Zástupcovia slovenského športu už nechcú sľuby, štát žiadajú aj o kompenzácie

30.09.2020

Zástupcovia slovenského športu už nechcú sľuby, štát žiadajú aj o kompenzácie

Ak štát urýchlene nepomôže klubom, športovcom, trénerom, športovým odborníkom, organizátorom podujatí, či prevádzkovateľom rekreačných športových zariadení, rozsype sa celý systém fungovania slovenského športu - vrcholového aj amatérskeho. 


Taký je výsledok stredajšieho stretnutia predstaviteľov SOŠV, SPV, zástupcov športových zväzov a predstaviteľov štátu. Ten na stretnutí v Hoteli Gate One, kde vystúpil aj predseda SPV Ján Riapoš, zastupovali štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport Ivan Husár a vládny splnomocnenec pre mládeže a šport, poslanec NR SR Karol Kučera. Na dvojhodinovom rokovaní sa zúčastnili aj ďalší poslanci parlamentu Richard Nemec a Radovan Sloboda. Informuje o tom SOŠV prostredníctvom tlačovej správy.
"Šport patrí k odvetviam, ktoré boli vládnymi opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu z marca 2020 ovplyvnené ako prvé. Dopady na túto oblasť boli veľmi tvrdé a športová obec sa napriek tomu - na rozdiel od mnohých oblastí - za viac než šesť mesiacov namiesto kompenzácie dočkala od štátu zatiaľ len prísľubov. Konkrétnu pomoc v ťaživej situácii predstavovala za ten čas iba novela Zákona o športe, ktorá zohľadňovala mimoriadnu situáciu a športovým subjektom umožnila zmenu účelu čerpania financií na rok 2020," píše sa v správe.
Od štvrtka 1. októbra bude na Slovensku platiť núdzový stav a podľa aktérov stredajšieho rokovania navrhované opatrenia proti šíreniu pandémie koronavírusu znovu veľmi tvrdo zasiahnu súťažné športové. "Športové dianie na Slovensku - na rozdiel od mnohých ďalších európskych krajín s výrazne horšou pandémiovou situáciou - sa úplne zastaví. Pokiaľ nedôjde k určitému zmierneniu opatrení a v ich dôsledku sa zastavia všetky súťaže, slovenský šport by sa dostal už do kritickej situácie a do priam existenčného ohrozenia," myslia si aktéri rokovania.
Výsledkom stretnutia je aj konštatovanie, že ak štátna správa urýchlene nepomôže klubom, športovcom, trénerom, športovým odborníkom, organizátorom podujatí, či prevádzkovateľom rekreačných športo-vých zariadení, rozsype sa celý systém fungovania športu - vrcholového aj amatérskeho. "To by malo devastačný vplyv nielen na športovanie dospelých, ale aj mládeže. Zanikli by mnohé pracovné miesta a predovšetkým by hrozil odliv veľkého množstva dobrovoľníkov. Bez ich pomoci by nebolo možné vychovávať deti a mládež, ani zlepšovať zdravotný stav a psychické zdravie našej spoločnosti. So športom sa spája aj nezanedbateľné množstvo pracovných miest i nemalý podiel na tvorbe hrubého domáceho produktu, takže by to malo aj vážny celkový sociálny dopad," uvádza sa v správe SOŠV.
Aktéri rokovania sa na štát obracajú s viacerými požiadavkami. Na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR žiadajú zriadenie permanentného krízového štábu pre šport a presadenie, aby sa jeho re-prezentant stal súčasťou Ústredného krízového štábu. Na zabezpečenie kvalitnej športovej prípravy tiež žiadajú zriadiť karanténne stredisko športovej prípravy v komplexe x-bionic sphere v Šamoríne.
Súčasťou požiadaviek je aj poskytnutie okamžitej finančnej pomoci športovým subjektom, ktoré sú už viac než pol roka výrazne postihnuté opatreniami a ktoré by najnovšie opatrenia mohli priviesť k zániku. Žiadajú tiež bezodkladné prijatie kompenzačných schém na pomoc športovým klubom a ďalším subjektom za ušlé zisky od marca za podujatia a súťaže, ktoré nebolo a nebude možné usporiadať v dôsledku štátom nariadených opatrení na zabránenie šírenia pandémie. Nemenej dôležitou je aj požiadavka na umožnenie konania športových súťaží.
(SITA, vg)


Návraty k Paráde VII.: druhá piešťanská aj s kvapkami dažďa

Dnes končíme retro seriál o podujatiach PARÁDA, ktoré sa konali od roku 2010 na Zelenej vode a od roku 2018 na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Veríme, že ste si spolu s nami zaspomínali a nabrali motiváciu prísť osobne na tú ďalšiu. Snáď už v roku 2021...


