
Partnerstvo s Allianz do konca roka 2028
12.01.2021

Allianz oficiálne oznámil začiatok 8-ročného celosvetového partnerstva s olympijským a paralympijským hnutím. Poisťovacia spoločnosť rozširuje pilotný program s cieľom spojiť športovcov, tímy, dobrovoľníkov a fanúšikov vo viac ako 200 krajinách.
1. januára 2021 Allianz oficiálne odštartoval 8-ročné celosvetové partnerstvo s olympijským a paralympijským hnutím, nadväzujúc na doterajšiu spoluprácu s paralympijským hnutím, ktorá trvá už od roku 2006. "Allianz je hrdá, že podporuje olympijské a paralympijské hnutie ako "oficiálny poisťovací partner". Ako podporovateľ a partner športového ekosystému a cez zdieľanie základných hodnôt ako excelentnosť, priateľstvo, inklúzia a rešpekt, je Allianz a jej 147-tisíc zamestnancov nadšených, že sa môžu starať o športovcov, ich rodiny a ich ambície," uviedol šéf skupiny Allianz Oliver Bäte. Olympijské a paralympijské hnutie Allianz podporí svojimi produktmi a službami.
Už od oznámenia partnerstva, v septembri 2018, poisťovateľ začal zapájať fanúšikov, športovcov, tímy a zamestnancov cez zdravie na štyroch pilotných trhoch – v Austrálii, Číne, Francúzsku a Španielsku. Allianz predstavil Týždeň pohody Austrálskeho olympijského výboru ako prezentáciu spôsobov zlepšenia duševného zdravia. Allianz takisto spolupracoval s organizačným výborom hier v Paríži 2024 s cieľom povzbudiť zamestnancov, klientov a partnerov, aby sa chôdzou a behom zapojili do výzvy "Club Paríž 2024", zameranej na pohyb a účasť na hrách.
Allianz rozšíri lokálne iniciatívy, zamerané na spojenie so športovcami a fanúšikmi z celého sveta. Jednou z nich je, že svojim klientom a zamestnancom ponúkne možnosť zapojiť sa do štafety olympijskej pochodne v Pekingu 2022. V duchu hodnôt hnutia zapojí Allianz aj mládež do športových táborov, kde si môžu vyskúšať jednotlivé športy a vybudovať priateľstvá, či učiť sa od atlétov. Allianz ďalej podporí hnutie inovatívnymi poistnými riešeniami a službami.
"Ihneď, po ohlásení nového partnerstva v roku 2018, začali naše tímy spoločne pracovať na kľúčových pilotných trhoch, s cieľom podporiť športovcov a olympijské hnutie," uviedol prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. "Na začiatku nového olympijského roka sme nadšení, že môžeme začať plnohodnotnú globálnu spoluprácu s Allianz," dodal.
"Allianz prináša globálnu viditeľnosť ľuďom, schopnostiam a hodnotám paralympijského hnutia. Tešíme sa na ďalšiu spoločnú fázu," uzavrel prezident Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) Andrew Parsons.
Partnerstvo Allianz s olympijským a paralympijským hnutím potrvá od roku 2021 do roku 2028. (vg)
Týždeň po svojich narodeninách vo veku 68 rokov nás opustil 28. februára po chorobe funkcionár Jozef Kolbaský. Dlhé roky pôsobil v štruktúrach športu zrakovo znevýhodnených.
S manželkou Hankou (+2020) sa začal venovať kolkom zrakovo znevýhodnených. Viedol klub kolkárov „mravce“ Košice, organizoval turnaje, ligu i majstrovstvá Európy a sveta v kolkoch v Košiciach i iných mestách SR. Bol dlhoročným funkcionárom Sekcie nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska (teraz SAZPŠ), ako predseda ŠTK v kolkoch, podpredseda predsedníctva a Výkonného výboru SNSŠS. Na medzinárodnej úrovni bol predsedom a potom členom podvýboru IBSA v kolkoch. V Slovenskom paralympijskom výbore bol viac rokov členom Kontrolnej komisie SPV a členom Dozornej rady PC, a.s.. V roku 2010 bol Plénom SNSŠS za svoju funkcionársku činnosť ocenený titulom „Čestný člen SNSŠS“. Pohreb bude mať v Košiciach 10. marca. Nech odpočíva v pokoji. Informoval Štefan Kopčík, bývalý predseda SNSŠS.
