Sľub paralympionikov a olympionikov

27.01.2006

Sľub paralympionikov a olympionikov

V Sieni ústavy na bratislavskom hrade sa v piatok 27. januára uskutočnil spoločný sľub paralympionikov a olympionikov.


V Sieni ústavy na bratislavskom hrade sa v piatok 27. januára uskutočnil spoločný sľub paralympionikov a olympionikov do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj ďalší dvaja najvyšší štátni predstavitelia - predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda.

"Som veľmi rád, že sa naša paralympijská rodina výrazne rozrastá. Bojujeme, dokazujeme, že žiť sa oplatí za každých okolností. Náš súčasný tím je veľmi dobre zložený. Sú v ňom perspektívni mladí pretekári, ale aj tí skúsenejší. Sú medzi nimi medailisti z minulých paralympiád, ktorí môžu priniesť ďalšie medaily, ale sú v ňom aj mladí, ktorí môžu na medailovú bilanciu tých skúsených nadviazať. Je verejným tajomstvom, že možno aj niekoľko medailových kovov by sme vymenili za ten najcennejšií. Lebo zlato je zlato," povedal vo svojom príhovore predseda SPV Ján Riapoš.

Biatlonistka Martina Halinárová a reprezentant v bežeckom lyžovaní Vladimír Gajdičiar sľúbili za všetkých našich reprezentantov, že v Turíne budú súťažiť podľa svojich schopností a možností, bez dopingu, v duchu fair play.


V „limitoch“ o absencii spinálnej jednotky na Slovensku

V poslednom období stúpa počet úrazov, vrátane poranenia chrbtice a miechy. Slovensko však nemá zatiaľ vlastnú spinálnu jednotku, ktorá by mohla pripraviť pacienta počas hospitalizácie na ďalší život, aj keď so zmeneným zdravotným stavom. Napríklad v susednom Česku majú štyri...


 

Téme sa venujeme spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom a profesorom Brunom Rudinským.

Počúvajte zajtra v tradičnom čase o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko v relácii „Bez limitov“.


Dnes si pripomíname Svetový deň ľudí s poranením miechy

Koľko ročne na Slovensku pribudne osôb s poranením chrbtice a miechy nevieme presne povedať, nakoľko dodnes nemáme v SR systém starostlivosti o spinálneho pacienta. Hoci patria poranenia chrbtice a miechy medzi najviac devastujúce zdravotné postihnutia, kvalitne žiť sa dá aj po úraze chrbtice.


Práve snaha zvýšiť povedomie verejnosti o tom, ako s vlastným životom môžete naložiť, keď už sa do podobnej situácie dostanete, vyústila k iniciatíve pripomínať si každoročne Spinal Cord Injury Day (SCI Day). V poslednom období počet úrazov stúpa, vrátane úrazov poranenia chrbtice a miechy. Pripraviť pacienta počas hospitalizácie na ďalší život, aj keď so zmeneným zdravotným stavom, nie je nič jednoduché. Tohto roku si uvedený deň pripomenul svet už piatykrát. Tejto téme sa dlhodobo venuje aj Slovenský paralympijský výbor, ktorý pripravil viacero akcií k danej téme. „Dostať pacienta čo najskôr späť do života, nielen do zdravotného systému, je mimoriadne dôležité. Aj slovenskí pacienti si zaslúžia spinálne jednotky, ktoré tento proces dokážu urýchliť. Podcenenie takejto starostlivosti o pacientov po úraze sa nevypláca ako ľudsky tak ekonomicky. Väčšina krajín EÚ to už dávno pochopila a zrealizovala, ale Slovensko stále nie“, tvrdí predseda SPV Ján Riapoš, ktorý pri úraze v roku 1993 tiež utrpel poranenie chrbtice a miechy. Práve vznik liečebno-rehabilitačného centra pre vojenských veteránov s poranením chrbtice a miechy britskou vládou v roku 1944 napomohol vzniku paralympijského hnutia vo svete. Vedením centra poverili nemeckého neurochirurga Ludwiga Guttmana, ktorý od emigrácie žil v Oxforde. Práve on vypracoval metódy športovej rehabilitácie, vybudovanie Spinálnej jednotky v Stoke Mandeville a presadil aj víziu paralympijských hier, ktoré sú dnes oslavou…

Los Angeles predstavilo logo hier 2028

Spoločný symbol olympijských a paralympijských hier Los Angeles 2028 predstavuje digitálne logo so stále sa meniacim písmom A, ktoré zdôrazňuje rozmanitosť, individualitu a nekonečné príbehy hostiteľského mesta oboch hier.


