Ocenia aj najlepšieho paralympionika

09.12.2015

Ocenia aj najlepšieho paralympionika

Organizátori tradičnej ankety Športovec roka po prvý krat ocenia aj najlepšieho slovenského paralympionika.


Už 22. decembra 2015 môžete vidieť vyhlásenie už tradičnej ankety Športovec roka, tento rok aj s kategóriou najlepší paralympionik. Celkovo bolo zozbieraných 114 platných hlasovacích lístkov. Hlasy dostalo 48 jednotlivcov, respektíve dvojíc a 12 kolektívov. Výsledky ankety vyhlásia v utorok 22.decembra o 20.20 h v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave v priamom prenose na RTVS.

Organizátori galavečera pripravujú bohatý program. Tak ako minulý rok bude program moderovať duo Marcel a Junior, ktorých bude dopĺňať Marcel Merčiak.

Doterajší víťazi ankety slovenský Športovec roka:
Jednotlivci:
1993: Martina Moravcová (plávanie), 1994: Milan Dvorščík (cestná cyklistika), 1995: Martina Moravcová (plávanie), 1996: Michal Martikán (vodný slalom), 1997: Michal Martikán (vodný slalom), 1998: Martina Moravcová (plávanie), 1999: Jozef Gönci (športová streľba), 2000: Martina Moravcová (plávanie), 2001: Martina Moravcová (plávanie), 2002: Peter Bondra (ľadový hokej), 2003: Martina Moravcová (plávanie), 2004: Elena Kaliská (vodný slalom), 2005: Dominik Hrbatý (tenis), 2006: Radoslav Židek (snoubording), 2007: Michal Martikán (vodný slalom), 2008: Michal Martikán (vodný slalom), 2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom), 2010: Anastasia Kuzminová (biatlon), 2011: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom), 2012: Zuzana Štefečeková (športová streľba), 2013: Peter Sagan (cestná cyklistika), 2014: Anastasia Kuzminová (biatlon)


Kolektívy:
1993: basketbalistky Slovenska, 1994: hokejisti Slovenska, 1995: hokejisti Slovenska, 1996: basketbalistky SCP Ružomberok, 1997: basketbalistky Slovenska, 1998: štafeta biatlonistiek Slovenska, 1999: basketbalistky SCP Ružomberok, 2000: hokejisti Slovenska, 2001: štvorkajak Slovenska, 2002: hokejisti Slovenska, 2003: štvorkajak Slovenska, 2004: štvorkajak Slovenska, 2005: daviscupové družstvo tenistov Slovenska, 2006: štvorkajak Slovenska, 2007: štvorkajak Slovenska, 2008: štvorkajak Slovenska, 2009: futbalisti Slovenska, 2010: futbalisti Slovenska, 2011: volejbaloví reprezentanti Slovenska, 2012: hokejisti Slovenska, 2013: basketbalistky Good Angels Košice, 2014: futbalisti Slovenska

 zdroj: www.sme.sk


Metelka bude v Taliansku obhajovať titul majstra sveta

Zajtra sa v talianskom Montichiari začnú UCI majstrovstvá sveta v dráhovej paracyklistike, ktoré sú zároveň posledným kvalifikačným podujatím pre PH Rio 2016. Jozef Metelka bude v stíhacích pretekoch na 4 km obhajovať vlaňajší i predvlaňajší titul svetového šampióna.


Bude tiež štartovať na 1 km s pevným štartom (dvakrát striebro na MS 2014 Aguascalientes a MS 2015 Apeldoorn) a v disciplíne scratch. Náš reprezentant trénuje v dejisku MS od 10. marca a včera za ním odletel  aj vedúci paracyklistického tímu Branislav Režňák.


V Obersaxene o prvenstvo v Európskom pohári

 Od dnes do piatku (16. -18. marca) bude švajčiarsky Obersaxen dejiskom finálových pretekov Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní. Účastníkov čakajú tri disciplíny – Super G, superkombinácia a obrovský slalom.


Zloženie slovenskej výpravy:

Zrakovo znevýhodnení:

Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík), Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová)

Telesne znevýhodnení:

Martin France, Petra Smaržová

Realizačný tím:

Roman Petrík - reprezentačný tréner

Martin Makovník - asistent trénera

Stanislav Kliman – fyzioterapeut


Stolnotenisový maratón: v Žarnovici padol rekord!

