"Hudobný festival" Na kolesách ... TOUR 2009 v Smoleniciach

25.08.2009

Na benefičnom koncerte "Na kolesách ... TOUR 2009" v Smoleniciach bola naozaj úžasná atmosféra. Tento 12 hodinový hudobný maratón si nenechalo ujsť viac ako 3000 ľudí.


Vďaka pánovi Záreckému, starostovi obce Smolenice, obecnému úradu, šikovným ľudom zo Smoleníc a hlavne manželom Škrabákovcom sa v Smoleniciach podarilo usporiadať naozaj jedinečné podujatie. Najlepší koncert v doterajšej histórii organizovania benefičných koncertov si nenechalo ujsť viac ako 3000 ľudí z celého okolia. Počas 12 hodín živej hudby vystúpilo 17 účinkujúcich - Miška Marienková, skupina DOMI, Campana Batucada, La Gioa, Peter Lipa, Jan Kryl, Daniel Junas, Marián Bango, Robo Opatovský, Dominika Mirgová, Zuzana Smatanová, Lazaro, Iveta Bartošová, skupiny Aya a Smola a hrušky, T.O.P creew a Turbo Boost. Všetci účinkujúci vystúpili bez nároku na honorár, ba dokonca väčšina sa zriekla i nároku na preplatenie cestovných nákladov, za čo im patrí obrovská vďaka.

Počas podujatia prebiehala i aktivita "Mobilné fitnes", do ktorej sa zapojilo 57 ľudí, ktorí celkovo našliapali 666 km, čo je najviac zo všetkých doterajších 15 miest a obcí, kde sa aktivita uskutočnila. Zostáva nám však ešte 5 miest a obcí, ktoré by mohli tento rekord prekonať.

Publikum svoju vďačnosť za koncert a súcit s ľuďmi chorými na rakovinu prejavilo i svojou štedrosťou. Do pokladničiek verejnej zbierky prispeli sumou 3724,14 EUR (112 193,44 Sk). Taktiež bol veľký záujem i o dražbu 5 kusov tričiek s podpismi všetkých účinkujúcich. Tričká sa spolu vydražili za 680 EUR. Tieto peniaze taktiež putovali do verejnej zbierky.

Ďakujeme organizátorom v Smoleniciach za krásne podujatie. Taktiež patrí veľká vďaka i ľudom, ktorí sa na koncerte zúčastnili a prispeli do verejnej zbierky.

Vaša pomoc znamená nádej.

Fotky z podujatia nájdete na našej stránke v rubrike fotogaléria.


Organizovaný šport si dal pauzu aj v tenise na vozíku

Slovenský reprezentant v tomto športe Marek Gergely sa tiež musí vyrovnať s obmedzením tréningov. V Riu 2016 mu zhatila štart absencia Slovenska v tímovej súťaži, o Tokio 2020 bojoval s o to väčším zanietením.  


„Organizované tenisové tréningy boli z dôvodu uzavretia tenisových kurtov zo známych dôvodov prerušené, uzavreté sú aj fitness centrá. Organizovaný šport si dáva pauzu, takže možnosti tréningov zostávajú iba individuálne. Vhodné sú outdoorové aktivity v prírode, handbike, hrádza, lesoparky. Samozrejme, keď sú prázdne“, povedal.

Posun hier o rok mu dáva viac času na testovanie a úpravy na novom tenisovom vozíku, ktorý skúša od konca minulého roku. „Testovanie a dolaďovanie prebieha týždne až mesiace. Často sú potrebné výmeny na vozíku s dodávajúcou českou firmou Ultina, kde sa riešia technické zmeny. Testovanie vozíka je počas sezóny kvôli prebiehajúcim turnajom skoro vylúčené, šanca je len medzi sezónami, čo je v tenise na vozíku tak dva mesiace. Tak využívam teraz túto možnosť“, vysvetlil.

Naša jednotka mala v pláne absolvovať za pol sezóny približne desiatku turnajov – najmä v stredne Európe (Rakúsko, Nemecko, Česko, Poľsko,  Chorvátsko), v pláne figuroval aj výjazd na dva turnaje v Rusku. Koronavírus však mení plány aj tenistom...


Anketa k aktuálnej situácii

Učená právnická spoločnosť pripravila pre športovú obec dva dotazníky, ktorých cieľom je pomôcť slovenskému športu v súvislosti s negatívnymi dopadmi, ktoré vyvolali a ešte prinesú opatrenia ohľadom koronavíru COVID-19.