„Logo je silné a odvážne, umožňuje nekonečné možnosti tvorby príbehov,“ vyhlásil šéf organizačného výboru Los Angeles 2028 Casey Wasserman. „Odráža ducha Los Angeles, ktorý sa neustále vyvíja a pozerá sa do budúcnosti“, dodal.  

Los Angeles 2028 pred uvedením loga spolupracovalo s olympionikmi, paralympionikmi, mladými športovcami, umelcami, ilustrátormi, zamestnancami a komunitnými lídrami, pričom každý z nich vytvoril svoju vlastnú verziu písmena „A“. Účastníci boli vybraní tak, aby odrážali rôznorodú povahu Los Angeles, pričom každá verzia mala za cieľ priblížiť príbeh jednotlivca o hostiteľskom meste. (vg)

Pozrite si tu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=46&v=noNSbgw73qc&feature=emb_title

 

 


O podpore paragolfu na Slovensku

Golf resort Česká Lípa bol počas uplynulého víkendu už po štvrtýkrát dejiskom Medzinárodných majstrovstiev Českej republiky v golfe hendikepovaných pod názvom Czech Disabled Open 2020. Zo skvele pripraveného ihriska si napokon odniesol bronz obhajca vlaňajšieho prvenstva Slovák Jaroslav Šalaváry.


Práve s ním a s generálnym sekretárom Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) Kamilom Balgom rokovali v auguste zástupcovia Slovenského paralympijskéhob výboru (SPV) o ďalšom rozvoji a podpore paragolfu na Slovensku. Predmetom stretnutia bolo zaradenie paragolfu pod krídla SPV (resp. SZTPŠ), reprezentácia SR v paragolfe na európskej resp. celosvetovej úrovni, mediálna podpora Golfu bez bariér a celková spolupráca so SKGA a SKGAH (Slovenská golfová asociácia hendikepovaných).  Golf je na medzinárodnej úrovni riadený organizáciou International Golf Federation (IGF), v rámci ktorej je od roku 2017 vytvorená komisia pre šport zdravotne znevyhodnených.

SADA pripravila ďalší diel série o výživových doplnkoch

Tentokrát sa zamerali na kreatín. Ide o doplnok, s ktorým experimentuje skoro každý, nielen vrcholoví športovci, ale aj veľa mladých ľudí, ktorý cvičia rekreačne. Článok dáva návod ako tento doplnok užívať.


“Práve dávkovanie je v prípade kreatínu veľmi podstatné, čomu športovci nie vždy venujú pozornosť”, tvrdí jeho autor, riaditeľ odboru testovania a prevencie Tomáš Pagáč. Prerobili sme na našej stránke sekciu o výživových doplnkoch, sú tam aj ostatné články, ktoré sme publikovali: https://www.antidoping.sk/vyzivove-doplnky/ Link na článok o kreatíne v pdf, pokojne si ho aj v takejto podobe stiahnite a môžete ho voľne distribuovať, ako uznáte za vhodné. Myslím si, že tento článok je obzvlášť dôležitý aj pre trénerov, je to na vás, ako a komu to budete posúvať: https://www.antidoping.sk/data/files/690_4-kreatin.pdf Posielam aj link na náš facebook príspevok: https://www.facebook.com/antidoping.sk/photos/a.364429650393987/1306634086173534/?type=3&theater&notif_t=page_post_reaction&notif_id=1598857218901372 Zároveň Vám chcem poďakovať za viaceré spätné väzby, ktoré boli vo veľkej väčšine pozitívne, ale vďaka aj za konštruktívnu kritiku, čo nás posúva ďalej. Ak by mali ktokoľvek z vás nejaké pripomienky, nápady, pokojne napíšte, zavolajte. Taktiež ďakujem za podporu v šírení týchto článkov medzi športovcov a trénerov. Na záver posielam link na brožúrky pre športovcov, máme ich po kope na jednom mieste: https://www.antidoping.sk/pre-sportovcov/

Gratulujeme jubilantom k okrúhlym výročiam

Nedávno oslávil životné jubileum 50 rokov jeden z najúspešnejších trénerov v parastolnom tenise Roman Cibuľka. Dnes oslavuje 70ku člen správnej rady Nadácie SPV a dlhoročný člen paralympijskej rodiny Pavol Múdry.


