Na otvorenie bazénov si možno počkajú až do augusta

28.04.2020

Na otvorenie bazénov si možno počkajú až do augusta

Paraplavci úplne stratili v dôsledku covid opatrení možnosti trénovať v bazénoch a fitnescentrách. Suchá príprava prebieha v domácom prostredí, kde každý volí podľa svojich možností cvičenie, posilňovanie, bicykel alebo handbike.


„Celá suchá príprava je komunikovaná medzi reprezentačným trénerom a plavcami. Raz týždenne mu posielajú informáciu o tom, čo robili, a v akých objemoch“, uviedol predseda ŠTK paraplávania Svätopluk Pacák.

Museli vynechať viacero plánovaných podujatí ako Česko - slovenský pohár (Pohárek 2020 v marci, Mistrovství ČR začiatkom júna), Majstrovstvá Rakúska (7. - 8. mája), ME 2020 na Madeire (13. - 17. mája), ktoré sú zatiaľ preložené na jeseň, podobne ako preteky World Para Series pod názvom IDM Berlín (18. - 21. júna), na ktorých sa slovenskí paraplavci pravidelne zúčastňujú. Ako to napokon bude s pretekmi v druhej polovici roka, je zatiaľ vo hviezdach...

„Za najväčší problém považujem nejasnosť situácie okolo plavcov. Bez otvorených plaveckých dráh nemajú možnosť zdokonaľovať sa, keďže majú menej tréningových možností ako napríklad strelci, stolní tenisti alebo boccisti. Takže základnou otázkou zostáva, kedy skončia plavecké obmedzenia. Podľa doterajších vyjadrení predsedu vlády budú bazény a hromadné podujatia až vo štvrtej fáze, čo môže byť až v auguste“, dodal predseda ŠTK. Po uvoľnení obmedzení by chceli postupne nabehnúť do výkonnostných tréningov a preveriť zdatnosť plavcov na kontrolných pretekoch ešte pred prvým „ostrým“ štartom.


Medailový úspech ďalšej slovenskej nádeje

Slovenská reprezentantka v parataekwondo Dominika Kuchtová sa 2. mája zúčastnila v Argentíne na súťaži Samjoko Won Poomsae 2020 a vo svojej kategórii do 15 rokov vybojovala zlatú medailu.


Súťaže sa zúčastnilo 523 športovcov z 38 krajín, z toho bolo 28 parašportovcov. Dominika dosiahla najväčší počet bodov zo všetkých v kategórii žien. Vďaka tomu získala aj ocenenie pre najlepšiu súťažiacu medzi ženami. Po medailových ziskoch Tomáša Mravca z Hnúšte ide o ďalší významný úspech v športe parataekwondo, konkrétne v disciplíne poomsae. Ide o súborné cvičenie, pomocou ktorého sa cvičenec sebazdokonaľuje o rôzne techniky po určených líniách pohybu systematickou cestou proti imaginárnemu súperovi alebo súperom, použitím variácií techník rukou a nohou. Dominika Kuchtová (10 rokov) patrí do okruhu vybraných paralympijských nádejí, ktoré sú podporované aj projektmi Nadácie SPV. Narodila sa ako jedna z dvojičiek v 24. týždni tehotenstva v Bratislave. Vážila iba 730 g a merala 31 cm, ale už od začiatku bola veľká bojovníčka. Dlho bol jej verným spoločníkom kyslík. Dnes má to veľké šťastie, že je chodiaca, a preto miluje všetok pohyb a rôzne športy. Zúčastnila sa motivačného kempu na  Remate, kde spoznala skvelých paralympijských športovcov, ktorí sú odvtedy pre ňu veľkým vzorom. Tvrdí, že šport je pre ňu všetko a veľmi túži byť raz aj ona veľkou športovkyňou.

V „limitoch“ tenisti na vozíku

Marek Gergely a Tomáš Masaryk porozprávali o športovaní počas karantény, resp. o vysporiadaní sa s obmedzeniami, ktoré priniesla pandemiá koronavírusu.


