Martin France o ťažkostiach so získaním zamestnania

03.11.2014

Martin France o ťažkostiach so získaním zamestnania

TV Markíza uviedla vo včerajších Televíznych novinách pod názvom „Ťažký život paralympionika“ reportáž so zjazdárom Martinom Francem, v ktorej poukázal na ťažkosti so získaním zamestnania u zdravotne znevýhodnených športovcov.


Sám vlastní vysokoškolský diplom, ale prácu si napriek tomu zatiaľ nájsť nedokázal. Keď sa chcel sa zamestnať ako finančný poradca, vzdelanie  potenciálneho zamestnávateľa ani nezaujímalo. "Priznal sa mi úprimne, že asi nie ste vhodný typ na tú pozíciu, pretože máte postihnutie a možno by reagovali inak ľudia na to, možno horšie, že by ste ich nevedeli presvedčiť k istým veciam. No tak som bol troška v šoku", uviedol.
"Chcem len jednoduchú vec. Chcem šancu, chcem nejaký aspoň v úvodzovkách mizerný plat, aby som niečo mal, nejakú prax, lebo vyjdem z lyžovania štyridsaťročný, neviem, či si to dokáže niekto predstaviť a nebudem mať nič. Po vysokej škole, keď nemáte prax, ako keby ste vysokú nemali", dodal. V reportáži sa k tejto téme vyjadril aj jeho tréner Peter Matiaško.


Parádna sobota v parádnom počasí

V rekreačnom areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom prebehol v sobotu VI. ročník podujatia Paráda 2015 - paralympijský deň pre malých aj veľkých. V krásnom slnečnom počasí sa do športových aktivít zapojilo vyše 700 detí.


Tie  si mali možnosť vyskúšať viaceré paralympijské športy (stolný tenis, streľbu, lukostreľbu, bocciu, parakanoistiku), ale aj jazdu zručnosti na mechanickom vozíku či prekážkovú trať na bicykli v rámci projektu Na kolesách... Jazdím pre zdravie. Veľkému záujmu sa tešila aj vedomostná súťaž o našom lesníctve, ktorá bola tiež jedným zo šiestich súťažných stanovíšť.Množstvo atrakcií ponúkla už tradične SPP zóna zábavy. Okrem generálneho partnera podujatia aktívne participovali na akcii aj ďalší partneri Slovenského paralympijjského výboru - spoločnosť Palma prezentovali maskoti žabiaci, Allianz - Slovenská poisťovňa sa predstavila okrem iného v súvislosti s projektom Hľadáme talenty 2015, na ktorom spolupracuje so SPV a Nadáciou Markíza.Podujatie moderovali Štefan Skrúcaný a Patrícia Jariabková, ktorí dopoludnia vyspovedali viacero hostí i slovenských paralympionikov. O hodnotný kultúrny zážitok sa postarali zástupcovia ZUŠ, CVČ a ZŠ z Nového Mesta nad Váhom, Vavra Trio, Robo Opatovský a Martin Harich. Nechýbala ani tombola, z ktorej si desiatka vyžrebovaných šťastlivcov odniesla pekné ceny. Ďalšie tri ceny dostali najvytrvalejší zberači autogramov slovenských paralympionikov. Účastníkov počas celej Parády sprevádzala štvorica Paranormálnych hrdinov, ktorí sa stali leitmotívom reklamných kampaní pre Soči 2014 i Rio 2016. Spolu s rodičmi zapojených detí a ďalšími rodinnými príslušníkmu prešlo v sobotu bránami areálu približne tri tísic ľudí.Všetci sa už tešíme na Parádu 2016 v…

Dve prvenstvá Jozefa Metelku na Svetovom pohári v Taliansku

UCI Svetový pohár v paracyklistike v talianskom Maniagu začal v piatok časovkou jednotlivcov. Zo slovenských pretekárov sa najviac darilo Jozefovi Metelkovi, ktorý v skupine MC4 (prevažne podkolenná amputácia) nenašiel na 26,6 km trati premožiteľa a časom 36:27,20 min zvíťazil.


