Opäť úspešné leto pre ďalšie paralympijské talenty

24.08.2017

Opäť úspešné leto pre ďalšie paralympijské talenty

Zajtra 25. augusta sa na Remate skončí tohtoročná bohatá séria letných športových kempov „Hľadáme talenty“, ktoré pravidelne organizuje Slovenský paralympijský výbor pre zdravotne znevýhodnené deti so záujmom o šport z celého Slovenska.


Po úspešnej sérii troch zimných kempov sa počas tohtoročného leta podarilo zorganizovať až štyri letné kempy, keď okrem už osvedčeného formátu motivačného kempu prebehli aj tri kempy so zameraním na konkrétne športové odvetvia - stolný tenis, plávanie a boccia. Celkovo sa na letných kempoch vystriedalo 45 detí, ktoré spolu so svojimi 38 asistentami dostali príležitosť počas celého týždňa absolvovať zaujímavý športový program.

Úspešné športové leto teda vyvrcholí práve v týchto dňoch v Stredisku športu zdravotne znevýhodnenej mládeže na Remate záverečným kempom, ktorý je zameraný predovšetkým na všeobecnú prezentáciu letných paralympijských športov, pričom základným cieľom je motivácia detí a ich asistentov v oblasti športu zdravotne znevýhodnených, ale aj získanie potrebných tréningových a športových návykov. Každý deň je venovaný dvom novým paralympijským športom, pričom okrem ich ukážky, jednoduchého tréningu a súťaže prebiehajú aj besedy, či videoprojekcie za účasti našich najúspešnejších paralympionikov.

My sme mali možnosť pocítiť atmosféru popoludnia, ktoré bolo venované práve športu, ktorý nám dlhodobo robí veľkú radosť a šíri dobré meno Slovenska ďaleko za jeho hranicami. Športová streľba dnes naozaj patrí k historicky najúspešnejším paralympijským športom. A kto iný by mohol upútať pozornosť zúčastnených detí pre tento krásny šport lepšie, ako trojnásobná zlatá paralympijská medailistka Veronika Vadovičová, ktorá na Rematu zavítala spolu s reprezentačným trénerom Milanom Goleňom. Príjemným obohatením bola účasť ich dlhoročného „streleckého“ priateľa Martina Adámka z Českej republiky, ktorý je držiteľom medailí z majstrovstiev sveta i Európy v streľbe zrakovo znevýhodnených. Opýtali sme sa ho preto prvého, ako sa mu páči atmosféra prebiehajúceho kempu. „Na Slovensku sa cítim vždy dobre a čo sa týka kempu pre tieto deti, je to výborná myšlienka. Moja zbraň so zvukovou navigáciou ich hneď od začiatku veľmi zaujala a bolo pre mňa zábavné pozorovať nielen nadšenie detí, ale často aj nadšenie rodičov pri povzbudzovaní svojich ratolestí. V rámci Českej republiky som nebol v súvislosti s podobnou aktivitou nikdy oslovený, oveľa častejšie pomáham pri podobných príležitostiach svojim priateľom na Slovensku.“

Zatiaľ čo skupinka detí a rodičov zápasila so zvukovou navigáciou Martinovej vzduchovky, neďaleko od nich zaznievajú skutočné výstrely. To Veronika Vadovičová na improvizovanom stanovišti trpezlivo a ochotne ukazuje každému malému športovcovi, ako správne uchopiť zbraň, zamieriť a čo najpresnejšie trafiť do terča. Malí strelci majú z každého výstrelu prirodzene obrovskú radosť a pochvala od zlatej paralympijskej medailistky je v tomto smere tým najlepším povoleným dopingom. Veronika je v rámci projektu Hľadáme talenty jeho významnou ambasádorkou a preto sa pýtame aj na tohtoročnú novinku, ktorou budú už v najbližšom období víkendové zrazy juniorského tímu športovej streľby. „Konečne sa nám podarilo v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom zohnať potrebné materiálne vybavenie, ktoré je pre kvalitný tréning mladých streleckých talentov doslova kľúčové. Máme už aj výber niekoľkých talentovaných detí z predchádzajúcich kempov, takže v októbri by sme už mohli v rámci prvého tréningového zrazu tu na Remate začať pracovať s perspektívnymi mladými strelcami. Verím, že v budúcnosti práve z prostredia juniorského tímu môže vzísť pre Slovensko ďalší paralympijský víťaz“, dodáva s úsmevom Veronika Vadovičová.

