Naši hokejisti na sánkach mieria do českej ligy!

20.08.2015

Naši hokejisti na sánkach mieria do českej ligy!

Po zisku bronzových medailí v marci na MS B skupiny vo švédskom Östersunde dozreli úvahy o začlenení slovenského tímu do českej ligy hokeja na sánkach (ČSHL). Tento projekt sa ukázal ako najschodnejší pri využití stále rastúceho potenciálu nášho tímu, ktorého cieľom je postúpiť do kvalifikácie o ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu.


„Na paralympiáde bude účinkovať osem krajín, čiže úplná svetová špička. Chceme o účasť veľmi zodpovedne zabojovať. Sledge hokej vo svete je veľmi rozvinutý a prepracovaný. Dnes už nestačí snaha a usilovný tréning. Potrebujeme aj kvalitné podmienky, materiálne zabezpečenie a hlavne možnosť často trénovať a hrať kvalitné zápasy. Od účasti v českej  lige si sľubujeme zvýšenie našich šancí zúčastniť sa ZPH 2018“, hovorí kapitán tímu Peter Štít, ktorý bol zároveň aj motorom vstupu Slovákov do ligy našich západných susedov.

Česká liga je dlhodobo najkvalitnejšia pravidelná tímová európska súťaž. Hrá sa počas celej sezóny, zápasy sú ťažké, tímy majú kvalitné zázemie. V predchádzajúcich sezónach ju hralo 6 – 7 tímov. V posledných rokoch stúpal počet cudzincov, ktorí hrali za české tímy (Slováci, Nemci, Poliaci, Rakúšania). V sezóne 2015/2016 dochádza k rozšíreniu českej ligy na 10 tímov, pričom dva sú z inej krajiny (okrem Slovákov ešte Vienna Warriors). Liga tým získava stredourópsky rozmer. Nie je vylúčené, že v nasledujúcich sezónach požiadajú o účasť ďalšie zahraničné tímy z Nemecka či Poľska.

Naši ako Bencont Dolný Kubín

Na valnom zhromaždení ČSHL bol prijatý slovenský zástupca Bencont Dolný Kubín do ČSHL pre sezónu 2015/2016. Podmienkou je, že domáce zápasy odohrá v blízkosti českých hraníc, v mestách, ktoré sú spojené diaľnicou Žilina – Bratislava.

„V súčasnosti rokujeme s viacerými prevádzkovateľmi zimných štadiónov v mestách na Považí o možnosti hrať domáce zápasy u nich (Púchov, Žilina, Trenčín...). Budeme hrať pod názvom generálneho partnera spoločnosti Bencont. Napriek tomu, že domáce zápasy nemôžeme hrať v Dolnom Kubíne, plánujeme používať názov tohto mesta. Dlhodobo nám poskytuje výhodné podmienky na tréningy a sústredenia“, pokračuje Peter Štít. 

Účasť v ČSHL v sezóne 2015/2016 berú naši hokejisti nielen ako prípravu na kvalifikáciu o Pjongčang, ale aj Majstrovstvá Európy 2016, na ktorých organizovanie si podalo Slovensko oficiálnu prihlášku. A tiež na   to ďalšie MS B skupiny v roku 2017,  kde sa rysuje veľká šanca pobiť sa o historický postup do elitnej A skupiny. Z „béčka“ idú hore dva tímy. Favoritom budú, samozrejme, Česi a Japonci, ktorí tohto roku vypadli z „áčka“. Zatiaľ čo naši bývalí bratia sú stále dosť pred nami, po Japonsku môžeme začať „poškuľovať“. Krajina vychádzajúceho slnka hrala ešte v roku 2010 vo finále ZPH vo Vancouvri, ale tohto roku už inkasovala od svetovej elity ťažké „nakladačky“...

Štart v Karlových Varoch

Ale späť k najbližšej sezóne. Okrem nášho tímu a Rakúšanov budú v nej pôsobiť SHK LAPP Zlín (aktuálny majster s prispením štvorlístka Slovákov), SHK Mustangové Pardubice, Sharks Karlovy Vary, Sparta Praha, SOHO Kohouti Olomouc, Králové České Budějovice, HC Sledge Studénka a Litvínov. Hrací systém je každý s každým dva zápasy, bez playoff. Každý tím odohrá spolu 18 zápasov. Hracie dni sú sobota a nedeľa.

