Naši hokejisti na sánkach mieria do českej ligy!

20.08.2015

Naši hokejisti na sánkach mieria do českej ligy!

Po zisku bronzových medailí v marci na MS B skupiny vo švédskom Östersunde dozreli úvahy o začlenení slovenského tímu do českej ligy hokeja na sánkach (ČSHL). Tento projekt sa ukázal ako najschodnejší pri využití stále rastúceho potenciálu nášho tímu, ktorého cieľom je postúpiť do kvalifikácie o ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu.


„Na paralympiáde bude účinkovať osem krajín, čiže úplná svetová špička. Chceme o účasť veľmi zodpovedne zabojovať. Sledge hokej vo svete je veľmi rozvinutý a prepracovaný. Dnes už nestačí snaha a usilovný tréning. Potrebujeme aj kvalitné podmienky, materiálne zabezpečenie a hlavne možnosť často trénovať a hrať kvalitné zápasy. Od účasti v českej  lige si sľubujeme zvýšenie našich šancí zúčastniť sa ZPH 2018“, hovorí kapitán tímu Peter Štít, ktorý bol zároveň aj motorom vstupu Slovákov do ligy našich západných susedov.

Česká liga je dlhodobo najkvalitnejšia pravidelná tímová európska súťaž. Hrá sa počas celej sezóny, zápasy sú ťažké, tímy majú kvalitné zázemie. V predchádzajúcich sezónach ju hralo 6 – 7 tímov. V posledných rokoch stúpal počet cudzincov, ktorí hrali za české tímy (Slováci, Nemci, Poliaci, Rakúšania). V sezóne 2015/2016 dochádza k rozšíreniu českej ligy na 10 tímov, pričom dva sú z inej krajiny (okrem Slovákov ešte Vienna Warriors). Liga tým získava stredourópsky rozmer. Nie je vylúčené, že v nasledujúcich sezónach požiadajú o účasť ďalšie zahraničné tímy z Nemecka či Poľska.

Naši ako Bencont Dolný Kubín

Na valnom zhromaždení ČSHL bol prijatý slovenský zástupca Bencont Dolný Kubín do ČSHL pre sezónu 2015/2016. Podmienkou je, že domáce zápasy odohrá v blízkosti českých hraníc, v mestách, ktoré sú spojené diaľnicou Žilina – Bratislava.

„V súčasnosti rokujeme s viacerými prevádzkovateľmi zimných štadiónov v mestách na Považí o možnosti hrať domáce zápasy u nich (Púchov, Žilina, Trenčín...). Budeme hrať pod názvom generálneho partnera spoločnosti Bencont. Napriek tomu, že domáce zápasy nemôžeme hrať v Dolnom Kubíne, plánujeme používať názov tohto mesta. Dlhodobo nám poskytuje výhodné podmienky na tréningy a sústredenia“, pokračuje Peter Štít. 

Účasť v ČSHL v sezóne 2015/2016 berú naši hokejisti nielen ako prípravu na kvalifikáciu o Pjongčang, ale aj Majstrovstvá Európy 2016, na ktorých organizovanie si podalo Slovensko oficiálnu prihlášku. A tiež na   to ďalšie MS B skupiny v roku 2017,  kde sa rysuje veľká šanca pobiť sa o historický postup do elitnej A skupiny. Z „béčka“ idú hore dva tímy. Favoritom budú, samozrejme, Česi a Japonci, ktorí tohto roku vypadli z „áčka“. Zatiaľ čo naši bývalí bratia sú stále dosť pred nami, po Japonsku môžeme začať „poškuľovať“. Krajina vychádzajúceho slnka hrala ešte v roku 2010 vo finále ZPH vo Vancouvri, ale tohto roku už inkasovala od svetovej elity ťažké „nakladačky“...

Štart v Karlových Varoch

Ale späť k najbližšej sezóne. Okrem nášho tímu a Rakúšanov budú v nej pôsobiť SHK LAPP Zlín (aktuálny majster s prispením štvorlístka Slovákov), SHK Mustangové Pardubice, Sharks Karlovy Vary, Sparta Praha, SOHO Kohouti Olomouc, Králové České Budějovice, HC Sledge Studénka a Litvínov. Hrací systém je každý s každým dva zápasy, bez playoff. Každý tím odohrá spolu 18 zápasov. Hracie dni sú sobota a nedeľa.

