Matušík si v Katare vylepšil osobný rekord o 96 cm!

29.10.2015

Matušík si v Katare vylepšil osobný rekord o 96 cm!

Na pôde SPV sme dnes priamo po prílete z atletických MS v katarskej metropole Doha privítali spolu so zástupcami médií majstra sveta vo vrhu guľou Adriana Matušíka a jeho trénera Jána Bötchera. Na stole pred nimi bola počas tlačového brífingu vystavená zlatá medaila.


"Zlepšiť si osobný rekord o neuveriteľných 96 cm na MS a zároveň zdolať svetového rekordéra o jeden centimeter, to je výkon, ktorý sa nepodarí každý deň," povedal tréner na margo triumfu svojho zverenca, s ktorým spolupracuje dva roky. "Na svetový šampionát do Dohy sme cestovali s cieľom zaútočiť na dve medaily. Chceli sme ich získať v disku i guli, ktorá je Adriánovou doplnkovou disciplínou," uviedol otvorene Ján Bötcher a pokračoval: "Žiaľ, počas prvej disciplíny disku sa negatívne prejavilo najmä to, že ostatné dva týždne pred odchodom do Kataru sme pre zlé počasie nemohli vôbec trénovať techniku, ktorá je pri disku a guli mimoriadne dôležitá. Adrián mal vo svojej hlavnej disciplíne tri neplatné pokusy a neplatným pokusom začal aj súťaž v guli. Už som sa obával, že sa zopakuje situácia z disku. Našťastie druhým pokusom 14,88 m sa dostal na 2. miesto, s čím sme v tej chvíli boli spokojní obaja. Veď na prvom figuroval legendárny Dán Jackie Christiansen, úradujúci svetový rekordér."
Obhajca guliarskeho striebra z MS 2013 v Lyone Matušík sa však s vývojom súťaže nestotožnil a do posledného pokusu v súťaži dal všetko, čo v ňom bolo. Jeho obrovská bojovnosť v guliarskom kruhu mu priniesla zaslúžené ovocie. "Bolo to niečo neuveriteľné. Od neplatného pokusu k víťaznému vrhu. To je senzácia. Som rád, že to napokon všetko vyšlo takto ideálne. Ukázalo sa, že na MS som prišiel veľmi dobre pripravený najmä silovo. Škoda, že technicky mi to nevyšlo podľa predstáv v disku. Dosť som sa v ňom trápil, nevedel som presne trafiť dobrý hod. Nedostal som sa do finále, čo ma psychicky dosť zložilo. Ešte šťastie, že všetko som si vynahradil skvelým víťazstvom v guli," povedal čerstvý svetový šampión a dodal: „Počuť slovenskú hymnu ďaleko za hranicami domoviny je niečo neuveriteľné. To sa nepodarí zažiť každému športovcovi".

Predseda SPV Ján Riapoš sa ešte vrátil k nedávnym ME v stolnom tenise v dánskom Vejle, kde naše tímy TT2 a TT8 vybojovali strieborné kovy.

(SITA, vg)


Slávnostný záver aj pozvánkou na budúcoročné MS

V sobotu večer sa v hoteli DoubleTree by Hilton uskutočnilo slávnostné ukončenie XVIII. ročníka medzinárodného stolnotenisového turnaja zdravotne znevýhodnených ALISON SLOVAKIA OPEN 2016 za účasti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera.


Súčasťou večera bolo aj odovzdanie cien spoluzakladateľky turnaja Márie Pillárovej za najlepší mužský, resp. ženský výkon. Z rúk ministra Jána Richtera a slovenskej reprezentantky Aleny Kánovej si ich prevzali Brit Dave Wetherill a Srbka Nadja Matič.   

Riaditeľ turnaja Ján Riapoš poďakoval všetkým, ktorí prispeli k jeho úspešnému priebehu. Hráčov a realizačné tímy zároveň pozval na prvé Majstrovstvá sveta družstiev, ktorých dejiskom bude presne o rok Zimný štadión Ondreja Nepelu.


