Medzi navrhnutými na ocenenie aj Jakub Krako

28.11.2019

Medzi navrhnutými na ocenenie aj Jakub Krako

Zajtra sa na slávnostnom VZ Klubu olympionikov v Martine budú udeľovať ceny Klubu Fair-play SOŠV za rok 2019. Medzi laureátmi je aj paraalpský lyžiar Jakub Krako.


 

Na základe výziev Klubu FP bolo zo športových organizácií doručených za rok 2019 až 20 návrhov na ocenenie z radov športovcov, trénerov, pedagógov a funkcionárov. Medzi návrhmi nechýba ani paralympijský športovec Jakub Krako, ktorého schválil a navrhol VV SPV na ocenenie za príkladný čin. Klub FP na svojom zasadaní v októbri vybral 9 laureátov, ktorí schválením VV SOŠV pribudnú k už 300 oceneným členom Klubu FP. V piatok večer sa verejnosť teda dozvie mená laureátov cien Klubu F-P v 3 kategóriách a to:

Za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play – udeľuje sa výročná cena Jána Popluhára

Za aktívne šírenie a propagáciu myšlienok fair play – čestné uznanie

Za príkladný čin v duchu fair play – diplom

Informoval Samuel Roško, člen Klubu F-P SOŠV, zastupujúci SPV.

 Viac na :  https://www.olympic.sk/clanok/klub-fair-play-slovenskeho-olympijskeho-sportoveho-vyboru-ocenuje-rytierov-sportu

 

 

 


O tokijské body v paradrezúre

Slovenská reprezentantka Lucia Krivosudská je v týchto dňoch spolu s trénerkou Magdou Pokornou a dvomi koňmi na pretekoch 3*CPEDI v talianskom Ornagu, kde sa pokúsi získať body pre priamu kvalifikáciu na PH 2020 v Tokiu.


Po aklimatizácii a tréningoch ju už dnes čaká ostrý štart. Slovensko malo doteraz na PH dvakrát zastúpenie v paradrezúre. V Pekingu 2008 a Riu 2016 nás reprezentovala Katarína Jobbágyová. 

Bronz aj pre nevidiaceho Kubačku

Vo švajčiarskom zimnom stredisku Veysonnaz zakončili včera paraalpskí lyžiari preteky Svetového pohára 2019/20 druhým obrovským slalomom. Po troch bronzoch Miroslava Harausa sa tretí najcennejší kov ušiel aj Marekovi Kubačkovi.


V treťom Super G obsadil zrakovo znevýhodnený Miroslav Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) tretiu priečku a Marek Kubačka (s navádzačkou Máriou Zaťovičovou) skončil štvrtý. Rovnaké poradie zaznamenali aj v prvom obrovskom slalome, v ktorom pridal 11. miesto telesne znevýhodnený Martin France. Najbližšie sa naši zjazdári predstavia v Kranjskej Gore.

 V Tokiu sa bude spať na kartónových posteliach

Športovci budú počas olympijských a paralympijských hier 2020 v Tokiu spávať na posteliach s kartónovým rámom, podľa organizátorov ide o pevnú lepenku. Postele by podľa organizátorov mali uniesť až 200 kilogramov.


Japonci zvolili uvedený materiál z prezieravého dôvodu - po hrách ho bude možné recyklovať a použiť na výrobu rôznych papierových produktov. Postelí musia organizátori pripraviť neúrekom - v 21 ubytovacích vežiach v Tokijskom zálive ich bude viac ako 18-tisíc. Všetky ubytovacie kapacity po OH a PH poputujú prostredníctvom realitných kancelárii do predaja a hovorí sa o veľkou záujme, keďže v danej lokalite ide o nehnuteľnosti s nadštandardnou rozlohou - 60 až 70 štvorcových metrov. (SITA, vg) 


Ples v opere otvorila Henrieta Farkašová

V historickej budove Slovenského národného divadla sa v sobotu konal jubilejný 20. ročník dobročinného Plesu v opere, na ktorom už tradične nechýbali ani zástupcovia paralympijského športu. Záštitu nad plesom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.