Vážená dáma, vážený pán, priatelia športu, v rámci Učenej právnickej spoločnosti sme sa rozhodli napomôcť slovenskému športu v súvislosti s negatívnymi dopadmi, ktoré vyvolal a ešte akiste aj prinesie koronavírus COVID-19 do oblasti športu. Preto sme sa podujali za spolupráce s expertmi na športový manažment, daňovú, ekonomickú a právnu oblasť pripraviť pre športovú obec a pre štát dve ankety/dotazníky podľa typu subjektov (dotazník pre právnické osoby a dotazník pre fyzické osoby) a ich rolí v rámci slovenského športu. Touto cestou by sme si Vás dovolili požiadať titulom Vašej znalosti športu o účasť na tejto ankete a súčasne požiadať Vás byť nápomocný v jej rozšírení v rámci športovej komunity v ktorej pôsobíte, aby sa tak do výstupných dát ankiet dostali aj informácie a podnety klubov, športových odborníkov a športovcov z prostredia Vášho športového odvetia. Viac informácií o našej aktivite a predovšetkým o ankete nájdete v článku tu: http://www.ucps.sk/ANKETA_SPORT_COVID_19 alebo tu: https://www.facebook.com/762997810421970/posts/2916457978409265/?d=n   Anketu UčPS na zistenie dopadov krízy na športové odvetvie privítal a aktívne podporil aj pán Ivan Husár, štátny tajomník pre šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Veľmi pekne ďakujeme a zostávame s úctou a pozdravom UčPS tím Učená právnická spoločnosť, o. z.  

Marek Kamzík verí, že o rok bude ešte silnejší

Opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu zasiahli aj do života slovenských paralympionikov. Zisťovali sme, ako ich obmedzili v tréningovom procese, ktoré podujatia sa im zrušili, a ako prijali správu o preložení tokijských hier na rok 2021.   


Reprezentant v paratlaku na lavičke Marek Kamzík sa naštartoval do paralympijského roka tým najlepším spôsobom. V druhej polovici februára získal na podujatí Svetového pohára v Manchestri svoju vôbec prvú medailu z veľkého medzinárodného podujatia, keď obsadil 2. miesto v súťaži + 107 kg. „Mal som cestovať 12. apríla na ďalší Svetový pohár do Dubaja, kde sa mohlo rozhodovať o mojom postupe do Tokia. Napriek tomu, že mám limity splnené, priamy postup ešte nemám istý“, uviedol športovec, ktorý na paralympiáde debutoval pred štyrmi rokmi v Riu. „Preto som v podstate stále v príprave, aj keď v obmedzených podmienkach a musím dokončiť tréningový cyklus, aby sme zistili ako mám vlastne natrénované. Všetko konzultujem s mojim trénerom Michalom Čaplom. Uvidíme, čo bude ďalej, nik to v momentálnej situácii netuší“, pokračoval.

Marek sa vyjadril aj k preloženiu PH na budúci rok. „Najskôr to bolo trošku sklamanie, ale vzápätí to moja hlava vyhodnotila pozitívne vzhľadom k danej situácii, lebo zdravie je najdôležitejšie. Som pozitívne nastavený a tak aj beriem ďalšiu prípravu. Verím, že o rok budem do Tokia ešte silnejší“.  (vg)


Stav bariér – mobilita a dostupnosť

Problematika mobility a interoperability, ktorá je priamo naviazaná na potreby občanov a návštevníkov Slovenska, je vzhľadom na legislatívne prostredie v SR  stále nedoriešená. Prečítajte si zaujímavú štúdiu k tejto problematike.


Pod názvom „Stav bariér k mobilite a dostupnosti základných ľudských potrieb na Slovensku za rok 2019" ju vyhotovila dvojica Petr Kučera – Beáta Gavurová z Technickej univerzity v Košiciach. „Naša fakulta Prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, ktorá ako jediná vychováva odborníkov vo všetkých módoch dopravy v rámci vysokoškolského vzdelávania na Slovensku, má záujem byť aktívna aj v preprave osôb s rôznymi zdravotnými obmedzeniami v týchto dopravných prostriedkoch. Sme pripravení byť nápomocní v teoretickom aj aplikačnom výskume v oblasti bezbariérovosti a zvyšovaní mobility týchto cestujúcich“, píšu autori. Štúdiu nájdete v prílohe.

