Ostrava preverí formu na Helsingborg

06.09.2019

Včera odcestovala do Ostravy početná skupina reprezentantov v para stolnom tenise, kde bude v dňoch 6. – 8. septembra štartovať na medzinárodnom turnaji Czech Open 2019 s faktorom 20. Ide o poslednú previerku pred ME vo švédskom Helsingborgu.

V súťaži jednotlivcov a družstiev nás budú reprezentovať títo hráči: Marián Kamien (TT1), Ján Riapos, Martin Ludrovský, Lukáš Kližan (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik, Boris Trávníček, Andrej Mészáros (TT4), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6), Miroslav Jambor, Tomáš Valach (TT7) a Richard Csejtey (TT8).

„Turnaj je veľmi dobrou previerkou pred majstrovstvami Európy, ktoré sa začnú už o týždeň“, povedal reprezentačný tréner Andrej Bardoň.

V Emmene o cestné tituly majstrov sveta

Cez víkend odcestovalo družstvo paracyklistov do holandského Emmenu, kde sa budú v dňoch 12. – 15. septembra konať UCI majstrovstvá sveta v cestnej paracyklistike. Podujatie je súčasťou kvalifikácie na budúcoročné PH a Slovensko na ňom bude zastupovať sedmička reprezentantov.

Jozef Metelka a Patrik Kuril (MC4), Ondrej Strečko (MC5), Anna Oroszová (WH3), Miloš Hudec (MH3), Juraj Práger (MB)/ pilot tandemu Ján Gallik. „Všetci pretekári sa predstavia v časovke jednotlivcov, ako aj cestných pretekoch s hromadným štartom. Pred samotnými pretekmi absolvuje Juraj Práger zdravotnú klasifikáciu a všetci pretekári C a H skupín sa podrobia v povinnému testovaniu v rámci výskumu, ktorý pre zotrvanie paracyklistiky v programe PH požaduje od UCI Medzinárodný paralympijský výbor“, informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák. Program našich pretekárov 12. 9. (časovka)          od 14:00 Práger/Gallik (MB; 31,2 km) Strečko (MC5; 31,2 km) od 15:30 Metelka, Kuril (obaja MC4; 31,2 km) 13. 9. (časovka) od 15:00 Hudec (MH3; 20,8 km) od 16:45 Oroszová (WH3; 20,8 km) 14. 9. (cestné preteky) od 10:00  Práger/Gallik (MB; 103,6 km)           od 13:30 Strečko (MC5), Metelka, Kuril (MC4)  88,8 km 15. 9. (cestné preteky) od 11:17 Oroszová (WH3; 51,8 km) od 17:15 Hudec (MH3; 66,6 km)

Ostravská generálka na ME so siedmimi medailami

Slovenskí reprezentanti v para stolnom tenise majú za sebou turnaj Czech Open 2019 v Ostrave, na ktorom úspešne preverovali formu pred nadchádzajúcimi ME. Získali spolu sedem medailí, z toho tri v súťaži jednotlivcov a štyri v družstvách.

V súťaži jednotlivcov sme mali vo vyraďovacej fáze až sedem hráčov. Zlato si napokon odniesol Martin Ludrovský (TT2), ktorý zdolal vo finále Španiela Sastreho (3:1). Striebro pridala po finálovej prehre s kórejskou súperkou Alena Kánová (TT3) a bronz tiež v skupine TT2 Lukáš Kližan, ktorý v semifinále prehral so Sastrem 0:3. Vo štvrťfinále skončili Ján Riapoš (TT2), Peter Mihálik, Boris Trávníček (TT4), Tomáš Valach (TT7) a Richard Csejtey (TT8), v osemfinále Andrej Mészáros (TT4) a Miroslav Jambor (TT7) a zo skupiny nepostúpili Marián Kamien (TT1), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6). Aj v súťaži družstiev získali zlato „dvojkári“, keď Riapoš s Ludrovským zdolali vo finále Kórejcov 2:0. Ďalšie tri medaile boli bronzové a postarali sa o ne Mihálik, Trávníček, Mészáros (TT4),  Csémy s Nagyom (TT6) a Valach s Jamborom (TT7). Slovensko tak zakončilo turnaj v Ostrave s medailovou bilanciou 7 (2 - 1 - 4). Informoval reprezentačný tréner Andrej Bardoň. ME 2019 sa konajú vo švédskom Helsingborgu  16. - 21. septembra.