V danej skupine sa predstavil aj ďalší Slovák Patrik Kuril, pre ktorého to bol premiérový štart v paracyklistike. Po kvalitnom výkone obsadil 11. miesto. Veľmi dobre si v časovke počínala aj Anna Oroszová, ktorá v skupine WH3 (handbike) dosiahla 6. najrýchlejší čas. Z našich ďalších reprezentantov obsadil tandem Vladislav Janovjak s novým pilotom Ľubomírom Buganom 18. miesto, Ľubomír Jančí (MT2, tricykle) bol 17., Simona Matičková (WT1, tricykle) 5. a Maroš Orečný (MH3, handbike) 25.V sobotu 6.6. boli na programe Svetového pohára cestné preteky s hromadným štartom pre H (handbike) a T (tricykle) skupiny. Opäť veľmi dobre zajazdila Anna Oroszová, ktorá sa počas pretekov len veľmi tesne vyhla kolízii s autom a svojim 4. miestom ostala tesne pod stupňami víťazov. Kolízii (so súperom) sa však nepodarilo vyhnúť Marošovi Orečnému, ktorý s poškodeným handbikom prešiel cieľom na 22.mieste. Simona Matičková mala od rána zdravotné problémy, nakoniec však štartovala a obsadila 5. miesto. Bojovný výkon vo veľkej horúčave podal aj Ľubomír Jančí, ktorý si oproti časovke polepšil o jedno miesto a v cestných pretekoch skončil 16.   V nedeľu sa na štart cestných pretekov skupiny MC4 postavili obaja naši pretekári Jozef Metelka a Patrik Kuril.  V druhom kole z 12 sa od pelotónu odtrhla trojica pretekárov a vypracovala si takmer dvojminútový náskok. Ďalšia trojica, v ktorej nechýbal Jozef Metelka zaútočila v 5. kole a postupne znižovala náskok vedúcej trojice. Prvé dve skupiny sa napokon…

Zajtra vás všetkých čakáme na Zelenej vode!

Paráda 2015 - paralympijský deň pre malých aj veľkých – sa začne zajtra od 10. hod. tradične v areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom. Všetkých vás radi uvítame na VI. ročníku podujatia, na ktorom si môžete vyskúšať paralympijské športy a užiť veľa zábavy!


Registrácia účastníkov (preberanie day passov) sa začne už od 9.30 hod.

Celým dňom vás bude opäť sprevádzať štvorica Paranormálnych hrdinov a celý VI. ročník bude ladený do žlto-zelena,  farieb budúcoročnej paralympiády v Riu, na ktorú sa pripravujú aj slovenskí športovci.

Opäť si budete môcť vyskúšať viaceré paralympijské športy, čaká na vás množstvo zábavných aktivít a na víťazov aj pekné ceny. Pre účastníkov budú pripravené športové stanovištia so stolným tenisom, lukostreľbou, bocciou, streľbou, handbiky, súťaže na vozíkoch. Opäť tu bude Zóna zábavy SPP s rôznymi atrakciami, vedomostné súťaže napríklad o našom lesníctve, kreslenie, autogramiáda športovcov či hudobné vystúpenia. Príďte stráviť krásny deň v kruhu paralympijskej rodiny!


Matušík a Hutka na preteky do Francúzska a Talianska

Dvojicu slovenských atlétov Adriána Matušíka a Júliusa Hutku čakajú v najbližších dňoch preteky v zahraničí. Najskôr sa zúčastnia v dňoch 8. - 10. júna na French Open 2015, ktorý prebehne na parížskom Stade Charletty...


... a od 11. do 15. júna zasa v talianskom meste Grosetto na Italian Open Championship 2015.

Oba preteky sú zaradené do série IPC Athletics Grand Prix. Július Hutka bude súťažiť iba v hode oštepom, zatiaľčo Adrián Matušík, pre ktorého bude Paríž v tomto roku medzinárodnou premiérou, sa predstaví vo vrhu guľou aj hode diskom.

Aj tieto preteky sú súčasťou prípravy na IPC MS 2015, ktoré sa v dňoch 22. - 31. októbra budú konať v katarskom Dohá.


Takto sme oslavovali v pondelok s deťmi v Maríne

Účasť slovenských paralympionikov na Medzinárodnom dni detí v špecializovanom liečebnom dome Marína v Kováčovej je už roky peknou tradíciou. Nechýbali tam ani v pondelok 1. júna. Pozrite si video https://www.youtube.com/watch?v=yKcPnTtcrq4&feature=youtu.be


Gergelyho svalové zranenie, štart v Trnave otázny

Naša jednotka v tenise na vozíku Marek Gergely  absolvuje v týchto dňoch sériu turnajov v zahraničí, ktorú by mal zakončiť na Slovakia Open 2015 v Trnave 18. - 21. júna. Po dvoch májových turnajoch v Taliansku zavítal do poľského Plocka na Orlen Polish Cup 2015.


„Bohužiaľ, už v prvom kole sa mi objavilo svalové zranenie, takže zápas som iba dohral. Lepšie to bolo predtým v Taliansku. Na prvom turnaji Masera Trophy som sa dostal do finále, kde som prehral s výborným domácim antukárom Mazzaiom. Na druhom turnaji Albarella Cup som postúpil do semifinále. Boli to menšie lokálne turnaje, ale finálovou účasťou som splnil cieľ“, povedal.