Poctu otvoriť ples symbolickým úderom na gong zverili tentokrát organiozátori najlepšej paralympioničke sveta za rok 2019, paraalpskej lyžiarke Henriete Farkašovej, ktorá sa tohto aktu ujala v sprievode svojej dlhoročnej navádzačky Natálie Šubrtovej.

"Je to veľmi príjemný pocit, teším sa, že môžem byť takto nádherne oblečená, nastajlovaná. Je to výnimočná chvíľa, človek nemá príležitosť sa takto bežne vychystať, určite pre každú dámu je to výnimočné a veľmi sa teší, keď môže niečo také zažiť. Je to skvelé," uviedla deväťnásobná paralympijská šampiónka.


Naši paralukostrelci ukončili rok 2019 na pódiách

Koncom roka sa v Kežmarku uskutočnili tri lukostrelecké preteky. Na prvých dvoch kontrolných pretekoch sme zaznamenali nárast výkonnosti hlavne u Mariána Marečáka, Petra Kinika a Ivana Volfa.


Premiérovo sa nám v hale predstavil aj náš najmladší lukostrelec Šimon Muškát, ktorý na svojich prvých pretekoch prelomil 50 % úspešnosť. Na novembrových  kontrolných pretekoch si pripísali svoje prvenstvá vo svojich kategóriách Ivan David OL 555 bodov, Martin Dorič KL-V 551 bodov a Vladimír Majerčák HL-V 453 bodov. Druhé a tretie miesto v kategórii KL patrilo Mariánovi Marečákovi a Petrovi Kinikovi 561 a 557 bodov, Ivan Volf skončil v kategórii OL na treťom mieste (380 bodov) a Denis Ivan v kategórii OL na štvrtom mieste s počtom bodov 483.  Na druhom kole v sérii kontrolných pretekoch v hale Marián Marečák zvýšil svoju výkonnosť o celých 20 bodov na 581 a získal prvenstvo vo svojej kategórii. Výsledok si vylepšil aj Peter Kinik 563 bodov - 2. miesto, Martin Dorič s 553 bodov skončil taktiež na 1. mieste v kat. KL-V. Najväčší bodový nárast oproti 1. kolu kontrolných pretekov zaznamenal Ivan Volf s výsledkom 412 bodov v kategórii OL a to o rovných 32 bodov. Toto bola vynikajúca previerka pred 1. kolom Slovenského pohára v halovej lukostreľbe III. regiónu (východ), ktorú usporiadal Kežmarský klub dňa 28. decembra.  Cenné body do novej halovej sezóny si zapísali Marián Marečák svojim prvenstvom 581 bodov, Peter Kinik 2. miestom s 563 bodmi a  Martin Dorič prvenstvom s 558 bodmi. Dávid a Denis Ivanovci obsadili zhodne 5. miesta vo svojich kategóriách s 542 a 444 bodmi. Už tradične Kežmarský klub uzatvára rok vyhlásením tých najlepších. Na podujatí sa bilancujú výsledky a…

Remata privítala mladých adeptov parasnoubordingu

Nový rok odštartoval v zimnom stredisku na Remate prvým zo série športových kempov pre deti a mládež "Hľadáme talenty - Zima 2020". Netradične bol venovaný parasnoubordingu.


Aj keď tento parašport na Slovensku nemá svoju tradíciu, mali sme už aj reprezentanta na ZPH Soči 2014, konkrétne Mareka Hlavinu.  Prvý zimný kemp v roku 2020 viedol Branislav Režnák. V našich kruhoch ho poznáme ako reprezentačného trénera cyklistiky, avšak je aj skvelým inštruktorom parasnoubordingu. Počas piatich dní (5. - 9.1.) viedol prvými krokmi tohto športu osem detí z celého Slovenska, rôznych zdravotných znevýhodnení. „Veríme, že čoskoro jeden z nich napodobní Mareka a my získame ďalšieho reprezentanta v parasnoubordingu na zimných paralympijských hrách“, uviedol jeden z organizátorov kempu Jakub Krako, ktorý sa na jeho realizácii podieľal spolu s Jurajom Mederom a Paulínou Píšovou. Najbližšie ich čaká tzv. motivačný kemp v od 12. do 16. februára, kde si talentované deti vyskúšajú rôzne zimné parašporty. Na tento kemp je ešte stále možnosť prihlásiť sa. 