Slováci však budú oslabení o dvojicu Marián Ligda (najlepší strelec nášho tímu na MS B 2015) a Erik Fojtík (v Östersunde po prvýkrát za Slovensko, predtým reprezentant Česka), ktorí sa rozhodli hrávať naďalej vo farbách Zlína. Zostava našich by mala byť nasledovná: Miroslav Pastucha, Marián Hutka (brankári), Peter Štít, Martin Joppa, Aleš Rauš, Vojtech Német, Jakub Trška, Miroslav Stašák, Miroslav Kardoš,  Stanislav Biath, Marek Zanovit, Michal Gotthardt, Slavomír Ferenčík (hráči). Tréneri Miroslav Dráb (hlavný) a Radoslav Bielečka (asistent). V otváracom dvojkole nastúpi Bencont Dolný Kubín 26. septembra na pôde Karlových Varoch a deň neskôr v Litvínove. Prvý domáci zápas ich čaká 17. októbra proti Studénke.

Organizovaný hokej na sánkach (po anglicky sledge hokej) funguje na Slovensku približne šesť rokov a medzitým zaznamenal výrazný progres. Veríme, že vstup do českej ligy bude tým správnym krokom, ktorý ho posunie ešte na vyššiu úroveň.                                          ROMAN VÉGH

 

Foto Ján Grajciarik


Finále SP: Martin France štvrtý v obrovskom slalome!

Americké lyžiarske stredisko Aspen je v týchto dňoch dejiskom finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Vo včerajších prvých pretekoch obrovského slalomu obsadil výborné štvrté miesto slovenský reprezentant Martin France v kategórii telesne znevýhodnených stojacich mužov.


Zrakovo znevýhodnený Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom preteky nedokončili. Dnes je na programe obrovský slalom č. 2.


Curling: víťazstvo nad Čínou a tri prehry

Po včerajších dvoch prehrách s Kóreou (2:4) a Nórskom (5:7) zdolali dnes dopoludnia slovenskí reprezentanti na MS v Luzerne Čínu 5:4. Popoludní však prehrali vysoko 3:9 s aktuálnym paralympijským víťazom Kanadou.


Všetci veríme, že naši v zostávajúcich troch zápasoch s Fínskom, USA a Nemeckom zabojujú a prehovoria ešte do konečného poradia, v ktorom okrem titulu majstra sveta ide hlavne o body pre ZPH 2018.


Už zajtra nový Paralympionik!

Vo štvrtok 25. februára vychádza prvé tohtoročné číslo časopisu Paralympionik, ktoré opäť nájdete vložené v Denníku Šport. Dočítate sa v ňom o aktuálnom stave nominačného procesu na PH Rio 2016 vo všetkých našich športoch...


...  nájdete tu profil tenistu na vozíku Mareka Gergelyho, rozhovor s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jánom Richterom, venujeme sa prebiehajúcej sezóne v zjazdovom lyžovaní, ale i v hokeji na sánkach, pripomenieme si vyhlásenie ankety Paralympionik roka 2015 a veľa ďalších zaujímavostí.

 

Nezabudnite, už zajtra


Curling: zdolali sme majstrov sveta!

Po úvodnej prehre s domácimi Helvétmi 5:11 na svetovom šampionáte v curlingu na vozíku vo švajčiarskom Luzerne zvíťazili v druhom včerajšom stretnutí naši reprezentanti nad Rusmi 8:5.


Obhajcovia prvenstva sa ujali vedenia v prvom ende, ale v ďalšom priebehu už držali vývoj pevne v rukách Slováci a doviedli stretnutie do víťazného konca.

Švajčiarsko – SLOVENSKO 11:5 (1:0, 4:0, 0:4, 0:1,2:0, 1:0, 3:0)

SLOVENSKO – Rusko 8:5 (0:1, 2:0, 1:0, 0:1, 1:0, 2:0, 0:3, 2:0)

Dnes o 10:30 hod. nastúpime proti Kórei, o 15:30 hod. nás čakajú zatiaľ stopercentní Nóri, ktorí vyhrali všetky tri zápasy.