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Maďarskému hrdinovi vzal nohu vlak, život sovietsky vojak

Život píše o paralympijských hrdinoch rôzne príbehy. Maďari dodnes považujú za jedného zo svojich najlepších športovcov Olivéra Halassyho. Za to, čo dokázal, ale aj za okolnosti, ktoré sprevádzali a napokon aj ukončili jeho život.


Bol to elitný vodný pólista a plavec – Maďarsko reprezentoval na olympiádach v rokoch 1928, 1932 a 1936. V Amsterdame získal so svojim tímom striebro, následne v Los Angeles a v Berlíne zlato. A teraz to najdôležitejšie – Olivér Halassy bol hendikepovaný. Keď mal jedenásť rokov, prechádzajúci vlak mu amputoval časť nohy. Bol vôbec prvým športovcom so zdravotným znevýhodnením, ktorý sa zúčastnil na podujatí pod piatimi kruhmi. Inými slovami: paralympionik súťažil so športovcami bez hendikepu. V roku 1931 sa tešil z titulu majstra Európy po tom, ako Maďari zdolali vo finále Holanďanov. To, čo sa udialo o par hodín, vošlo do dejín. Halassy sa postavil na štart pretekov na 1500 metrov voľným spôsobom. Bol neskutočne unavený a vedľa neho stáli dvaja veľkí favoriti pretekov – Francúz Jean Taris a Talian Paolo Costolli. Pamätajte si, keď sa píšu veľké príbehy, papierové predpoklady sú nanič. Pretekalo sa v snehovej chumelici a rozhodcovia mali problém s meraním času. Halassy mal navyše na každej obrátke obrovské problémy – kvôli amputovanej nohe bol pri odraze omnoho pomalší ako jeho veľkí rivali. Po poslednej obrátke však zabral neuveriteľným spôsobom a v cieli mal náskok pred Talianom celý jeden meter. Absolútne vyčerpaného Maďara museli z bazéna vytiahnuť. Keď odchádzal do šatne, podopierali ho reprezentační kolegovia. Historické zdroje uvádzajú, že mu dali vypiť energetický nápoj, ktorým bol v tom čase mimoriadne sladený čaj. Keď sa následne ukázal…

Šport je najlacnejší prostriedok pre zdravú spoločnosť

MOV rozposlal národným olympijským výborom posolstvo svojho prezidenta MOV Thomasa Bacha. Venuje sa v ňom výzvam, ktoré pre hnutie priniesla pandémia nového koronavírusu a formuluje postoj MOV k rôznym problémom a k obrovskému významu športu pre spoločnosť.


Thomas Bach olympijskému hnutiu napísal, že nová situácia si vyžaduje solidaritu, kreativitu, odhodlanie a flexibilitu. „Všetci musia prinášať obete a robiť kompromisy. Mimoriadne podmienky si vyžadujú mimoriadne riešenia. Každý z nás musí urobiť svoju časť, vrátane MOV,“ uviedol Bach.
Prezident MOV zdôrazňuje aj význam športu pre inklúziu a integráciu. Niekedy je šport jedinou aktivitou, ktorá spája ľudí bez ohľadu na ich spoločenské, politické, náboženské, alebo kultúrne zázemie. Šport je podľa neho skutočný tmel, držiaci spoločnosť pohromade. Táto inkluzivita je podľa prvého muža svetového olympizmu ešte dôležitejšia v spoločnosti inak hlboko rozdelenej.
Viac na https://hnonline.sk/pr-clanky/2141774-sport-je-najlacnejsi-prostriedok-pre-zdravu-spolocnost


Príjmite výzvy Superfitu online a zapojte sa!

Slovenský paralympijský výbor (SPV) nedávno rozbehol jeden zo svojich ďalších projektov Superfit Online na stránke www.superfitonline.sk. Jeho hlavným zámerom je prinášať myšlienky z oblasti športu, prípravy, ale aj zaujímavé výzvy, do ktorých sa máte možnosť zapojiť. 


