Projekt "Na kolesách proti rakovine 2009" odštartuje v piatok 22. mája v Modre

14.05.2009

Projekt

Tohtoročný projekt "Na kolesách proti rakovine" štaruje v piatok 22. mája na námesti Ľ. Štúra v Modre podujatím "Mobilné fitnes".


Ani napriek  celosvetovej finančnej kríze slovenskí paralympionici neprestávajú bojovať proti rakovine, ktorá každoročne pripraví na Slovensku o život veľké množstvo ľudí. Už VII. ročníka tejto kampane, ktorej podstatou je prejdenie symbolickej trasy na nemotorovom kolieskovom prostriedku odštaruje SPV v Modre. Našou prioritou je každoročne zapájať do športových aktivít, ktoré sú vhodnou prevenciou v boji proti rakovine, čo najviac obyvateľov Slovenska. Preto  prichádzame s ďalšou inováciou -  s  heslom  „Na kolesách ... TOUR“ a s  „mobilným fitnes“ zavítame do 20 miest a obcí Slovenska. Mobilné fitnes bude vybavené šiestimi cyklotrenažérmi. Okoloidúci ľudia sa budú môcť pridať k cvičiteľom,  ktorí budú na hudbu v časovom intervale troch hodín precvičovať. Asistenti zaznamenajú v každom meste počet zapojených ľudí a vzdialenosť, ktorú počas troch hodín ľudia na šiestich bicykloch prešli. Výsledky z každého mesta budú zverejnené a víťazné mestá s najviac zapojenými ľuďmi a s najväčšou našliapanou vzdialenosťou budú ocenené. Prvým mestom kde sa táto aktivita predstaví je Modra.

 mestomiestodátum
1.ModraNámestie Ľ. Štúra22.5.2009
2.Popradnámestie Sv. Egídia27.5.2009
3.Liptovský MikulášNámestie osloboditeľov31.5.2009
4.NitraMestský park na Sihoti31.5.2009
5.TvrdošínMichalské námestie1.6.2009
6.Kováčováareál NRC Kováčová11.6.2009
 Bratislava, RužinovŠtrkovec13.6.2009
7.Turčianske Teplicenámestie  14.6.2009
8.TrnavaTrojičné námestie18.6.2009
9.Dunajská Lužnáfutbalový štadión21.6.2009
10.Banská Bystricanámestie SNP 23.6.2009
11.Partizánskenámestie SNP, pešia zóna24.6.2009
12.Púchovnámestie26.6.2009
13.Dolný KubínNámestie Slobody29.6.2009
14.KošiceHlavná ulica30.6.2009
15.Smoleniceareál zámku23.8.2009
16.PiešťanyNámestie Slobody9.9.2009
17.ŽilinaHlinkove námestie17.9.2009
18.Bratislava, Gymnázium A. EinsteinaSad Janka Krála18.9.2009
19.Bratislava, RužinovŠtrkovec26.9.2009
20.Smižanynámestie Pajdušáka14.10.2009

Naďalej budú v mestách pokračovať aktivity ako symbolická jazda a taktiež je v pláne i usporiadanie štyroch benefičných koncertov, ktoré už tradične tvoria kultúrnu časť projektu, za podpory významných osobností slovenskej aj zahraničnej hudobnej scény. Koncerty odštarujú v Turčianskych Tepliciach 14. júna 2009.

1.Turčianske Teplicenámestie14.6.2009
2.Dunajská Lužnáfutbalový štadión21.6.2009
3.Púchovnámestie26.6.2009
4.Smoleniceareál zámku Smolenice23.8.2009

Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na tri ciele:

Výskum – časť vyzbieraných finančných prostriedkov bude v spolupráci s Nadáciou Výskum rakoviny použitá na nákup prístroja Platničkový Real-time PCR slúžiaceho k výskumu rakoviny na Slovensku, ktorý je prvý a výnimočný prístroj schopný zanalyzovať ribonukleovú kyselinu RNA v tele človeka a upozorniť na možný výskyt rakovinového ochorenia. Hodnota prístroja je 44.000 Eur.