Sledujte na http://www.worldcurling.org/wwhcc2016/livescores

 


Slovenskí curleri dnes proti Švajčiarom a Rusom

Včera sa vo švajčiarskom Luzerne začal tromi úvodnými zápasmi svetový šampionát v curlingu na vozíku. Medzi desiatimi účastníkmi nechýba ani Slovensko, ktoré hrá svoj úvodný zápas dnes o 10:30 hod.so Švajčiarskom.

Môžete sledovať na http://www.worldcurling.org/wwhcc2016/livescores


O15:30 hod. si zmeriame sily s obhajcom titulu Ruskom.

Rusi vo včerajšom úvodnom zápase podľa očakávania porazili Nemecko vysoko 12: 1. Nóri si prekvapujúco hladko poradili s USA 10:4 a najväčšie prekvapenie sa zrodilo v zápase domáceho tímu proti donedávna suverénnej Kanade 7:2.


Bencont cez víkend nestačil na favoritov

Slovenský zástupca v českej lige hokeja na sánkach Bencont Dolný Kubín prehral počas víkendu oba zápasy s favorizovanými tímami. V sobotu podľahol Pardubiciam, v nedeľu pražskej Sparte.


Sobota 20.2. BENCONT Dolný Kubín - SHK Mustangové AUTO IN Pardubice 0:3 (0:1,0:0,0:2) Góly: 7. Doležal (Kubeš P.), 39. Michalec (Štěpják), 45. Doležal   Nedeľa 21.2. BENCONT Dolný Kubín - HC Sparta Praha SH 2:5 (0:2,1:3,1:0) Góly: 23. Joppa (Kardoš), 43. Joppa (Kardoš, Stašák) - 8. Krupička J. (Krupička Z.), 8. Raul (Krupička Z.), 20. Raul (Krupička J.), 24. Krupička Z. (Zapletal), 28. Raul „Lepší zápas sme odohrali v sobotu. S Pardubicami to bol rýchly zápas hore dolu, opticky sme mali navrch, ale nedarilo sa nám strelecky. Dlho to bolo o jeden gól, v poslednej tretine sme mali veľký tlak, museli sme riskovať a dostali sme ďalšie dva góly.V nedeľu sme hrali so Spartou a súper bol lepší. Rýchlo si vytvoril náskok, ktorý pohodlne udržiaval. Bohužiaľ, súperi nám odskočili a prakticky sme stratili šancu na štvrté miesto. V tabuľke sme naďalej na piatej priečke“, zhodnotil víkendové vystúpenia našich kapitán Peter Štít. . Najbližšie sa predstaví Bencont už túto v sobotu v Českých Budějoviciach a v nedeľu vo Viedni. Viac na http://www.sledgehokejzlin.cz/cshl2015-2016/ http://www.onlajny.com/match/index/date/2016-02-20/id/169806 http://www.onlajny.com/match/index/date/2016-02-21/id/169807 http://www.sledgehokej.cz/

Najbližšie objahoba titulu na dráhe v Montichiari

Po mimoriadne úspešnom roku 2015 má v súčasnosti slovenská paracyklistika isté tri miesta do Ria - dve mužské a jedno ženské. Očakávame sa, že pridajú aj ďalšie. Poslednými kvalifikačnými pretekmi sú UCI majstrovstvá sveta na dráhe, ktoré sa konajú 17. – 19. marca v talianskom Montichiari.


Paralympionik roka 2015 Jozef Metelka tam bude obhajovať titul majstra sveta v stíhacích pretekoch na 4 km a druhé miesto na 1 km. Spoločnú prípravu začali naši reprezentanti sústredením na Mallorce (4. - 15. 2.), ktorého sa zúčastnili Vladislav Janovjak, Anna Oroszová a Patrik Kuril.(majster sveta 2015 v cestnej cyklistike). Pilot tandemu Ján Gallik trénoval individuálne v ČR a Jozef Metelka v španielskom Calpe. „Sústredenie bolo zamerané na trénovanie aeróbnej vytrvalosti. Ďalšia spoločná príprava, ktorej sa zúčastní už aj Ján Gallik, je naplánovaná začiatkom apríla v Chorvátsku“, uviedol reprezentačný tréner Branislav Režňák. 