Paralympijskí reprezentanti v stolnom tenise podporili z piatka na sobotu 24 hodinový maratón, do ktorého sa zapojilo vyše 150 hráčov a vyzbierala sa krásna suma 1.700 eur! Dejiskom maratónu, ktorého úspech prekvapil aj samotných organizátorov, bolo Stredisko paralympijskej prípravy v Žarnovici.


Zorganizoval ho ŠK Žarnovica a z našich reprezentantov sa na ňom predstavili Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Peter Mihálik a Andrej Mészáros spolu s reprezentačným trénerom Andrejom Bardoňom. Počas šiesteho ročníka maratónu sa konala dobrovoľná zbierka na rehabilitačnú liečbu pre trojročnú Emku Kabinovú zo Žarnovice, ktorá sa narodila s diagnózou detská mozgová obrna a aktívna rehabilitácia jej pomáha ľahšie znášať každodenné problémy, spojené s týmto postihnutím.

„Na maratóne sa zúčastnilo viac ako 150 ľudí zo Žarnovice, ale aj zo širšieho okolia. Vyzbieraná suma je rekordná, ale to hlavné, čo spojilo všetkých účastníkov tejto akcie, je to dobro, ktoré máme v srdci“, povedal predseda ŠK Žarnovica Ľuboš Dobrotka.

Zároveň touto cestou poďakoval všetkým zúčastneným podporovateľom, vrátane viceprimátorky Žarnovice Ing. Aleny Kazimírovej, za osobnú podporu, aktívnu účasť počas príprav a priebehu maratónu. „Veríme, že sa nám minimálne v rovnakom počte podarí stretnúť aj na VII. ročníku, ktorý plánujeme začiatkom roka 2017“, dodal.

Krátku reportáž z akcie si môžete pozrieť na žarnovickej TV Panorama - http://www.panoramapro.sk/tv/

 


Svetový rekord Veroniky Vadovičovej v Bangkoku!

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Veronika Vadovičová dnes prekonala na Svetovom pohári v thajskom Bangkoku svetový rekord v počte nastrieľaných bodov v mix disciplíne R3 (vzduchová puška v ľahu 60 rán).


Paralympijská víťazka z Pekingu 2008, svetová a európska šampiónka pokorila celkovým nástrelom 639.7 bodu predchádzajúci najlepší výkon Jae Yong Sim (Kórea) z roku 2013 a po finálovom skóre 209,8 bodu získala zlato pred Abdullahom Sultanom Alaryanim (SAE) a Nórom Paulom Akselom Johansenom.

Spolu s Veronikou štartuje v Bangkoku aj ďalší slovenský reprezentant Radoslav Malenovský, ktorý skončil v kvalifikácii na 15. mieste. Obaja už majú zabezpečenú účasť na PH 2016 v Riu.

Podujatie sa koná v zariadení Sport Authority of Thailand od 15. do 18. marca.


Atletika: v SAE sa predstavia Marián Kuřeja a Marek Margoč

Dnes odlietajú naši atléti do Dubaja (SAE) na preteky IPC Athletics Grand Prix FAZAA International 2016, ktoré sa uskutočnia v dňoch 17. - 20. marca. Po ochorení Adriána Matušíka bude Slovensko reprezentovať dvojica Marián Kuřeja a Marek Margoč.


Prvý sa predstaví v hode kuželkou a disku v kategórii F51, druhý v hode oštepom v kategórii F41. Sprevádzať ich bude vedúci výpravy Štefan Čuvala.

V Emirátoch sa bude súťažiť o ďalšie body pre PH Rio 2016.


Aj Revúcky a Jambor s istými miestenkami do Ria

Rastislav Revúcky (TT2) sa ako posledný slovenský stolný tenista priamo kvalifikoval na PH 2016. Miroslavovi Jamborovi (TT7) pridelila miestenku bipartitná komisia ITTF.


Už predtým mali potvrdenú účasť Ján Riapoš, Martin Ludrovský (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik (TT4) a Richard Csejtey (TT8). Slovensko tak bude na septembrových XV. paralympijských hrách  reprezentovať sedem stolných tenistov. Do Ria sa nepodarilo preniknúť Andrejovi Mészárosovi (TT4), ktorý štartoval na PH 2008 a 2012.