Liečba – v spolupráci s občianskym združením Rad Onko sa časť vyzbieraných finančných prostriedkov použije na nákup prístroja Gammacell  slúžiaceho k liečbe rakoviny.

Kompenzácia – posledná časť finančných prostriedkov bude použitá na nákup kompenzačných pomôcok pre ľudí postihnutých nádorovým ochorením a pre paralympijských športovcov.

Podporte boj proti rakovine i Vy!

Zapojte sa do projektu Na kolesách proti rakovine.

Absolvujte symbolickú jazdu, zapojte sa do aktivity „Mobilné fitnes“ vo vašom meste alebo navštívte niektorý z našich benefičných koncertov.

Boj proti rakovine môžete podporiť aj:

Ľubovoľným príspevkom do označených pokladničiek v mieste konania podujatia.

Ľubovoľným vkladom alebo bankovým prevodom na účet verejnej zbierky číslo 4001198272/7500 vedenom v ČSOB, a.s.

Zaslaním prázdnej SMS v hodnote 1 EURO na číslo 876 v sieti Orange Slovensko.

Suma 1 EURO je konečná, Orange Slovensko odvedie na zbierku 100% tejto sumy a samotné zaslanie SMS správy zákazníkovi nespoplatňuje.

Ďakujeme za vašu podporu a pomoc a tešíme sa na vás na podujatiach "Na kolesách proti rakovine" vo vašom meste.


IPC ruší plány na rok 2020

Vzhľadom na pandémiu COVID-19 Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) zrušil usporiadanie mimoriadneho valného zhromaždenia v roku 2020. Všetky náležitosti, ktoré mali byť predmetom tohto mimoriadneho VZ, presunie na rok 2021 alebo 2022.

 


„Pandémia vytvorila značné množstvo práce navyše pre všetkých členov IPC. Pretrváva neistota, obmedzenia týkajúce sa cestovania a stretnutí veľkých skupín. COVID-19 mal významný finančný vplyv na všetkých v rámci paralympijského hnutia“, uviedol prezident IPC Andrew Parsons.


Preložená paralympiáda už posúva aj ďalšie podujatia

Majstrovstvá sveta v paraatletike, ktoré sa mali konať v septembri budúceho roku, boli presunuté na 26. augusta - 4. septembra 2022. Toto rozhodnutie vyplynulo z preloženia tokijských PH 2020 do roku 2021 z dôvodu pandémie koronavírusu. 


Podujatie s plánovanou účasťou 1 300 športovcami zo 100 krajín, ktorí by mali súťažiť na Universiade Memorial Stadium, sa takto vyhne kolízii s paralympiádou.

„Od oznámenia nového časového plánu paralympijských hier v Tokiu 2020 sme spolu s miestnym organizačným výborom Kobe hľadali nový termín majstrovstiev. Nebola to jednoduchá úloha, pretože sa zaoberáme bezprecedentnými okolnosťami a chcel by som sa preto poďakovať mestu Kobe, miestnemu zastupiteľstvu, všetkým našim partnerom a zainteresovaným stranám za podporu“, povedal najvyšší predstaviteľ svetovej paraatletiky Haozhe Gao.

Kobe 2022 bude po paralympijských hrách prvou významnou para súťažou v Japonsku a bude pokračovať v odkaze týchto hier.


Tokijské hry sa pripravujú bez ohľadu na vakcínu

Konanie hier v Tokiu nebude závisieť od vývoja vakcíny proti novému koronavírusu. Vyhlásil to člen MOV John Coates, ktorý dohliada nad organizáciou hier. Coates reagoval na slová prezidenta Japonskej lekárskej asociácie Jošitakeho Jokokuru.


Ten vyjadril presvedčenie, že budúcoročné hry bude možné usporiadať iba v prípade existencie vakcíny alebo účinného lieku na koronavírus. "Toto vyhlásenie som vzal na vedomie. Od Svetovej zdravotníckej organizácie sme však dostali radu, aby sme ďalej plánovali organizáciu hier v stanovenom termíne, čo aj robíme. To je nezávislé od vývoja vakcíny. Každopádne, bolo by pekné mať ju v čase konania olympijských hier k dispozícii," citovala šéfa Austrálskeho olympijského výboru agentúra DPA. MOV už v marci rozhodol o presunutí hier z tohto leta na to budúce pre pandémiu. V Japonsku trvá už mesiac núdzový stav, v stredu evidovali v krajine viac ako 13.700 prípadov ochorenia COVID-19 a 394 úmrtí. Celosvetovo zaznamenali vyše 3,1 milióna nakazených a viac ako 217-tisíc mŕtvych.