1. VÝZVA - DEŇ OTÁZOK A ODPOVEDÍ S OSOBNOSŤOU PARALYMPIJSKÉHO ŠPORTU https://superfitonline.sk/categories/den-otazok-a-odpovedi-s-paralympijskou-osobnostou/ V sobotu 2.5.2020 sme zavŕšili výzvu zlatej paralympijskej medailistky Michaely Balcovej na Deň otázok a odpovedí s osobnosťou paralympijského športu. Miška tak bola v sobotu v čase od 10:00 do 18:00 k dispozícii záujemcom na špeciálnom telefónnom čísle, či odpovedala na otázky prostredníctvom e-mailu. Výzva „Dňa otázok a odpovedí“ je založená na jednoduchom princípe, keď každá osobnosť paralympijského športu následne vyzve ďalšieho svojho kolegu (kolegyňu) z iného športového odvetvia, ktorému bude patriť telefónna linka o ďalší týždeň. Michaela Balcová tak vo svojej výzve odovzdala štafetu vynikajúcemu športovému strelcovi Radoslavovi Malenovskému, ktorý bude našou ďalšou „telefonickou osobnosťou“ už túto sobotu! Od stredy sa bude na stránke promovať jeho výzva a k myšlienke otázok a odpovedí z oblasti športu, či života, pribudne aj možnosť podporiť telefonicky, či e-mailom športové snaženie tejto paralympijskej osobnosti smerom k najvyšším športovým podujatiam, vrátane PH Tokio 2020. 2. VÝZVA REPREZENTAČNÉHO TRÉNERA MARTINA GABKA K OSTATNÝM ŠPORTOVÝM ODBORNÍKOM https://superfitonline.sk/categories/vyzvy/ Od nedele 3.5.2020 je aktívna ďalšia výzva – Výzva úspešného reprezentačného trénera boccie Martina Gabka k ostatným trénerom A Športovým odborníkom, ktorí sa tak môžu pridať k…

O OH a PH 2032 prejavila záujem India

Tamojšia olympijská asociácia (IOA) pripravuje dokumenty potrebné na kandidatúru. Konkurovať by jej mala Austrália s kandidatúrou juhovýchodného štátu Queensland a záujem má aj Indonézia. 


India bude v roku 2023 hostiť zasadnutie MOV, ktorého exekutíva navrhla za dejisko Bombaj. V roku 2026 chce zorganizovať aj olympijské hry mládeže. Proces oddialila pandémia koronavírusu, ale malo by sa v ňom pokračovať od decembra. "Teraz nie je čas, aby sme rokovali so sponzormi alebo vládou o kandidatúre na OH. Najprv musíme vyriešiť problém, ktorý momentálne trápi svet," povedal prezident IOA a člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Narinder Batra. (TA SR, vg)


Obmedzenia sa dotkli aj Fondu na podporu športu

Prečítajte si krátku správu z doterajšej činnosti Fondu na podporu športu, ktorú vypracoval predseda jeho správnej rady Jozef Gönci. Členom správnej rady je aj predseda SPV Ján Riapoš.


Vláda SR schválila návrh na vymenovanie členov správnej rady FnPŠ 11.12. 2019. Jeho ďalší rozvoj obmedzili súčasné limity ako vo všetkých oblastiach života. „S ohľadom na COVID-19 neviem povedať, či fond pri svojom založení postupuje rýchlo, alebo pomaly, no zodpovedne prehlasujem, že na tom pracujeme každý deň, napriek podmienkam, ktoré máme k dispozícii“, uviedol Jozef Gönci.  

V „limitoch“ aktuálne o tokijských hrách

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj do športovania našich paralympionikov. Viacerí sa v tomto čase mali už naplno pripravovať na paralympijské hry v Tokiu, ktoré organizátori odsunuli o rok. Po aktuálnych informáciách pátral Stano Ščepán u vedúceho Štábu PH Tokio Tomáša Vargu. 


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


IPC ruší plány na rok 2020

Vzhľadom na pandémiu COVID-19 Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) zrušil usporiadanie mimoriadneho valného zhromaždenia v roku 2020. Všetky náležitosti, ktoré mali byť predmetom tohto mimoriadneho VZ, presunie na rok 2021 alebo 2022.

 


„Pandémia vytvorila značné množstvo práce navyše pre všetkých členov IPC. Pretrváva neistota, obmedzenia týkajúce sa cestovania a stretnutí veľkých skupín. COVID-19 mal významný finančný vplyv na všetkých v rámci paralympijského hnutia“, uviedol prezident IPC Andrew Parsons.