Matušík a Hutka na preteky do Francúzska a Talianska

05.06.2015

Matušík a Hutka na preteky do Francúzska a Talianska

Dvojicu slovenských atlétov Adriána Matušíka a Júliusa Hutku čakajú v najbližších dňoch preteky v zahraničí. Najskôr sa zúčastnia v dňoch 8. - 10. júna na French Open 2015, ktorý prebehne na parížskom Stade Charletty...


... a od 11. do 15. júna zasa v talianskom meste Grosetto na Italian Open Championship 2015.

Oba preteky sú zaradené do série IPC Athletics Grand Prix. Július Hutka bude súťažiť iba v hode oštepom, zatiaľčo Adrián Matušík, pre ktorého bude Paríž v tomto roku medzinárodnou premiérou, sa predstaví vo vrhu guľou aj hode diskom.

Aj tieto preteky sú súčasťou prípravy na IPC MS 2015, ktoré sa v dňoch 22. - 31. októbra budú konať v katarskom Dohá.


Šport mládeže v roku 2016

Slovenský paralympijský výbor už tradične venuje pozornosť efektívnemu fungovaniu systému starostlivosti o športovo-talentovanú zdravotne znevýhodnenú mládež. Aj v tomto roku sú vytvorené podmienky pre podporu talentovanej mládeže ... 


... pri športových kluboch zdravotne znevýhodnených a to prostredníctvom možnosti prideliť žiadateľom na príslušný kalendárny rok štatút Centra športovej činnosti mládeže pri klube.

Preto upozorňujeme štatutárov športových klubov alebo organizácií, ktoré sú členmi príslušného športového zväzu zdravotne znevýhodnených športovcov, že termín podania žiadosti sa blíži (30.1.2016). Všetky potrebné informácie, vrátane kritérií a formuláru prihlášky, môžu potenciálni žiadatelia nájsť v sekcii Mládež/ÚTM pre rok 2016  - http://spv.sk/zapojme-sa/utm-pre-rok-2016


Z „punčového“ výťažku sa ujde aj paralympionikom

Primátorský punč v Košiciach, ktorý má už dvadsaťročnú tradíciu, prilákal  pod taktovkou Richarda Rašiho v predvianočnom čase stovky ľudí. Tí jeho kúpou utvorili nový rekord – predstavuje  28. 370,92 eura. Rozdelia ho štyrom organizáciám, medzi ktorými figurujú aj slovenskí paralympionici.


Vo Veľkej sále košickej Historickej radnice sa v nedeľu 24. januára uskutoční tradičný novoročný koncert Košická rozprávková pošta, počas ktorého tento výťažok rozdelia.  Na koncerte vystúpia Filip Tůma, Cigánski diabli, Musica Iuvenalis a ďalší.

Okrem Slovenského paralympijského výboru (konkrétne košickí paralympionici Anna Oroszová, Marcel Pavlík, Martin Ludrovský a ďalší, ktorí sa kvalifikovali do Ria) tieto peniaze pomôžu aj organizáciám OZ autistické centrum Rubikon, Spojená škola Opatovská a Útulok pre psov pri Haniske.


Boccia: okrem MS aj dve podujatia Svetového pohára

Prvé ligové kolo čaká našich boccistov 20. februára. Vrcholom jarnej časti bude svetový šampionát jednotlivcov, ktorý organizuje v dňoch 19. - 26. marca čínsky Peking.  Dva turnaje Svetového pohára sa budú konať na prelome apríla a mája v Montreale a v júni v portugalskom Póvoa de Varzim.


Celá príprava je nasmerovaná na septembrovú paralympiádu v Riu, kde má už v súčasnosti Slovensko istých rekordných sedem miesteniek v tomto športe.

Kompletný kalendár podujatí v bocci pre rok 2016 nájdete tu: 

http://www.boccia.sk/wp-content/uploads/2016/01/Kalend%C3%A1r-2016-Boccia-Slovensko.pdf

 

 


Brazílske obavy - predaj vstupeniek zaostáva

Organizátori tohtoročných olympijských a paralympijských hier v Riu priznali, že predaj vstupeniek zatiaľ zaostáva za ich očakávaniami. V Brazílii o lístky nie je príliš veľký záujem. "Predaj je o niečo nižší ako zvyčajne," potvrdil pre agentúru AP hovorca organizačného výboru Mario Andrada.


Zatiaľ sa predala iba približne polovica zo 4,5 milióna vstupeniek na OH 2016, určených pre domáce publikum. Z troch miliónov pre paralympiádu našlo svojho majiteľa zatiaľ iba 300.000. Odborníci pripisujú slabú predajnosť hlbokej recesii brazílskej ekonomiky.  (TA SR)


Bronz Petry Smaržovej v obrovskom slalome

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní pokračoval v Tarvisiu pretekmi obrovského slalomu. Zo slovenských reprezentantov dosiahla najlepší výsledok Petra Smaržová, ktorá po vypadnutí jednej z favoritiek Nemky Rothfussovej obsadila tretie miesto.


