Ďalší z koncertov v Smoleniciach

31.07.2008

Ďalší zo siete koncertov "Na kolesách ... TOUR 2008" sa uskutoční 31. augusta 2008 od 16.00 hod v Smoleniciach pri zámku pod záštitou obce Smolenice.


Vystúpia Zuzana Smatanová, Dominika Mirgová, Martina Šindlerová, Robo Opatovský, skupiny AYA, Metalinda a mnohí ďalší.

Srdečne vás na koncert pozývame.


Ďalšia rana nezlomnému bojovníkovi - Talian Alex Zanardi opäť bojuje v nemocnici

Život mu uštedril ďalšiu nečakanú ranu. Po minulotýždňovej zrážke jeho handbiku s protiidúcim kamiónom počas štafetových pretekov v Toskánsku, leží bývalý taliansky pilot formuly 1 a štvornásobný paralympijský šampión v cyklistike, Talian Alessandro Zanardi, opäť v nemocnici.


Vedenie nemocnice v meste Siena uviedlo, že jeho stav je vážny, no stabilizovaný. Za dnes 53-ročného nezlomného bojovníka však dýchajú prístroje. Udržujú ho v umelom spánku. „Situácia je vážna, no operácia dopadla dobre. Viac sa dozvieme, keď sa preberie,“ vysvetlil primár neurochirurgickej kliniky Giuseppe Olivieri. Keď myseľ nepochybuje Ak však osud dvanásťnásobnému majstrovi sveta ponúkne ešte šancu pobiť sa o svoje miesto na tomto svete, je viac než isté, že ju Zanardi využije naplno. Je to bojovník, ktorý nefrfle na svoj osud, nenadáva na jeho nepriazeň. Práve naopak. je dôkazom, že záleží len na nás, ako sa k životu postavíme. Ani hrôzostrašná nehoda spred devätnástich rokov na nemeckom okruhu Lausitzring, pri ktorej ako 35-ročný prišiel o obe nohy (jednu nad, druhú pod kolenom) Alexa nezlomila. Len na chvíľu paralyzovala. „Ešte v nemocnici som sám sebe v duchu položil otázku, či budem schopný fungovať ďalej aj bez nôh, no moja myseľ o tom nikdy nezapochybovala,“ priznal po havárii. Hororovú nehodu z Lausitzringu vraj nikdy za katastrofu nepovažoval. „Klásť si otázku, prečo sa to stalo práve mne? Urobil som v živote urobil niečo inak než ostatní, keď sa mi to prihodilo? To je absolútne mrhanie časom, minulosť nezmením. Radšej sa sústredím na prítomnosť a všetku energiu venujem tomu, ako spraviť svoj život ešte lepším,“ tak znie Zanardiho životné krédo. Krédo muža, ktorý už však dávno nesúťaží len pre seba samotného. „Pred…

   V „limitoch“ o štarte paralympijskej televízie

V pravidelnej rubrike sa budeme venovať novej internetovej Paralympijskej TV. V zhutnenej podobe na malom zvukovom priestore predstavíme ideu, zámery aj motivačný impulz vzniku internetových paralympijských programov a načrieme aj do pripravovaného spektra programov a ambícií tvorcov.


Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


 Medzinárodný úspech slovenskej rozhodkyne v boccii

V Medzinárodnej športovej federácii boccie (BISFed) bude mať po niekoľkých rokoch opäť svoje zastúpenie aj Slovensko a to vďaka 30 ročnej rozhodkyni Martine Kinčešovej.


Martina bola prijatá za členku komisie pravidiel s medzinárodným zastúpením z amerického kontinentu, Európy či Ázie a bude jednou z odborníkov na tvorbu nových pravidiel tohto paralympijského športu. “Po dlhšej dobe hľadali do komisie nových členov a som veľmi rada, že budem môcť zúžitkovať moje skúsenosti a prispieť tak už v tomto roku k zapracovávaniu mnohých zmien, ktoré budú platiť ďalšie 4 roky paralympijského cyklu,” vysvetľuje Martina. S bocciou Martina začala na strednej škole, keď ju na jeden z tréningov zavolal jej spolužiak, hráč kategórie BC4, Martin Burian. Na tréningu ju oslovil reprezentačný tréner Martin Gabko s otázkou, či sa nechce stať národnou rozhodkyňou. „Martina vtedy ponuku prijala a od jej stredoškolských študentských čias je plnohodnotnou súčasťou slovenskej boccie. Po všetkých rokoch našej spolupráce môžem s čistým svedomím povedať, že okrem svojej role mimoriadne úspešnej a spravodlivej rozhodkyne, je veľkým prínosom a pevným pilierom tohto športu na Slovensku,“ dodáva Martin Gabko. “Áno, s Martinom úzko spolupracujeme od úplného začiatku, a to že som sa stala súčasťou komisie je aj jeho zásluha za všetky tie roky, čo to spolu v boccii ťaháme,” s úsmevom hovorí Martina. Národný rozhodcovský kurz absolvovala ešte v roku 2006 a o päť rokov neskôr získala aj certifikát medzinárodného rozhodcu. V roku 2019 bola zvolená za predsedníčku Športovo-technickej komisie boccie a posledné štyri roky taktiež plní funkciu…

Odvážna introvertka sa prestrieľala všetkým

Portál sport.sk priniesol príbeh ďalšej paralympijskej „superhrdinky“ – tentokrát venuje veľký priestor viacnásobnej paralympijskej víťazke v streľbe Veronike Vadovičovej, v ktorom mapuje jej cestu k úspechom od útleho veku.