Okrem detí prejavujú obdivuhodnú dávku záujmu aj rodičia zúčastnených detí, ktorí neďaleko streleckého stanovišťa živo diskutujú s reprezentačným trénerom Milanom Goleňom. Nás zaujímalo, či môže reprezentačný tréner objaviť na kempe aj taký skutočne nefalšovaný mladý talent pre športovú streľbu. „Na každom kempe môže podľa mňa tréner vidieť veľa detí, ktoré sú vhodné pre ten ktorý šport. Aj tu medzi deťmi vidím, že veľa z nich má predpoklady a pozitívny vzťah k športovej streľbe. Z minuloročných kempov by sme napríklad veľmi radi zaradili do juniorského tímu minimálne dve deti, ktoré môžu byť jeho dôležitou súčasťou. Rád sa s Veronikou zúčastním aj ďalších kempov, pretože okrem množstva talentov je tu aj kopec dobrej energie, pohody a zábavy“.

Kým v minulosti sa kempov deti zúčastňovali bez sprievodu rodičov, v posledných štyroch rokoch organizátori presadzujú model zohľadňujúci účasť rodičov, či osobných asistentov, ktorí sú súčasťou všetkých prebiehajúcich aktivít kempu. Takto môžu do ďalšieho života dieťaťa veľmi účinne preniesť všetko to, čo sa na kempe naučili, čo získali. A čo hovorí na práve prebiehajúci kemp jedna zo zúčastnených mamičiek? „Mám možnosť sa so svojim synom po prvý krát zúčastniť takéhoto kempu. Má veľmi rád predovšetkým loptové hry a preto nás najviac zaujali ukážky stolného tenisu a tenisu na vozíku. Veľmi sa mi páči, ako sa úspešní paralympijskí športovci venujú deťom a ukazujú im, čomu by sa v živote mohli venovať, v čom by mohli naďalej rozvíjať svoj talent a byť úspešní. Veľmi nám je ľúto, že na špeciálnej škole, ktorú náš syn navštevuje, nemajú telocvičňu a preto by sme radi v budúcnosti našli nejaké iné možnosti pre šport, najskôr v spomínanom stolnom tenise“.

Športovou streľbou sa zavŕšil bohatý štvrtkový športový program kempu a deti odchádzajú na zaslúženú večeru, ktorá sa podáva v rámci komplexu ubytovacieho zariadenia na Remate. Toto je plne prispôsobené pre pohyb osôb s telesným znevýhodnením a tak vozičkári využívajú moderný výťah, alebo vylepšujú svoju silu a kondíciu použitím šikmej prístupovej rampy. Nad bezpečnosťou presunu celej skupiny na večeru, ale zároveň aj nad všadeprítomnou dobrou náladou dohliada jeden z najskúsenejších organizátorov projektu na Remate – vedúci kempu Ján Strmenský.  Opýtali sme sa ho preto, ako hodnotí atmosféru tohto kempu. „Tento kemp je počas týchto letných prázdnin jediný s univerzálnym zameraním na všetky športy, takže sa stretávame s deťmi, ktoré sa ešte žiadneho podobného kempu nikdy nezúčastnili. Preto je pre nich spolu s rodičmi, či asistentmi veľa vecí úplne nových a získavajú skúsenosti, ktoré doteraz nemali možnosť nikde prežiť. Ku všetkému pristupujú disciplinovane a s veľkým záujmom“.

Na ďalší deň čaká na účastníkov kempu ďalší zaujímavý program, veď prezentácia lukostreľby patrí každoročne k tým najpútavejším. V piatok sa deti vrátia do svojich domovov a my veríme, že motiváciu a skúsenosti, ktoré na kempe získali, dokážu s pomocou svojich rodičov a asistentov aj konkrétne využiť a zaradiť šport a pohyb na dôležité miesto v rebríčku svojich každodenných aktivít.

Veríme, že sme opäť urobili veľký kus dobrej práce, ktorá sa prejaví na celkovo zdravšom a sebavedomejšom živote zdravotne znevýhodnených detí a ktorá má potenciál priniesť pre slovenský šport ďalšie výrazné športové nádeje, či neskôr aj nových úspešných paralympionikov. Organizátori už teraz premýšľajú, ako posunúť projekt pre nasledujúce obdobie opäť na kvalitatívne vyššiu úroveň. Na záver nás preto zaujímal aj názor projektového manažéra Slovenského paralympijského výboru pre Stredné Slovensko Juraja Mederu. Aké vidí on perspektívy projektu Hľadáme talenty pre rok 2018?