V porovnaní so slalomom si polepšil aj ďalší telesne znevýhodnený Martin France, ktorý skončil na šiestej priečke. Naopak, preteky nevyšli našim zrakovo znevýhodneným lyžiarom – Miroslav Haraus a Marek Kubačka ich nedokončili.  


Harausov víťazný slalom na Svetovom pohári v Tarvisiu

Po pretekoch v slovinskej Kranskej Gore sa výprava našich zjazdárov premiestnila do talianskeho Tarvisia na ďalšiu sériu Svetového pohára 2015/16. Miroslav Haraus vyhral slalom zrakovo postihnutých mužov pred Rusom Redkozubovom a Talianom Bertagnollim.

 


Náš vlaňajší majster sveta preteká v tandeme s navádzačom Marošom Hudíkom. Jediný úplne nevidiaci reprezentant Marek Kubačka (s navádzačkou Máriou Zaťovičovou) slalom nedokončil.

Medzi telesne postihnutými skončila Petra Smaržová štvrtá za trojicou favoritiek (Bochet, Rothfuss, Jallen) a Martin France ôsmy. V talianskom zimnom stredisku ešte čaká pretekárov obrovský slalom.


Košice sa uchádzajú o ME v tanečnom športe na vozíku

Včera sa konal v Košiciach kontrolný deň pre usporiadanie ME v tanečnom športe na vozíku. Zúčastnili sa na ňom Konstantin Vasiliev z IPC,  predseda tanečného športu v SR Petr Horáček, predseda SPV Ján Riapoš, športový manažér Tomáš Varga a zástupcovia mesta.

 


Prezreli si Spoločenský pavilón, v ktorom by sa mali konať súťaže a hotely. Termín konania ME je 28. - 30. októbra 2016. O ich usporiadanie sa uchádza východoslovenská metropola, ktorá je v tomto roku európskym mestom športu.  

Slovensko je v tanečnom športe na vozíku úspešnou krajinou. Na MS 2015 v Ríme vybojoval pár Helena Kašická - Peter Vidašič dve zlaté a jednu striebornú medailu.


Lukostrelci otvorili paralympijský rok v kežmarskej hale

Štyri prvé a jedno druhé miesto dosiahli zdravotne znevýhodnení lukostrelci v l. kole Slovenského pohára v halovej lukostreľbe v Kežmarku. V kategórii kladkový luk nedal najlepší lukostrelec Slovenska za rok 2015 Marcel Pavlík šancu svojim súperom a zvíťazil so ziskom 590 zo 600 bodov.

 


 V kategórii veteránov zabojoval kežmarský nováčik Martin Dorič a o dva body zdolal skúseného reprezentanta Matúša Durného z Blue Arrows Viničné. „Zabrala aj naša mládež, keď v kategórii kadetov obsadil prvú priečku Denis Ivan, podobne ako jeho brat Dávid medzi žiakmi.  V kategórii kadetiek skončila reprezentantka Diana Pashchenková na druhom mieste s pekným výsledkom 541 bodov“, doplnil reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. 


Curleri ladia formu na februárový svetový šampionát

Dejiskom majstrovstiev sveta  A skupiny v curlingu na vozíku bude v dňoch 21. - 28. februára švajčiarske mesto Luzern. Medzi elitnou desiatkou tímov nebude chýbať ani Slovensko, ktoré vlani skončilo vo fínskom Lohja na štvrtom a rok predtým na ZPH v Soči na šiestom mieste.


  „Do odchodu na MS nás čakajú ešte dva medzinárodné turnaje, domáca druhá liga so zdravými a dve trojdňové sústredenia, na ktorých si vyskúšame rôzne varianty a doladíme formu“, povedal reprezentačný tréner František Pitoňák. Momentálne ho trápi zdravotný stav jedného z hráčov, jeho menovca Dušana Pitoňáka. Ale do MS by mal byť v poriadku. V kádri sú okrem neho Radoslav Ďuriš (skip), Imrich Lyócsa, Peter Zaťko a jediná žena Monika Kunkelová. MS v curlingu na vozíku sa hrajú ako súťaž zmiešaných tímov, pričom je povinnosťou mať k dispozíciu aspoň jednu ženu. V porovnaní so Soči 2014 už nie sú v tíme Alena Kánová a Branislav Jakubec. Posledný turnaj v roku 2015 odohrali v krajine, ktorá bude organizovať MS. Konkrétne v meste Lausanne 5. - 6. decembra.  V konkurencii ôsmich reprezentačných (Škótsko, Švajčiarsko, Nemecko, Taliansko) a klubových mužstiev skončili napokon po dvoch víťazstvách a dvoch prehrách na 5. mieste. V dňoch 8. - 10. januára sa zúčastnili v Prahe na finálovej časti medzinárodnej vozičkárskej ligy. Základnú časť vyhrali, ale v semifinále mali smolu a prehrali tesne 8:9 s českou reprezentáciou. V „malom“ finále potom porazili klub z Veľkého Meziříčí a obsadili konečné tretie miesto. Počas toho víkendu zavítajú na medzinárodný turnaj do poľského Čierneho Dunajca a 6. - 7. februára odohrajú posledný turnaj pred MS v Bratislave.