Veronika Vadovičová (37) je najúspešňejšou slovenskou zdravotne postihnutou strelkyňou. Na piatich PH si dohromady vybojovala tri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Vo svete je považovaná za absolútnu špičku. Koľko detí s najťažšou formou rázštepu chrbtice prežije? Koľko z nich sa postaví na nohy? A aké percento dosiahne na paralympijské zlato? Ponúkame vám ďalší príbeh o človeku, ktorý dokázal prekonať samého seba. Prečítajte si ďalšiu časť seriálu Superhrdinovia, ktorý prináša autobiografické príbehy úspešných slovenských športovcov so zdravotným znevýhodnením. (Spracoval Michal Čarnoky) PRÍBEH VERONIKY VADOVIČEJ - Nemala prežiť ani jediný deň- Napriek hendikepu, žiadna šikana- Hrdzavé prekvapenie v pirátskom kufri- Tvrdé zoznámenie s realitou- Zo dna ku hviezdam- Láska na Pokeci- Neuveriteľná disciplína a odriekanie- Medailová oslava v brazílskom McDonalde- Čas začať konečne žiť Lekári mi nedávali šancu na prežitie. Odjakživa som veľký introvert. Zrejme to súvisí s tým, že kvôli hendikepu a operáciám som už od detstva bola vždy akosi odtrhnutá od svojich rovesníkov, a tak som potom veľmi ťažko sama nadväzovala priateľstvá. Nakoniec som sa s tým však dokázala popasovať. Ako aj s mnohými ďalšími prekážkami. Keď som sa narodila, lekári mi nedávali viac ako deň života. Prakticky ma považovali za beznádejný prípad. Mala som totiž najťažšiu formu rázštepu chrbtice. Znamená to, že niekoľko stavcov bolo otvorených a miecha vytŕčala von. Okamžite po…

   Nadácia SPV o podpore mladých športovcov

V Piešťanoch sa včera konalo zasadnutie Nadácie Slovenského paralympijského výboru za účasti jej predsedu správnej rady Imricha Béreša a predsedu SPV a správcu Nadácie SPV Jána Riapoša, na ktorom bola okrem iného predstavená výzva k podpore mladých športovcov v rámci partnerstva so spoločnosťou Nero Drinks.


Nadácia SPV sa dlhodobo sústreďuje na projekty podpory mladých nádejí, ktoré pomáhajú hľadať nasledovníkov súčasných paralympijských medailistov. Okrem toho sa členovia nadácie venovali výročnej správe za rok 2019, výzve k darovaniu krvi v spolupráci s SOŠV a Nadáciou SOŠV, Paralympijskému centru v Piešťanoch a ďalším aktuálnym informáciam. Pripomenuli si aj dlhoročného člena paralympijskej rodiny a člena Nadácie SPV Srečka Mustagrudiča, ktorý na jar opustil naše rady.  

 Tatar prijal výzvu, krv však darovať nemohol

Spoločný projekt paralympionikov a olympionikov „Športová krv“ prišla podporiť ďalšia osobnosť slovenského športu - do odberného centra Národnej transfúznej služby na Kramároch sa dostavil útočník Montrealu Canadiens Tomáš Tatar.


Prijal výzvu prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antona Siekela a rozhodol sa podporiť kampaň #Sportovakrv osobnou návštevou. "Som typ človeka, ktorý neodmieta výzvy. Iniciatívy, v ktorých ide o dobrú vec, vždy rád podporím. Ihly sa nebojím, preto som dlho nerozmýšľal a rozhodol sa ísť darovať krv. Uvedomujem si, že vzácnej tekutiny nie je nikdy dosť a častokrát môže transfúzia zachrániť niekomu život," uviedol Tatar. Dvadsaťdeväťročný hokejista pred odberovým pracoviskom NTS vyplnil pripravený dotazník darcu krvi. Následne sa dozvedel, že aj vzhľadom na svoj nedávny pobyt v zahraničí i momentálnu vrcholovú prípravu nemôže darovať krv: "Je mi ľúto, že som tentoraz nemohol pomôcť. Dúfam, že aspoň inšpirujem k návšteve Národnej transfúznej služby iných mladých športovcov či verejnosť. Všetkým odkazujem: Darujte krv, vyhráme všetci." Súčasťou kampane #Sportovakrv je výzva prostredníctvom sociálnych sietí od darcov krvi pre ďalších športovcov, priateľov či významné osobnosti, aby sa pridali a venovali svoju vzácnu tekutinu na pomoc iným.Okrem Tatara charitatívny projekt #Sportovakrv podporujú viacerí ďalší slovenskí športovci. Podporu darcovskej kampane vyjadria Paulína Fialková, Danka Barteková, Veronika Vadovičová, Róbert Vittek, Atilla Végh, Radoslav Malenovský, Martin Joppa, Marián Ligda či Tomáš Masaryk.