Obom prajeme všetko najlepšie, hlavne  veľa zdravia a šťastia! 


Helena Kašická neuspela, no večer si užila

Slovenská reprezentantka v paratanečnom športe nomináciu na Slovenku roka na prvenstvo nepretavila. Vyhrala trénerka nášho šprintéra Jána Volka Naďa Bendová. No aj tak ďakuje SPV za nomináciu a za všetky hlasy, ktoré dostala.


Presne ako predpovedala, za Slovenku roka v kategórii Šport v rámci 12. ročníka súťaže vyhlásili včera večer v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave Naďu Bendovú, trénerku Športového centra polície, ktorá vedie nášho úspešného trénera Jána Volka.
Naša paratanečníčka Helena Kašická však nesmútila. „Bol to naozaj krásny a magický galavečer. Užila som si to. Ako som hovorila, už samotná nominácia a fakt, že som tu mohla byť, ma nadchol. Ďakujem za nomináciu Slovenskému paralympijskému výboru a všetkým, ktorí mi poslali hlas,“ brala výsledky športovo naša reprezentantka.
Dnes 34-ročná Kašická, ktorá tancuje už od roku 2007, sa môže pochváliť množstvom medailí a úspechov z vrcholných podujatí. Treťou nominovanou ženou v kategórii Šport bola moderná gymnastka Barbora Mokošová.
O víťazstvách v jednotlivých kategóriách rozhodovali diváci RTVS formou SMS hlasovania a čitatelia týždenníku Slovenka prostredníctvom kupónov či internetového hlasovania na stránke www.slovenkaroka.sk. Len pre úplnosť, absolútnou víťazkou súťaže sa stala herečka Kamila Magálová.

RASTISLAV HRÍBIK


V „limitoch“ návrat do Ria 2016

Pôvodne mali naši parašportovci v týchto dňoch bojovať o medaily na PH v Tokiu. Koronavírus však zmenil plány. Zaspomíname si aspoň na päť zlatých medailí z posledných hier v Riu 2016.


Po dve získali paracyklista Jozef Metelka a parastrelkyňa Veronika Vadovičová, jednu boccisti Michaela Balcová/Samuel Andrejčík/Róbert Ďurkovič v súťaži párov BC4.

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. reláciu „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko.


Na záver leta hľadáme talenty pre paralukostreľbu a paraatletiku

Od utorka 25. augusta prebieha na Remate posledný letný mládežnícky kemp projektu „Hľadáme talenty 2020“ so zameraním na paralukostreľbu a paraatletiku. Oba športy boli vybrané najmä na základe záujmu detí a rodičov.


  „Paralukostreľba je zaujímavá hlavne preto, že máme nové deti, nové nádeje, ale tiež mladých športovcov, ktorí sa zúčastnili kempu minulý rok a spravili veľký pokrok. Tréner Vladimír Holenda sa snažil byť nápomocný z vlastnej vôle po celý rok rodičom aj deťom a pomohol im dostať sa do klubov a pravidelne pod dozorom trénovať, čo je naozaj vidieť. Verím, že sa nám podarí vybudovať skvelú mladú základňu“, povedal na úvod vedúci projektu „Hľadáme talenty 2020“ Juraj Medera. Niektoré deti sa podľa jeho slov už pokúšajú strieľať aj súťažne. Veľmi pekným úspechom sa môže pochváliť napríklad Hanka Drgoňová, ktorá sa stala vo svojej kategórií majsterkou Slovenska, čo organizátorov projektu veľmi potešilo. Čaro paraatletiky zasa spočíva podľa Mederu v tom, že môže byť stabilným pilierom, ale zároveň aj odrazovým mostíkom pre iné športy. „Preto som sa potešil, keď prišli za mnou rodičia s iniciatívou zorganizovať takýto kemp, pretože nie sú úplne rozhodnutí, aký šport by ich deti chceli robiť. Začali sa preto venovať paraatletike a budú sa hľadať. Ktovie, možno nám tu rastú noví paraatléti, ktorí budú o nejaký čas našimi reprezentantmi a my budeme môcť byť hrdí, že sme znova prihodili želiezko do ohňa“, zdôraznil. V tejto súvislosti spomenul najmä Noemi Mészárosovú, ktorá sa zhostila svojho premiérového kempu veľmi dobre a zvládla ho na profesionálnej úrovni. „V závere tohtoročného leta mi napadá veľa myšlienok, ako posunúť tento projekt…