Od marca prvýkrát na snehu

26.06.2020

Od marca prvýkrát na snehu

Paraalpskí lyžiari vyrážajú v nedeľu na Hintertux do Rakúska, kde ich od marca čaká prvé sústredenie na snehu. Spoločne sa na ňom zúčastnia reprezentanti z A aj B tímu. Na Slovensko sa vrátia 3. júla.


Na rakúskom ľadovci ich čakajú dvojfázové tréningy - ráno na snehu pod dohľadom trénerskej dvojice Roman Petrík – Martin Makovník, poobede povedie kondičný tréning Peter Chromý. Tréning na snehu bude zameraný na techniku vo voľnej jazde a cvičenia.

Naposledy sa stretli ešte v prvej polovici júna, keď od 8. do 12. 6. absolvovali v Martine sústredenie zamerané na rozvoj sily a rýchlosti. Zo zdravotných dôvodov tam chýbali Miroslav Haraus, Jakub Krako a Petra Smaržová.


Dnes začína letné hľadanie talentov

V podvečerných hodinách štartuje v piešťanskom HS Centre prvý zo série letných športových kempov pre deti a mládež „Hľadáme talenty 2020“. Bude zameraný na dve konkrétne športové odvetvia - parataekwondoo a paracyklistika, pričom záujemcovia si mohli vybrať jeden z nich.


Problémy s pandémiou Covid-19 spôsobili, že čas na prípravu letnej série kempov „Hľadáme talenty 2020“ bol veľmi krátky a tak organizačný tím v doslova šibeničnom termíne pripravil všetko tak, aby účastníkom kempov nič nechýbalo. Prvého kempu sa zúčastňuje sedem detí v doprovode rodiča. Parataekwondoo povedie Pavel Ižarik, paracyklistiku reprezentačný tréner Branislav Režňák. Vedúcim kempu je Jakub Krako. Prihlasovanie na ďalšie kempy prebieha ďalej.


V „limitoch“ s motivátormi

Do národného projektu Sme si rovní sú ako motivátori zapojení viacerí paralympijskí športovci. Na školení v Piešťanoch oslovil Stano Ščepán niekoľkých z nich a hovorili spolu o ambíciách tohto projektu.


Skladačku názorov Mariána Kuřeju, Miroslava Jambora,  Braňa Režňáka a Milana Kašiaka si vypočujete v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko v relácii „Bez limitov“.

 


Antidoping – mládež a rodičia

Slovenská antidopingová agentúra (SADA) pripravila ďalšie dve brožúrky, ktoré sú tentokrát venované mládeži a rodičom na podporu čistého športu. Nájdete v nich okrem iného pravidlá ako športovať bez dopingu.


Ich autorom je Mgr. Tomáš Pagáč, vedúci testovania a prevencie SADA Prečo to robíme pre športovcov? Príručka pre mládež je napísaná ako prvý kontakt s touto problematikou. Nie príliš zložitou formou, prakticky, výstižne, je tam aj časť o výživových doplnkoch, respektíve ako rozpoznať výstražné znamenia. Príručka pre rodičov – rodičia sú neodmysliteľnou súčasťou života svojich detí. Predovšetkým rodičia potrebujú vedieť, čomu všetkému môže byť ich dieťa vystavené. Zároveň je dôležité rodičom pripomenúť, že ich správanie a návyky sú automatickým vzorom pre ich deti. (ak rodič nadáva na trénera, dieťa tento názor veľmi rýchlo preberie, ak rodič počas sledovania športu nadáva na rozhodcov, akí sú ... , dieťa to potom vo svojom športe reflektuje). Prečo to robíme pre športové zväzy, športové organizácie? Tieto dve príručky sú ideálny nástroj na vzdelávanie nižších vekových kategórií spolu s rodičmi. Tieto materiály môžete ľubovoľne šíriť a používať, a tak si zadarmo splniť povinnosť vzdelávať v antidopingu. Môžete to poslať mailom každému členovi (plus rodič), ciest je mnoho, to už je na vašom uvážení. Tiež si túto aktivitu môžete dať do edukačných plánov na budúci rok (na jeseň vám opäť pošlem plány vzdelávania na budúci rok). S niektorými zväzmi si postupne skúšame aj on-line webináre. Z mojej skúsenosti je webinár ideálny spôsob, ako vzdelávať rodičov plus deti. Som ochotní takéto webináre realizovať aj v dostupnom čase pre rodičov (18:00-19:00). Najbližší…