  V poradí desiate podujatie (prvé v roku 2010 bolo označené ako nultý ročník) privítal Kúpeľný ostrov v sobotu 22. júna 2019. Napriek dvom dažďom, ktoré pokropili areál, si tu stovky ľudí s ratolesťami či bez nich, užili perfektný deň v kruhu paralympijskej rodiny. Opäť boli k dispozícii stanovištia s paralympijskými športami (parastreľba, paralukostreľba, paraalpské lyžovanie, parahokej, šach, boccia, parastolný tenis, curling na vozíku, paravolejbal, paracyklistika, parataekwondo, powerhokej či aplikovaný stolný tenis tzv. showdown pre zrakovo znevýhodnených),  vzdelávacie a informačné stánky (SPV, Kúpele Piešťany, Lesy SR, Kompava) a množstvo iných zaujímavostí. Osobne mohli stretnúť paralympijských víťazov Jána Riapoša, Veroniku Vadovičovú či Miroslava Harausa, nevidiaceho majstra sveta v zjazdovom lyžovaní Mareka Kubačku, majsterku Európy v paralukostreľbe Dianu Pashchenkovú, parahokejistov, curlerov či ďalších paralympijských medailistov.  Celodennú ponuku atrakcií poskytovala tradične SPP zóna zábavy, na malom pódiu sa tancovalo na rôzne druhy hudby či hralo divadlo. Popoludnie patrilo od 15. hod. až do večera vystúpeniam na hlavnom pódiu, kde sa postupne predstavili Campana Batucada, raperka Sima, Adam Ďurica a Fragile. „Pohyb zabezpečuje nielen to, že raz budú ďalší olympijskí a paralympijskí víťazi, ale aj lepšiu a charakternejšiu spoločnosť. Preto je dôležité, aby takýchto pohybových projektov ako je Paráda, bolo čo najviac“, povedal predseda SPV…

V Tokiu znovu aj s utečencami

Špeciálny paralympijský tím utečencov pre budúcoročnú paralympiádu zostaví americká plavkyňa s kubánskymi koreňmi Ileana Rodriguezová. RPT (Refugees Paralympic Team) bude mať šesť členov.


Po dvojici pretekárov v Rio de Janeiro 2016 (sýrskom plavcovi Ibrahimovi al-Husajnovi a iránskom atlétovi Šahradovi Nasajpurovi) sa podľa najnovších informácii z Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) dočkáme utečeneckého tímu aj budúci rok na hrách v Tokiu. Tím bude mať členov a jeho zložením poveril IPC Američanku kubánskeho pôvodu Ileanu Rodriguezovú. Rodriguezová: Mala som šťastie„Je to pre mňa veľká česť. Ako utečenkyňa som mala v živote šťastie, že som dostala možnosť štartovať na paralympiáde. Som rada, že túto nádej budú môcť vďaka tomuto tímu zdieľať aj ostatní utečenci,“ tvrdí dnes 35-ročná paraplavkyňa Rodriguezová, ktorá sa dnes živí ako architektka v Miami. Ileana sa narodila na Kube, no po ťažkej mŕtvici, ktorá ju postihla už v dvanástich rokoch, prestala chodiť a bola odkázaná na invalidný vozík. „Na Kube to znamenalo, že som nemohla robiť nič iné, len zostať doma,“ priznala sa. Aj preto len s mamou opustila ako 15-ročná súrodencov a otca a presťahovala sa do Miami, kde začala s plávaním. „Vo vode sa môj hendikep strácal. Aj preto som si plávanie tak obľúbila,“ priznáva Rodriguezová. Na paralympiáde v Londýne 2012 sa predstavila v šiestich disciplínach a na sto metrov prsia si dokázala vybojovať bronz. Pred zrakmi celej rodiny, ktorá sa medzičasom presťahovala do Miami za ňou. „Z utečeneckého tímu mám radosť aj preto, lebo je to projekt IPC, ktorý dokáže spojiť národy. Bez ohľadu na politickú situáciu v krajinách…

Paralympijská sobota v RTVS

Jej prvú časť sa budete môcť užiť už v čase obeda, kedy prichádza na obrazovky tradičný mesačník Paralympijský magazín. Večer bude odvysielaný zostrih slávnostného galavečera k 25. výročiu SPV pod názvom „Superhrdinovia“.


