Opäť úspešné leto pre ďalšie paralympijské talenty

24.08.2017

Opäť úspešné leto pre ďalšie paralympijské talenty

Zajtra 25. augusta sa na Remate skončí tohtoročná bohatá séria letných športových kempov „Hľadáme talenty“, ktoré pravidelne organizuje Slovenský paralympijský výbor pre zdravotne znevýhodnené deti so záujmom o šport z celého Slovenska.


Po úspešnej sérii troch zimných kempov sa počas tohtoročného leta podarilo zorganizovať až štyri letné kempy, keď okrem už osvedčeného formátu motivačného kempu prebehli aj tri kempy so zameraním na konkrétne športové odvetvia - stolný tenis, plávanie a boccia. Celkovo sa na letných kempoch vystriedalo 45 detí, ktoré spolu so svojimi 38 asistentami dostali príležitosť počas celého týždňa absolvovať zaujímavý športový program.

Úspešné športové leto teda vyvrcholí práve v týchto dňoch v Stredisku športu zdravotne znevýhodnenej mládeže na Remate záverečným kempom, ktorý je zameraný predovšetkým na všeobecnú prezentáciu letných paralympijských športov, pričom základným cieľom je motivácia detí a ich asistentov v oblasti športu zdravotne znevýhodnených, ale aj získanie potrebných tréningových a športových návykov. Každý deň je venovaný dvom novým paralympijským športom, pričom okrem ich ukážky, jednoduchého tréningu a súťaže prebiehajú aj besedy, či videoprojekcie za účasti našich najúspešnejších paralympionikov.

My sme mali možnosť pocítiť atmosféru popoludnia, ktoré bolo venované práve športu, ktorý nám dlhodobo robí veľkú radosť a šíri dobré meno Slovenska ďaleko za jeho hranicami. Športová streľba dnes naozaj patrí k historicky najúspešnejším paralympijským športom. A kto iný by mohol upútať pozornosť zúčastnených detí pre tento krásny šport lepšie, ako trojnásobná zlatá paralympijská medailistka Veronika Vadovičová, ktorá na Rematu zavítala spolu s reprezentačným trénerom Milanom Goleňom. Príjemným obohatením bola účasť ich dlhoročného „streleckého“ priateľa Martina Adámka z Českej republiky, ktorý je držiteľom medailí z majstrovstiev sveta i Európy v streľbe zrakovo znevýhodnených. Opýtali sme sa ho preto prvého, ako sa mu páči atmosféra prebiehajúceho kempu. „Na Slovensku sa cítim vždy dobre a čo sa týka kempu pre tieto deti, je to výborná myšlienka. Moja zbraň so zvukovou navigáciou ich hneď od začiatku veľmi zaujala a bolo pre mňa zábavné pozorovať nielen nadšenie detí, ale často aj nadšenie rodičov pri povzbudzovaní svojich ratolestí. V rámci Českej republiky som nebol v súvislosti s podobnou aktivitou nikdy oslovený, oveľa častejšie pomáham pri podobných príležitostiach svojim priateľom na Slovensku.“

Zatiaľ čo skupinka detí a rodičov zápasila so zvukovou navigáciou Martinovej vzduchovky, neďaleko od nich zaznievajú skutočné výstrely. To Veronika Vadovičová na improvizovanom stanovišti trpezlivo a ochotne ukazuje každému malému športovcovi, ako správne uchopiť zbraň, zamieriť a čo najpresnejšie trafiť do terča. Malí strelci majú z každého výstrelu prirodzene obrovskú radosť a pochvala od zlatej paralympijskej medailistky je v tomto smere tým najlepším povoleným dopingom. Veronika je v rámci projektu Hľadáme talenty jeho významnou ambasádorkou a preto sa pýtame aj na tohtoročnú novinku, ktorou budú už v najbližšom období víkendové zrazy juniorského tímu športovej streľby. „Konečne sa nám podarilo v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom zohnať potrebné materiálne vybavenie, ktoré je pre kvalitný tréning mladých streleckých talentov doslova kľúčové. Máme už aj výber niekoľkých talentovaných detí z predchádzajúcich kempov, takže v októbri by sme už mohli v rámci prvého tréningového zrazu tu na Remate začať pracovať s perspektívnymi mladými strelcami. Verím, že v budúcnosti práve z prostredia juniorského tímu môže vzísť pre Slovensko ďalší paralympijský víťaz“, dodáva s úsmevom Veronika Vadovičová.