V Hannoveri na záver ešte striebro

Druhým miestom v disciplíne R2 vzduchová puška v stoji 40 rán ukončila Veronika Vadovičová spolu s ďalšími slovenskými reprezentantmi strelecké podujatie ISC v metropole Dolného Saska.


  „Kvalifikáciu som opäť vyhrala a už tretíkrát som štartovala vo finále z prvej pozície. Napokon z toho bolo, napriek silnej čínskej konkurencii, striebro“, uviedla naša najúspešnejšia strelkyňa. Predbehla ju Zhang Cuiping, tretie miesto získala Yan Yaping a obe zrejme budú jej najťažšími súperkami aj v Riu. Celkove získala Veronika v Hannoveri kompletnú medailovú zbierku - zlato v R8 malorážka 3x20 na 50 m, spomínané striebro v R2 a bronz v R6 malorážka 60 rán v ľahu na 50 m. V kategórii R5 vzduchová puška v ľahu skončila Margita Prokeinová na 41., Kristína Funková na 43. a Štefan Varga na 44. mieste.

Paracyklisti na cestách po západnej Európe

Vo štvrtok odcestoval tandem Vladislav Janovjak - Ján Gallik spolu s vedúcim paracyklistického tímu Branislavom Režňákom na víkendové preteky Európskeho pohára v Kolíne nad Rýnom. Z Nemecka sa potom všetci traja presúvajú ...


... do belgického Oostende, kde sa v dňoch 20. - 22. mája uskutoční druhé kolo UCI Svetového pohára v cestnej paracyklistike. Okrem spomínaného tandemu budú v Belgicku štartovať aj Anna Oroszová (WH3), Maroš Orečný (MH3), Jozef Metelka, Patrik Kuril (obaja MC4) a Ondrej Strečko, ktorí sa k tímu pripoja zajtra. Pred samotnými pretekmi ešte Maroš Orečný a nový člen tímu Ondrej Strečko absolvujú zdravotnú klasifikáciu.

Prvého kola Svetového pohára v Južnej Afrike (Pietermaritzburg, 7. – 8. mája) sa zo slovenských reprezentantov zúčastnil len Jozef Metelka a po víťazstvách v časovke jednotlivcov, ako aj v cestných pretekoch, sa v Belgicku postaví na štart ako vedúci pretekár Svetového pohára v skupine MC4. Slovenskú výpravu dopĺňajú členovia realizačného tímu Milan Orosz a Alena Župová (asistentka M. Orečného).

 


Dve strieborné medaily zo súťaže družstiev

Finálovými zápasmi tímovej súťaže vyvrcholil dnes popoludní v Bratislave XVIII. ročník medzinárodného stolnotenisového turnaja Alison Slovakia Open 2016. Slovensko získalo celkove päť medailí - jednu zlatú, tri strieborné a jednu bronzovú.


Vo finále skupiny TT2 prehrala dvojica Ján Riapoš - Martin  Ludrovský s Francúzskom po dramatickej koncovke poslednej dvojhry 1:2.

Alena Kánová (TT4) v zmiešanom tíme s Britkou Susan Gilroy podľahli vo finále Srbsku 0:2.

Tri medaile sme získali v súťaži jednotlivcov – Ján Riapoš (TT2) zlato, Alena Kánová (TT3) striebro a Richard Csejtey (TT8) bronz.

Večer sa v hoteli DoubleTree by Hilton uskutoční slávnostné zakončenie turnaja, aj s vyhlásením Cien Márie Pillárovej za najlepší mužský resp. ženský výkon.


Slováci budú hrať dvakrát o zlato

Dvojica Ján Riapoš - Martin Ludrovský (TT2) a Alena Kánová v spoločnom tíme s Britkou Susan Gilroy (TT4) vyhrali svoje semifinálové zápasy a popoludní nastúpia vo finále.


 

Riapoš s Ludrovským zdolali Kóreu, keď po víťaznej štvorhre získal rozhodujúci bod Martin Ludrovský. Ich súperom budú Francúzi, ktorí vyhrali nad Talianskom 2:0.

Kánová s Gilroy prehrali štvorhru, ale potom otočili skóre dvoma víťaznými singlami. V súboji o zlato sa stretnú s favorizovanými Srbkami.