Slováci však budú oslabení o dvojicu Marián Ligda (najlepší strelec nášho tímu na MS B 2015) a Erik Fojtík (v Östersunde po prvýkrát za Slovensko, predtým reprezentant Česka), ktorí sa rozhodli hrávať naďalej vo farbách Zlína. Zostava našich by mala byť nasledovná: Miroslav Pastucha, Marián Hutka (brankári), Peter Štít, Martin Joppa, Aleš Rauš, Vojtech Német, Jakub Trška, Miroslav Stašák, Miroslav Kardoš,  Stanislav Biath, Marek Zanovit, Michal Gotthardt, Slavomír Ferenčík (hráči). Tréneri Miroslav Dráb (hlavný) a Radoslav Bielečka (asistent). V otváracom dvojkole nastúpi Bencont Dolný Kubín 26. septembra na pôde Karlových Varoch a deň neskôr v Litvínove. Prvý domáci zápas ich čaká 17. októbra proti Studénke.

Organizovaný hokej na sánkach (po anglicky sledge hokej) funguje na Slovensku približne šesť rokov a medzitým zaznamenal výrazný progres. Veríme, že vstup do českej ligy bude tým správnym krokom, ktorý ho posunie ešte na vyššiu úroveň.                                          ROMAN VÉGH

 

Foto Ján Grajciarik


ME lukostreľba: z našich najlepší Marcel Pavlík

S jednou miestenkou do Ria a jedným štvrtým miestom sa vracia z európskeho šampionátu vo francúzskom Saint Jean de Monts naša lukostrelecká reprezentácia. Marcel Pavlík v kategórii Compound prehral v semifinále až v rozstrele s Rusom Zubarom... 


... (141:141) a následne aj v malom finále so Španielom Rodriguezom Gonzalezom 134:140. V Francúzsku obhajoval náš lukostrelec titul majstra Európy z Nottwil 2014. Miestenku na PH 2016 si však vybojoval už vlani počas svetového šampionátu v nemeckom Donaueschingene. V Saint Jean de Monts nám pribudla druhá lukostrelecká miestenka do Ria vďaka víťazstvu Petra Kinika v kvalifikačnej súťaži W1. V pretekoch ME však na medailu nedosiahol - vypadol vo štvrťfinále s domácim pretekárom Hatemom 121:124. Naši ďalší zástupcovia v Compound vypadli v osemfinále: Marián Marečík s novým majstrom Európy Talianom Simonellim 124:144, Diana Pashchenkova medzi ženami po prehre s Ruskom Artachinovou 121:134 a zmiešaný tím v zložení Pavlík - Pashchenkova neprešiel cez Írov 137:143. Na rozdiel od Kinika neuspeli ani v kontinentálnej súťaži o miestenky do Ria -  Pashchenkova prehrala v osemfinále s Írkou Leonardovou 120:125 a Marečák v semifinále s Pavlíkovým premožiteľom z hlavnej súťaže ME Zubarom 140:143.  

Výstava ponúka fascinujúce zábery z paralympiád

Včera bola na pôde Prvej stavebnej sporiteľne v Bratislave slávnostne otvorená výstava dvorného fotografa slovenských paralympionikov Romana Benického pod názvom „Život bez bariér – motivácia pre nás“.


Výstavu otvorili predseda SPV Ján Riapoš a predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, a.s., a predseda správnej rady Nadácie SPV Imrich Béreš. Vo foyeri centrály PSS na Bajkalskej ul. č. 30 si ju môžete pozrieť do  konca apríla. Pol roka pred začiatkom PH 2016 v Riu prezentuje táto výstava fascinujúce zábery z paralympijských hier s cieľom vzbudiť záujem o šport a vzájomnú empatiu.

Lukostreľba: Peter Kinik s miestenkou do Ria!

Na európskom šampionáte vo francúzskom Saint Jean de Monts vyhral náš reprezentant v skupine W1 Peter Kinik kvalifikačnú súťaž o postup na PH 2016. Vo finále zdolal Rusa Meškova a zabezpečil si tak letenku do Ria.


Okrem Kinika máme na ME ešte troch ďalších zástupcov – Marcela Pavlíka (ten si vybojoval postup do Ria na vlaňajších MS), Mariána Marečáka a Dianu Pashchenkovu (všetci kategória Compound). ME sa konajú v dňoch 2. - 10. apríla.  

Z kuchyne športového sponzoringu

V Bratislave sa dnes konala konferencia „Športový sponzoring“, počas ktorej odznelo šesť príspevkov k tejto téme. Jedným z prednášajúcich bol aj predseda SPV Ján Riapoš, ktorý sa venoval fungovaniu sponzoringu a CSR v treťom sektore a organizáciách, zaoberajúcich sa športom.