Na Svetovom pohári v Dubaji, odkiaľ si Marcel Pavlík doniesol bronz, museli zniesť aj dezinfekčné sprchy a teplomery v uchu.
Jeden bronz po návrate kvarteta paralukostrelcov zo Svetového pohára v Dubaji (Pavlík, Kinik, Marečák, Ivan) sa trénerovi Vladimírovi Majerčákovi málil. „Aj Marcel vie zastrieľať lepšie, Majo Marečák dosiahol slabý výsledok, šiel o 30 bodov dolu oproti tomu, čo dokáže. Dal dokonca raz aj aut. U Kinika to bol štandard. Dávid Ivan milo prekvapil. Po kvalifikácii bol dokonca druhý, len pár bodov za víťazom, no potom neustál to napätie a vypadol vo štvrťfinále s Ukrajincom. Jedného zdolal, no v súboji s ďalším bol už príliš nervózny. Škoda, musíme na tom ešte popracovať,“ hodnotí vystúpenia našich v najľudnatejšom meste Spojených arabských emirátov slovenský tréner. Trénovať inak Aj vzhľadom na výsledky má Majerčák v pláne spestriť prípravu. „Aby nestrieľali stereotypne. Lebo, keď v príprave nič nezmeníte, príde po rokoch panika. Musíte vedieť strieľať aj na blízko či strieľať so zavretými očami,“ vysvetľuje Majerčák. Na poslednej letnej paralympiáde v brazílskom Riu 2016 sme mali dvoch zástupcov, Pavlíka s Kinikom. Dve miesta má naša paralukostreľba isté aj pre hry do Tokia 2020. No Majerčák dúfa v predsa len početnejšiu výpravu. „Istotu má Pavlík aj Marečák, ktorý si Tokio vybojoval na vlaňajších pretekoch v Holandsku. Šancu však má aj Dávid Ivan. Len musí skončiť na pretekoch v Česku vo finále,“ vraví Majerčák. Práve júlový Svetový pohár v Novom Město nad Metují (5. – 11. 7.) a ďalšie preteky v Česku, ktoré budú náhradou za…
Dnes štartuje v šamorínskej „bubline“ v stredisku x - bionic sphere tradičné podujatie Veľká cena Slovenska/Grand Prix Slovakia 2021. Organizuje ho Slovenská plavecká federácia (SPF) a predstavia sa na ňom aj paraplavci zo Slovenska a Česka.
Podujatie je zaradené ako kvalifikačné na OH 2020 v kalendári Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA), európskej federácie (LEN) a súčasne na PH 2020 v kalendári Medzinárodného paralympijského výboru (IPC). Pretekov sa zúčastní päť paraplavcov z Českej republiky a sedem zo Slovenska – Martin Batka, Tatiana Blattnerová, Alex Hrušovský, Alžbeta Kubová, Denis Nadzon, Radomír Pacák a Lea Špindorová. „Teší nás možnosť byť súčasťou pretekov Slovenskej plaveckej federácie. Na začiatku plaveckej sezóny sú tieto preteky vítanou možnosťou preveriť pripravenosť našich plavcov pred nadchádzajúcimi pretekmi svetovej paraplaveckej série a Majstrovstvami Európy v Portugalsku", uviedol predseda ŠTK paraplávania Svätopluk Pacák. Veľká cena sa koná v dňoch 5. – 7. marca. (vg)
Paraalpskí lyžiari sú svetovou špičkou, curleri majú účasť takmer istú, a ak prekvapia aj parahokejisti, bude slovenská účasť na hrách najpočetnejšia v histórii!