Okrem detí prejavujú obdivuhodnú dávku záujmu aj rodičia zúčastnených detí, ktorí neďaleko streleckého stanovišťa živo diskutujú s reprezentačným trénerom Milanom Goleňom. Nás zaujímalo, či môže reprezentačný tréner objaviť na kempe aj taký skutočne nefalšovaný mladý talent pre športovú streľbu. „Na každom kempe môže podľa mňa tréner vidieť veľa detí, ktoré sú vhodné pre ten ktorý šport. Aj tu medzi deťmi vidím, že veľa z nich má predpoklady a pozitívny vzťah k športovej streľbe. Z minuloročných kempov by sme napríklad veľmi radi zaradili do juniorského tímu minimálne dve deti, ktoré môžu byť jeho dôležitou súčasťou. Rád sa s Veronikou zúčastním aj ďalších kempov, pretože okrem množstva talentov je tu aj kopec dobrej energie, pohody a zábavy“.

Kým v minulosti sa kempov deti zúčastňovali bez sprievodu rodičov, v posledných štyroch rokoch organizátori presadzujú model zohľadňujúci účasť rodičov, či osobných asistentov, ktorí sú súčasťou všetkých prebiehajúcich aktivít kempu. Takto môžu do ďalšieho života dieťaťa veľmi účinne preniesť všetko to, čo sa na kempe naučili, čo získali. A čo hovorí na práve prebiehajúci kemp jedna zo zúčastnených mamičiek? „Mám možnosť sa so svojim synom po prvý krát zúčastniť takéhoto kempu. Má veľmi rád predovšetkým loptové hry a preto nás najviac zaujali ukážky stolného tenisu a tenisu na vozíku. Veľmi sa mi páči, ako sa úspešní paralympijskí športovci venujú deťom a ukazujú im, čomu by sa v živote mohli venovať, v čom by mohli naďalej rozvíjať svoj talent a byť úspešní. Veľmi nám je ľúto, že na špeciálnej škole, ktorú náš syn navštevuje, nemajú telocvičňu a preto by sme radi v budúcnosti našli nejaké iné možnosti pre šport, najskôr v spomínanom stolnom tenise“.

Športovou streľbou sa zavŕšil bohatý štvrtkový športový program kempu a deti odchádzajú na zaslúženú večeru, ktorá sa podáva v rámci komplexu ubytovacieho zariadenia na Remate. Toto je plne prispôsobené pre pohyb osôb s telesným znevýhodnením a tak vozičkári využívajú moderný výťah, alebo vylepšujú svoju silu a kondíciu použitím šikmej prístupovej rampy. Nad bezpečnosťou presunu celej skupiny na večeru, ale zároveň aj nad všadeprítomnou dobrou náladou dohliada jeden z najskúsenejších organizátorov projektu na Remate – vedúci kempu Ján Strmenský.  Opýtali sme sa ho preto, ako hodnotí atmosféru tohto kempu. „Tento kemp je počas týchto letných prázdnin jediný s univerzálnym zameraním na všetky športy, takže sa stretávame s deťmi, ktoré sa ešte žiadneho podobného kempu nikdy nezúčastnili. Preto je pre nich spolu s rodičmi, či asistentmi veľa vecí úplne nových a získavajú skúsenosti, ktoré doteraz nemali možnosť nikde prežiť. Ku všetkému pristupujú disciplinovane a s veľkým záujmom“.

Na ďalší deň čaká na účastníkov kempu ďalší zaujímavý program, veď prezentácia lukostreľby patrí každoročne k tým najpútavejším. V piatok sa deti vrátia do svojich domovov a my veríme, že motiváciu a skúsenosti, ktoré na kempe získali, dokážu s pomocou svojich rodičov a asistentov aj konkrétne využiť a zaradiť šport a pohyb na dôležité miesto v rebríčku svojich každodenných aktivít.

