O ďalšom osude hier v Tokiu

23.03.2020

O ďalšom osude hier v Tokiu

K situácii s prípadným odložením hier v Tokiu sa vyjadril aj prezident IPC Andrew Parsons. Podľa jeho slov sa práve skúma možnosť posunutia termínu, v žiadnom prípade však nie úplného zrušenia hier.


Ako uviedol, prezident MOV Thomas Bach ho včera informoval o začatí štvortýždňovej štúdie o možnom odložení nadchádzajúcich olympijských a paralympijských hier. Rozhodnutie prijala Výkonná rada MOV po svojom mimoriadnom rokovaní.

V prílohe plné znenie vyhlásenia IPC.

K tejto téme poskytol svoje stanovisko TA SR aj predseda SPV Ján Riapoš. Slovenské paralympijské hnutie podľa jeho slov očakáva, že PH v Tokiu sa uskutočnia v stanovenom termíne od 25. augusta do 6. septembra. Nič by na tom nemala zmeniť ani pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace obmedzenia v tréningovom procese niektorých športovcov a zrušenie viacerých kvalifikačných podujatí. Zároveň vyjadril presvedčenie, že od 24. júla do 9. augusta sa v Japonsku uskutočnia aj olympijské hry. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) má podľa neho pripravené záložné varianty pre najväčšiu športovú udalosť, no verejne deklaruje najpravdepodobnejšiu verziu, že hry v lete 2020 budú. Cestovné obmedzenia a iné opatrenia vlád, ktoré bojujú proti šíreniu koronavírusu, sa dotkli aj plánov viacerých slovenských paralampyjských reprezentantov. "V prvom rade sa teším, že sa nám podarilo stiahnuť bezpečne domov všetkých športovcov, ktorí o to prejavili záujem. Naši členovia sú v domácom prostredí, žiaden z nich nemá pozitívny nález na koronavírus," informoval.

 "Dostávame informácie na dennodennej báze, že organizátor urobí všetko pre to, aby PH boli v stanovenom termíne." Do štartu paralympiády síce ešte zostáva dostatok času, no ten sa kráti mnohým športovcom, ktorí účasť na najväčšom športovom sviatku nemajú istú. "Tak ako v olympizme, i v paralympizme sú problémy so zrušenými podujatiami, ktoré slúžili ako kvalifikácia. Hľadajú sa alternatívy s medzinárodnými federáciami, aby kvalifikačný proces bol čo najkorektnejší. Snažíme sa všetkých našich športovcov motivovať a psychicky podporovať. Vysvetliť im, že toto nie je koniec sveta, ani ich športového života. Odhadujem, že už v polovici apríla sa situácia začne výrazne upokojovať, čoho dôkazom je aj situácia v Ázii. Pevne verím, že už v máji sa celá Európa, vrátane Slovenska, začne dostávať postupne do normálu. Upravili sme harmonogram prípravy, aby najmä tí športovci, ktorí už majú miestenky, boli v čo najlepšej kondícií. Očakávam, že v máji by mali fungovať už aj športové podujatia a v júni by sa mal proces dostať do úplného normálu," povedal predseda SPV a doplnil: "Medzinárodný olympijský výbor mal vždy ochranu športovcov medzi prioritami. To sa ukázalo napríklad aj pri ZOH v Pjongčangu, kde boli veľké mrazy. Treba MOV dôverovať, že vie, čo robí. Ak dnes vyhodnocuje, že hry budú, predpokladám, že svoje tvrdenia opiera o všetky informácie, ktoré má k dispozícii. Podľa mňa existujú aj alternatívne plány, no bolo by mätúce, ak by ich zverejňovali. Pokiaľ máte základnú filozofiu, že hry chcete uskutočniť, tak ju takýmto spôsobom aj komunikujete. Je to aj odkaz pre športovcov a všetky realizačné tímy, že hry by sa mali uskutočniť," zakončil v rozhovore pre TA SR, ktorý prebrali viaceré médiá, Ján Riapoš.


Dokumenty

Tokio 2020


Psychológ radí ako pracovať s cieľmi

Pokračujeme s uverejňovaním videí, ktoré v období obmedzení pripravuje športový psychológ Peter Kuračka. Tentokrát sa prihovára športovcom a trénerom s inšpiráciou ako pracovať s cieľmi.https://www.youtube.com/watch?v=GlBFJbLyQn8


V „limitoch“ spomienka na Vlada Janovjaka

O niekoľko dni si pripomenieme tretie výročie odchodu paracyklistu Vladislava Janovjaka do športového neba. Krátku spomienku pripravil v relácii „Bez limitov“ Stano Ščepán.


Okrem zrakovo znevýhodneného Vlada Janovjaka si vypočujete aj predsedu SPV Jána Riapoša a z PH 2016 v Riu pilota paracyklistického tandemu Jána Gállika. 

Počúvajte v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko. 


