O postup medzi elitu sa pokúsia aj Slováci

03.09.2019

O postup medzi elitu sa pokúsia aj Slováci

Berlín bude v dňoch 17. – 22. novembra dejiskom MS B skupiny v parahokeji. Štartovať tu bude šesť tímov – spolu so Slovenskom aj domáce Nemecko, Rusko, Čína, Veľká Británia a Poľsko.


V Eissporthalle Charlottenburg budú najväčšími favoritmi Rusi, ktorí už majú strieborné medaily zo ZPH 2014. V poslednom období boli vrcholné udalosti bez ich účasti v dôsledku zákazu štartu ruských športovcov na PH a ďalších podujatiach organizovaných IPC. Teraz sa pokúsia opäť prebojovať medzi najlepších. S rovnakými cieľmi vstupujú do turnaja aj domáci. Veľkou neznámou je Čína, ktorá intenzívne buduje tím pre domáce ZPH 2022 v Pekingu a vlani postúpila z C kategórie po tom, ako jasne zdolala usporiadateľov Fínov.

S nádejami na postup vycestujú do nemeckej metropoly aj Slováci, ktorí zaznamenali v posledných rokoch obrovský progres a drvivá väčšina hráčov pôsobí v kvalitnej českej lige. Na doteraz posledných MS B skupiny, ktoré v roku 2016 hostilo japonské mesto Tomakomai, skončilo Slovensko na bronzovej priečke za postupujúcimi tímami Česka a Japonska. Po pribudnutí Ruska a Číny to však bude viac než náročné.

Svetový parahokej má v tomto roku už za sebou mimoriadne vydarené MS elitnej A skupiny, ktorých dejiskom bola Ostrava s obrovským diváckym záujmom.

 


Prvé sústredenie v Gifu

Na skoré sobotné ráno si naplánovala odlet šestnásťčlenná slovenská výprava našich para stolných tenistovi a para bocistov do Japonska na prvé zo série plánovaných predparalympijských sústredení v meste Gifu. Vďaka podpísaniu Memoranda o spolupráci medzi SPV a mestom Gifu budú mať naši paralympijskí športovci možnosť absolvovať aklimatizačné pobyty približne tristo kilometrov od Tokia. Mesto poskytuje zdarma priestory v novej multifunkčnej hale a hradí aj celé stravovacie náklady.


Na prvom sústredení sú stolní tenisti Martin Ludrovský, Richard Csejtey, Peter Mihálik a Továš Valach s reprezentačným trénerom Andrejom Bardoňom. Početnejšie zastúpenie majú boccisti, ktorí budú trénovať pod dohľadom reprezentačného trénera Martina Gabka. Japonské klimatické podmienky si vyskúšajú aj paralympisjkí víťazi z Ria de Janeiro, majstri sveta aj Európy - Samuel Andrejčík a Michaela Balcová. „Okrem tréningov čakajú našich športovcov aj športové priateľské stretnutia s japonskou reprezentáciou, ktorá sa intenzívne pripravuje na domáce hry,“ prezradil športový manažér SPV a designovaný vedúci výpravy na PH 2020 Tomáš Varga. „Koncom februára plánujeme ďalšie sústredenia. Už bude minimálne z polovice zrejmé, kto splní kvalifikačné kritériá na PH. V marci všetky paralympijské športoviská v Tokiu uzavrú. Dovtedy chceme, aby si naši paralympionici otestovali optimálne modely aklimatizácie, stravovania aj následkov vysokej vlhkosti vzduchu. Stáže v Gifu môžu byť veľmi cenné najmä pre outdorové športy, napríklad cyklistiku, atletiku, vzhľadom na veľmi náročné klimatické podmienky.“ Na ilustráciu: Vlny horúčav podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva vlani spôsobili v celom Japonsku až 1032 úmrtí. Tokio napriek niektorým rizikám sľubuje veľkolepé, priam dokonalé olympijské aj paralympijské hry. „Organizačný výbor odvádza skvelú prácu. Teší ma aj spôsob, akým príprava hier dokázala spojiť obyvateľov krajiny," povedal prezident Medzinárodného…

Tri bronzy potešili, ale do Tokia ešte ďaleko

Titul majstra Európy z Helsinborgu ponúkal okrem zlatej medaily aj miestenku na PH v Tokiu 2020. Lákavý bonus sa žiadnemu z tucta našich reprezentantov na ME neušiel. Priviezli zo Švédska tri medaily, no žiadnu zlatú. Najbližšie k nej mali Alena Kánová a Miroslav Jambor v súťaži jednotlivcov.  Miro Jambor s Tomášom Valachom vybojovali v kategórii TT7 ďalší bronz aj v súťaži družstiev. No aj oni sa presvedčili, že predolympijská kvalifikačná sezóna je z hľadiska stúpajúcej konkurencie mimoriadne nabitá a široká.