„V ďalšom roku sa chceme zamerať na úspešné paralympijské športy a pokúsime sa posunúť ďalej filozofiu kempov so zameraním na konkrétne vybrané športové odvetvia. Rád by som v programe kempov privítal aj ďalšie paralympíjske športy, ktoré sme tu doteraz nemali. Tie môžu byť z hľadiska motivačného skutočným obohatením a vhodným prostriedkom na posúvanie hraníc svojich možností pre všetkých zúčastnených mladých športovcov“.

Záverom ďakujeme všetkým, ktorí aj v tomto roku prispeli k vynikajúcej športovej i spoločenskej úrovni projektu Hľadáme talenty a budeme sa tešiť na stretnutie s ďalšími malými športovcami v rámci aktivít podobného charakteru, ktoré pre nich Slovenský paralympijský výbor už teraz pripravuje. Viac informácií o projektoch so zameraním na deti a mládež so zdravotným znevýhodnením môžete nájsť na stránke www.spv.sk v sekcii „Mládež“.

 

PAVEL BÍLIK, koordinátor športu mládeže pri SPV


Deň voľna ako mentálna príprava na Japonsko

Po trojzápasovom maratóne sa slovenský tím dnes dočkal voľného dňa. Po dopoludňajšej antidopingovej prednáške ich čaká návšteva centra mesta a v podvečerných hodinách spoločné aktivity pri jazere, ktoré pre všetkých účastníkov pripravili organizátori turnaja.


Môžeme využiť tento čas na predstavenie hráčov, ktorí obliekajú v Östersunde slovenský dres. BRANKÁRI Miroslav PASTUCHA (32 rokov), rodák z Popradu, žije v Štrbe. Ako jediný si neuvádza klubovú príslušnosť v tíme českej ligy (ČSHL), ale Bencont Dolný Kubín. Bol už pri prvom bronze nášho tímu na MS B skupiny 2015 tu v Östersunde ako brankárska jednotka. Absolvoval gymnázium v Liptovskom Hrádku. Po maturite začal študovať na Prešovskej Univerzite odbor učiteľstvo v kombinácii nemecký jazyk a biológia. V roku 2005 mal autonehodu ako spolujazdec a ostal po nej ochrnutý. Napriek úrazu vysokú školu dokončil a získal titul Mgr. Pracuje v poisťovníctve. Aj na letisku Schwechat využil svoju brilantnú nemčinu pri komunikácii s personálom Austrian Airlines a odbremenil od tejto povinnosti vedenie výpravy. V súčasnosti spoľahlivá brankárska dvojka. Odchytal poslednú tretinu proti Česku.   Eduard  LEPÁČEK (23), Trstená, vyučený silnoprúdar s maturitou v Nižnej. K tímu sa pripojil v septembri 2015. Už vlani v Tomakomai bol našou jednotkou v bránke. Hrával futbal, bol brankárom, takže k tomuto postu mal najbližšie aj v hokeji. O pravú nohu prišiel po rakovine v kolene. Najskôr to vyzeralo, že mu končatinu zachránia. Chemoterapia zabrala, dostal titánový implantát. Potom prišiel zápal, hnisanie a ďalšie operácie. Nohu mal ako betón. Medzitým mu zistili metastázy v pľúcach a už mu išlo o život. Radšej sa vzdal nohy, ktorú mu amputovali v 17 - tich... V českej lige jeden zo siedmych…

Kvalifikácia o ZPH 2018: musíme zdolať Japoncov

Až vo svojom treťom vystúpení na kvalifikačnom turnaji o ZPH 2018 sa slovenská reprezentácia v para hokeji dočkala víťazstva. Po zlepšenom a sústredenom výkone sme zdolali domácich Švédov 2:1 v nadstavenom čase.