Jedným z posledných športových podujatí zdravotne znevýhodnených športovcov pred uzavretím súťaží a športových hál bol 24-hodinový charitatívny stolnotenisový maratón v Žarnovici. Nechýbala na ňom ani kamera Paralympijského magazínu, ktorý ponúkne aj tréningovo-rehabilitačné sústredenie našich boccistov v Piešťanoch a príbeh úspešného zdravotne znevýhodneného paragolfistu Jaroslava Šalaváryho. Vrátime sa aj k športovej príprave paratlakárov v Bánovciach nad Bebravou a s Milanom Urbanom nazrieme za oponu spolupráce SPV a SPP. Paralympijský magazín vysiela Dvojka RTVS v sobotu 31. októbra od 12:00 hod. Dňa 18. februára si SPV pripomenulo 25. výročie svojho vzniku. Dopoludnia slávnostným valným zhromaždením v hoteli Double Tree by Hilton, kde boli ocenení naši najlepší a večer slávnostným galavečerom v novostavbe SND v Bratislave. Zostrih tohto výnimočného galavečera prináša Dvojka RTVS v rovnaký deň o 20:35 hod. pod názvom „Superhrdinovia“. Viac v tlačovej správe.

Návraty k Paráde VI.: na novom mieste s novou energiou

V roku 2017 sa podujatie Paráda rozlúčilo so Zelenou vodou a v roku 2018 sa prvýkrát predstavilo v Piešťanoch. Cestou sa zmenilo z „paralympijského dňa pre malých aj veľkých“ na „prvý bezbariérový festival“ a v krásnom areáli Kúpeľného ostrova odštartovalo ďalšiu kapitolu svojej existencie. 


Úvod obstaralo uvedenie knihy a DVD ZPH Pjongčang 2018 a odhalenie novej tabuľky k týmto hrám na Chodníku slávy, ktorý je inštalovaný priamo na Kúpeľnom ostrove. Prítomní boli všetci medailisti zo zimnej paralympiády, aj tí, ktorým sa cenné kovy v Kórei neušli. Ale aj zástupcovia partnerov, médií, rodinní príslušníci či podporovatelia para športu na Slovensku. Potom sa veľa športovalo, nechýbali vystúpenia umelcov na hlavnom pódiu (Baby band, Fragile, Sima Martausová, Byia, Sima a ďalší), ani bohatá tombola pre víťazov. Piešťanské podujatie, ktoré sa konalo ako súčasť novej komunikačnej platformy SPV „Sme si rovní“, si v krásnom zelenom prostredí našlo už počas prvého ročníka veľa priaznivcov.  (vg) Fotogaléria: https://spv.sk/media/filter/parada-2018-piestany    

Už vo štvrtok nový Paralympionik Plus

Čitatelia ho nájdu ako vloženú prílohu v denníku Plus 1 deň. Na 24 stranách opäť prináša aktuality z domáceho i svetového paralympijského športu, fotoreportáže, rozhovory, návraty k dôležitým športovým podujatiam. 


V októbrovom vydaní sme si pripomenuli spustenie prvého paraskifu na vodu na piešťanskej Sĺňave, turnaj v paragolfe i Európsky pohár v paracyklistike, ktorý sme ako jedno z mála medzinárodných podujatí na svete zorganizovali v Púchove. Slovom i obrazom si pripomíname oslavy 25. výročia založenia SPV i augustovú inauguráciu poštovej známky PH Tokio 2020.
Predseda predstavenstva SPP Milan Urban nám v rozhovore prezradí, aké energie hýbu našimi životmi. A nezabúdame ani na neradostné témy - ako ovplyvnili opatrenia proti pandémii COVID 19 paralympijský šport alebo prečo Slovensko stále nemá spinálnu jednotku.
Nezabudnite si kúpiť denník Plus 1 deň už tento štvrtok 29. októbra!


Návraty k Paráde V.: rok 2017 – labutia pieseň Zelenej vody

Ôsma PARÁDA bola posledná, ktorá sa konala v areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom. Tradične pripadla na sobotu, tentokrát 3. júna, a jej účastníci boli okrem iného svedkami osláv 11 medailí z Ria 2016 a uvedenia knihy a DVD o týchto hrách. 