Veríme, že sme opäť urobili veľký kus dobrej práce, ktorá sa prejaví na celkovo zdravšom a sebavedomejšom živote zdravotne znevýhodnených detí a ktorá má potenciál priniesť pre slovenský šport ďalšie výrazné športové nádeje, či neskôr aj nových úspešných paralympionikov. Organizátori už teraz premýšľajú, ako posunúť projekt pre nasledujúce obdobie opäť na kvalitatívne vyššiu úroveň. Na záver nás preto zaujímal aj názor projektového manažéra Slovenského paralympijského výboru pre Stredné Slovensko Juraja Mederu. Aké vidí on perspektívy projektu Hľadáme talenty pre rok 2018?

„V ďalšom roku sa chceme zamerať na úspešné paralympijské športy a pokúsime sa posunúť ďalej filozofiu kempov so zameraním na konkrétne vybrané športové odvetvia. Rád by som v programe kempov privítal aj ďalšie paralympíjske športy, ktoré sme tu doteraz nemali. Tie môžu byť z hľadiska motivačného skutočným obohatením a vhodným prostriedkom na posúvanie hraníc svojich možností pre všetkých zúčastnených mladých športovcov“.

Záverom ďakujeme všetkým, ktorí aj v tomto roku prispeli k vynikajúcej športovej i spoločenskej úrovni projektu Hľadáme talenty a budeme sa tešiť na stretnutie s ďalšími malými športovcami v rámci aktivít podobného charakteru, ktoré pre nich Slovenský paralympijský výbor už teraz pripravuje. Viac informácií o projektoch so zameraním na deti a mládež so zdravotným znevýhodnením môžete nájsť na stránke www.spv.sk v sekcii „Mládež“.

 

PAVEL BÍLIK, koordinátor športu mládeže pri SPV


Boccia: rozbehli sa súťaže jednotlivcov

Po skončení tímových sa včera na ME 2017 v portugalskom Póvoa de Varzim rozbehli individuálne súťaže. Najlepší vstup mal z našich Róbert Mezík v BC2, ktorý zdolal oboch svojich súperov.


Ukrajinca Moroza 7:0 a Talianku Vettore 9:0. Naopak, nováčik Martin Opát (tiež BC2) oba zápasy prehral - s Holanďanom Meintsom 0:17 a s Britkou Taggartovou 2:7. Tretí „dvojkár Peter Minarech vstúpil do turnaja jednotlivcov víťazstvom nad Poliakom Urbanskim 6:4. Víťazné vstupy mali aj Tomáš Kráľ v BC1 proti Grékovi Soukanisovi (6:1) a dvaja naši zástupcovia v BC4 Samuel Andrejčík a Martin Strehársky. Prvý zdolal Poliaka Janowskeho 10:2, druhý po tie breaku (6:6) domáceho Portugalca Cruza. Po jednej výhre i prehre majú na konte Jakub Nagy v BC1 (Španiela Rodrigueza zdolal 4:1, s Grékom Kipriotisom prehral 2:3) a Adam Burianek v BC3 (prehra 0:8 so Španielom Martinezom Aceytunom a víťazstvo 4:1 nad Britom Wilsonom).

 Náš tím BC1/2 sa stal majstrom Európy!

V portugalskom Póvoa de Varzim včera vyvrcholili tímové súťaže na ME 2017 v boccii so zlatou koncovkou pre Slovensko. Tím BC1/2 v zložení Tomáš Král, Jakub Nagy, Róbert Mezík, Peter Minarech a Martin Opát zvíťazil a získal zlato!


Náš zlatý pár BC4 z Ria obsadil tentokrát štvrté miesto, keď ho od bronzu delilo iba pár milimetrov. Po remíze 3:3 s Ruskom rozhodol o treťom mieste tie-break.Dnes sa rozbehli súťaže jednotlivcov. Výsledky Slovákov:     BC1/2 Izrael 3:5 Rusko 7:2 Taliansko 13:0 Veľká Británia 4:3 Semifinále: Holandsko 7:3 Finále: Grécko 4:3   BC4 Španielsko 10:0 Slovinsko 5:4 Maďarsko 3:1 Rusko 7:1 Semifinále: Portugalsko 2:5 o 3. miesto: Rusko 3:3, prehra v tie - breaku   

V „limitoch“ o ceste plavkýň do Mexika

Dvadsaťštyriročná Karina Petrikovičová a o sedem rokov mladšia Tatiana Blatnerová budú koncom novembra reprezentovať Slovensko na MS zdravotne znevýhodnených plavcov v Mexiku. 