Pokojnú a krásnu Veľkú noc

Príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov a veľa zdravia vám všetkým a vašim rodinám želá kolektív pracovníkov sekretariátu Slovenského paralympijského výboru a Paralympijskej marketingovej spoločnosti.


Aj paracyklistom hrozí presun do uzavretých priestorov

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) prijala v súvislosti s pandémiou COVID19 nariadenie, že do 1. júna 2020 sa nemôžu organizovať žiadne podujatia. Mnohé preteky sú zrušené, najnovšie Svetový pohár v talianskom Castiglione della Pescaia, pri iných organizátori požiadali o presunutie termínu.


To je aj prípad pretekov Európskeho pohára v Púchove. „Žiadostí o odloženie termínu je už teraz veľmi veľa, preto budú nové dátumy prideľované v poradí: majstrovstvá sveta, svetové poháre, kontinentálne majstrovstvá, národné majstrovstvá, ostatné podujatia medzinárodného UCI kalendára“, upresnil reprezentačný tréner slovenskej paracyklistiky Branislav Režňák. Začiatok sezóny bol pre našich paracyklistov rovnaký ako po iné roky. Okrem prípravy v domácich podmienkach absolvovali tréningové pobyty v Španielsku (Valencia/Barcelona, Mallorca, Ibiza) a na prelome marca - apríla bolo naplánované sústredenie v Chorvátsku, odkiaľ mala ísť časť tímu na preteky do Talianska. V máji mali absolvovať preteky v Púchove, etapový závod v Rakúsku a preteky v Nemecku - všetko v rámci kvalifikácie na PH Tokio. Posledným kvalifikačným podujatím by mali byť UCI majstrovstvá sveta v belgickom Oostende 4. až 7. júna. Reprezentačný tréner predpokladá, že budú tiež zrušené, prípadne preložené. „Trénovať sa ale musí ďalej bez ohľadu na to, ako bude sezóna 2020 vyzerať. Individuálne sa dá stále jazdiť vonku. Ak to možné nebude, cyklisti sa budú musieť presunúť do uzavretých priestorov a trénovať na trenažéroch. To je pre väčšinu z nich nočná mora, našťastie ale doba pokročila a s pomocou moderných technológií sa aj takéto tréningy dajú zvládnuť bez psychickej ujmy“. „Presunutie PH na budúci rok považujem za správne rozhodnutie – zo zdravotného aj športového…

Športové ocenenia SZTPŠ za rok 2019

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) dnes vyhlásil a zverejnil výsledky na základe návrhov predsedov šestnástich ŠTK (športovo – technických komisií), ktoré rozhodli o konečnom poradí najlepších v štyroch kategóriách – jednotlivec, tím/kolektív, junior, tréner/člen realizačného tímu za rok 2019.


Zvíťazili v nich Veronika Vadovičová, pár BC4 v boccii, Samuel Andrejčík a Martin Gabko. Všetky informácie v tlačovej správe.

Keď sa atletický svet musí zmestiť do dvojizbového bytu

Aj atléti prišli o viacero pretekov a ako typický outdoorový šport sa museli premiestniť dovnútra.  Ako sme však zistili v Banskej Bystrici u Mariána Kuřeju a Jany Sučíkovej, improvizácii sa medze nekladú.


„Situáciu ohľadne koronavírusu sledujeme od začiatku. Najprv sme dúfali, že to nebude až také vážne a sezóna prebehne až na pár výnimiek podľa plánu. Ale hneď začiatkom marca nám zrušili prvé preteky v sezóne Svetový pohár v Dubaji. Nasledovalo zrušenie ďalších podujatí, májové preteky v Paríži, v Chorvátsku, Čechách a tiež presunuli Majstrovstvá Európy, ktoré mali byť začiatkom júna v poľskej Bydgoszczi.  Zatiaľ však nevieme na kedy, aj keď reálne vidíme, že sa tento rok už pravdepodobne nebude konať nič“, rozhovoril sa náš držiteľ bronzovej medaile z PH 2016 v Riu v hode kuželkou.   V rámci tréningov ich táto situácia dosť ovplyvnila, keďže začiatkom marca zatvorili fitness centrá a postupne uzavreli aj ostatné športoviská. „V rámci udržania fyzickej pamäte sa snažíme trénovať v domácich podmienkach. V našom dvojizbovom bytíku vymýšľame čo sa dá. Našťastie mám doma kladku, motomed na ruky aj nohy, medicimbaly a pár činiek. Chodíme trénovať aj do prírody, kde nahrádzame samotné hádzanie expandermi a lanami, keďže nájsť vhodnú plochu na dobré hádzanie je momentálne komplikované. Okrem toho nám chýba kvalitná regenerácia“, priblížil limity súčasnej situácie. „Keď som sa dozvedel o posunutí PH v Tokiu, bol som z toho zo začiatku veľmi smutný. Keďže zimná príprava bola veľmi dobrá, konečne bez nejakých chorôb a zranení, vyzeralo to, že by to tento rok mohlo lietať ďaleko. Okrem toho posunutie o ďalší rok dáva príležitosť aj mladším pretekárom,…

Strelci museli zabudnúť na malorážky

Obmedzenia kvôli COVID 19 neobišli zrejme žiadne športové odvetvie. Parastrelci sa chystali na viacero podujatí, ale dnes trénujú len doma na trenažéroch, aj to len vzduchovkové disciplíny. 