 


Užitočná stránka Superfit pre všetkých

Slovenský paralympijský výbor spustil stránku www.superfitonline.sk, ktorá je výsledkom niekoľkotýždňovej tímovej práce s cieľom vytvoriť priestor pre populárnu online komunikáciu s čo najširším okruhom členov paralympijskej rodiny.


Špeciálne v tomto náročnom období mimoriadnej situácie boja proti infekcii Covid-19, ale aj v období, ktoré všetci veríme, že čoskoro vystrieda opatrenia karantény, zrušenia športových súťaží, podujatí a obmedzenej prevádzky športovísk.

Na začiatku bol jednoduchý nápad a myšlienka dostať sa čo najjednoduchšie do „obývačiek“ športovcov, úspešných paralympionikov, mládežníkov, alebo rodín so zdravotne znevýhodneným dieťaťom v tomto zložitom období.

Projekt SUPERFIT je projektom Slovenského paralympijského výboru, ktorý sa realizuje od roku 2019 formou pobytových kondičných sústredení v stredisku Remata. Jeho prenesením do online priestoru vzniká modifikovaný projekt SUPERFIT ONLINE, ktorý okrem videí kondičného a technického tréningu ponúkne názory športových odborníkov, výzvy a súťaže, zaujímavé metodické materiály, či športové e-publikácie. 

Na stránke si môže každý priaznivec paralympijského športu nájsť svoju oblasť, ktorá mu pomôže športovo i osobnostne napredovať.

Cvičte, vzdelávajte sa, sledujte denne nové videá, články a príspevky a hlavne zdieľajte, nech je používateľov tejto prospešnej stránky každý deň viac!

BUĎTE FIT - VEĽA ŠŤASTIA PROJEKTU SUPERFIT!

 

 


Na otvorenie bazénov si možno počkajú až do augusta

Paraplavci úplne stratili v dôsledku covid opatrení možnosti trénovať v bazénoch a fitnescentrách. Suchá príprava prebieha v domácom prostredí, kde každý volí podľa svojich možností cvičenie, posilňovanie, bicykel alebo handbike.


„Celá suchá príprava je komunikovaná medzi reprezentačným trénerom a plavcami. Raz týždenne mu posielajú informáciu o tom, čo robili, a v akých objemoch“, uviedol predseda ŠTK paraplávania Svätopluk Pacák. Museli vynechať viacero plánovaných podujatí ako Česko - slovenský pohár (Pohárek 2020 v marci, Mistrovství ČR začiatkom júna), Majstrovstvá Rakúska (7. - 8. mája), ME 2020 na Madeire (13. - 17. mája), ktoré sú zatiaľ preložené na jeseň, podobne ako preteky World Para Series pod názvom IDM Berlín (18. - 21. júna), na ktorých sa slovenskí paraplavci pravidelne zúčastňujú. Ako to napokon bude s pretekmi v druhej polovici roka, je zatiaľ vo hviezdach... „Za najväčší problém považujem nejasnosť situácie okolo plavcov. Bez otvorených plaveckých dráh nemajú možnosť zdokonaľovať sa, keďže majú menej tréningových možností ako napríklad strelci, stolní tenisti alebo boccisti. Takže základnou otázkou zostáva, kedy skončia plavecké obmedzenia. Podľa doterajších vyjadrení predsedu vlády budú bazény a hromadné podujatia až vo štvrtej fáze, čo môže byť až v auguste“, dodal predseda ŠTK. Po uvoľnení obmedzení by chceli postupne nabehnúť do výkonnostných tréningov a preveriť zdatnosť plavcov na kontrolných pretekoch ešte pred prvým „ostrým“ štartom.