„Vidieť, že sme v kvalifikačnom období, úroveň ME bola naozaj vysoká a registrovali sme aj dosť prekvapení. V súťaži jednotlivcov získalo miestenky na ME až 15 rôznych krajín z 21 možných,“ upozornil Tomáš Varga, ktorý pôsobil na šampionáte ako technický delegát ITTF. „Zhodli sme sa, že sme mohli získať aj viac medailových umiestnení, no chýbali nám k výraznejšiemu úspechu detaily. Niekedy loptička, dve, niekedy viac šťastia.“ Podobne reagoval aj reprezentačný tréner Andrej Bardoň. „Spokojný som len čiastočne. Milo prekvapil nás aj seba Miro Jambor, no hrou aj stúpajúcou náročnosťou prípravy a načasovanou výkonnosťou si medaily zaslúžil. Rovnako skvele zabojovala Alenka Kánová, musíme jej však stále hľadať kvalitnú partnerku, aby mohli bojovať o úspechy aj v súťažiť družstiev.“ Súčasne však potvrdil aj skutočnosť, že sa stále objavujú na medzinárodnej scéne noví mladí hráči, ktorí sa pripravujú v profesionálnych podmienkach a trénujú už so záťažou na úrovni zdravých stolných tenistov. „Budeme sa snažiť pomôcť našim hráčom, aby sa ich v nasledujúcich mesiacoch dostalo do Tokia čo najviac,“ poznamenal v súvislosti s hlavným cieľom našej reprezentácie para stolných tenistov. Zabojovať o miestenky môžu ešte do marca na šiestich turnajoch. Po zosumarizovaní renkingu začiatkom októbra sa rozhodene, na ktorých budú ešte naši hráči aj v kontexte aktuálneho postavenia štartovať. Stano Ščepán Foto: Roman Benický        

Bez limitov o medailách z Helsinborgu

S tromi medailami sa vrátila z Helsinborgu na Slovensko výprava našich para stolných tenistov. Dve bronzové získal Miroslav Jambor v jednotlivcoch a v družstvách s Tomášom Valachom a tretiu bronzovú skúsebá Alena Kánová v jednotlivcoch. V tradičnej rubrike Bez limitov sa aj s trénerom Andrejom Bardoňom k šampionátu z rôznych pohľadov vrátime. Kedy? V utorok ráno o 5.50 v Rádiu Slovensko. 


V družstvách na ME jedno semifinále

Aj na stolnotenisové rakety sa môže nalepiť riadna dávka smoly. Presvedčili sa o tom na ME v para stolnom tenise v Helsinborgu skúsení matadori v kategórii TT2 Ján Riapoš a Martin Ludrovský. V základnej skupine v súťaži družstiev ich len pár loptičiek delilo od postupu do semifinále. Podarilo sa to však slovenským reprezentantom v kategórii TT7. Žiaľ, v súboji o finále podľahli Dánsku 0:2.

 


V prvom stretnutí v skupine Miroslav Jambor s Tomášom Valachom najskôr podľahli Španielsku 0:2, no následne zdolali 2:0 Švédsko a vo štvrťfinále rovnako aj Nemecko. V semifinále boli však vo štvorhre Dáni Peter Rosenmeier a Henrik Korndahl jasne lepší. Vyhrali nad našim párom 3:0 (11:3, 11:7, 11:2). Následne sa pokúsil vyrovnať Miroslav Jambor v súboji s Rosenmeierom, no nepodarilo sa mu získať sľubne sa rysujúci druhý set a Dán zvíťazil takisto 3:0 (11:4, 13:11, 11:6).  V ďalších troch kategóriách sa naše družstvá už nepresadili , hoci v TT2 chýbalo k tomu veľmi málo. Po dramatickej výhre vo štvrtok na poludnie nad Španielskom 2:1, prišla ťažká večerná konfrontácia s Poľskom a prehra 0:2, hoci v úvodnej štvorhre sa bojovalo o každú loptičku až v piatich setoch. Riapoš s Ludrovským napokon prehrali s Czuperom a Jakimczukom 2:3 po setoch 11:8, 6:11, 13:15, 11:6 a 8:11. V nasledujúcej dvojhre Czuper zdolal Riapoša 3:0 (11:8, 11:7, 11:9). V treťom stretnutí v skupine Slovensko vyhralo nad Ruskom 2:0. Na postup to však nestačilo, lebo Španielsko vyhralo nad Poľskom aj Ruskom a prvé tri družstvá - Poľsko, Španielsko a Slovensko mali zhodne po 5 bodov. Nášmu páru chýbal na postup jediný set, resp. stratená štvorhra s Poliakmi alebo so Španielmi. V ´kategórii TT6 Gabriel Csemy a Alexander Nagy prehrali všetky tri stretnutia v skupine s Francúzskom, Gréckom aj Ruskom 0:2. V kategórii TT4 Peter Mihálik s Borisom Trávničkom podľahli Turecku aj Poľsku zhodne 0:2, v sobotu ich ešte…

Víťazný vstup „dvojkárov“ proti Španielsku

Všetky slovenské tímy už majú za sebou prvé vystúpenia v skupinách súťaže družstiev na ME 2019 v para stolnom tenise. Zvíťazili však iba naši zástupcovia v TT2, ktorí po prehratej štvorhre otočili zápas.