Slovakia Open 2020 v para stolnom tenise sa konať nebude

Predseda SPV Ján Riapoš dnes podpísal s ITTF dohodu o zrušení tohto turnaja v roku 2020. Podujatie malo byť pôvodne jednou z posledných previerok formy na PH 2020 v Tokiu. 


„Začíname prípravu turnaja pre budúci rok, ktorý by mal byť v tom istom termíne od 18. do 22. mája 2021, na čo som už zarezervoval tradičné dejisko Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Teším sa na spoluprácu pre SO 2021“, uviedol predseda SPV a zároveň riaditeľ turnaja.

https://www.ittf.com/2020/03/29/ittf-executive-committee-follow-meeting-covid-19/


 Tokijská paralympiáda už pozná nový termín

O presune PH 2020 na budúci rok sa rozhodlo ešte počas minulého týždňa. Dnes je známy nový termín konania: od 24. augusta do 5. septembra 2021. Národným paralympijským výborom to dnes oficálne oznámil prezident IPC Andrew Parsons. 


„Bolo nevyhnutné, aby sme rýchlo našli nový dátum pre paralympijské hry, aby plánovanie a príprava mohli pokračovať“, uviedol 512 dní pred začiatkom hier. Po potvrdení termínu bude podľa jeho slov IPC pracovať so všetkými príslušnými medzinárodnými federáciami na stanovení nových kvalifikačných kritérií. Všetci športovci, ktorí sa už do Tokia kvalifikovali, však už zostanú kvalifikovaní, potvrdil Parsons a vyzval všetkých, aby v tomto ťažkom období zostali v bezpečí so svojimi rodinami a priateľmi.   Viac v prílohe.

„Limity“ s predsedom SPV Jánom Riapošom

V dôsledku pandémie koronavírusu COVID-19 organizátori v Tokiu presunuli tohtoročné hry na rok 2021. Stano Ščepán sa spýtal predsedu Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoša ako prijali naši paralympionici novú realitu... 


Počúvajte rubriku „Bez limitov“ v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko. 


Videá pre efektívne využitie času

Obdobie koronavírusu kladie na športovcov, trénerov, aj na nás ostatných špecifické nároky. Preto sme v spolupráci so športovým psychológom Petrom Kuračkom pripravili videá, ako možno efektívne využiť tento čas.


Veríme, že pomôžu športovcom a trénerom lepšie zvládnuť toto obdobie a efektívne ho využiť pre ďalší rozvoj. Videá nájdete na nasledujúcich linkoch.

pre trénerov:

https://www.youtube.com/watch?v=DLAlyOTDcQo&t

pre športovcov:

https://www.youtube.com/watch?v=M6CB6uzNDVY

 

Prajeme Vám veľa zdravia do nasledujúcich týždňov a rýchly návrat na športoviská!

 

Autor videí: Peter Kuračka, športový psychológ, kouč

www.sportovypsycholog.sk


Odloženie hier v Tokiu prinesie obrovské dodatočné náklady

Vo štvrtok to uviedol výkonný riaditeľ organizačného výboru Toširo Muto. Novozložená pracovná skupina bude mať za úlohu čeliť tejto bezprecedentnej a zložitej výzve.


"Každý z nás sa bude musieť snažiť zabezpečiť, aby sme vyriešili problémy, ktorým čelíme. Dodatočné výdavky budú podľa nás obrovské, a preto musíme vyvinúť veľké úsilie aj na strane príjmov," povedal. Nespresnil však sumu, o ktorú by sa mal rozpočet zvýšiť po odklade olympijských a paralympijských hier.

Podľa japonského denníka Nikkei je momentálny hrubý odhad dodatočných nákladov približne 2,47 miliardy eur. V tom už sú okrem iného započítané aj prenájmy športovísk a ďalších priestorov, zabezpečenie hotelov na nový termín či predĺženie platieb pre personál a pracovníkov bezpečnostných služieb. Organizátori OH 2020 spolu s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) v utorok pre pandémiu koronavírusu rozhodli o odložení podujatia na budúci rok, rovnako ako PH, ktoré sa mali začať v auguste.  Olympiáda zatiaľ nepozná nový termín, uskutoční sa však najneskôr v lete 2021. "Verdikt padne v čo možno najkratšom čase," vyhlásil podľa agentúry AFP prezident organizačného výboru Joširo Mori. (TA SR)