Presne rok zostáva do začiatku zimných paralympijských hier v čínskom Pekingu – prvého mesta, ktoré po letnej olympiáde a paralympiáde privíta aj najväčšie zimné športové podujatie. Maskot hier - lampión Šuej Ron Ron (vpravo) bude svedkom zápolení v šiestich športových odvetviach. V dvoch z nich, v paraalpskom lyžovaní a v curlingu na vozíku, by sa mali predstaviť aj Slováci. Stále však existuje šanca, že si Slováci vybojujú miesto aj v parahokeji. „Ak by sa tak stalo, bola by to najpočetnejšia výprava, akú sme kedy na zimnú paralympiádu vybrali,“ konštatuje vedúci oddelenia športov Slovenského paralympijského výboru Tomáš Varga. Na posledných hrách v kórejskom Pjongčangu 2018 štartovalo 11 Slovákov. Vybojovali 11 medailí, vrátane šiestich zlatých. Parahokejisti o ďalší zázrak Parahokejisti sa svoj ortieľ môžu dozvedieť už v júni po svetovom šampionáte v Ostrave. Osem tímov tam bude bojovať nielen o titul, ale aj o miestenky do Pekingu 2022. Tie si vybojuje päť najlepších, zvyšné tri tímy budú musieť o svoju šancu zabojovať neskôr na dodatkovom kvalifikačnom turnaji, ktorý by sa mal konať v októbri. „Už fakt, že sa Slováci prebojovali medzi elitné tímy je výborná správa a malý zázrak. Šanca, že sa im podarí ďalší, tam však stále je,“ myslí si Varga. Turnaj sa mal pôvodne konať začiatkom mája, no organizátori ho napokon pre pandémiu koronavírusu posunuli o mesiac neskôr. Uskutoční sa v termíne 19.- 26. júna 2021. Pre Slovákov to bude premiéra…
Občianske združenie IPčko pomáha mladým ľuďom v núdzi aj vďaka spolupráci s SPV. „Umožňuje nám to rozvíjať a zlepšovať našu činnosť,“ priznáva riaditeľka združenia Gabika Zúbriková.
Vyše 52-tisíc ľuďom vlani pomohlo občianske združenie IPčko. Z toho v 3422 prípadoch v krízových situáciách – v okamihoch, keď išlo doslova o život. Skupina mladých ľudí, psychológov, sociálnych pracovníkov či študentov ponúka ľuďom prostredníctvom združenia, ktoré funguje už deviaty rok, potrebnú psychologickú pomoc v núdzi – či už formou chatu, emailu alebo telefónnej linky (0800 500 333). Ide o pomoc nonstop, bezplatne a diskrétne. Nás teší, že Slovenský paralympijský výbor je jedným z podporovateľov združenia. „Vďaka takejto podpore dokážeme pomáhať, no zároveň aj rozvíjať a zlepšovať našu činnosť,“ vraví riaditeľka združenia Gabika Zúbriková. Už dva roky Vzájomná spolupráca funguje už dva roky. „Padli sme si do oka, vybudovala sa medzi nami dôvera a aj preto spolupráca trvá,“ vraví Zúbriková. Spolupráca začínala vlogmi či krátkymi videami, ktoré mali za úlohu inšpirovať zdravotne znevýhodnených ľudí, ukázať im cestu ako sa začleniť do spoločnosti. V rámci projektu bolo predstavených 10 najúspešnejších zdravotne znevýhodnených ľudí na svete či 10 Slovákov. Dnes pokračuje napríklad Dobrou linkou – špecializovanou psychologickou internetovou poradňou pre zdravotne znevýhodnených, prostredníctvom ktorej sa združenie snaží vytvoriť bezpečný priestor v online svete. Priestor najmä pre mladých ľudí. „Je to tak trocha súčasť projektu SPV Sme si rovní. Vytvorili sme celú sekciu, kde ľudia môžu konzultovať problémy. Sme radi, že…
Sezónu v para severskom lyžovaní odštartuje Svetový pohár v Slovinsku. Už tento týždeň (3. - 10. marca) si otestujú formu najlepší bežci na lyžiach v strediskách Planica a Kranjska Gora.
Počas jedného týždňa sa tu presne rok pred ZPH 2022 uskutočnia tri bežecké a tri biatlonové preteky. Ďalšie preteky Svetového pohára bude v závere marca hostiť fínske Vuokatti.
"Pre nás para športovcov je dôležité stále udržiavať pretekové tempo pred paralympijskou sezónou," uviedla Rakúšanka Carina Edlingerová, štvornásobná majsterka sveta v skupine zrakovo znevýhodnených žien a dodala: "Je to dobrá príležitosť zistiť, kde sa aktuálne nachádzate a na čom musíte popracovať do paralympijských hier“. V Slovinsku sa predstavia aj paralympijské šampiónky Oksana Mastersová a Kendall Gretschová, rovnako aj v mužskej skupine sa otestujú najväčšie hviezdy.
Slovensko aktuálne nemá zastúpenie na vrcholnom fóre v para severskom lyžovaní. Ako posledný zatiaľ štartoval telesne znevýhodnený Vladimír Gajdičiar na ZPH v Soči 2014. V rámci projektu „Hľadáme talenty“ sa však v uplynulom roku začali hľadať nadaní mládežníci pre reštart tohto športu.