Štartuje SPV TV

Po slávnostnom galavečeri na počesť 25. výročia založenia má Slovenský paralympijský výbor ďalší dôvod na oslavu. Už tento štvrtok spúšťa vlastnú SPV TV, ktorú budete môcť sledovať buď priamo na youtube kanáli alebo sa k videu prelinkovať cez stránku spv.tv


Diskusie nad aktuálnymi témami dneška má SPV v pláne pridávať v mesačnom intervale, v týždennom sa môžete tešiť na predstavovanie našich športovcov, trénerov a ľudí, ktorí majú blízko k športu zdravotne znevýhodnených. „Som rád, že SPV TV uzrelo svetlo sveta a v tomto okamihu môžeme prinášať nové informácie z domova i zo sveta. No nielen z pohľadu športového, ale aj mnohých iných tém. Verím, že tento projekt zaujme všetkých na Slovensku a obohatí divákov tak ako všetkých nás, ktorí sme ho pripravovali,“ okomentoval zrod televízie predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. Dar z nebies Hoci nad natáčaním prvej časti diskusnej relácie SPV TV na streche budovy patriacej Slovenskému rozhlasu visel po málo vídanom upršanom predposlednom júnovom víkende mrak neistoty, počasie sa napokon uľútostilo a doprialo pozvaným hosťom predsa len vľúdne počasie. Hneď v pilotnom dieli diskusie, venovanej práve 25. výročiu založenia paralympijského výboru, sa zišla zostava ako hrom. Na streche sa spolu s moderátorom programu Jurajom Turisom usadil trojlístok, ktorý má konte v súčte 21 paralympijských účastí. Pozvanie prijala naša najúspešnejšia strelkyňa a trojnásobná paralympijská šampiónka Veronika Vadovičová, lyžiar Jakub Krako (tri účasti na PH, päť zlatých medailí) aj Peter Matiaško, kedysi lyžiar a dnes tréner, ktorý zažil na vlastnej koži jedenásť paralympiád. „Je fajn mať podobný projekt. Keď som lyžoval na prvých majstrovstvách sveta ešte za čias…

Za zotavenie Zanardiho sa modlia aj vo Vatikáne

Pápež František (83) vyzdvihol Alessandra Zanardiho ako príklad nezlomnej sily napriek nešťastiam, ktoré 53-ročného niekdajšieho pilota F1 postretli. Štvornásobný paralympijský šampión v handbikoch sa aktuálne nachádza v umelom spánku.


Je to dôsledok nehody počas piatkových pretekov v Pienze, keď sa zrazil s kamiónom. Neskôr podstúpil náročnú operáciu a hrozia mu devastačné poranenia tváre či poškodenie mozgu. Jeho stav je vážny, ale stabilizovaný.

Svätý otec poslal rodine športovca rukou písaný list, v ktorom ich ubezpečuje o modlitbách za zotavenie Alexa Zanardiho. "Najdrahší Alessandro, tvoj príbeh je skvelým príkladom, ako znova začať po nepredvídateľných okolnostiach. Prostredníctvom športu si nás naučil žiť život hrdinu, prostredníctvom hendikepu si dával ľudstvu lekcie ľudskosti. Ďakujem, že si dal silu mnohým, ktorí ju už strácali. Aj v tom bolestivom okamihu som s tebou a stále sa modlím za teba aj tvoju rodinu," napísala hlava katolíckej cirkvi.

Alex Zanardi pred dvadsiatimi rokmi prišiel o nohy počas autohavárie. Po tragédii sa nevzdal a zostal verný športu, na PH v rokoch 2012 a 2016 získal šesť paralympijských medailí (4-2-0). Zanardi nedávno venoval do charitatívnej aukcie Vatikánu jednu zo svojich súťažných kombinéz, v ktorej získal paralympijské zlato v Riu de Janeiro 2016. V minulosti štartoval aj na newyorskom maratóne a vo svojej kategórii je rekordérom slávneho Ironmana.

(SITA, vg)

 


Novým partnerom SPV sa dnes stala Citi Slovensko

Pri príležitosti 25 ročného pôsobenia na slovenskom trhu sa Citi na Slovensku stala novým partnerom Slovenského paralympijského výboru. Slovenská republika sa tak pripojila k ďalším krajinám, v ktorých Citi spolupracuje s Medzinárodným paralympijským výborom (IPC).