Po Plocku by mal nastúpiť v Prostějove na turnaji VINCI Wheelchair Czech Open  2015 a potom v Trnave. „Samozrejme, najmä v Trnave by som rád štartoval, ale iba ak sa mi podarí dať zdravotne dokopy“, dodal Marek Gergely, aktuálne sa nachádzajúci na 43. priečke svetového rankingu, ktorého cieľom je prebojovať sa na PH 2016 v Riu.


Dva preteky Svetového pohára o body na PH Rio 2016

Včera odcestoval do talianskeho Maniaga na prvé kolo Svetového pohára tím slovenských pararacyklistov. Všetci naši pretekári sa prvýkrát postavia na štart v piatok 5. júna, kedy je na programe časovka jednotlivcov.


Pre handbiky a tricykle je pripravená 12,5 km trať, C skupiny (stojaci) a tandemy absolvujú časovku na 26,6 km.

Okrem Jozefa Metelku, Vladislava Janovjaka s pilotom Ľubomírom Buganom, Anny Oroszovej, Ľubomíra Jančího a Simony Matičkovej sa v Taliansku predstavia aj dvaja noví pretekári – Patrik Kuril (stojaci) a Maroš Orečný (handbike), ktorí dnes v Maniagu absolvujú klasifikáciu. Slovenský tím dopĺňajú Branislav Režňák (vedúci výpravy), Milan Orosz (asistent) a Alena Župová (asistentka M. Orečného).

Na sobotu sú naplánované cestné preteky s hromadným štartom pre handbiky a tricykle (Anna Oroszová, Simona Matičková, Ľubomír Jančí a Maroš Orečný). V nedeľu ráno sa na štart cestných pretekov postavia Jozef Metelka s Patrikom Kurilom, poobede potom tandemisti Vladislav Janovjak s Ľubomírom Buganom.

Patrik Kuril a Maroš Orečný sa z Talianska vracajú domov na Slovensko, zvyšok tímu sa presunie do Švajčiarska (Yverdon - les - Bains), kde sa v dňoch 14. - 16. júna bude konať druhé kolo Svetového pohára.

Oba Svetové poháre sú pre paracyklistov veľmi dôležité z pohľadu kvalifikácie na PH Rio 2016.  

Informoval Branislav Režňák.


Hľadáme talenty s podporou silných partnerov

Suma 30 tisíc eur, ktoré venovala poisťovňa Allianz - SP, sa prostredníctvom šeku Nadácie Markíza dostali počas Dňa detí 2015 na konto projektu Hľadáme talenty. Ten realizuje už roky Slovenský paralympijský výbor. Prvýkrát sa mu však dostáva takejto finančnej i mediálnej podpory.


"Táto suma prispeje práve takýmto zdravotne znevýhodneným deťom na to, aby mohli nájsť silu a odvahu a možno niekedy v budúcnosti budú z nich aj paralympijskí víťazi“, uviedol predseda SPV Ján Riapoš.

Medzi najúspešnejších slovenských paralympionikov patria aj strelkyňa Veronika Vadovičová a lyžiar Jakub Krako, ktorí tiež zavítali do sídla TV Markíza , aby bližšie predstavili projekt  a paralympijské športy deťom.

Šek odovzdali riaditeľka Odboru marketingu a komunikácie Allianz - Slovenská poisťovňa Marta Kausichová a predseda správnej rady Nadácie Markíza Michal Borec.


Paralympionici na MDD s deťmi v Maríne

V špecializovanom liečebnom dome Marína v Kováčovej prebehli včera tradičné oslavy MDD aj za účasti slovenských paralympionikov. O svoje skúsenosti a zážitky sa s malými pacientmi prišli podeliť ...


... lyžiari Miroslav Haraus a Henrieta Farkašová, lukostrelec Marcel Pavlík, stolní tenisti Richard Csejtey a Miroslav Jambor.

Pre deti, ktoré trávia čas v tomto ústave, bol pripravený bohatý kultúrny program. Nechýbal maskot Fifik či maľovanie na želanie, ktoré zabezpečilo občianske združenie Korytnačky.

V rámci športového dopoludnia pod názvom „Cesta okolo sveta“  mohli deti imaginárne preletieť celý svet - chytanie rýb v Rusku, vedenie puku po dráhe - Kanada, hod obručou - Švédsko, basketbal - Amerika, módna prehliadka – Paríž, plus súťaže v plávaní, v boccii, stolnom tenise a stolnom futbale.

Po ukončení športového dopoludnia spríjemnil detský sviatok zlatý slávik Peter Cmorik, ktorý všetkých roztancoval svojimi hitmi. Spomenúť treba aj jeho privátne vystúpenie pre ležiaceho chlapca s ťažkým úrazom.

Po odovzdaní cien za najlepšie výkony sa uskutočnila beseda detí s našimi športovcami, autogramiáda a spoločné fotografovanie.

Viac foto na:

http://www.spv.sk/fotogaleria/mdd-v-marine-kovacova-1