Dve tretiny sledovala Östersund Arena taktický a tvrdý boj. Skóre po dvoch tretinách bolo bezgólové, hoci šance mali oba tímy. Slovensko tentokrát splnilo svoj zámer nedostať rýchly gól. Postupne sme si zo zabezpečenej obrany začali vytvárať gólové príležitosti. Už Večerek mohol po samostatnom úniku rozosmutniť domáce publikom. Ale padlo to tam až v šiestej minúte záverečnej tretiny vďaka Ligdovi. Potom sme zvesili smutne hlavy 1:39 min. pred koncom zápasu, aby sme ich opäť zdvihli definitívne v predĺžení. Miloš Večerek (vyhlásený za najlepšieho hráča slovenského tímu v tomto zápase), komunikujúci írečitou goralštinou, potvrdil svoju pohotovosť. Ako vie hrať hokej, tak sa bojí mikrofónu. Ešteže ostatní neboli skúpi na slovo. Autor prvého slovenského gólu na turnaji Marián Ligda:“Dnešný zápas môžeme hodnotiť len pozitívne. Konečne sme zlepšili hru, nahrávky, dôraz, a samozrejme hlavne padli nám tam dva góly. Veľmi dobre nám zachytal brankár, takže sme si verili a v tej tretej tretine to potom prišlo. Chýbal kúsok športového šťastia, aby sme Švédov porazili v riadnom hracom čase. Ale nakoniec sa tie misky váh naklonili smerom k nám, lebo sme boli hladní po víťazstve a podarilo sa to v predĺžení dotiahnuť do víťazného konca“. Brankár Eduard Lepáček: „Z môjho pohľadu bol zápas veľmi dobrý. Obrana si plnila svoje povinnosti, išla tvrdo a nekompromisne do protihráčov. V útoku zasa chalani tentokrát tiež uspeli, dali dva pekne góly. Škoda toho nešťastného gólu v…

Slovenskí mládežníci zasiahnu do bojov v troch športoch

V talianskom Janove boli dnes slávnostne otvorené III. Európske para mládežnícke hry EPYG 2017. Medzi 27 krajinami nechýba ani slovenská výprava, ktorej športovci zasiahnu do zápolení v troch športoch zo siedmych - boccii, plávaní a stolnom tenise.


Otvárací ceremoniál za účasti všetkých výprav sa uskutočnil na hlavnom janovskom námestí Plazza de Ferrari za účasti prezidenta EPC Ratka Kovačiča a prezidenta Talianskeho paralympijského výboru Lucu Pancalliho.

Z Janova informoval Samuel Roško.


Radostná správa zo Švédska: zdolali sme domácich 2:1!

V treťom zápase na kvalifikačnom turnaji o ZPH 2018 sa slovenská reprezentácia v para hokeji dočkala víťazstva. Po zlepšenom a sústredenom výkone sme zdolali domácich Švédov 2:1 po nadstavenom čase. Víťazný gól strelil Miloš Večerek.


Slovensko sa ujalo vedenia v šiestej minúte záverečnej tretine presilovkovým gólom Mariána Ligdu. V normálnom hracom čase sme však víťazstvo neubránili. Minútu a 39 sekúnd pred koncom domáci šťastným tečovaným gólom vyrovnali. V tretej minúte nadstaveného času však prišiel zásah Večereka a v Östersunde sa prvýkrát hrala slovenská hymna. Posledný zápas odohrajú Slováci po dni voľna v piatok s Japonskom. Šanca na postup do Pjongčangu stále žije, ale už budeme potrebovať aj pomoc iných. Švédsko – Slovensko 1:2 (0:0, 0:0, 1:1, 0:1) Góly Slovenska: Ligda (35:09), Večerek (47:27) Základný čas sa hrá 3 x 15 minút, nastavený 1 x 5 minút. Vylúčenia: 4:5, Presilovky 0:1, Oslabenia 0:0 Zostava Slovenska: Lepáček – Štít, Ferenčík, Gergely, Kardoš – Rauš, Joppa, Ligda, Fojtík, Stašák, Večerek, Korman.  

Proti Švédom zabojujeme o nádej

Slovenskú reprezentáciu v para hokeji dnes čaká vo švédskom Östersunde tretí zápas kvalifikačného turnaja o postup na ZPH 2018 v Pjongčangu. O 12:00 hod. nastúpia proti domácim Švédom. V prvých dvoch zápasoch prehrali – s Českom 0:5 a s Nemeckom 0:3.


Ich súper zatiaľ odohral iba jeden zápas a podľahol v ńom Japonsku 2:3. Pre oboch to teda dnes bude zápas o všetko. 

Zostava Slovenska: Lepáček – Štít, Ferenčík, Gergely, Kardoš – Rauš, Joppa, Ligda, Fojtík, Stašák, Večerek, Korman.

Slovenský tím podobne ako včera proti Nemcom nastúpi v modrých dresoch.  

Sledujte na: https://www.youtube.com/watch?v=c_yG2xob64I

 


Situácia sa komplikuje, ale ešte zabojujeme

Slovenská reprezentácia v para hokeji odohrala dnes vo švédskom Östersunde svoj druhý zápas kvalifikačného turnaja o postup na ZPH 2018 proti Nemecku. Po včerajšej prehre s Českom bol dnešný súper jedným z tých, cez ktorých mala viesť cesta do Pjongčangu.