Šampionát v dôsledku zemetrasenia časovo posunuli. Stano Ščepán sa v relácii „Bez limitov“ porozprával o príprave našich zrakovo znevýhodnených pretekárok s Karinou Petrikovičovou a trénerkou Danielou Šipošovou.Počúvajte opäť dnes v tradičnom čase o 20:40 hod. na Rádiu Slovensko.

Tím začína s Izraelčanmi, pár so Španielmi

Známe je už vyžrebovanie ME 2017 v boccii, ktoré v týchto dňoch hostí portugalské mesto Póvoa de Varzim. Zo slovenských reprezentantov odštartuje ako prvý pár BC4, ktorý sa zajtra stretne o 9:30 hod. so Španielskom.


Zlatých medailistov z Ria Samuela Andrejčíka a Michaelu Balcovú doplnil v zostave pre tento najvýznamnejší turnaj roka 2017 Martin Strehársky, ktorý nahradí ďalšieho zlatého paralympionika Róberta Ďurkoviča. Po Španieloch ich v sobotu ešte čakajú ďalšie tri zápasy: o 12:20 so Slovinskom, o 15:10 s Maďarskom a 18:00 s Ruskom. Tím BC1/BC2 vstúpi do turnaja o 10:40 proti Izraelu a o 13:30 sa stretne s Ruskom. (Všetky začiatky sú uvedené v miestnom čase, čo je o hodinu menej ako u nás).

 Miroslav Jambor na turnaj do Belgicka

Slovenský reprezentant v stolnom tenise Miroslav Jambor sa zúčastní v dňoch 28. - 30. októbra v meste Sint - Niklaas na turnaji Belgian Open. Cieľom je nahrať potrebné body pre koeficient na MS 2018 v slovinskom Celje.


Náš jediný zástupca v Belgicku bude štartovať v skupine TT7. V aktuálnom svetovom rankingu je v tejto kategórii na 14. mieste. Spolu s ním cestuje aj tréner Jozef Bardoň.

V St. Moritz aj test paralelného slalomu

Po týždňovom pobyte doma mieria slovenskí reprezentanti v zjazdovom lyžovaní opäť do Tirolska na ľadovec Hintertux. Tohtoročnú sezónu odštartujú pretekmi Svetového pohára vo švajčiarskom stredisku St. Moritz.


„Rozhodli sme sa, že v tejto sezóne budeme jazdiť iba Svetový pohár. Predsa len – čaká nás paralympiáda a budeme aj dosť trénovať“, povedal jeden z trénerov Martin Makovník. V minulých sezónach sa naši zjazdári zúčastňovali aj na pretekoch Európskeho pohára. „Na Hintertuxe sme trénovali technické disciplíny. Teraz máme v pláne prvé tri dni slalom, a potom Super G. Ale všetko závisí od počasia“, pokračoval. V Rakúsku sa k trénujúcej výprave už pripojila aj trojica Petra Smaržová, Henrieta Farkašová a Natália Šubrtová a počítajú s nimi aj na najbližšom výjazde od nedele 29. októbra do soboty 4. novembra.Prvé preteky absolvujú Slováci v St. Moritz 11. - 16. decembra. „Štartovať budú Farkašová, Krako a Haraus so svojimi navádzačmi, plus Martin France. Smaržová a Kubačka s navádzačkou budú trénovať na Stubai a pripoja sa iba na disciplínu Super G“, doplnil tréner. Celá výprava sa potom presunie spoločne na druhé preteky SP v Kühtai (19. - 22. decembra). V St. Moritz budú na programe rýchlostné, v Kühtai technické disciplíny. „V St. Moritz nás čaká ešte jedna novinka - budú tam testovacie preteky paralelného slalomu. Teda klasická vyraďovačka ako u zdravých“, doplnil Martin Makovník.

