V bratislavskom Primaciálnom paláci sa dnes uskutočnila slávnostná vernisáž prác handicapovaných detí z celého Slovenska.V bratislavskom Primaciálnom paláci sa dnes uskutočnila slávnostná vernisáž prác handicapovaných detí z celého Slovenska, vyhodnotenie výsledkov a udeľovanie cien v rámci 8. ročníka Výtvarnej súťaže profesora Karola Ondreičku MESIAC DETSKEJ TVORBY. Do súťaže sa počas uplynulých dvoch mesiacov zapojilo 4900 detských výtvarných prác. Zúčastnili sa deti z 357 špeciálnych základných škôl, detských domovov, sociálnych, nemocničných, integrovaných a reedukačných zariadení. Projekt detského charitatívneho Združenia Korytnačky podporila Nadácia SPP sumou 725 tisíc Sk. Partnerskú podporu projektu venovali aj Slovenský paralympijský výbor a Hlavné mesto SR Bratislava.

Tlačová správa na stiahnutie: MESIAC DETSKEJ TVORBY (.doc, 0,5 Mb)

MESIAC DETSKEJ TVORBY


V dňoch 6. 5. a 7. 5. 2006 sa konali vo Veľkej Británii v Manchestri medzinárodné plavecké preteky v 50 m bazéne.


V dňoch 6. 5. a 7. 5. 2006 sa konali vo Veľkej Británii v Manchestri medzinárodné plavecké preteky v 50 m bazéne. Pretekalo 106 pretekárov z 30 krajín sveta, za Slovensko Margita Prokeinová, ktorá štartovala v dvoch disciplínach. Na trati 50 m motýlik obsadila druhé miesto a piate miesto vo finále na 50 m v.sp..

medzinárodné plavecké preteky medzinárodné plavecké preteky


V dňoch 1. - 3. júna 2006 sa na Zimnom štadióne v Piešťanoch uskutoční 8. ročník medzinárodného stolnotenisového turnaja telesne postihnutých a vozíčkárov, ktorý organizuje Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov.


Ako uviedla riaditeľka turnaja Helena Hanková, tohto roku bude štartovať 195 hráčov z 25 krajín sveta (Argentína, Austrália, Rakúsko, Chorvátsko, Česko, Dánsko, Fínsko, Nemecko, Veľká Británia, Maďarsko, Taiwvan, Island, Taliansko, Kórea, Mexiko, Poľsko, Rusko, Srbsko a Čierna hora, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Ukrajina a USA).

Vo štvrtok 1. júna sa od 8 hod. začína súťaž open, v nasledujúcich dvoch dňoch budú nasledovať zápolenia jednotlivcov a družstiev.

Slovakia Open v stolnom tenise telesne postihnutých a vozíčkárov je jedným z dvoch top turnajov, ktoré sa počas roka hrajú na území Slovenska (druhým je Slovakia Open v tenise vozíčkárov, ktorý začína 13. júna). Stolný tenis je v súčasnosti najúspešnejším slovenským paralympijským športom, čo potvrdil aj na posledných paralympijských hrách v roku 2004 v Aténach ziskom šiestich medailí. Slovakia Open 2006 je súčasťou prípravy na tohoročné Majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku, na ktorých si naši športovci už môžu vybojovať účasť na nadchádzajúcej letnej paralympiáde v roku 2008 v Pekingu.


Nedávne paralympijské hry v Aténach mohlo vďaka televíznym prenosom sledovať množstvo ľudí po celom svete.


Nedávne paralympijské hry v Aténach mohlo vďaka televíznym prenosom sledovať množstvo ľudí po celom svete. Zimné paralympijské hry v Turíne nebudú výnimkou. Televízne pokrytie blížiacich sa hier bude najväčšie v histórii zimných paralympiád.

Medzinárodný paralympijský výbor sa rozhodol využiť viacpásmové internetové vysielanie a po prvý krát v histórii prináša celosvetový internetový TV kanál s vyše 100 hodinami živých prenosov priamo z Turína: www.paralympicsport.tv

Na tejto internetovej stránke si budú môcť priaznivci paralympijských hier pozrieť nielen živé zápolenia z prebiehajúcej paralympiády v Turíne, ale aj záznamy z predchádzajúcich zimných paralympijskách hier ( "Paralympijský archív"). Okrem športových disciplín ( alpské a bežecké lyžovanie, hokej na sánkach, curling na vozíku ) bude k dispozícii i živý prenos z otváracieho a záverečného ceremoniálu. Ako povedal predseda MPV Phil Craven, pre fanúšikov budú pripravené i denné sumáre z Turína.
Dlhodobým cieľom tohto internetového TV kanálu je stať sa celosvetovým médiom, ktorý bude prinášať nielen prenosy z paralympiád, ale aj z majstrovstiev sveta, či svetových pohárov v rôznych športoch zdravotne postihnutých športovcov.