Najskôr Martin Ludrovský vrátil Sastremu prehru zo súťaže jednotlivcov (3:2) a v rozhodujúcom zápase porazil Ján Riapoš Toleda 3:0. Slovensko teda zvíťazilo 2:1.

V TT4 sme však prehrali 0:2 s Tureckom a v TT6 rovnakým pomerom s Francúzskom.


Po súťaži jednotlivcov začína boj o tímové medaile

Vo švédskom Helsingborgu sa dnes začala druhá časť ME 2019 v para stolnom tenise – súťaž družstiev. Zasiahnu do nej aj štyri slovenské tímy, ako prví odohrali svoj zápas naši zástupcovia v TT7.


Družstvo TT2 (Ján Riapoš, Martin Ludorvský, Lukáš Kližan) má v skupine 1 Poliakov, Španielov a Rusov. Začínajú dnes o 12:30 hod. so Španielskom.

„Štvorkári“ (Boris Trávníček, Peter Mihálik, Andrej Mészáros) začínajú v rovnakom čase proti Turecku a v skupine 1 majú ešte Poliakov a Španielov.

V TT6 vyžrebovali Slovensko (Gabriel Csémy, Alexander Nagy) do skupiny s Gréckom, Ruskom a Francúzskom. Prvý zápas odohrajú naši dnes o 14:15 proti zástupcom krajiny galského kohúta.  

„Sedmičkári (Miroslav Jambor a Tomáš Valach) už majú premiéru v trojčlennej skupine za sebou - v prvom zápase podľahli Španielsku 0:2, zajtra o 9:00 hod. ich čakajú Švédi.

Do súťaže družstiev sa z našich reprezentantov nezapoja Alena Kánová a Richard Csejtey, keďže sú jedinými slovenskými zástupcami vo svojich kategóriách.

 


Štát zriadi Fond na podporu športu

Návrh na zriadenie Fondu na podporu športu schválili v stredu schválili poslanci Národnej rady SR. Už v tomto roku by malo ministerstvo školstva vyčleniť do fondu, ktorý má sídliť v Bratislave, dvestotisíc eur.


Cieľom nového zákona o fonde je vytvorenie inštitúcie zabezpečujúcej efektívnu podporu a rozvoj športu mládeže, vrcholového športu, športovej reprezentácie SR, športu pre všetkých, ale aj pre zdravotne znevýhodnených ľudí. Novú legislatívu predložili poslanci Dušan Tittel, Tibor Jančula (obaja SNS), Irén Sárközy (Most-Híd) a Martin Glváč (Smer-SD).

Podľa predkladateľov sa spomínaným návrhom napĺňa programové vyhlásenie vlády. Vláda podľa neho zriadi verejnoprávny Fond na podporu športu ako nástroj na centralizáciu zdrojov a kontrolu financovania športu na centrálnej úrovni.

"Zriadenie Fondu na podporu športu je ďalším krokom, ktorý významným spôsobom reflektuje na autonómiu v športe," uviedli predkladatelia.


Čína predstavila maskotov pre hry v Pekingu

Panda a lampión sú maskotmi zimnej olympiády a paralympiády, ktoré sa v roku 2022 uskutočnia v Pekingu. Čína investuje do prvých zimných hier stovky miliónov dolárov.


"Panda sa volá Bing Dwen Dwen, čo v preklade znamená ľadová bucľatá panda. Lampión, ktorý bude maskotom ZPH, nesie meno Shuey Ron Ron. Meno v sebe kombinuje slová sneh a tolerancia, prípadne integrovanie," informovala agentúra DPA.

Peking bude prvým mestom v histórii, ktoré po letných bude hostiť aj zimné hry. Letné PH organizoval v roku 2008.

 


Zo súťaže jednotlivcov dva bronzové kovy

V oboch dnešných semifinálových zápasoch ťahali za kratší koniec slovenskí reprezentanti a prehrali zhodne 0:3. Alena Kánová (TT3) so Švédkou Ann – Carin Ahlquistovou a Miroslav Jambor (TT7) s Holanďanom Jean Paulom Montanusom.  


Keďže o 3. miesto sa na vrcholných súťažiach para stolného tenisu nehrá, bronzové medaily získavajú obaja porazení semifinalisti. Slovensko má teda zatiaľ na ME 2019 v Helsingborgu bilanciu 2 (0 - 0 – 2) a vylepšiť ju naši reprezentanti môžu v súťaži družstiev, ktorá sa začína zajtra.