Nosnou témou konferencie boli zmeny, ktoré so sebou prináša od 1. januára 2016 platný nový Zákon o športe. Financovanie športu na Slovensku, resp. sponzoring včera, dnes a zajtra bol hlavnou témou vystúpenia Petra Sepešiho z Učenej právnickej spoločnosti, ktorý bol jedným z tvorcov tohto zákona. Okrem iného vysvetlil pozitíva sponzorských zmlúv, ktoré by mali v prostredí športu nahradiť doteraz zaužívané zmluvy o reklame. Praktické rady ohľadom nových zmlúv o profesionálnom vykonávaní športu predniesol odborník na odvodové a daňové systémy Jozef Mihál (bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR), ktorý upozornil na niektoré špecifiká, týkajúce sa najmä daní z príjmu a odvodových povinností. S príbehmi úspešných klubov a jednotlivcov predstúpili pred auditórium marketingový riaditeľ futbalového klubu AS Trenčín Igor Schlesinger a odborník na športový marketing Daniel Bradáč zo spoločnosti Generations. Prvý rozvinul pohľad na spôsoby aktivácie partnerstiev na príkladoch spoločností McDonald´s a Adidas, s ktorými jeho klub dlhodobo spolupracuje. D. Bradáč zasa priblížil zblízka ako robia marketing pre automobilového pretekára Maťa Homolu a aké nástroje pri spulupráci s partnermi využívajú. Konferenciu, ktorú zorganizoval SportManagement.sk spolu s Move&Play s.r.o. a Slovenským paralympijským výborom, moderoval Alfonz Juck.      

Bezbariérovú anketu vyhrala Slovenská sporiteľňa

Slovenská reprezentantka v streľbe Veronika Vadovičová odovzdala včera počas akcie Hypotéka roka 2016 cenu v kategórii Banka bez bariér zástupcom Slovenskej sporiteľne, ktorá zvíťazila o bod pred Tatra bankou. Monitoring robili zástupcovia SPV.


Tí sa vyjadrovali v ankete anonymne, ale z ich odpovedí podľa etrend.sk vyplynulo, že bankový sektor patrí k úradom s najmenším počtom zbytočných bariér a je v tomto smere ďaleko vpredu napríklad pred štátnou správou. Ako má vyzerať banka bez bariér Vstup do pobočky je bez schodíkov, prípadne je vybudovaná nájazdová rampa. Stolík je dostatočne vysoko, aby sa podeň dal prisunúť vozík. Pultík je v primeranej výške, takže naň dosiahne aj vozičkár a môže sa bez problémov podpísať. Bankomat má hlasové ovládanie pre nevidiacich. Parkovacie miesto je dostatočne blízko a je vyhradené. Schodík nebráni ani prístupu k bankomatu. V prípade vybudovanej rampy musí mať vozičkár dostatok miesta aj na otočenie. Klávesnica aj monitor bankomatu musia byť dostatočne nízko, aby na ne vozičkár videl. Chýbať by nemala polička na položenie kabelky a priestor na odloženie barly. Dôležitá je aj strieška nad bankomatom pre prípad nepriaznivého počasia. PRAMEŇ: Slovenský zväz telesne postihnutých, Slovenský paralympijský výbor

Paracyklisti v plnej príprave na Rio

Popri famóznom vystúpení Jozefa Metelku na UCI MS v dráhovej cyklistike, nezaháľali ani ďalší slovenskí paracyklisti. Na prelome marca a apríla absolvovali v chorvátskych strediskách Baška voda a Poreč spoločnú prípravu na cestnú sezónu. 


