NRC oslávilo 20 rokov svojej existencie

19.06.2007

V Národnom rehabilitačnom centre (NRC) v Kováčovej sa uskutočnili 19. športové hry pacientov tohto zariadenia.


V Národnom rehabilitačnom centre (NRC) v Kováčovej sa v dňoch 14. - 15. júna uskutočnili 19. športové hry pacientov tohto zariadenia. Približne dvesto súčasných i bývalých pacientov ústavu súťažilo počas dvoch dní vo viacerých atletických disciplínách, ale aj v basketbale, slalome vozíčkárov, lukostreľbe, hode granátom a ďalších druhoch športu. NRC zorganizovalo tohtoročné hry pri príležitosti 20. výročia svojho založenia v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom (SPV), nakoľko z tohto zariadenia vyšlo v minulosti veľa bývalých i súčasných úspešných paralympionikov.

Súčasťou osláv okrúhleho jubilea ústavu bolo viacero sprievodných akcií. SPV prostredníctvom svojho automobilového partnera MSC Suzuki Slovensko odovzdal ústavu dar - nový automobil SUZUKI Swift. Peter Vidašič, partner Aleny Heribanovej z relácie Bailando, dostal pre tanečníkov zo svojho klubu tri tanečné vozíky, nakoľko sa venuje aj paralympijskému športu - tancu na vozíku. Speváčka Zdenka Predná pokrstila nové DVD Atény - Turín, ktoré SPV vydal v júni tohto roku ako spomienku na posledné dve paralympiády. V závere prvého dňa sa uskutočnila symbolická jazda okolo areálu NRC v rámci V. ročníka celoslovenskej kampane Na kolesách proti rakovine.

V piatok v poludňajších hodinách ocenili víťazov športových hier štátna tajomníčka Ministerstva školstva SR Bibiana Obrimčáková, poslankyňa Národnej rady SR za SDKÚ Iveta Radičová, generálny riaditeľ SPP Miroslav Lapuník, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Ján Jasovský, marketingová manažérka spoločnosti Zentiva, a.s., Beáta Čelková a predseda SPV Ján Riapoš.


IPC ruší plány na rok 2020

Vzhľadom na pandémiu COVID-19 Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) zrušil usporiadanie mimoriadneho valného zhromaždenia v roku 2020. Všetky náležitosti, ktoré mali byť predmetom tohto mimoriadneho VZ, presunie na rok 2021 alebo 2022.

 


„Pandémia vytvorila značné množstvo práce navyše pre všetkých členov IPC. Pretrváva neistota, obmedzenia týkajúce sa cestovania a stretnutí veľkých skupín. COVID-19 mal významný finančný vplyv na všetkých v rámci paralympijského hnutia“, uviedol prezident IPC Andrew Parsons.


Preložená paralympiáda už posúva aj ďalšie podujatia

Majstrovstvá sveta v paraatletike, ktoré sa mali konať v septembri budúceho roku, boli presunuté na 26. augusta - 4. septembra 2022. Toto rozhodnutie vyplynulo z preloženia tokijských PH 2020 do roku 2021 z dôvodu pandémie koronavírusu. 


Podujatie s plánovanou účasťou 1 300 športovcami zo 100 krajín, ktorí by mali súťažiť na Universiade Memorial Stadium, sa takto vyhne kolízii s paralympiádou.

„Od oznámenia nového časového plánu paralympijských hier v Tokiu 2020 sme spolu s miestnym organizačným výborom Kobe hľadali nový termín majstrovstiev. Nebola to jednoduchá úloha, pretože sa zaoberáme bezprecedentnými okolnosťami a chcel by som sa preto poďakovať mestu Kobe, miestnemu zastupiteľstvu, všetkým našim partnerom a zainteresovaným stranám za podporu“, povedal najvyšší predstaviteľ svetovej paraatletiky Haozhe Gao.

Kobe 2022 bude po paralympijských hrách prvou významnou para súťažou v Japonsku a bude pokračovať v odkaze týchto hier.


Tokijské hry sa pripravujú bez ohľadu na vakcínu

Konanie hier v Tokiu nebude závisieť od vývoja vakcíny proti novému koronavírusu. Vyhlásil to člen MOV John Coates, ktorý dohliada nad organizáciou hier. Coates reagoval na slová prezidenta Japonskej lekárskej asociácie Jošitakeho Jokokuru.