V cestnej cyklistike budú slovenskí reprezentanti štartovať na podujatiach Svetového pohára v Belgicku (20. - 22. 5.) a Španielsku (15. - 17. 7.), ako aj na pretekoch kategórie C1 v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a na Slovensku (Vrátna dolina). Záverečnú fázu prípravy pred odchodom do Brazílie absolvujú všetci individuálne v domácich podmienkach. „Verím, že mimoriadne silný slovenský paracyklistický tím bude v Riu úspešný, nakoľko predpoklady na to určite má“, zdôraznil B. Režňák.


Stolný tenis: piati s letenkami do Ria, traja v očakávaní

Pred PH 2016 čakajú našich stolných tenistov okrem domácich súťaží tri turnaje s faktorom 40  - k tradičným Slovenian Open v Lašku (3. - 8. mája) a Slovakia Open v Bratislave (10. – 15. mája) pribudol China Open v Pekingu (6. – 12. júna). Niektorí budú štartovať aj na Romanian Open v Kluži (19. – 25. júna) s faktorom 20.


Ranking k Riu sa uzavrel posledným dňom minulého roka. Aktuálne majú isté letenky piati slovenskí reprezentanti: Ján Riapoš, Martin Ludrovský (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik (TT4) a Richard Csejtey (TT8). Do 15. februára bola na bipartitnú komisiu podaná žiadosť pre trojicu Rastislav Revúcky (TT2), Andrej Mészáros (TT4) a Miroslav Jambor (TT7).

Zo spomínanej trojice vyzerá najreálnejšie účasť Revúckeho, ktorý zvládol posledný turnaj roka v decembri v Kostarike, kde porazil všetkých priamych konkurentov a vo finále sa stretol s Jánom Riapošom. „Týmto umiestnením získal veľa bodov, čo ho rebríčkovo posunulo vyššie a podľa nášho názoru sa tým kvalifikoval na PH 2016. Pre mňa ako trénera to bolo to najlepšie, čo mohlo byť - dvaja moji hráči hrali finále“, uviedol po návrate reprezentačný tréner Saša Dragaš. 


Boccisti zabojujú o ďalšie miestenky v Pekingu

Rekordných sedem slovenských boccistov má už v súčasnosti zabezpečenú účasť na PH 2016 v Riu. V Londýne nás reprezentovala pätica. V dňoch 18. - 26. marca na MS jednotlivcov v Pekingu si môžu vybojovať miestenky aj ďalší.


Športovci, ktorí sa pričinili o kvalifikáciu na PH 2016 prešli opäť dlhú a náročnú cestu k vytúženej účasti na najprestížnejšom podujatí sveta. Opäť, už po štvrtýkrát, budú naši boccisti súčasťou slovenského paralympijského družstva. Ako uviedol reprezentačný tréner Martin Gabko, realizačný tím, tréneri, psychológ, fyzioterapeuti, rodinní príslušníci či priatelia, títo všetci prispeli svojim dielom k úspešnému zvládnutiu náročnej prípravy a účasti na kvalifikačných podujatiach. „V štvorročnom kvalifikačnom období sa po dlhom čase konečne opäť prelomili ľady a podarilo sa nám dosiahnuť lepšiu stabilitu tímu BC1/BC2, zvýšiť sebavedomie športovcov, ich vzájomnú spoluprácu a sebadôveru. Tieto aspekty viedli k lepšej a stabilnejšej športovej výkonnosti, čo sme jednoznačne pociťovali počas medzinárodných podujatí, na ktorých sme dosiahli viaceré medzinárodné úspechy“, zdôraznil. Reprezentačný tím BC1/BC2 pracoval v zložení Jakub Nagy, Lukáš Baláži, Lenka Ďurdinová (BC1), Róbert Mezík, Tomáš Král (BC2). V Riu môžu z tejto zostavy štartovať iba štyria hráči a zastúpenie ženy v tíme je podmienkou. To znamená, že jeden zo športovcov z BC1 nebude jeho súčasťou. Obdobne je to aj u páru BC4, ktorý reprezentoval v zložení Samuel Andrejčík, Róbert Ďurkovič, Martin Strehársky, Michaela Balcová. Títo športovci dlho bojovali o svoju účasť na PH a aj po niekoľkých medzinárodných podujatiach boli na hraničnom mieste vo svetovom rebríčku. Zlom nastal po mimoriadne kvalitnom výkone…