Nadviazali tak na úvodné sústredenia, ktoré absolvovali začiatkom februára na Mallorke (Patrik Kuril, Vladislav Janovjak, Anna Oroszová) a v španielskej Calpe (Jozef Metelka). Prvé kolo UCI Svetového pohára (SP) v cestnej cyklistike sa bude konať začiatkom mája v Južnej Afrike (Pietermaritzburg) a z našich pretekárov sa na ňom predstaví len minuloročný celkový víťaz Jozef Metelka. Druhé kolo SP bude 20. - 22. mája v belgickom Oostende. Štartovať by tam mali úradujúci majster sveta v cestnej cyklistike Patrik Kuril, Jozef Metelka (obaja MC4), tandem  Vladislav Janovjak/Ján Gallik (MB), Anna Oroszová (WH3) a Ondrej Strečko (nový paracyklista, v Belgicku absolvuje aj zdravotnú klasifikáciu). Tandemisti spolu s vedúcim reprezentačného družstva Branislavom Režňákom budú do Belgicka cestovať o týždeň skôr, pretože pred samotným SP sa náš tandem predstaví aj na pretekoch kategórie C1 Cologne Classic v Nemecku. Finálové kolo SP v Bilbau (15. - 17. 7.) bude pre paracyklistov poslednou súťažnou previerkou pred vrcholom sezóny - PH 2016. Okrem spomínaných súťaží SP budú slovenskí paracyklisti štartovať aj na ďalších podujatiach kategórie C1 v Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Česku, Srbsku a 9. - 10. júla aj na Slovensku, vo Vrátnej doline. Záverečná fáza prípravy na Rio prebehne v domácich podmienkach.

Z našich tlakárov najlepší Marek Kamzík

V sobotu 2. apríla sa v Bánovciach nad Bebravou konali otvorené Majstrovstvá SR v tlaku na lavičke. V kategórii telesne znevýhodnených štartovalo 21 mužov a 8 žien zo Slovenska a Poľska.


Z našich dosiahol najhodnotnejší výsledok Marek Kamzík v kategórii nad 107 kg, ktorý vytlačil 177 kg. Práve on je ako jediný z našich tlakárov stále v hre o účasť na PH 2016 v Riu prostredníctvom pridelenia miestenky bipartitnou komisiou.

Aj v Maďarsku ide o limity na paralympiádu

Oddnes do nedele bude štartovať jedenásť slovenských plavcov na otvorených majstrovstvách Maďarska Hungarian Open 2016 v Egeri, kde majú možnosť plniť kritéria pre účasť na PH 2016. SR má zatiaľ potvrdenú jednu ženskú miestenku.


V Egeri budú reprezentovať Tatiana Blattnerova, Marek Sloboda, Adam Riečičiar, Gabriel Izsóf, Karina Petrikovičová, Viktor Kemény,  Miroslav Šušnyák,  Radomír Pacák, Patrícia Ščasnárová, Anna Getlerová a Jadranka Marič.

Vo Francúzsku sa popasujú o letenky do Ria

Slovenská reprezentácia v lukostreľbe odcestovala do Francúzska, kde sa v dňoch 2. - 11. apríla predstaví na európskom šampionáte v mestečku Saint Jean de Monts. Okrem medailí pôjde najmä o miestenky na PH 2016 do Ria.


„Vo výprave máme ešte dvoch strelcov, ktorí určite urobia všetko pre to, aby sa pridali k našej výprave do Ria. Diana Pashchenkova sa pokúsi zabojovať medzi ženami v kladkovom luku a pri určitej dávke šťastia by sa to mohlo podariť. Už neraz ukázala, že zo žiadnej súperky strach nemá. Peter Kinik má už osem najsilnejších súperov v Riu a jeho 5. miesto vo svetovom rankingu jasne naznačuje, že mu to miesto právom patrí. Marián Marečák ide zabojovať o medailu z ME, lebo v opačnom prípade bude jeho ďalšia účasť v reprezentácii ohrozená. Marcel Pavlík je najlepšie pripravený, ale v jeho kategórii už miestenku máme. Ako ho poznám, určite urobí všetko, aby skončil na pódiu“, glosoval naše vyhliadky pred odchodom reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. Kinik bude súťažiť v kategórii W1, trio Pavlík, Marečák a Pashchenkova v kategórii Compound. Prípravou na ME boli Majstrovstvá SR TPŠ, ktoré sa konali 12. - 13. marca v novej športovej hale FICUS v Kežmarku. Predchádzalo im týždňové sústredenie. Po kvalifikácii 60 šípov na 18 m vzdialenosť sa na čele výkonom 586 b. usadil Marcel Pavlík (MŠK Kežmarok) pred oddielovým kolegom Mariánom Marečákom 570 b. a Martinom Doričom 562. V tejto kategórii sa uskutočnili aj finálové rozstrely, no aj po finále ostalo poradie nezmenené a majstrom SR pre rok 2016 sa stal Marcel Pavlík. Ceny za prvé miesta si odniesli aj Peter Kiník v kategórii W-1 KL 545 b., Diana Pashchenkova (ženy KL 548 b.), Rachel Sabová (ženy OL), Dávid Ivan (jun. OL),…