Obavy z tvrdej až zákernej hry Nemcov, ktoré panovali v slovenskom tábore pred zápasom, sa nenaplnili. Súper vytiahol na Slovákov športové zbrane. Zápas ovplyvnil rýchly prvý gól, ktorý sme inkasovali už v 49. sekunde zápasu. Definitívne ho zlomil druhý, ktorý sme dostali v začínajúcej piatej minúte pri vlastnej presilovke! Nemci už potom kontrolovali zápas, v ktorého druhej polovici si vytvoril šance aj slovenský tím, ale žiadnu z nich nedokázal využiť. V poslednej tretine pomohla súperovi aj žrď. Tréner Radoslav Bielečka: „Dva rýchle góly po dvoch hrubých chybách proti súperovi, ktorý má odohratých kopec zápasov a je veľmi skúsený. Šanca stále žije, ale je otázne, či na to máme. Sú tu súperi, ktoré roky hrávajú A skupinu. U nás je tá nevyhratosť vidieť. Chalani sa dostanú pod tlak, okamžite sú vyplašení, pretože im chýbajú práve tie ťažké zápasy, ktoré ich súperi už majú odohraté. Ale čakajú nás ešte dva zápasy, sadneme si nad to a určite zabojujeme“. Útočník Martin Joppa: „Zaspali sme prvú tretinu, čo sa nám stáva dosť často v dôležitých zápasoch. Dostali sme dva rýchle góly a potom sme mali problém nastúpiť späť do zápasu. Celú prvú tretinu sme sa hľadali. V druhej tretine už to bolo lepšie, aj sme ich zatlačili. V tretej tretine sme hrali dobre, len bohužiaľ nám to tam nepadlo. Máme veľký problém s efektivitou na tomto turnaji. Teoretická šanca na postup stále žije. Ale budeme potrebovať aj pomoc Švédov, aby porazili Nemcov. Tak dobre sa vyspať,…

Prehra Slovenska aj v druhom zápase s Nemeckom

V poslednej tretine už gól nepadol a tak sme prehrali druhý zápas na kvalifikačnom turnaji trojgólovým rozdielom. Šance na postup do Pjongčangu sa v tejto chvíli už posúvajú do teoretickej roviny.

 


Slovensko – Nemecko 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Vylúčenia 2:4, Presilovky 0:0, Oslabenia 0:1

Zostava Slovenska: Lepáček – Štít, Ferenčík, Gergely, Kardoš – Rauš, Joppa, Ligda, Fojtík, Stašák, Večerek, Korman

Za najlepšeho hráča slovenského tímu bol vyhlásený brankár Eduard Lepáček


Slovensko - Nemecko po druhej tretine 0:3

Stredná časť sa rozdrobila na množstvo osobných súbojov, v ktorých však opäť mali navrch Nemci. V 10. minúte sme dostali tretí gól. Až v 26. minúte zápasu sme si vytvorili veľkú šancu, ktorá však zostala nevyužitá.


01:44 – zranenie Joppu hrotom súperovej hokejky v brušnej časti. Po ošetrení mimo hracej plochy sa vrátil do hry

05:27  - tretia presilovka Slovenska, opäť nevyužitá

09:09 – dostávame ďalší gól 0:3

10:34 – konečne pekná kombinácia až pred súperovu bránku, ale nemecký brankár zázračne chytá

12:30 – vylúčený Joppa, súper tiež nevyužil presilovku


Slovensko - Nemecko po prvej tretine 0:2

Opäť sme začali katastrofálne – dostali sme gól v 49. sekunde. Vrcholom bol druhý gól pri vlastnom oslabení. V druhej polovici sme postupne získali prevahu, ale zatiaľ bez efektu.


00:49 – dostávame gól 0:1 02:24 – vylúčenie súperovho hráča 03:29 – dostávame gól pri vlastnej presilovke! 0:2 05:03 – opäť šanca Nemcov, nebezpečná strela 08:52 – ďalší vylúčený Nemec, druhá slovenská presilovka 09:38 – je po nej, na trestnú lavicu ide aj náš Ligda 11:22 – obrovská šanca súpera, dvaja Nemci pred brankárom Lepáčkom 13:03 – konečne slovenská strela – Stašák 13:41 – ďalší slovenský pokus likviduje súperov brankár, Fojtík dokorčuloval k nemu zbytočne...