Vyvrcholila súťaž stolných tenistov

Záverečným finálovým kolom sa v Ružomberku skončila liga pre rok 2019. Medzi stojacimi hráčmi suverénne zvíťazil Richard Csejtey, ktorý za celý rok nenašiel ani jedného premožiteľa. Medzi vozičkármi Peter Mihálik pred Borisom Trávníčkom.

V súťaži stojacich sa predstavilo celkovo až 22 hráčov, ale až šesť hráčov absolvovalo len jedno kolo a tak priemer hráčov na kolo bol pod 12 hráčov. Medzi vozíčkarmi si dvojica najlepších podelila aj víťazstvá v jednotlivých kolách, keď Peter vyhral prvé dve a Boris zvyšné štyri kolá. Medzi vozičkármi súťažilo celkove 23 hráčov, z toho traja hráči odohrali len jedno kolo. Priemer účasti medzi vozičkármi bol 15 hráčov.  „Úroveň jednotlivých zápasov v tomto roku mala opäť stúpajúcu krivku, hlavne medzi reprezentantmi, kde sa ukázalo množstvo natrénovaných jednotiek a ostáva nám veriť, že sa to potvrdí na septembrových ME vo Švédsku, na ktoré naša výprava už onedlho odlieta“, zhodnotil riaditeľ ligy Ľuboš Dobrotka.

Športovci dostanú možnosť letieť podľa ich potrieb

Včera sa v Bratislave uskutočnilo II. zasadnutie Štábu PH 2020 pod vedením jeho vedúceho Tomáša Vargu. Na úvod spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom odovzdali menovacie dekréty členom štábu, ktorí sa na prvom zasadnutí nemohli zúčastniť.

Na programe rokovania bola kontrola úloh z predošlého zasadnutia, novinky z Tokia, logistika PH 2020, CDM seminár a rôzne. Ján Riapoš požiadal vedúcich jednotlivých športov o sumarizáciu potrieb k ich nerušenej príprave a kvalifikácii do Tokia. Zároveň informoval, že športovci a realizačné tímy dostanú možnosť individuálne zvážiť dátum príchodu do dejiska a dĺžku pobytu. Do japonskej metropoly teda nepoletí spolu celá výprava a odbúrajú sa tým neduhy z minulosti, keď viacerí športovci strávili v dejisku tri týždne a súťaže mali až posledný deň, čo veľakrát negatívne ovplyvnilo ich výkon. „Celý paralympijský šport sa profesionalizuje a my ideme do Tokia podať čo najlepšie výkony“, zdôraznil predseda SPV. Tomáš Varga následne informoval členov štábu o úlohách, ktoré ich v najbližšom období čakajú. V piatok odlieta spolu s výkonným riaditeľom SPV Marošom Čambalom do Tokia na seminár vedúcich výprav (Chef de Mission).

O postup medzi elitu sa pokúsia aj Slováci

Berlín bude v dňoch 17. – 22. novembra dejiskom MS B skupiny v parahokeji. Štartovať tu bude šesť tímov – spolu so Slovenskom aj domáce Nemecko, Rusko, Čína, Veľká Británia a Poľsko.

V Eissporthalle Charlottenburg budú najväčšími favoritmi Rusi, ktorí už majú strieborné medaily zo ZPH 2014. V poslednom období boli vrcholné udalosti bez ich účasti v dôsledku zákazu štartu ruských športovcov na PH a ďalších podujatiach organizovaných IPC. Teraz sa pokúsia opäť prebojovať medzi najlepších. S rovnakými cieľmi vstupujú do turnaja aj domáci. Veľkou neznámou je Čína, ktorá intenzívne buduje tím pre domáce ZPH 2022 v Pekingu a vlani postúpila z C kategórie po tom, ako jasne zdolala usporiadateľov Fínov. S nádejami na postup vycestujú do nemeckej metropoly aj Slováci, ktorí zaznamenali v posledných rokoch obrovský progres a drvivá väčšina hráčov pôsobí v kvalitnej českej lige. Na doteraz posledných MS B skupiny, ktoré v roku 2016 hostilo japonské mesto Tomakomai, skončilo Slovensko na bronzovej priečke za postupujúcimi tímami Česka a Japonska. Po pribudnutí Ruska a Číny to však bude viac než náročné. Svetový parahokej má v tomto roku už za sebou mimoriadne vydarené MS elitnej A skupiny, ktorých dejiskom bola Ostrava s obrovským diváckym záujmom.