Na záver úspešnej sezóny titul majstra Slovenska

V Snine sa 14. decembra uskutočnili Majstrovstvá Slovenska Taekwondo WT 2019. Za TKD klub Hnúšťa nastúpili už obaja súrodenci Tomáš a Karolína Mravcoví a obaja si vybojovali tituly republikových šampiónov.


Klub získal celkovo 7 titulov majstrov SR v jednotlivcoch a 1 titul vo dvojiciach.  

Tomáš sa za slovenskú reprezentáciu zúčastnil na vrcholných svetových podujatiach - majstrovstvách sveta Taekwondo WT pod názvom 8 th World Para Taekwondo Championships WT G-10 v Turecku a majstrovstvách Európy Taekwondo WT pod názvom 8 th European Para Taekwondo Championships WT G-4  v Taliansku, kde sa mu podarilo vybojovať pre Slovensko historicky prvé bronzové medaile z oboch vrcholných podujatí. Ďalej sa zúčastnil na troch Svetových pohároch vo Francúzsku, Rakúsku a Chorvátsku.


Vo Veysonnaz prvý cenný kov sezóny

Na pretekoch Svetového pohára v para alpskom lyžovaní sa oň postaral v druhom Super G zrakovo znevýhodnený Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom ziskom bronzu. Deň predtým skončili v prvom Super G na štvrtom mieste.


Nevidiaci Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou prvé preteky nedokončili, v druhom skončili na 5. mieste. Telesne znevýhodnený Martin France zaknihoval 17. a 21. miesto.

Dnes sú vo švajčiarskom stredisku na programe tretie preteky Super G.

 


Prvenstvo slovenských curlerov v Prahe

V Prahe sa v dňoch 3. - 5. januára odohrali posledné zápasy tohtosezónnej medzinárodnej EUROVEA curlingovej ligy vozičkárov. Ligy sa zúčastnilo sedem družstiev z Poľska, Talianska, Česka a Slovenska.


Každé družstvo odohralo 12 zápasov, s každým súperom dvakrát. Slovenské družstvo pod vedením trénerov Františka Pitoňáka a Milana Bubeníka nastúpilo v zložení: Monika Kunkelová, Peter Zaťko, Imrich Lyócsa, Dušan Pitoňák a Radoslav Ďuriš. „Už tradične je medzinárodná curlingová liga v Prahe našou prvou súťažnou previerkou v roku. Berieme ju ako prípravu na vrchol sezóny. Som veľmi rád, že moji zverenci opäť potvrdili zlepšujúcu sa úroveň herných činností. Takisto veľmi vysokú mentálnu zdatnosť. V celej lige sme z dvanástich zápasov prehrali len dva. Odohrali sme niekoľko ťažkých zápasov. V niektorých sme v polovici zápasu ešte prehrávali, vždy sme ale mali mohutný finiš, ktorému súperi nedokázali vzdorovať. Vyvrcholením celej ligy bol záverečný zápas o prvé miesto proti reprezentácií Talianska. Naši hráči ukázali, že sú kondične na výbornej úrovni, čo bolo badať v závere zápasu. Tento zápas mal všetky parametre zápasov hraných na MS alebo ZPH. Máme ešte celé dva mesiace do vrcholu sezóny, ktorým budú majstrovstvá sveta vo švajčiarskom Wetzikone. Tam  môžeme získať ďalšie body pre účasť na zimnej paralympiáde 2022“, uviedol František Pitoňák. Prípravu pred MS absolvuje slovenský tím  v bratislavskej curlingovej hale v Ružinove. „Okrem tréningov máme pred sebou ešte dva víkendy slovenskej curlingovej ligy proti zdravým športovcom a spoločné sústredenie so slovenskou reprezentáciou zdravých športovcov“, doplnil  reprezentačný tréner. Výsledky Slovenska…