Ten vyjadril presvedčenie, že budúcoročné hry bude možné usporiadať iba v prípade existencie vakcíny alebo účinného lieku na koronavírus. "Toto vyhlásenie som vzal na vedomie. Od Svetovej zdravotníckej organizácie sme však dostali radu, aby sme ďalej plánovali organizáciu hier v stanovenom termíne, čo aj robíme. To je nezávislé od vývoja vakcíny. Každopádne, bolo by pekné mať ju v čase konania olympijských hier k dispozícii," citovala šéfa Austrálskeho olympijského výboru agentúra DPA. MOV už v marci rozhodol o presunutí hier z tohto leta na to budúce pre pandémiu. V Japonsku trvá už mesiac núdzový stav, v stredu evidovali v krajine viac ako 13.700 prípadov ochorenia COVID-19 a 394 úmrtí. Celosvetovo zaznamenali vyše 3,1 milióna nakazených a viac ako 217-tisíc mŕtvych.

 


Užitočná stránka Superfit pre všetkých

Slovenský paralympijský výbor spustil stránku www.superfitonline.sk, ktorá je výsledkom niekoľkotýždňovej tímovej práce s cieľom vytvoriť priestor pre populárnu online komunikáciu s čo najširším okruhom členov paralympijskej rodiny.


Špeciálne v tomto náročnom období mimoriadnej situácie boja proti infekcii Covid-19, ale aj v období, ktoré všetci veríme, že čoskoro vystrieda opatrenia karantény, zrušenia športových súťaží, podujatí a obmedzenej prevádzky športovísk.

Na začiatku bol jednoduchý nápad a myšlienka dostať sa čo najjednoduchšie do „obývačiek“ športovcov, úspešných paralympionikov, mládežníkov, alebo rodín so zdravotne znevýhodneným dieťaťom v tomto zložitom období.

Projekt SUPERFIT je projektom Slovenského paralympijského výboru, ktorý sa realizuje od roku 2019 formou pobytových kondičných sústredení v stredisku Remata. Jeho prenesením do online priestoru vzniká modifikovaný projekt SUPERFIT ONLINE, ktorý okrem videí kondičného a technického tréningu ponúkne názory športových odborníkov, výzvy a súťaže, zaujímavé metodické materiály, či športové e-publikácie. 

Na stránke si môže každý priaznivec paralympijského športu nájsť svoju oblasť, ktorá mu pomôže športovo i osobnostne napredovať.

Cvičte, vzdelávajte sa, sledujte denne nové videá, články a príspevky a hlavne zdieľajte, nech je používateľov tejto prospešnej stránky každý deň viac!

BUĎTE FIT - VEĽA ŠŤASTIA PROJEKTU SUPERFIT!

 

 


Na otvorenie bazénov si možno počkajú až do augusta

Paraplavci úplne stratili v dôsledku covid opatrení možnosti trénovať v bazénoch a fitnescentrách. Suchá príprava prebieha v domácom prostredí, kde každý volí podľa svojich možností cvičenie, posilňovanie, bicykel alebo handbike.


„Celá suchá príprava je komunikovaná medzi reprezentačným trénerom a plavcami. Raz týždenne mu posielajú informáciu o tom, čo robili, a v akých objemoch“, uviedol predseda ŠTK paraplávania Svätopluk Pacák. Museli vynechať viacero plánovaných podujatí ako Česko - slovenský pohár (Pohárek 2020 v marci, Mistrovství ČR začiatkom júna), Majstrovstvá Rakúska (7. - 8. mája), ME 2020 na Madeire (13. - 17. mája), ktoré sú zatiaľ preložené na jeseň, podobne ako preteky World Para Series pod názvom IDM Berlín (18. - 21. júna), na ktorých sa slovenskí paraplavci pravidelne zúčastňujú. Ako to napokon bude s pretekmi v druhej polovici roka, je zatiaľ vo hviezdach... „Za najväčší problém považujem nejasnosť situácie okolo plavcov. Bez otvorených plaveckých dráh nemajú možnosť zdokonaľovať sa, keďže majú menej tréningových možností ako napríklad strelci, stolní tenisti alebo boccisti. Takže základnou otázkou zostáva, kedy skončia plavecké obmedzenia. Podľa doterajších vyjadrení predsedu vlády budú bazény a hromadné podujatia až vo štvrtej fáze, čo môže byť až v auguste“, dodal predseda ŠTK. Po uvoľnení obmedzení by chceli postupne nabehnúť do výkonnostných tréningov a preveriť zdatnosť plavcov na kontrolných pretekoch ešte pred prvým „ostrým“ štartom.