Otestovali nové kolkárske dráhy v Šali

Po tom, ako mesto zreparovalo interiér šalianskej kolkárne, súťažilo tu 22. októbra na VI. ročníku turnaja takmer 30 nevidiacich a slabozrakých kolkárov. Úspešní súťažiaci, pochádzajúci z rôznych časti Slovenska, získali po absolvovaní turnaja ocenenia.


Účastníci turnaja boli rozdelení do štyroch kategórií: B1, B2, B3 a B4 od najťažšieho (B1) až po najľahšie znevýhodnenie. Vzhľadom na rozdielne miery zrakového znevýhodnenia sa mužom v kategórii B1 pripočíta 25 % bodov, ženám 30 %. Ženám v skupine B4 sa prirátajú už len 2 % a dokonca mužom sa odrátajú 3 % z bodov. Najúspešnejším kolkárom dňa sa stal Štefan Kubaš z Vrútok so 634 bodmi.

Podľa Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov (SAZPŠ) sú kolky jedným z najobľúbenejších športov pre zrakovo znevýhodnených ľudí. Zraakovo znevýhodnení kolkári majú určité výnimky oproti bežným pravidlám kolkov. Všetky hody sú zásadne do plného počtu kolkov. Najobľúbenejšou disciplínou sa stala súťaž na 100 hodov. Športovec sa samostatne orientuje podľa tzv. náhodzovej dosky, ktorá smeruje presne na stred štvorca kolkov na konci dráhy.


Boccisti v Portugalsku o európske kovy

Už zajtra v skorých ranných hodinách odchádza slovenská boccistická reprezentácia na posledný, ale najdôležitejší tohtoročný medzinárodný turnaj do portugalského Póvoa de Varzim. Zúčastní sa tam na európskom šampionáte pod názvom BISFed 2017 European Championship v dňoch 26. októbra - 2. novembra.


Štartovať bude 112 športovcov z 22 krajín. Slovensko bude reprezentovať 9 športovcov: Tomáš Král, Jakub Nagy (BC1), Róbert Mezík, Peter Minarech, Martin Opát (BC2), Adam Buriánek (BC3), Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Martin Strehársky (BC4). M. Opát tu absolvuje premiéru na medzinárodnom bodovanom podujatí. Ako členovia realizačného tímu a doprovod cestujú Martin Gabko (vedúci výpravy a reprezentačný tréner), Ľudmila Andrejčíková, Vladimíra Balcová, Juraj Studený, Martina Kinčešová, Natália Klimentová, Carlos Moreno, Pavel Král, Jana Opátová a Rastislav Still.  Na turnaji sa odohrajú súťaže párov, tímov aj jednotlivcov. Slovensko bude mať zastúpenie vo všetkých disciplínach okrem párov BC3. Celkovo existuje teda 6 disciplín, kde je možné získať pre Slovensko medaile (páry BC4, tímy BC1/2 a súťaž v jednotlivcoch BC1, BC2, BC3 a BC4). „Celá boccistická výprava odchádza na ME s pokorou, nakoľko po paralympijských hrách sme museli kvôli zmene pravidiel meniť svoj športový materiál. Pevne však veríme, že už sme so svojimi loptami dobre zohratí, podáme čo najlepší výkon a potešíme svojich fanúšikov na Slovensku čo najlepšími umiestneniami“, povedala naša zlatá medailistka z Ria 2016 Michaela Balcová.  ME sa uskutočnia v mestskej športovej hale Póvoa de Varzim (63 tisícové mesto leží na severe krajiny pri Porte). 

V „limitoch“ pohľad aj do para hokejovej budúcnosti

Slovenským para hokejistom sa nepodarilo kvalifikovať na ZPH 2018 v Pjongčangu. Výkonnostne však z roka na rok rastú a ak sa im podarí doplniť mužstvo, majú sľubnú perspektívu presadiť sa aj medzi najlepšími tímami vo svete.


Viac už v mozaike Stana Ščepána "Bez limitov" s útočníkom Mariánom Ligdom, manažérom tímu Miroslavom Drábom a trénerom Radoslavom Bielečkom dnes v tradičnom čase o 20:40 hod. v Rádiu Slovensko.