V „limitoch“ o rodičovskej obetavosti

Len ten, kto to prežíva na vlastnej koži, dokáže pochopiť nesmiernu obetavosť rodičov zdravotne znevýhodnených športovcov. Stano Ščepán do svojej mozaiky oslovil aktívneho tenistu na vozíku Tomáša Masaryka a po ňom matky troch úspešných dievčat...


... - parastrelstrelkyne Kristíny Funkovej, boccistky Michaely Balcovej a paraplavkyne Tatiany Blattnerovej. 

Počúvajte reláciu „Bez limitov“, v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Lockout postihol najmä nováčikov

Parahokejisti absolvovali svoj posledný spoločný tréning na ľade 3. marca v Dolnom Kubíne. Odvtedy všetci trénujú individuálne podľa vlastného tréningového plánu.


„Veríme, že chalani pristupujú k svojej príprave zodpovedne, keďže nás čaká náročná sezóna“, uviedol manažér reprezentačného tímu Miroslav Dráb a pokračoval: „Mali sme naplánované prípravné zápasy s českou reprezentáciou v Ostrave, kde sme chceli dať priestor aj novým hráčom. Taktiež sme to brali  ako generálku na Majstrovstvá Európy, ktoré sa mali konať práve v týchto dňoch vo  švédskom Östersunde. Ukončiť úspešnú sezónu 2019/2020 sme chceli na turnaji v ruskom Soči, ale bohužiaľ sa pre nás skončila omnoho skôr“. Po skončení obmedzení majú v pláne urobiť  spoločné stretnutie celého tímu, čo najrýchlejšie nabehnúť do tréningového procesu a pripraviť sa na sezónu 2020/2021, v ktorej čaká slovenskú reprezentáciu premiérová účasť v A kategórii MS medzi osmičkou najlepších tímov sveta. „Obmedzenia azda najviac uškodili nováčikom, ktorí tak prišli o možnosť ďalej sa rozvíjať. Bohužiaľ, nikto nevie dokedy táto situácia potrvá. Jedným z problémov môže byť financovanie na ďalšiu sezónu.  Zatiaľ si nikto netrúfa povedať, s akým rozpočtom budeme do nej vstupovať“, dodal Miroslav Dráb. Slovensko si účasť medzi najlepšími vybojovalo v novembri v Berlíne, kde na MS B kategórie 2019 obsadilo druhú postupovú priečku za Ruskom.   

Svetový šampionát na ceste zrušený

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v piatok informovala o zrušení Majstrovstiev sveta 2020 v cestnej paracyklistike, ktoré sa mali pôvodne konať 4. - 7. júna v belgickom meste Oostende.


Už minulý týždeň bolo jasné, že MS sa v tomto termíne konať nebudú, keďže UCI pre pandémiu COVID19 zastavila organizovanie všetkých podujatí vo svojom medzinárodnom kalendári predbežne do 1. júla. Organizátori majstrovstiev sveta spolupracovali s miestnymi úradmi v Oostende v snahe presunúť MS na neskorší dátum. Alternatívny termín sa nakoniec nepodarilo nájsť z dôvodu, že miestne úrady sa rozhodli zrušiť všetky športové podujatia v meste v roku 2020.

Rovnako bez náhrady termínu sú zrušené preteky Svetového pohára v Kanade (Baie-Comeau, 5. - 7. augusta 2020). Svetový pohár v talianskom Castiglione della Pescaia (27. - 30. mája 2020) je predbežne odložený. UCI je kontakte s organizačným výborom a v hre je možnosť presunutia SP na koniec tohto roka. Všetko však závisí od priebehu globálnej zdravotnej krízy.

„Teraz je dôležité, aby naši cyklisti ostali zdraví, pokračovali v príprave na Tokio a aj napriek nepriaznivým skutočnostiam nestratili motiváciu trénovať“, uviedol reprezentačný tréner paracyklistiky Branislav Režňák.


Zásady pre vonkajšie športové aktivity

Prečítajte si usmernenie k opatreniu Úradu verejného zdravotníctva SR vo veci prevádzky vonkajších športovísk pre bezkontaktný šport a podmienky pre vonkajšie športové aktivity, vykonávané organizovaným spôsobom pod vedením športového odborníka.


Celé znenie v prílohe.