  Cieľom je zvýšiť povedomie o paralympijskom hnutí, podpora paralympijských športovcov a propagácia pozitívnych zmien v spoločenskom vnímaní zdravotne znevýhodnených. „Je pre nás cťou privítať Citi Slovensko do paralympijského hnutia“, povedal Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru. „Tešíme sa na spoluprácu, ktorá podporí našich športovcov a prispeje k zvýšeniu povedomia o paralympijskom športe na Slovensku i na medzinárodnej úrovni.“ Viac v tlačovej správe.

Pozvánka na prvé kolo skrátenej sezóny 2020 v parastolnom tenise

Uskutoční sa v sobotu 4. júla v HS centrum Piešťany od 10:00 hod. Prvé kolo je spoločné pre všetky skupiny vozičkárov aj stojacich hráčov.


Účasť aj s prípadnými doprovodmi je potrebné nahlásiť do 1. júla 15:00 hod. na dobrotkazc@gmail.com. Všetky ďalšie nové informácie o skrátenom ročníku ligy a sezóne 2020 budú podané na spoločnom stretnutí po skončení kola. 
Informoval Ľuboš Dobrotka, ŠTK parastolného tenisu 


Sledujte v sobotu ďalší Paralympijský magazín

Uvedie ho RTVS na Dvojke 27. júna o 11:50 hod. a pripomenie okrem iného, že ľudská krv je najcennejšou tekutinou na svete v kontexte so spoločnou kampaňou olympionikov a paralympionikov – Športová krv. 


Prúdi aj v žilách Miroslava Jambora, dvojnásobného paralympijského medailistu z Pekingu 2008, ktorý trpí hemofýliou. Spolu s ďalšími paralympionikmi patrí do úspešného tímu motivátorov v rámci národného projektu Sme si rovní. S kamerou sme ich navštívili na dvojdňovom seminári v Piešťanoch.

V sérii návratov si pripomenieme PH v Londýne 2012, tentoraz z pohľadu športovcov, ktorí ostali tesne pod stupňom víťazov. Napokon v televíznom Paralympijskom magazíne privítame aj vznik paralympijskej televízie na našej internetovej scéne.  

Nezabudnite, už túto sobotu!


Ďalšia rana nezlomnému bojovníkovi - Talian Alex Zanardi opäť bojuje v nemocnici

Život mu uštedril ďalšiu nečakanú ranu. Po minulotýždňovej zrážke jeho handbiku s protiidúcim kamiónom počas štafetových pretekov v Toskánsku, leží bývalý taliansky pilot formuly 1 a štvornásobný paralympijský šampión v cyklistike, Talian Alessandro Zanardi, opäť v nemocnici.


Vedenie nemocnice v meste Siena uviedlo, že jeho stav je vážny, no stabilizovaný. Za dnes 53-ročného nezlomného bojovníka však dýchajú prístroje. Udržujú ho v umelom spánku. „Situácia je vážna, no operácia dopadla dobre. Viac sa dozvieme, keď sa preberie,“ vysvetlil primár neurochirurgickej kliniky Giuseppe Olivieri. Keď myseľ nepochybuje Ak však osud dvanásťnásobnému majstrovi sveta ponúkne ešte šancu pobiť sa o svoje miesto na tomto svete, je viac než isté, že ju Zanardi využije naplno. Je to bojovník, ktorý nefrfle na svoj osud, nenadáva na jeho nepriazeň. Práve naopak. je dôkazom, že záleží len na nás, ako sa k životu postavíme. Ani hrôzostrašná nehoda spred devätnástich rokov na nemeckom okruhu Lausitzring, pri ktorej ako 35-ročný prišiel o obe nohy (jednu nad, druhú pod kolenom) Alexa nezlomila. Len na chvíľu paralyzovala. „Ešte v nemocnici som sám sebe v duchu položil otázku, či budem schopný fungovať ďalej aj bez nôh, no moja myseľ o tom nikdy nezapochybovala,“ priznal po havárii. Hororovú nehodu z Lausitzringu vraj nikdy za katastrofu nepovažoval. „Klásť si otázku, prečo sa to stalo práve mne? Urobil som v živote urobil niečo inak než ostatní, keď sa mi to prihodilo? To je absolútne mrhanie časom, minulosť nezmením. Radšej sa sústredím na prítomnosť a všetku energiu venujem tomu, ako spraviť svoj život ešte lepším,“ tak znie Zanardiho životné krédo. Krédo muža, ktorý už však dávno nesúťaží len pre seba samotného. „Pred…