Sledge hokej: v Nemecku víťazstvo a dve prehry

Slovenskí reprezentanti v hokeji na sánkach absolvovali v nemeckom meste Ilmenau tri prípravné zápasy s domácou reprezentáciou. V tom dnešnom podľahli 0:2, včera senzačne zvíťazili 3:2 a v prvom tréningovom prehrali 1:5.


„Aj dnes sme boli v prvej tretine lepší, ale nevyužili sme šance. Hrali sme bez zraneného Ferenčíka. Celkovo super zápasy, prekvapili sme seba, aj súpera“, povedal kapitán tímu Peter Štít.

Nemci, ktorí dnes rozhodli dvomi gólmi v strednej tretine, sú účastníkom elitnej A skupiny MS. Vlani sa v nej zachránili na úkor Čechov. Doteraz jediný oficiálny zápas sme s nimi zohrali v roku 2013 v Nagane, počas našej premiéry v B skupine MS. Prehrali sme vtedy vysoko 0:7.


V Číne aj o zaradení volejbalu v stoji do programu PH

V sobotu odlieta do čínskeho mesta Hangzhou generálny sekretár SZTPŠ Martin Čapla a trénerka volejbalistov Helena Hanková, ktorí sa tu v dňoch 14. - 15. marca zúčastnia na Valnom zhromaždení  Svetovej organizácie telesne znevýhodnených volejbalistov (World ParaVolley).


VZ sa bude konať ako súčasť Intercontinetal Cupu vo volejbale v sede, na ktorom majú jednotlivé mužské a ženské družstvá poslednú šancu kvalifikovať sa na PH 2016, čomu zodpovedá aj účasť 24 družstiev. „Žiaľ, túto šancu, z rôznych dôvodov, nedostali volejbalisti v stoji, či už ide o klasický šesťkový volejbal alebo plážový volejbal. Na valnom zhromaždení budeme mať šancu diskutovať o tom, prečo nie je do programu paralympijských hier zaradený volejbal v stoji. Bude to  tvrdá diskusia, ale máme veľkú podporu ázijských krajín“, uviedla pred odletom H. Hanková.


Do Brazílie s repelentom

V najnevhodnejšom čase sa juhoamerickým kontinentom šíri vírus, ktorý už teraz komplikuje prípravu olympijských aj paralympijských hier v Riu de Janeiro.


Ako klasická viróza Vírus zika sa neobjavil len tak z ničoho nič. Vedci ho zaregistrovali už pred vyše päťdesiatimi rokmi a zistili, že jeho prenášačmi sú komáre rodu Aedes. V Európe sa vyskytujú len zriedkavo v južnom pásme. „Nakazený človek má príznaky klasickej virózy s horúčkami, vyrážkami, bolesťami kĺbov a svalov. Vakcína zatiaľ nie je dostupná, keďže doteraz väčšina prípadov prebehla bezpríznakovo a vírus ľuďom nespôsoboval väčšie problémy,“ hovorí parazitologička MVDr. Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV. „Až osemdesiat percent nakazených ľudí nemá prakticky žiadne príznaky.“ Do popredia záujmu sa vírus dostal až v posledných mesiacoch, keď sa začal spájať s výskytom vývojových porúch (mikrocefálií) u novorodencov. Doteraz to však nebolo potvrdené. „Rizikom pre verejné zdravie by však bolo, ak by vírus z postihnutých oblastí priniesli do Európy, preniesli ho na komárov a tí by ho zas prenášali na ďalších ľudí.“ Komármi sa šíria aj ďalšie takzvané vektormi prenosné choroby ako malária, žltá zimnica alebo horúčka dengue. Pomôže zima? Aj preto robí krajina všetky preventívne opatrenia proti ďalšiemu šíreniu vírusu zika aj prípadnej medzinárodnej paniky. Prezidentka do terénu vyslala dvestodvadsaťtisíc vojakov, ktorí v postihnutých oblastiach kontrolujú vodné nádrže, jazerá, ba aj mláky, kde sa komáre Aedes rozmnožujú a obyvateľom rozdávajú pesticídy a moskytiéry. „Dnes sa ešte nedá povedať, ako sa situácia v Južnej…