Slovenskí lyžiari, ktorí sa v zahraničí pripravujú na nadchádzajúce IX. zimné paralympijské hry v Turíne, dosiahli skvelé výsledky.


Slovenskí lyžiari, ktorí sa v zahraničí pripravujú na nadchádzajúce IX. zimné paralympijské hry v Turíne, dosiahli skvelé výsledky na Svetovom pohári v Japonsku (YAMAHA MOTOR IPC WORLD CUP - SHIGAKOGEN 2006).

1. deň
Tri druhé miesta si na svoje kontá pripísali v obrovskom slalome Iveta CHLEBÁKOVA (kategória stojace), Radomir DUDÁŠ (nevidiaci) a Martin FRANCE (stojaci).

2. deň
Iveta CHLEBÁKOVA 2. miesto stojaca
Radomir DUDÁŠ 2. miesto nevidiaci
POZN.: Po prvom kole boli tito dvaja + Martin France (stojaci)na prvych miestach.


Odovzdávania nominačných dekrétov v hoteli Danube sa nezúčastnili paralympionici, ktorí práve v tom čase v japonskom Nagane.


Odovzdávania nominačných dekrétov v hoteli Danube sa nezúčastnili paralympionici, ktorí práve v tom čase v japonskom Nagane a neskôr v kórejskom Jong Pjongu reprezentovali Slovensko na Svetovom pohári.

Nominačné dekréty na ZPH Turín (10- 19. marca) si prevzali až po ich úspešnom návrate. Iveta Chlebáková, Martin Krivoš, Martin France a Radomír Dudáš spolu s navádzačom si vybojovali na japonských svahoch sedem umiestnení na stupňoch víťazov (1 - 5 - 1), v Kórei ešte o jedno viac (2 - 4 - 2).

Nominačné dekréty odovzdal našim zdravotne postihnutým športovcom Ľubomír Habala, riaditeľ SUZUKI Slovakia s.r.o. - oficiálny partner Slovenského paralympijského výboru.


Sľub paralympionikov a olympionikov

V Sieni ústavy na bratislavskom hrade sa v piatok 27. januára uskutočnil spoločný sľub paralympionikov a olympionikov.


V Sieni ústavy na bratislavskom hrade sa v piatok 27. januára uskutočnil spoločný sľub paralympionikov a olympionikov do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj ďalší dvaja najvyšší štátni predstavitelia - predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda.

"Som veľmi rád, že sa naša paralympijská rodina výrazne rozrastá. Bojujeme, dokazujeme, že žiť sa oplatí za každých okolností. Náš súčasný tím je veľmi dobre zložený. Sú v ňom perspektívni mladí pretekári, ale aj tí skúsenejší. Sú medzi nimi medailisti z minulých paralympiád, ktorí môžu priniesť ďalšie medaily, ale sú v ňom aj mladí, ktorí môžu na medailovú bilanciu tých skúsených nadviazať. Je verejným tajomstvom, že možno aj niekoľko medailových kovov by sme vymenili za ten najcennejšií. Lebo zlato je zlato," povedal vo svojom príhovore predseda SPV Ján Riapoš.

Biatlonistka Martina Halinárová a reprezentant v bežeckom lyžovaní Vladimír Gajdičiar sľúbili za všetkých našich reprezentantov, že v Turíne budú súťažiť podľa svojich schopností a možností, bez dopingu, v duchu fair play.


Odovzdanie nominačných dekrétov pre ZPH Turín

Slávnostne odovzdanie nominačných dekrétov.


V bratislavskom hoteli Danube si vo štvrtok 26. januára slávnostne prevzalo nominačné dekréty na IX. zimné paralympijské hry v Turíne (10. - 19. marca) 41 členov slovenskej výpravy.

V nej figuruje 26 športovcov, ktorí sa predstavia v zjazdovom a bežeckom lyžovaní a v biatlone. V ére samostatného Slovenska to bude už štvrtá účasť nášho tímu na zimnej paralympiáde.

Na slávnostnom galavečere, ktorý pripravil hlavný mediálny partner SPV - Produkčný dom FORZA, bol prítomný aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, zástupcovia partnerov slovenských paralympionikov a ďalšie osobnosti verejného života. O kultúrne vstupy sa postarali duo Tweens a Robo Opatovský.