Riapošovci hrajú o 11:30 hod. o finále

Dnes dopoludnia čakajú slovenských reprezentantov dva semifinálové zápasy v súťaži družstiev. V skupine TT2 sa Ján Riapoš – Martin Ludrovský stretnú s Kórejčanmi. Z dôvodu ochorenia bude chýbať tretí hráč tímu Rastislav Revúcky.


 

 

Naši v prípade víťazstva narazia v súboji o zlato na víťaza druhého zápasu Francúzsko - Taliansko. V prípade prehry dostanú bronzové medaily (udeľujú sa obom porazeným semifinalistom).

Alenu Kánovú čaká v skupine TT4 semifinále proti Brazílii o 10. hod. Jediná žena v našom tíme nastupuje v zmiešanom družstve s Britkou Susan Gilroy.

Dohrali už „osmičkári“ Richard Csejtey - Miroslav Jambor. Včera podvečer podľahli vo štvrťfinále Francúzsku 2 po výsledku 1:2. V tíme galského kohúta však nastúpila svetová dvojka v tejto skupine Thomas Bouvais.


Slováci o medaily aj v tímovej súťaži

Do bojov o medaily postúpil prvý tím Slovenska v skupine TT2. Ján Riapoš s Martinom Ludrovským zdolali v druhom zápase skupiny Taliansko 2:1.


Po prehre v úvodnej štvorhre otočili výsledok dvomi víťazstvami v dvojhrách. Nastúpili bez Rastislava Revúckeho, ktorý z dôvodu ochorenia už nepokračuje v turnaji. Zajtra čaká našich semifinále.

Po prehre s Veľkou Britániou sa dvojici Richard Csejtey – Miroslav Jambor (TT8) podarilo zdolať zmiešaný austrálsko – thajský tím a postúpiť do štvrťfinále, kde ich čakalo Francúzsko 2.       

O medaile bude hrať aj jediná Slovenka na turnaji Alena Kánová, ktorá spolu s Britkou Susan Gilroy vyhrali skupinu, keď v druhom stretnutí zdolali Turecko 2:0.  

Vypadol druhý tím v TT2 (Bábela - Kližan - Kamien), ako aj naši zástupcovia v TT6 (Csémy - Nagy). 


Na úvod víťazstvá našich adeptov na cenné kovy

Po skončení súťaže jednotlivcov sa včera podvečer rozbehla súťaž družstiev. Víťazne do nej vstúpil náš tím 1. tím v TT2 Riapoš - Revúcky - Ludrovský, aj „osmičkári“ Csejtey s Jamborom.


 

Prví zdolali zmiešané japonsko - izraelské družstvo, stojaci reprezentanti zasa poľsko - kazašský tím.

Okrem nich zasiahli do bojov aj 2. tím v TT2 Bábela - Kližan - Kamien (prehrali úvodný zápas s Kóreou) a dvojica Nagy - Csémy v TT6 (tiež prehrali s thajsko - kórejským súperom).

Poslednou slovenskou zástupkyňou v tímovej súťaži je Alena Kánová v spoločnom tíme s Britkou Susan Gilroy. V prvom strenutí zdolali nemecko - holandské súperky.


Príďte si zabehať a pomôžete!

Srdečne pozývame všetkých priaznivcov športu na prvý ročník charitatívneho behu HELP RUN 2016, ktorý sa koná v sobotu 21.5.2016 o 10.00 hodine V Piešťanoch. Hlavný stan je pred Piešťanským pivovarom.


Myšlienkou podujatia je behať za tých, ktorí nemôžu. Výťažok zo športovej akcie bude v plnej výške venovaný pacientom ADELI Medical Centra. Bežať sa bude 12 km za 12 EUR okolo vodnej nádrže Sĺňava v Piešťanoch. Okrem hlavnej bežeckej disciplíny je pripravená aj symbolická trať 850 m, aby sa mohol zapojiť každý, kto chce pomôcť. Registráciu, ako aj aktuálne informácie o behu nájdete na web stránke www.helprun.nadaciaadeli.sk.