Víťazná štvorhra Tomáša Masaryka

V Česku vyvrcholila séria turnajov HVM Plasma Tour 2018/19 v tenise na vozíku, ktorú absolvoval aj slovenský reprezentant Tomáš Masaryk. V konečnom rebríčku obsadil v dvojhre tretie a vo štvorhre dokonca prvé miesto.

Tomáš spolu s našou jednotkou Marekom Gergelym reprezentoval v tomto roku Slovensko aj vo Svetovom pohári družstiev v portugalskej Vilamoure. Účasť v tímovej súťaži je okrem rebríčkového postavenia jednou z podmienok účasti na PH 2020 v Tokiu.

„Limity“ tentokrát o lukostreľbe

Rok pred začiatkom paralympijských hier v Tokiu majú slovenskí paralukostrelci už dve isté miestenky. Vystrieľali ich východniari Marcel Pavlík a Marián Marečák na ME v holandskom meste s´Hertogenbosch.

Druhého z nich pritiahol k mikrofónu Stano Ščepán v pravidelnej relácii „Bez limitov“, ktorú vysiela Rádio Slovensko v utorok 3. septembra o 5:51 hod.

Páristi BC4 majstrami Európy!

Po troch cenných kovoch v individuálnych súťažiach sme sa dočkali zlata aj v súťaži párov BC4. Naša trojica Samuel Andrejčík - Michaela Balcová - Martin Strehársky ho vybojovala po finálovom triumfe nad Veľkou Britániou 4:0.

V semifinále si Slováci poradili s Portugalskom 7:1. Identických súperov mal medzi najlepšou štvorkou aj tím BC1/2, ale Portugalcom podľahol v semifinále 4:12 a Britom v „malom“ finále 2:8.   Slovensko zakončilo ME 2019 v boccii v španielskej v Seville so ziskom štyroch medailí, z toho boli dve zlaté (Samuel Andrejčík v súťaži jednotlivcov BC4 a pár BC4) & dve bronzové (Michaela Balcová v súťaži jednotlivcov BC4 a Tomáš Král v súťaži jednotlivcov BC1).

Zlatý Andrejčík plus dva bronzy!

Slovenským boccistom sa mimoriadne darilo v súťaži jednotlivcov na ME 2019 v španielskej Seville. Najcennejší kov si zabezpečil v BC4 Samuel Andrejčík po víťazstve nad Nemcom Borisom Nicolaiom 5:4, čím získal aj priamu miestenku na PH 2020.

Medailovú žatvu naštartoval Tomáš Král v kategórii BC1, ktorý zdolal vo štvrťfinále Gréka Christosa Kypriotisa 7:4, v semifinále nestačil na Daniela Pereza z Holandska a prehral s ním 2:4, no v zápase o 3. miesto predviedol v záverečnej štvrtej smene neuveriteľný obrat proti Rusovi Michailovi Gutnikovi z 1:4 na 5:4!V BC4 bolo reálne slovenské finále. Michaela Balcová však prehrala s Borisom Nicolaiom 2:6, no v zápase o bronzovú medailu otáčala stav v zápase proti Maďarovi Lászlóovi Hegedűsovi z 3:4 na konečných 5:4!Samuel Andrejčík začal svoju púť vyraďovacou časťou štvrťfinálovým zápasom proti Nikovi Vasilimu z Grécka, ktorého vyradil po výsledku 7:3. V semifinále nedal šancu Maďarovi Lászlóovi Hegedűsovi, keď ho porazil výsledkom 7:0 a vo finále Balcovej premožiteľovi Nicolaiovi, keď si už v prvej smene vybudoval 5-bodový náskok. V BC2 Rastislav Kurilák, vypadol vo štvrťfinále po výsledku 1:6 s neskoršou striebornou medailistkou  Claire Taggartovou z Veľkej Británie. Už dnes začínajú súťaže párov a tímov.