„Boli to úžasné hry, s fantastickou atmosférou a také sú aj kniha a DVD. Verím, že pomôžu nielen si pripomínať, ale najmä motivovať mnohých našich spoluobčanov, ktorí prichádzajú do nášho hnutia následkom úrazu, ochorenia alebo len hľadajú zmysel života,“ povedal predseda SPV Ján Riapoš. Aj v roku 2017 prešlo bránami areálu okolo dvoch tisícok rodičov s deťmi, aby si vyskúšali viaceré športy, navštívili Zónu zábavy SPP či absolvovali vedomostné súťaže, napríklad v stánku SPV o paralympijskom hnutí.     Po skončení akcie a rozlúčke so Zelenou vodou niektorým vypadla z oka aj slza. Strávili sme tu krásnych osem ročníkov. Od roku 2018 našla Paráda svoj nový domov na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. (vg)

Medzi ocenenými aj zástupcovia paralympijského športu

Vo štvrtok 22. októbra sa na pôde SOŠV uskutočnilo zasadanie Kolégia F-P pri SOŠV. Okrem iného jedným z bodov programu bolo aj schvaľovanie cien Klubu F-P za rok 2020.


Medzi laureátmi individuálnych cien boli aj 3 návrhy z radov paralympijského hnutia a spomedzi navrhnutých 26 mien od rôznych subjektov sa dostalo pocty aj:

Veronike Vadovičovej – udelená Cena KFP SOŠV za aktívne šírenie a propagáciu myšlienok fair play a
Jurajovi Štefákovi - udelený diplom KFP SOŠV za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play.

Okrem individuálnych ocenení bol vyhlásený aj víťaz projektu Šport je šanca a ním sa stalo OZ Košice Crows. Víťazný projekt na nasmerovaný na vytváranie integračných podmienok na športovanie detí z centier pre deti a rodiny, kde jedným z partnerov pri realizácii dlhodobého projektu je aj SPV.

Informoval Samuel Roško, člen Kolégia FP SOŠV

Viac na: https://www.olympic.sk/clanok/kolegium-kfp-sosv-schvalilo-ocenenia-klubu-fair-play-sosv-za-rok-2020-v-ramci-projektu-sport

 


V „limitoch“ o PH v Tokiu

Ako to bude s Paralympijskými hrami 2021? Zamýšľajú sa reprezentačný tréner boccistov Martin Gabko a parastolní tenisti Martin Ludrovský a Peter Mihálik. 


Pýtal sa Stano Ščepán. Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v utorok ráno o 5:36 hod. na Rádiu Slovensko.


Návraty k Paráde IV.:  roky 2015 a 2016 v znamení Ria

V poradí XV. paralympijské hry zamierili prvýkrát do Latinskej Ameriky, konkrétne do brazílskeho Ria. A v rytme samby sa niesli aj dva ročníky Parády na Zelenej vode, ktorú svojou prítomnosťou obohatili športovci, pripravujúci sa na najväčší sviatok paralympijského športu.


2015 V sobotu 6. júna sa na VI. ročník podujatia zapojilo do športových aktivít vyše 700 detí. V krásnom počasí si vyskúšali stolný tenis, streľbu, lukostreľbu, bocciu, parakanoistiku, ale aj jazdu zručnosti na mechanickom vozíku či prekážkovú trať na bicykli. Veľkému záujmu sa tešila aj vedomostná súťaž o našom lesníctve, ktorá bola tiež jedným zo šiestich súťažných stanovíšť. Allianz - Slovenská poisťovňa sa predstavila v súvislosti s projektom Hľadáme talenty 2015, na ktorom spolupracovala v roku 2015 so SPV a Nadáciou Markíza. K tradičným speváckym hviezdam sa svojim programom pridali a obohatili kultúrnu stránku Parády zástupcovia ZUŠ, CVČ a ZŠ z Nového Mesta nad Váhom, Vavra Trio a ďalší. Moderátori vyspovedali okrem iných aj športovcov, ktorí sa zapojili do projektu Paralela. Atrakcie pre najmenších spestril zorbing. 2016 Siedmemu ročníku dominovalo Rio 2016, kam sa slovenskí paralympionici chystali o pár týždňov na paralympijské hry. Viacerí z nich sa osobne predstavili účastníkom Parády, ktorá tentokrát pripadla na sobotu 4. júna. Zástupcovia partnerov SPP pokrstili maskota Parádka pre Slovenské paralympijské družstvo Rio 2016 a ten na rozdiel od svojich predchodcov neodišiel do minulosti, ale stal sa aj trvalým maskotom Parády. Akcii na Zelenej vode dominovali v roku 2016 tričká oranžovej a modrej farby. Deti mali radosť z prítomnosti reprezentantov, ktorí ich zaúčali do tajov rôznych športov. Nechýbala Campana Batucada, Peter Cmorík ani lesný náučný chodník. …