O vplyvoch vápnika a horčíka

Slovenská antidopingová agentúra (SADA) vydáva každý mesiac informačný leták o konkrétnej skupine výživových doplnkov. V prvom čísle sa venovali iónovým nápojom, tento mesiac sa zamerali na vápnik a horčík.


Ide o dva dôležité minerály, ktoré dokážu ovplyvniť veľa vecí v pozitívnom aj negatívnom zmysle. Podrobnosti v prílohách aj na https://antidoping.sk/horcik-a-vapnik/ https://www.facebook.com/antidoping.sk/photos/a.364429650393987/1244346372402306/?type=3&theater    

Samuel Andrejčík: Bojujte za svoje sny

Kosiceonline.sk uverejnili zaujímavý rozhovor s paralympijským šampiónom v boccii Samuelom Andrejčíkom, ktorý už má zabezpečenú miestenku aj na nadchádzajúcu paralympiádu v Tokiu.


Rodák zo Sniny, sa k paralympijskému športu boccia dostal v roku 2010. Aktuálne patrí medzi športovú špičku nielen doma, ale aj v zahraničí. Na PH v roku 2016 v Rio de Janeiro získal zlatú a striebornú medailu. Počas svojej doterajšej kariéry má na konte štyrikrát titul juniorského majstra Európy, štyrikrát titul majstra Európy a jedenkrát titul majstra sveta. Študuje v Košiciach na Technickej univerzite počítačové siete. V roku 2012 bol zaradený do reprezentácie Slovenska a v roku 2013 sa zúčastnil svojho prvého medzinárodného turnaja. Boccia je paralympijský šport a zaujímavosťou je, že zdraví športovci sa tomuto nevenujú. Ide o šport podobný petangu. Hra s koženými loptami, ktoré sú naplnené keramickým pieskom, sa hrá v halách na kurte, ktorý je dlhý 12,5 metra a široký 6 metrov. "K bocci som sa dostal paradoxne cez stolný tenis, ktorému som sa chcel venovať. Na kúpeľnej liečbe v Kováčovej som mal možnosť si zahrať pár setov s našou paralympioničkou Alenkou Kánovou. Na základe nášho rozhovoru a rozhovoru s jej reprezentačným trénerom sme dospeli k záveru, že stolný tenis nie je pre mňa úplne najvhodnejší šport." Poradili mu, aby sa zúčastnil športového kempu, ktorý bol organizovaný Slovenským paralympijským výborom. Práve tam, ako sám tvrdí, ho boccia oslovila. "Dá sa povedať, že už tam mi to išlo dobre. Vedúci spomínaného tábora ma posunul ďalej, poskytol mi kontakty na kompetentných a postupne som sa dopracoval k tomu, že som bocciu začal hrať národne. Princípom hry…

Ako prví vyrazili za hranice paraatléti

Prvé zahraničné preteky po „korone“ absolvovali paraatléti – vozíčkari počas víkendu v Olomouci na Českom pohári. V hanáckej metropole sa predstavila štvorica slovenských športovcov.


Prvenstvom vo svojej kategórii sa po pauze uviedol bronzový medailista z Ria Marián Kuřeja. V hode kuželkou dosiahol vo svojej skupine F51 výkon 29, 92 m. "V príjemnom počasí s príjemnými ľuďmi. Výkon nebol zlý vzhľadom na súčasný stav a prípravu", zhodnotil svoje vystúpenie. Okrem neho štartovali v hanáckej metropole aj Július Hutka (F57) v hode oštepom (30, 28 m), Dušan Laczko (F56) v disku (29, 85 m) a nováčik Ladislav Čuchran (F54), ktorý zatiaľ čaká na zdravotnú klasifikáciu. V hode oštepom však dosiahol veľmi slušný výkon 27, 80 m a vo vrhu guľou 8, 86 m. „Po dlhej pauze podali naši športovci dobré výkony. Ukázalo sa, že počas korony nezaháľali a majú natrénované, čo je prísľubom pred ďalšími pretekmi“, uviedol reprezentačný tréner slovenskej paraatletiky Vladimír Bezdíček. Ďalšie preteky ich čakajú 8. augusta v Pardubiciach a vrcholom sezóny budú Majstrovstvá ČR opäť v Olomouci 20. – 21. augusta. Práve tam by mal absolvovať Čuchran aj zdravotnú klasifikáciu.