V „limitoch“ o rodičovskej obetavosti

Len ten, kto to prežíva na vlastnej koži, dokáže pochopiť nesmiernu obetavosť rodičov zdravotne znevýhodnených športovcov. Stano Ščepán do svojej mozaiky oslovil aktívneho tenistu na vozíku Tomáša Masaryka a po ňom matky troch úspešných dievčat...


... - parastrelstrelkyne Kristíny Funkovej, boccistky Michaely Balcovej a paraplavkyne Tatiany Blattnerovej. 

Počúvajte reláciu „Bez limitov“, v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Lockout postihol najmä nováčikov

Parahokejisti absolvovali svoj posledný spoločný tréning na ľade 3. marca v Dolnom Kubíne. Odvtedy všetci trénujú individuálne podľa vlastného tréningového plánu.


„Veríme, že chalani pristupujú k svojej príprave zodpovedne, keďže nás čaká náročná sezóna“, uviedol manažér reprezentačného tímu Miroslav Dráb a pokračoval: „Mali sme naplánované prípravné zápasy s českou reprezentáciou v Ostrave, kde sme chceli dať priestor aj novým hráčom. Taktiež sme to brali  ako generálku na Majstrovstvá Európy, ktoré sa mali konať práve v týchto dňoch vo  švédskom Östersunde. Ukončiť úspešnú sezónu 2019/2020 sme chceli na turnaji v ruskom Soči, ale bohužiaľ sa pre nás skončila omnoho skôr“. Po skončení obmedzení majú v pláne urobiť  spoločné stretnutie celého tímu, čo najrýchlejšie nabehnúť do tréningového procesu a pripraviť sa na sezónu 2020/2021, v ktorej čaká slovenskú reprezentáciu premiérová účasť v A kategórii MS medzi osmičkou najlepších tímov sveta. „Obmedzenia azda najviac uškodili nováčikom, ktorí tak prišli o možnosť ďalej sa rozvíjať. Bohužiaľ, nikto nevie dokedy táto situácia potrvá. Jedným z problémov môže byť financovanie na ďalšiu sezónu.  Zatiaľ si nikto netrúfa povedať, s akým rozpočtom budeme do nej vstupovať“, dodal Miroslav Dráb. Slovensko si účasť medzi najlepšími vybojovalo v novembri v Berlíne, kde na MS B kategórie 2019 obsadilo druhú postupovú priečku za Ruskom.   

Svetový šampionát na ceste zrušený

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v piatok informovala o zrušení Majstrovstiev sveta 2020 v cestnej paracyklistike, ktoré sa mali pôvodne konať 4. - 7. júna v belgickom meste Oostende.


Už minulý týždeň bolo jasné, že MS sa v tomto termíne konať nebudú, keďže UCI pre pandémiu COVID19 zastavila organizovanie všetkých podujatí vo svojom medzinárodnom kalendári predbežne do 1. júla. Organizátori majstrovstiev sveta spolupracovali s miestnymi úradmi v Oostende v snahe presunúť MS na neskorší dátum. Alternatívny termín sa nakoniec nepodarilo nájsť z dôvodu, že miestne úrady sa rozhodli zrušiť všetky športové podujatia v meste v roku 2020.

Rovnako bez náhrady termínu sú zrušené preteky Svetového pohára v Kanade (Baie-Comeau, 5. - 7. augusta 2020). Svetový pohár v talianskom Castiglione della Pescaia (27. - 30. mája 2020) je predbežne odložený. UCI je kontakte s organizačným výborom a v hre je možnosť presunutia SP na koniec tohto roka. Všetko však závisí od priebehu globálnej zdravotnej krízy.

„Teraz je dôležité, aby naši cyklisti ostali zdraví, pokračovali v príprave na Tokio a aj napriek nepriaznivým skutočnostiam nestratili motiváciu trénovať“, uviedol reprezentačný tréner paracyklistiky Branislav Režňák.


Zásady pre vonkajšie športové aktivity

Prečítajte si usmernenie k opatreniu Úradu verejného zdravotníctva SR vo veci prevádzky vonkajších športovísk pre bezkontaktný šport a podmienky pre vonkajšie športové aktivity, vykonávané organizovaným spôsobom pod vedením športového odborníka.


Celé znenie v prílohe.