(vg)
Služba je určená pre ľudí nad 65 rokov a zdravotne ťažko postihnutých. Je bezplatná a využiť ju možno raz mesačne. Rozvoz prebieha v rámci Bratislavy prostredníctvom cyklokuriérskej služby.
Knižnica túto službu ponúka svojim čitateľom, ktorí majú obzvlášť počas pandémie obmedzené možnosti pohybu - teda seniorom a ľuďom so zdravotným postihnutím (ZŤP). Registrovať sa do Mestskej knižnice možno aj na diaľku, prostredníctvom online katalógu. Želané knihy sa dajú objednať telefonicky alebo na donaska@mestskakniznica.sk. Každý používateľ služby má právo na jednu donášku mesačne. Rozvoz prebieha vždy vo štvrtok, objednávky na daný týždeň je potrebné odoslať do utorka.
Donášku v minulom roku Mestská knižnica poskytovala pre používateľov so zrakovým postihnutím, aktuálne vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne rozširuje službu aj pre ľudí s iným zdravotným obmedzením a seniorov a seniorky. Pridanou hodnotou je ekologický rozmer cyklodonášky. Pri donáške sú dodržiavané všetky bezpečnostné opatrenia: s knihami sa manipuluje len v adekvátnych ochranných pomôckach a po vrátení zostávajú v trojdňovej karanténe. Bližšie informácie o službe sú dostupné na mestskakniznica.sk.
Vznikol pri príležitosti 30. výročia Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) a vidieť ho môžete prvýkrát v stredu 3. marca od 15:00 hod. na stránke www.sztps30.sk. Prvý diel bol uvedený 17. februára.
Dokument v réžii Andrei Horečnej prináša svedectvá ďalších hrdinov športu telesne znevýhodnených na Slovensku za uplynulú tridsaťročnicu. SZTPŠ oslávil v závere roka 2020 už 30. výročie svojho založenia. Vznikol 6. októbra 1990. Je zakladajúcim členom SPV (v roku 1995) a členom viacerých medzinárodných zväzov ako sú IWAS, World Para-Volley, IWBF, BISFed, CP-ISRA. Okrem spomínaného filmu bola k tomuto významnému jubileu spustená v závere minulého týždňa aj nová web stránka www.sztps30.sk, na ktorej nájdu fanúšikovia zväzu všetko podstatné z histórie i súčasnosti, aj bohatú fotogalériu. SZTPŠ je významným subjektom spoločenského života a národným športovým zväzom, poslaním ktorého je náročná práca v oblasti športu telesne znevýhodnených na Slovensku. Podporuje všetky aktivity smerujúce k plnohodnotnému zapojeniu sa ľudí s telesným znevýhodnením do života slovenskej spoločnosti prostredníctvom športu, pričom združuje športovcov z členských organizácií po celom Slovensku (pre rok 2020 – 59 členských subjektov). Organizuje športovú prípravu pre reprezentantov v jednotlivých športových odvetviach, zabezpečuj ich účasť na významných domácich i medzinárodných športových podujatiach ako sú PH, ZPH, MS, ME, svetové a európske poháre a ďalšie. V oblasti mládežníckeho športu vytvoril zväz pre mladých ľudí s telesným znevýhodnením systém športovej prípravy v rámci siete Útvarov talentovanej mládeže. Po celom Slovensku tak získava pre šport veľa talentovaných telesne znevýhodnených…
Nová webová stránka obsahuje informácie o antidopingovom kódexe IPC. Zároveň je súhrnom dôležitých informácií pre národné paralympijské výbory, národné antidopingové organizácie a medzinárodné federácie pred samotnými hrami.
Stránka je v podstate sprievodcom dopingovou kontrolou pre účastníkov hier. Zdôrazňuje niekoľko kľúčových termínov pred paralympiádou, spolu s odkazmi na celý rad zdrojov Tokio 2020, ktoré majú pomôcť zabezpečiť, aby boli športovci a ich sprievod pripravení pred a počas hier.
Medzi vzdelávacie zdroje patrí nedávno spustený e-vzdelávací kurz „ADEL pre PH Tokio 2020“, ktorý vznikol na základe spolupráce medzi IPC a Svetovou antidopingovou agentúrou. Stránka zahŕňa aj ďalšie zdroje ako napr. „PlayTrue2020“.
Nájdete ju tu: https://www.paralympic.org/anti-doping-tokyo2020