„Čo sa týka aktuálneho diania okolo koronavírusu, samozrejme, obmedzilo a dotklo sa to aj streľby. Začiatkom marca sme mali mať Svetový pohár v Al Aine (SAE), ktorý zrušili. Hneď na to nasledovalo zrušenie nášho posledného nominačného Svetového pohára v peruánskej Lime, ktorý sa mal uskutočniť v máji. Takisto sa pridali aj Nemci a zrušili tradičné májové preteky v Hannoveri. Momentálne očakávame informáciu, či zrušia aj ME vo vzduchových zbraniach, ktoré mali byť v júni v slovinskom Lašku“, hovorí reprezentačný tréner parastrelcov Milan Goleňa. Čo sa týka samotných tréningov, väčšina strelníc zatvorila podľa jeho slov už koncom marca a preto tréningy pokračujú väčšinou v domácich podmienkach na trenážeroch. Prípadne trénujú len vzduchovkové disciplíny, nakoľko vonku to momentálne nejde, čo úplne vylúčilo streľbu z malorážky. K streľbe patria aj kompenzačné cvičenia vo fitness centrách, ktoré sú tiež pozatvárané, takže cvičenie je tiež možné len v domácich podmienkach. „Čo sa týka posunutia PH, všetci to vnímame ako správne rozhodnutie. Rovnako aj to, že prišlo relatívne včas, pretože nevedemosť je najhoršia a športovci mali obavy, či sa dokážu pripraviť na PH tak, ako by si predstavovali. Tento rok sa mali ešte doťahovať detaily ako napríklad šitie nových streleckých kabátov, dokúpenie materiálu, výber nového streliva, väčšinou všetko v zahraničných firmách a keďže sa uzavreli aj hranice, bolo by to nemožné. Samotné sklady so streleckým materiálom sú…

Podcast o zaujímavých témach

Vypočujte si podcast psychologickej poradne IPčko.sk o témach, ktoré nás aj vás zaujímajú – duševné zdravie, svet mladých ľudí, internet a mnohé iné.


A ako vlastne podcasty počúvať? Veľmi jednoducho. Stačí si nás nájsť cez aplikácie Apple podcast, Spotify, Google podcast, Podbean, Stitcher alebo priamo tu na stránke IPčka.

Tu: https://ipcko.sk/podcast-hmmm/

Podcast psychologickej poradne


Musíme zostať jednotní, tvrdí prezident IPC Andrew Parsons

Počas marca sa rozmohla pandémia koronavírusu a športový svet sa takmer úplne zastavil. Sociálne siete prakticky okamžite zaplavilo množstvo správ o tom, ako sa v domácej izolácii darí svetovým športovým hviezdam.


Medzičasom prišlo k odkladu alebo zrušeniu mnohých významných podujatí vrátane presunu OH 2020 v Tokiu na leto 2021. Len veľmi málo pozornosti sa ušlo paralympionikom a ich vyrovnávaním sa so situáciou. Aj paralympijské hry preložili na leto 2021. Presun PH síce trochu naruší plány americkému paraatlétovi Samovi Grewovi. O rok totiž plánoval odštartovať štúdium medicíny. "Všetky tieto zmeny si vyžiadajú tréning navyše aj úpravu štúdia, čo nebude ideálne, ale Tokio si nenechám ujsť za žiadnu cenu," prezradil strieborný medailista v skoku do výšky z PH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro. Odklad o jeden rok poriadne zasiahne do života paralympionikov po celom svete. Mnohí totiž podstupujú špeciálnu liečbu, ktorú musia kombinovať s tréningom, aby uspeli na športoviskách. A aktuálna situácia, kedy musia kvôli koronavírusu byť všetci doma, je pre nich omnoho náročnejšia ako pre iných. "Šport je veľmi dôležitý, ale ešte dôležitejšie je zdravie. Verím, že všetci paralympionici využijú vynútenú pauzu na oddych a budú sa dôkladne starať o svoje zdravie," myslí si paralympijská šampiónka z Atén 2004 v šprinte na vozíku Cheri Blauwetová, v civilnom zamestnaní lekárka. Niektorí paralympionici počas domácej izolácie nemôžu poriadne trénovať. "Mnohí z nás nutne potrebujú na šport špeciálne pomôcky či výbavu," dodala Blauwetová. Podobné problémy trápia paralympionikov po celom svete Nový Zéland nevynímajúc. "Sme vo svete paralympijského športu malá krajina, do Tokia sme plánovali vyslať…