

V malom finále prehralo Slovensko s Talianskom tiež 0:2. „Hoci cestujeme napokon domov bez medaile, vystúpenie našej dvojice v Portugalsku hodnotím po všetkých stránkach kladne“, uzavrel tréner.

VV SPV schválil nomináciu na mládežnícke hry

V Bratislave dnes zasadal Výkonný výbor SPV, ktorý okrem iného schválil návrh rozpočtu pre mládež na rok 2019 a zloženie výpravy na mládežnícke hry EPYG 2019 v Lahti.

Celkovo vycestuje do Fínska 19 účastníkov v týchto športoch – showdown (4), stolný tenis (3), plávanie (7), boccia (4) a vedúci výpravy Branislav Režňák.

Po plnom bodovom zisku proti Rakúšanom

Slovenskí reprezentanti v tenise na vozíku vyhrali aj svoje tretie stretnutie v základnej skupine európskej kvalifikácie Svetového pohára 2019. V portugalskej Vilamoure zdolali domáci tím 3:0.

„S Portugalskom sme vyhrali 3:0 a postupujeme do boja o medailové priečky. Tomáš Masáryk zdolal svojho súpera 6:4, 6:1 a Marek Gergely nekompromisne úradoval a nadelil protihráčovi dvoch kanárov. Štvorhra bola už len boj o česť a chlapci aj pod vplyvom únavy ju napokon vyhrali 7:5, 6:1. Dnes nás čaká semifinálový súboj s najväčším favoritom podujatia. Rakúsky tím je zložený zo špičkových hráčov v dvojhre aj v štvorhre“, informoval z dejiska tréner Miroslav Jantulík.

SP tenis na vozíku: Slováci si poradili aj s Rusmi

Vo svojom druhom vystúpení na európskej kvalifikácii Svetového pohára v portugalskej Vilamoure vyhrali naši reprezentanti v tenise na vozíku aj svoj druhý zápas – tentokrát nad Ruskom 3:0.

Súper bol najväčším favoritom štvrtej skupiny, ale naši hráči sa ho nezľakli. O prvý veľmi ťažko vybojovaný bod sa postaral Tomáš Masaryk, ktorý dokázal zdolať Jurija Golovina (78. vo svetovom rebríčku) po vypätom trojhodinovom zápase 7:5, 3:6, 6:3. „Tomáš bojoval ako lev a dosiahol zatiaľ svoj najväčší skalp v kariére“, komentoval z dejiska tréner Miroslav Jantulík.

V druhom zápase sa predstavila naša jednotka Marek Gergély proti nepríjemnému Ildusovi Šajchislamovi (69.) a Marek po výbornom výkone vybojoval druhý bod pre Slovensko (6:4, 6:1). „Štvorhra bola už len čerešničkou na torte a naša zohraná dvojica dokázala zvíťaziť v pomere 6:3, 6:1“. dodal tréner.

Dnes hrá Slovensko posledný skupinový zápas proti domácemu Portugalsku.

Bodka za ďalšou úspešnou para lyžiarskou sezónou

V bratislavskom Hoteli Lindner dnes predstúpili pred zástupcov médií slovenskí para alpskí lyžiari, ktorí získali medailové umiestnenia na MS 2019 v Kranjskej Gore/Sella Nevea a krištálové glóbusy za prvenstvá v pretekoch Svetového pohára 2018/19.

V ročníku po mimoriadne vydarených ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu Slováci dosiahli viacero pozoruhodných výsledkov. Na svetovom šampionáte si vyjazdili dovedna až desať medailí, tri z nich boli zlaté. Zabudnúť nemožno ani na Svetový pohár, v ktorom si veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v hodnotení seriálu vyjazdil Miroslav Haraus. Ten s navádzačom Marošom Hudíkom pridal aj malé glóbusy za slalom a super-G, poradie v obrovskom slalome ovládol úplne nevidiaci Marek Kubačka. Spolu s navádzačkou Máriou Zaťovičovou sa stali svetovými šampiónmi v "obráku". Smolu mala Henrieta Farkašová, ktorá si počas sezóny poranila koleno a aktuálne sa zotavuje z operácie. "Desať medailí z MS je skvelých. Veľmi dobré však boli aj výkony jednotlivých pretekárov. Ako tréneri sme veľmi spokojní s našimi lyžiarmi. U každého je vidieť progres, pracujeme na technike a skvalitňujeme prácu s videom," zhodnotil reprezentačný tréner Roman Petrík a doplnil ho tímový manažér Martin Makovník: "Veľmi nás potešil veľký glóbus pre Mira, zlato pre Mareka v obrovskom slalome a zlaté pre Heňu z MS. Teší nás aj to, že nám vyrastajú ďalší pretekári, medzi mladými máme viacero talentov. Mrzí nás zranenie Heni, ktorá pre problémy s kolenom vynechala časť sezóny." Úplne nevidiaci Marek Kubačka si počas sezóny splnil jeden zo športových cieľov - získal zlato na majstrovstvách sveta. "V predchádzajúcej sezóne mi to na zimnej paralympiáde nevyšlo, ale brúsil som si zuby na zlato z majstrovstiev sveta.…